צלמי האופנה מריו טסטינו וברוס וובר מואשמים בניצול מיני של דוגמנים

הניו יורק טיימס חושף את פרשיית mentoo# הראשונה בעולם האופנה, עם תלונות רבות כלפי הצלמים על הטרדות ותקיפות. ווג הודיעו על הפסקת העבודה עם השניים

Xnet אופנה

|

14.01.18 | 12:53

מריו טסטינו. 15 דוגמני עבר והווה טוענים שהוטרדו מינית על ידי הצלם הבריטי (צילום: Gettyimages)
מריו טסטינו. 15 דוגמני עבר והווה טוענים שהוטרדו מינית על ידי הצלם הבריטי (צילום: Gettyimages)
ברוס וובר. 13 עוזרי צלם ודוגמנים טוענים שהוטרדו על ידי הצלם האמריקאי (צילום: Gettyimages)
ברוס וובר. 13 עוזרי צלם ודוגמנים טוענים שהוטרדו על ידי הצלם האמריקאי (צילום: Gettyimages)

אחרי שחשף את פרשת ההטרדות והתקיפות המיניות של הארווי ויינשטייין באוקטובר 2017, וחולל את מהפיכת MeToo העולמית, שהגיעה לשיאה במפגן השמלות השחורות בטקס גלובוס הזהב לפני שבוע – מפרסם כעת הניו יורק טיימס תחקיר חדש, המסמן את השלב הבא במהפיכה, שמגיע מפסגת עולם האופנה ונוגע בהטרדות מיניות של גברים על סטים של צלמים.

 

ידוע כחביב הסלבס ומגזיני האופנה. מריו טסטינו עם ניקול קידמן, מייקל קורס ונעמי ווטס; עם סטלה מקסוול; ועם קייט מוס (צילום: Gettyimages)
  ידוע כחביב הסלבס ומגזיני האופנה. מריו טסטינו עם ניקול קידמן, מייקל קורס ונעמי ווטס; עם סטלה מקסוול; ועם קייט מוס(צילום: Gettyimages)

   

  לאחר תחקיר שיצא לדרך לפני כחודשיים, מפרסם העיתון את סיפוריהם של 15 דוגמני עבר והווה שהוטרדו על ידי הצלם הבריטי האיקוני מריו טסטינו, ו-13 עוזרי צלם ודוגמנים שהוטרדו על ידי הצלם האמריקאי הנודע ברוס וובר, המגלים דפוסי כפייה מינית של השניים על סטים של צילומים לאורך השנים. בשני המקרים, המתלוננים כולם ממין זכר.

   

  נחשב לצלם מוביל מאז שנות ה-70. ברוס וובר עם קים קרדשיאן (צילום: Gettyimages)
   נחשב לצלם מוביל מאז שנות ה-70. ברוס וובר עם קים קרדשיאן(צילום: Gettyimages)

    

   "עבור דוגמן בעולם האופנה, הצלחה נמדדת ביכולת לעורר תשוקה", נכתב בפתיחת כתבת התחקיר בניו יורק טיימס. "דרישות התפקיד כוללות לעתים קרובות עירום ופיתוי; פרובוקציות הן מקפצה למכירות. בתעשיית האופנה הגבול בין יחס ראוי כלפי דוגמנים לבין יחס שאינו מקובל הוא דק ונתון באזור אפור. זה מה שאיפשר לצלמים נחשבים לחצות את הגבול ולנצל מינית דוגמנים ואסיסטנטים לאורך עשורים, מבלי לשאת בעונש. אולם מה שפעם נחשב למחיר שדוגמנים נאלצו לשלם למען הקריירות שלהם, נקרא כעת ניצול של כוח והטרדה מינית".

    

   קמפיינים שצילם וובר למותגים ורסאצ'ה ופריים. "עבור דוגמן בעולם האופנה, הצלחה נמדדת ביכולת לעורר תשוקה", נכתב בניו יורק טיימס (צילום: Bruce Weber)
    קמפיינים שצילם וובר למותגים ורסאצ'ה ופריים. "עבור דוגמן בעולם האופנה, הצלחה נמדדת ביכולת לעורר תשוקה", נכתב בניו יורק טיימס(צילום: Bruce Weber)

     

    "אם רצית לעבוד עם מריו טסטינו, היית חייב להתפשט", סיפר לניו יורק טיימס הדוגמן ג'ייסון פדל, שכיכב בקמפיינים של גוצ'י בשנות ה-90, אשר צולמו על ידי טסטינו. "כל הסוכנים ידעו שזה הדבר שיגרום לקריירה שלך להמריא". פדל הוסיף כי העירום הפריע לו פחות ממה שנתפס אצלו כהטרדות מיניות של הצלם, "בין אם זו היתה הערה או שליחת יד למגבת".

     

    טוען שכדי לעבוד עם טסטינו נדרש להתפשט מול הצלם וספג ממנו הערות מיניות: הדוגמן ג'ייסון פדל בקמפיין עבר של גוצ'י (צילום: Mario Testino)
     טוען שכדי לעבוד עם טסטינו נדרש להתפשט מול הצלם וספג ממנו הערות מיניות: הדוגמן ג'ייסון פדל בקמפיין עבר של גוצ'י(צילום: Mario Testino)

      

     "טסטינו הוא טורף מיני", הוסיף הדוגמן ריאן לוק, שהצטלם גם הוא עבור גוצ'י באותן שנים. "כולם ידעו והתבדחו על זה, אמרו שצריך 'להדק את החגורה לידו'". לוק סיפר למגזין שבעת צילומים לגוצ'י ביקש טסטינו משאר אנשי הצוות לפנות את החדר, טיפס עליו בעודו שוכב על המיטה ואמר לו "עכשיו אני בתפקיד הבת ואתה בתפקיד הבן".

      

     האשים את טסטינו בהטרדה: הדוגמן ריאן לוק בקמפיין עבר של גוצ'י
      האשים את טסטינו בהטרדה: הדוגמן ריאן לוק בקמפיין עבר של גוצ'י

       

      על פי טרון ווד, דוגמן שעבד עם ברוס וובר מספר פעמים בשנים 2010-2007, הצלם זימן אותו לחדרו הפרטי במלון, שם הנחה אותו לעצום את עיניו ולנשום עמוק. לטענתו, לאחר מכן החל וובר לצלם אותו, ואמר לו להוריד את חולצתו ובהמשך את מכנסיו, עד שנשאר עירום לגמרי. "אפילו לא ידעתי בשביל מה התמונות, כי לא היינו על סט צילומים", אמר ווד בתחקיר. הוא הוסיף שהרגיש אשם על כך שנאלץ לחשוף את איבר מינו בפני הצלם רק בגלל "שהיה הצלם של המותג ראלף לורן".

       

      טוען שהוטרד על ידי וובר: הדוגמן טרון ווד בקמפיין עבר של פולו ראלף לורן
       טוען שהוטרד על ידי וובר: הדוגמן טרון ווד בקמפיין עבר של פולו ראלף לורן

        

       במקרה של ג'וש ארדולף, מרואיין נוסף בניו יורק טיימס, הטענות כלפי וובר חמורות אף יותר. לטענת הדוגמן, לאחר שלא הרגיש בנוח להצטלם בעירום, וובר הנחה אותו בתרגיל. "התבקשתי להניח את היד שלו על החזה, הכתפיים והראש שלי", סיפר ארדולף, "ואז לבסוף

        על הבטן שלי. נשמתי כמו שהוא אמר. מיד אחר כך, הוא הניח בכוח את היד שלו על איבר המין שלי. לא ידעתי מה לחשוב. זזתי אחורה. הרגשתי חסר אונים". על פי ארדולף, בחודשים שלאחר המפגש התקשר אליו הצלם, הבטיח לו קמפיינים עתידיים וביקש שיחזרו על "התרגיל" בטלפון, כשארדולף ייגע באיבר המין שלו במקום וובר.

        

       דוברים מטעם כל אחד מהצלמים האיקוניים התנגדו להאשמות, ו-וובר אף הכחיש אותן בהצהרה. עורכי דינו של טסטינו הטילו ספק באמינותם של המתלוננים ואמרו כי עובדים לשעבר אצל הצלם היו המומים מהסיפורים.

        

       צילומים של טסטינו על שערי ווג. "אני מאמינה בערכם של חרטה וסליחה, אך אני מתייחסת להאשמות בכובד ראש", כתבה אנה ווינטור (צילום: Mario Testino)
        צילומים של טסטינו על שערי ווג. "אני מאמינה בערכם של חרטה וסליחה, אך אני מתייחסת להאשמות בכובד ראש", כתבה אנה ווינטור(צילום: Mario Testino)

         

        בתוך כך, חברת ההוצאה לאור קונדה נאסט הכריזה כי תפסיק לעבוד עם וובר וטסטינו. שני הצלמים עבדו בקביעות ולאורך שנים ארוכות עם המגזינים המובילים בקונדה נאסט, ובהם ווג ו-וניטי פייר. "אנחנו מוטרדים עמוקות מההאשמות שפורסמו ובכוונתנו לטפל בהן במלוא הרצינות, בהתאם לקוד העבודה החדש שפרסמנו כבר באוקטובר במטרה להגן על דוגמנים מניצול מיני במקום עבודתם", מסרו מנכ"ל ההוצאה בוב סאוורברג ואנה ווינטור, המשמשת כמנהלת האמנותית של ההוצאה והעורכת הראשית של ווג, בהצהרה שפרסמו. "לאור ההאשמות שפורסמו, לא נזמין עבודות חדשות משני הצלמים הללו בעתיד הנראה לעין".

         

        "הסיפורים שמושמעים כיום כנגד ברוס וובר ומריו טסטינו קשים לעיכול וההתמודדות עמם שוברת את הלב". אנה ווינטור (צילום: gettyimages)
         "הסיפורים שמושמעים כיום כנגד ברוס וובר ומריו טסטינו קשים לעיכול וההתמודדות עמם שוברת את הלב". אנה ווינטור(צילום: gettyimages)

           

         "הסיפורים שמושמעים כיום כנגד ברוס וובר ומריו טסטינו קשים לעיכול וההתמודדות עמם שוברת את הלב", כתבה ווינטור באתר Vogue.com. "שניהם חברים טובים שלי, שתרמו בצורה יוצאת דופן לווג ולמגזינים אחרים בהוצאה לאורך השנים, ושניהם פרסמו התנגדויות או הכחשות להאשמות שעלו כנגדם. אני מאמינה בערכם של חרטה וסליחה, אך אני מתייחסת להאשמות בכובד ראש, ולכן החלטנו בקונדה נאסט להקפיא לעת עתה את יחסי העבודה עם שני הצלמים הללו".

          

         הכחיש את ההאשמות בהצהרה. וובר (צילום: Gettyimages)
          הכחיש את ההאשמות בהצהרה. וובר(צילום: Gettyimages)

            

          גם מצד מותגי האופנה הגדולים מייקל קורס וסטיוארט ויצמן, שעבדו בקביעות עם טסטינו, הושמעו הצהרות על הפסקת יחסי העבודה. "לאחרונה למדנו את ההאשמות כלפי מריו טסטינו", אמר הדובר של מייקל קורס. "לאור חומרת ההאשמות, לא נעבוד עם מר טסטינו על קמפיינים עתידיים".

           

          עורכי דינו הטילו ספק באמינותם של המתלוננים. טסטינו (צילום: Gettyimages)
           עורכי דינו הטילו ספק באמינותם של המתלוננים. טסטינו(צילום: Gettyimages)

             

           "אנו נעצבים עמוקות נוכח ההאשמות בכתבה שפורסמה היום", אמר וונדי קאהן, מנכ"ל ונשיא המותג סטיוארט ויצמן. "אנו מתייחסים במלוא הרצינות להאשמות שפורסמו, ושמים בראש מעניינינו את יצירת סביבת עבודה בטוחה, בה כולם מרגישים מכובדים. כתוצאה מכך, לא נעבוד עם מריו טסטינו בעתיד הנראה לעין".

            

           ______________________________________________________

            

           ואיזה האשמות עלו לאורך השנים נגד הצלם טרי ריצ'רדסון?

           לחצו על התמונה כדי לגלות למה עולם האופנה מחרים את טרי ריצ'רדסון (צילום: Gettyimages)
           לחצו על התמונה כדי לגלות למה עולם האופנה מחרים את טרי ריצ'רדסון (צילום: Gettyimages)

            

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד