"הגשמתי את החלום הישראלי, אבל הרגשתי שאני לא במקום הנכון"

לאביבית ג'וטי-ברקוביץ' הייתה משרה נחשקת בהייטק עם שכר גבוה, רכב צמוד ונסיעות לחו"ל, אבל זה לא הספיק לה, והיא עזבה הכל לטובת ליקוט צמחים בטבע

נגה שנער-שויערפורסם: 11.02.18 04:12
אביבית ג'וטי-ברקוביץ' במקום עבודתה הנוכחי. "החיים הם לא חזרה גנרלית - הם כאן ועכשיו. אז תעזו, ותנו לעולם להפתיע אתכם" (צילום: אלבום פרטי)
אביבית ג'וטי-ברקוביץ' במקום עבודתה הנוכחי. "החיים הם לא חזרה גנרלית - הם כאן ועכשיו. אז תעזו, ותנו לעולם להפתיע אתכם" (צילום: אלבום פרטי)
"לסיורים שלי מגיעים לא מעט אנשי הייטק שמשקיעים זמן רב ומשאבים ניכרים כדי לפצות את עצמם על זה שהם לא אוהבים את מה שהם עושים" (צילום: אלבום פרטי)
"לסיורים שלי מגיעים לא מעט אנשי הייטק שמשקיעים זמן רב ומשאבים ניכרים כדי לפצות את עצמם על זה שהם לא אוהבים את מה שהם עושים" (צילום: אלבום פרטי)
"העולם שלנו מכיל את כל מה שאנחנו זקוקים לו - צריך רק לבחור לראות את זה" (צילום: אלבום פרטי)
"העולם שלנו מכיל את כל מה שאנחנו זקוקים לו - צריך רק לבחור לראות את זה" (צילום: אלבום פרטי)

בחירתה של אביבית ג'וטי-ברקוביץ' להשאיר מאחור משרת חלומות בהייטק, לצאת לעצמאות ולהנחיל לישראלים את תחום הליקוט בטבע, אינה טריוויאלית, אבל לה לא היה שום היסוס. "להרבה אנשים זה נשמע כמו החלטה לא הגיונית", היא אומרת, "אבל לסיורים שלי מגיעים לא מעט אנשי הייטק שמשקיעים זמן רב ומשאבים ניכרים כדי לפצות את עצמם על זה שהם לא אוהבים את מה שהם עושים. לי זה נראה לא הגיוני. החיים הם לא חזרה גנרלית - הם כאן ועכשיו. אז תעזו, ותנו לעולם להפתיע אתכם".

 

מי את?

"אביבית, בת 40, נשואה למורדי ואמא של גילי (11), אורי (תשע) ודניאל (שש), גרה בעתלית. המוטו שלי: העולם שלנו מכיל את כל מה שאנחנו זקוקים לו - צריך רק לבחור לראות את זה".

 

ומה את עושה?

"אני בעלת המרכז המקצועי לליקוט, שבמסגרתו אני מלמדת ליקוט צמחי בר למאכל ולמרפא בסיורים חד-יומיים או בקורסים מתמשכים. לפני כחודשיים יצא לאור ספרי 'הטעם שבטבע - המדריך המקצועי לליקוט ולמאכל צמחי בר ולמרפא בישראל'. בעבר עבדתי 14 שנה בהייטק, בפיתוח ובמחקר של תוכנה. אני בעלת תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול עם התמחות במערכות מידע ותואר שני במערכות מידע - שניהם מהטכניון".

 

תמונת ילדות בחיק הטבע. "היינו מטיילים המון בכרמל" (צילום: אלבום פרטי)
  תמונת ילדות בחיק הטבע. "היינו מטיילים המון בכרמל"

   

  שורשים, נופי ילדות, מה את זוכרת?

  "נולדתי וגדלתי בחיפה, בת בכורה במשפחה של שני ילדים. אבי חיים הוא יליד חיפה; בתחילת דרכו היה שותף בעסק משפחתי בתעשיית העץ, ולימים נעשה איש מכירות בתחום המיכון המקצועי. אמי עדנה נולדה גם היא בחיפה, למדה עבודה סוציאלית ועבדה במקצועה עד שעשתה הסבה והחלה לטפל בשיטת גרינברג. מכיוון ששני הוריי עבדו, הייתי מה שנקרא אז 'ילדת מפתח'. אמי העבירה לי את הנכונות למחויבות ולעבודה קשה והראתה לי שאפשר לשלב הורות עם קריירה. נוף ילדותי הוא החורש הטבעי של הכרמל. בסופי שבוע היינו מטיילים שם המון עם החבר'ה של ההורים. כל טיול כזה היה מסתיים בפיקניק, וכך חוויתי לראשונה את החיבור של טבע עם מפגש חברתי מהנה".

   

  עם אביה חיים ואחיה יותם. "כל טיול היה מסתיים בפיקניק" (צילום: אלבום פרטי)
   עם אביה חיים ואחיה יותם. "כל טיול היה מסתיים בפיקניק"

    

   בצבא שירתה כמפעילת צופן פענוח טכנולוגי (צפ"טית) בקריה וכקצינת ניהול בבסיס חיל האוויר, ואחרי השחרור התחילה ללמוד בטכניון. "כבר בשנה השנייה ללימודים התחלתי לעבוד באלביט במשרת סטודנט", היא מספרת, "ואחרי שנה וחצי עברתי לחברת אינטל למשרת מהנדסת, על אף שעדיין הייתי סטודנטית. בסוף התואר הראשון התקבלתי על מלגה מלאה ללימודי תואר שני במערכות מידע, ועזבתי את אינטל. באותה תקופה הכרתי את מורדי, יזם הייטק, ונישאנו. ב-2006 נולדה בתנו הבכורה.

    

   "אחרי התואר השני התחלתי לעבוד במעבדת המחקר של IBM באוניברסיטת חיפה, ובהמשך עברתי לתפקיד מובילת צוות פיתוח תוכנה בחברת E-Bay. הקריירה שלי התנהלה היטב: לכאורה, הגשמתי את החלום הישראלי על משרת הייטק נחשקת עם כל הפינוקים הנלווים - רכב צמוד, משכורת גבוהה ונסיעות לחו"ל - אבל בפנים היה קול קטן ועקבי שאמר לי כל הזמן שאני לא נמצאת במקום הנכון. יום אחד הגעתי עם משפחתי לסיור ליקוט עם המדריך ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק, והתאהבתי. אם עד אז לצאת לטבע, מבחינתי, היה להגיע למקום יפה, להגיד 'וואו, איזה יופי', ואז ללכת לאכול משהו במסעדה, פתאום גיליתי שכל מה שנמצא סביבי הוא גם טעים וגם בריא. התחלתי ללמוד את התחום בצורה עצמאית ולהצטרף לסיורי ליקוט, ועולם חדש נפתח בפניי. פתאום, כשהסתכלתי על מה שנראה לי עד אז כבליל צמחים לא ברור, יכולתי לזהות בו צמחי מאכל וצמחי מרפא. 

    

   בתקופת העבודה בהייטק. "הקרייירה התנהלה היטב" (צילום: אלבום פרטי)
    בתקופת העבודה בהייטק. "הקרייירה התנהלה היטב"
     

     

    "כשנכנסתי לעניין לעומק, מצאתי שבניגוד למקובל בעולם, בארץ התבסס תחום הליקוט בעיקר על פולקלור ולא על ידע מבוסס מחקרית ומדעית. התחלתי קורס מדריכי ליקוט וחיכיתי שמישהו יתחיל ללמד את זה כפי שחשבתי שראוי. בינתיים, החלטתי ללמוד ממאמרים מדעיים, שם מצאתי אוצר של ידע, ולאט-לאט הבנתי שהאדם הזה שאני מחכה לו, הוא בעצם אני. בהחלטה נטולת היגיון כלכלי, אבל מגובה בתמיכתו של שותפי לחיים, עזבתי את E-Bay ויצאתי לדרך עצמאית.

     

    "התחלתי להוביל סיורי משפחות בשבת, כשאני יוצרת את החוויה שרציתי לעצמי - נשנוש בוקר, סיור בטבע הפראי היפהפה, סדנת בישול לכל המשפחה עם מה שליקטנו, וארוחת צהריים מלאה. אחרי עשרות סיורים פתחתי גם קורס ליקוט לצמחי מאכל ומרפא. המתכונת קבועה: אנחנו עושים סיור ליקוט לימודי בטבע, ואז, בסיוע שף מקצועי, אוכלים בשטח ארוחת גורמה משובחת שמקורה בצמחים שליקטנו ובגידולים אורגניים.

     

    "בשלב הבא החלטתי להוציא מדריך ליקוט מקצועי. בקיץ 2017 פניתי לפרויקט מימון המונים בהדסטארט, שהצליח הרבה מעל למשוער: השגתי את כל הסכום שביקשתי, ועוד הרבה יותר. עכשיו, אחרי שהספר יצא, אני ממשיכה בדרכי. בחזוני אני יוצאת לטבע, והוא מלא ישראלים שמלקטים ונהנים מבילוי חברתי ומשפחתי בכל גיל".

     

    עם הבעל ושלושת הילדים. "החוויות של הילדים שלנו לא דומות לאלה שהיו לנו" (צילום: אלבום פרטי)
     עם הבעל ושלושת הילדים. "החוויות של הילדים שלנו לא דומות לאלה שהיו לנו"

      

     מה לקחת עימך מבסיס האם וממסע חייך לאביבית של היום?

     "פעם היציאה החוצה הייתה יומיומית, וכך גם השהות בטבע והמיקוד בו, אבל העולם השתנה, וכיום הוא עתיר טכנולוגיה ושעות מסך. החוויות של הילדים שלנו לא דומות לאלה שהיו לנו. הליקוט מחזיר לילדים של היום היכרות ישירה עם הטבע וטומן בחובו פוטנציאל לבילוי אישי ומשפחתי. לטבע יש המון מה לתת לנו, והוא זמין ונגיש.

      

     "בבית הוריי הונחלה לי המורשת של הקפדה על איכות ודיוק. כשהתחלתי לעסוק בליקוט, יצרתי קורסים ברמה אקדמית והבאתי סטנדרטים חדשים לתחום הזה, אבל לצד הביסוס המחקרי אני לא שוכחת לצרף את החוויה. סיורי הליקוט שאני מובילה נבנו קודם כל בדגם שהתאים כבילוי למשפחה הפרטית שלי, ולכן יש בהם תמיד גם שהייה משותפת בטבע וארוחות מושקעות".

      

     מסר לאומה?

     "הרבה אנשים חשבו שהמשרה שלי בהייטק הייתה חלומית, אבל תמיד חשוב לבדוק: האם זה באמת החלום? אני מאמינה שצריך לקחת אחריות על האושר ולממש את החיים בצורה מלאה".

      

     ______________________________________________________

      

     שלומית יפת-ביאליק ויתרה על משרד עורכי דין לטובת אורח חיים שונה לגמרי. הקליקו על התמונה:

      

     "הבנתי שזה לא מתאים לי". הקליקו על התמונה (צילום: מתוך האלבום הפרטי)
     "הבנתי שזה לא מתאים לי". הקליקו על התמונה (צילום: מתוך האלבום הפרטי)

      

     >> לבלוג של נגה כפי שהוא מופיע באתר שלה

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
     נעים להכיר, נֹגה שנער-שויער. נושמת, חיה, שומעת, מתעדת וכותבת אנשים וסיפורי חיים. בעלת חברת "הד - לסיפורים שמשאירים חותם" ואמא גאה לעשרות ספרים, תוצרי המפגש ביני לבין אנשים נפלאים שבחרו לחלוק עימי את אוצרם הגדול - סיפור חייהם.

     ועכשיו הבלוג שלי, "מסע אישי". מה יהיה לנו כאן? מסעות אישיים וסיפורי חיים. מפגשים מהסוג האישי, שבהם נבדוק עבר מול הווה ועתיד - ביטוי לצורך העמוק שלי לקחת סיפור חיים, לאוורר ולמתוח אותו אל מעבר להקשרים המובנים מאליהם.

     למדתי שלסיפור החיים אין גיל (לכולנו יש סיפור). הבנתי גם שמשהו בחיבור העמוק והאותנטי לבסיס, לתרבות, למקום שבתוכו צמחנו, מוציא מאיתנו את הטוב ביותר.

     אני יוצאת למסע אישי. אתם מוזמנים להצטרף.