המושבניקים מהגולן חלמו על עסק
של טיול וצילום - והפכו כוכבי רשת

אוהד, נטע ועידן פרל, אחים שנראים כמו דוגמנים ממושב ברמה"ג, שילבו בין כל האהבות שלהם - טיולים, אקסטרים וצילום - ומדריכי הווידאו שלהם הפכו אותם ויראליים

אריאל קרס

|

13.02.18 | 03:23

נטע (מימין), עידן ואוהד פרל. "הקהל שלנו כולל בעיקר חבר'ה בגיל שלנו. הם אוהבים לטייל בכל הארץ ומתחברים לסגנון הקצר ולהומור שלנו"  (צילום: אפי שריר)
נטע (מימין), עידן ואוהד פרל. "הקהל שלנו כולל בעיקר חבר'ה בגיל שלנו. הם אוהבים לטייל בכל הארץ ומתחברים לסגנון הקצר ולהומור שלנו" (צילום: אפי שריר)
צוללים באילת. "אם אנשים אוהבים את התוכן שלנו, הם מוזמנים לעקוב, לשתף וכמובן לצאת לטייל" (צילום: ohad_pearl@)
צוללים באילת. "אם אנשים אוהבים את התוכן שלנו, הם מוזמנים לעקוב, לשתף וכמובן לצאת לטייל" (צילום: ohad_pearl@)
מבקרים בחרמון. "אנחנו לא לומדים, וגם אין לנו עבודה מסודרת" (צילום: ohad_pearl@)
מבקרים בחרמון. "אנחנו לא לומדים, וגם אין לנו עבודה מסודרת" (צילום: ohad_pearl@)
טיול בנחל תמרים שבמדבר יהודה. למטה: האחים והכרישים בחדרה (צילום: ohad_pearl@)
טיול בנחל תמרים שבמדבר יהודה. למטה: האחים והכרישים בחדרה (צילום: ohad_pearl@)

הישראלים, כידוע, אוהבים מאוד לטייל. יש לנו אלפי שבילים – מסומנים ולא מסומנים – שמובילים מדן ועד אילת, מהגליל המערבי ועד ים המלח. הארץ מרושתת בנופים יפים, בגנים לאומיים מרשימים ובשמורות טבע קטנות שמזמינים לצאת מהבית ולחפש הרפתקאות, אבל על אף שנדמה כי תרבות הטיולים הישראלית מפותחת ביותר, האחים אוהד (27), נטע (25) ועידן (22) פרל, תושבי בני יהודה שבגולן, חושבים שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא. סרטוני הטיולים שלהם, שזוכים להצלחה רבה בדף הפייסבוק מטיילים בארץ, פרצו דרך חדשה, שרבים שמחים ללכת בה.

 

>> תאהבו אותנו גם בפייסבוק

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

האחים מתייחסים למסורת סרטי המסע בכבוד רב, אבל מוסיפים טוויסט נחמד ומקורי: הסרטונים הקצרים שלהם, המצולמים וערוכים היטב, מותאמים לעידן הרשתות החברתיות, כולל סממנים האופייניים לז'אנר - צילום בהילוך איטי שנעשה מהיר, מוזיקה קצבית ומבטים ממרום הרחפן או מתחתית הקסדה. אין זמן להתעכב יותר מדי. רציתם לשמוע סיפור על האתר שאליו הגעתם? לדעת מי כבש אותו בימי הביניים, מי הקים את המבנים, חפר את הבורות, חצב את האבנים והיטה את מי הנחל למפעל המים? גוגל איט. למטיילי סוף העשור השני של המילניום הנוכחי יש כל מה שהם צריכים לדעת בקצה האצבע המתקתקת במהירות על הטלפון הסלולרי. אין להם כוח להדרכה ולעודף אינפורמציה: הם רק רוצים פאן. לפיכך, הסרטונים של האחים פרל מכילים מידע הכרחי בלבד, כמו איך מגיעים וכמה זמן זה לוקח; הם גם מצחיקים, וכמובן מצולמים נפלא. הסרטונים מעירים את הרצון לטייל ואחר כך לטייל עוד קצת. הכל עניין של כיף וגישה קלילה לחיים, אבל יש גם מסר מעניין: "אל תהיו חארות". עוד נגיע אליו.

 

צפו באחים פרל מטיילים בנחל זוויתן:

 

 

האומץ לספר סיפור

 

בינתיים אנחנו בבני יהודה – יישוב קהילתי נידח יחסית, אבל מונה יותר מ-1,000 תושבים - הנמצא על כביש 789 שעולה מצומת כורסי שבמזרח הכינרת למרומי הגולן. יש כאן נוף נהדר של בתרונות צחיחים ונקיקים שמתכסים במעט עשבייה בחורף, והפסטורליה בועטת בכל החושים עם אוויר צח, פרות רועות, בוסתנים של עצי פרי והחרמון המושלג עדיין, שנשקף למרחוק. כשלוקחים את הסיבוב, נפרשת ממול הכינרת במלוא הדרה, וכל זה עושה עוד קצת חשק לטייל.

 

"אני כבר כמה שנים מצלם נופים ומנסה למכור את הצילומים לאנשים פרטיים – ולכן אני מדפיס אותם על קנווס", אומר אוהד פרל, האח הבכור. "גם בעבר צילמנו והסרטנו את עצמנו, למשל עושים סנובורד בשווייץ. אחרי שעידן השתחרר מהצבא, עלה רעיון לעשות ערוץ טיולים מיוחד וחדש. ישבנו וניסחנו את הפורמט".

 

הערוץ יצא לדרך ביולי 2017, ואז זה בא בבום: נישת סרטוני הטיולים הקצרים בישראל לא הייתה מאוכלסת עד אז, והציבור הגיב בהתלהבות. כיום יש לאחים פרל יותר מ-25 אלף עוקבים. "לא היה קיים דבר כזה בארץ", אומר נטע

הערוץ יצא לדרך בפייסבוק ביולי 2017, ואז זה בא בבום: נישת סרטוני הטיולים הקצרים בישראל לא הייתה מאוכלסת עד אז, והציבור הגיב בהתלהבות. בחו"ל זה מקובל: בלוגרים, פודקאסטרים וסתם אנשים מהשורה יוצאים לטיולים ולהרפתקאות ומצלמים את עצמם נתלים מצוקים, כובשים שבילים ומדלגים על סלעים; אחרי עריכה קצבית הם עושים מזה סרטון ומעלים אותו לערוצי הטיולים שלהם או משתתפים בפסטיבלים לסרטי מסע והרפתקה. בישראל, כרגיל, דברים מתחילים באיחור, אבל לשלושת האחים פרל יש כבר יותר מ-25 אלף עוקבים בדף הפייסבוק. "לא היה קיים דבר כזה בארץ", אומר נטע, ואוהד מוסיף: "האומץ הוא בלספר סיפור".

 

"איזה אומץ צריך בשביל זה?" מקשה עליו עידן. "לצלם יפה נופים זה קל", מתעקש אוהד. "את זה כמעט כולם עושים. אבל לספר סיפור ולהעביר אותו בסרטון של ארבע או חמש דקות, זה יותר קשה. בכללי, יש לחץ לקצר. לספר את הסיפור מהר ומעניין".

 

ואכן, כמו שכל חובב רשתות חברתיות כבר חווה על בשרו, טווח הקשב והריכוז של משתמשי הפייסבוק אינו בשמיים - ולכן הסרטונים של האחים פרל מעבירים את הסחורה בתוך כמה דקות אינטנסיביות, בלי לשכוח את הפסקת הקפה ואת ההומור. בסרטון של טיול הזריחה לקרן נפתלי, לדוגמה, יש ציטוטים מבובספוג:

 

 

סרטון הטיול למבצר נמרוד שבגולן מציג את עידן בפוזה של בילבו בגינס הנצמד לעץ בחרדה, ובהמשך נראה המבצר כטירה מהאגדות, עם צילומים יפהפיים של האתר ההיסטורי יוצא הדופן:

 

 

"הקהל שלנו כולל בעיקר חבר'ה בגיל שלנו", אומר נטע. "הם אוהבים כמובן לטייל בכל הארץ ומתחברים לסגנון הקצר ולהומור שלנו".

 

ואם חששתם שהאחים מתעסקים בעיקר באקסטרים, ושאנשים בעלי יכולת גופנית של בטטות (כמוני) עלולים לא למצוא עניין בסרטונים שלהם, אתם יכולים להיות רגועים: רוב הטיולים מתאימים כמעט לכולם, על אף שיש גם גלישה מצוקים בנגב, ובקרוב יעלה סרטון על צלילה באילת.

 

 

נטע פרל בנחל גשרון שבהרי אילת. "מכירים אותנו לאט-לאט" (צילום: ohad_pearl@)
  נטע פרל בנחל גשרון שבהרי אילת. "מכירים אותנו לאט-לאט"(צילום: ohad_pearl@)

   

  זבל מי שמלכלך

   

  לא מזמן הם שמעו שלאזור תחנת הכוח בחדרה הגיעו הרבה כרישים, ומיד תפסו את הצ'ימידן ואת ערכת הקפה ונסעו לתחנה כדי לצלם את האירוע המסתורי – שהיה לסרטון הנצפה ביותר בדף שלהם (ראו בראש הכתבה).

   

  "הכרישים האלה מגיעים למקומות שיש בהם מים חמים, כמו תחנות הכוח בחדרה, באשקלון ובאשדוד", מספר עידן. "אלה כרישים מסוג עפרורי וסנפירתן. הם לא תוקפניים, אבל כמובן שלא כדאי להפריע להם. שטנו שם בקיאקים וצילמנו את ההתאספות של הכרישים, שגם המומחים לא ממש סגורים על הסיבה שהיא מתרחשת. ולמרות העובדה שהכרישים לא תוקפניים, זה טיפה מלחיץ לשוט בקיאק קטן כשיש סביבך המון דגים ענקיים עם שיניים חדות".

   

  אבל לא רק לכרישים יש שיניים חדות: גם בני אדם, והישראלים במיוחד, נחשפים לעיתים כיצורים מאוד לא נעימים. הישראלי המטייל הוא כנראה אדם נחמד רוב הזמן, אבל לעיתים די קרובות הופך לישראלי המכוער, זה שמשאיר אחריו את הזבל שלו באתרי הטיולים ומטנף את הסביבה בלי לחשוב פעמיים. "לכן אימצנו את הסיסמה 'אל תהיו חארות'", מסביר נטע. "מפריע לנו מאוד שאנשים מלכלכים: הרי זו ממש לא בעיה לקחת את הזבל שלך איתך אחרי הטיול או הפיקניק ולזרוק אותו לפח מסודר. אנחנו משתפים פעולה בעניין הזה עם ארגונים של שמירת הסביבה, שפונים בדרך כלל למשפחות עם ילדים. אני חושב שדרך הסרטונים שלנו אנחנו מגיעים בין היתר גם אל ה'חארות', אז אולי נפתח להם קצת את המודעות ונשכנע אותם להפסיק ללכלך את הארץ".

   

   

  ביקור בנחל כזיב שבגליל המערבי. "לא בעיה לקחת את הזבל ולזרוק לפח" (צילום: ohad_pearl@)
   ביקור בנחל כזיב שבגליל המערבי. "לא בעיה לקחת את הזבל ולזרוק לפח"(צילום: ohad_pearl@)

    

   לא רוצים להתפרסם

    

   הם נולדו בקיבוץ מבוא חמה, ובנעוריהם עשתה משפחתם רילוקיישן לשווייץ בעקבות האב שעובד בתעשיית הפלסטיק שם. "גרנו בשווייץ בין 2004 ל-2010", מספר אוהד. "אנשים שם מטיילים הרבה ברגל, אבל דווקא תרבות הטיולים של בתי הספר לא מפותחת במיוחד. בכיתות י"א-י"ב אומרים לתלמידים: 'יש לכם שבוע לטייל באירופה', מציירים על המפה רדיוס ואומרים לילדים לנסוע. מגניב ומוזר. מכיוון שהייתי בשווייץ כל התיכון, אני מרגיש שלא ראיתי מספיק את הארץ, ועכשיו זה מעין פיצוי על כך". והפיצוי כל כך גדול, שהוא תופס את רוב זמנם. "אנחנו לא לומדים, וגם אין לנו עבודה מסודרת", אומר אוהד. "הכל מוקדש לטיולים ולהפקת הסרטונים".

    

   שלושתם גרים בבית ההורים. אוהד אוהב לצלם; נטע אוהב כדורגל והוא גם הבשלן שבחבורה (אחיו מציינים שהוא הולך ומשתפר בתחום); ועידן, מעבר ליצירת הסרטונים ולרעיונות ששופעים לו מהראש, אוהב לטייל במיוחד במעיינות. קשה להכיר אותם דרך הסרטונים שלהם, כי הם מעדיפים להתמקד בטיולים ובנופים ולא מחפשים למשוך יותר מדי תשומת לב לעצמם. "אנחנו לא מחפשים להיות מפורסמים", אומר אוהד. "אנחנו לא עושים את הסרטונים כדי להראות מי אנחנו, אלא בשביל הטיולים והתוכן. לא מנסים להיות פרצופים מוכרים - מכירים אותנו לאט-לאט. זה הסגנון, וכאלה אנחנו".

    

   ותוכניות לעתיד? העסק מתפתח מהר, ושלושת האחים מחפשים ספונסרים. בקרוב ייצאו סרטונים נוספים מהחרמון ומאילת (סרטון סביבתי, כולל ניקוי הלכלוך שבמי המפרץ). "אנחנו תלויים ברשתות החברתיות", מסכם אוהד. "אם אנשים אוהבים את התוכן שלנו, הם מוזמנים לעקוב, לשתף וכמובן לצאת לטייל".

    

   בתחום הרומנטי הם לא מספקים הזמנות: לשלושתם יש חברות.

    

   ______________________________________________________

    

   אביב שאול יצא לטיול אחר לגמרי - ומרתק במיוחד. הקליקו על התמונה:

    

   "המסע היה מפחיד". הקליקו על התמונה (צילום: אביב שאול)
   "המסע היה מפחיד". הקליקו על התמונה (צילום: אביב שאול)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד