"לפני שאני שוכבת איתו, רציתי להתייעץ, בסדר להתחיל בגיל 15?"

שירן מתלבטת, דניאלה התנסתה והתחרטה כשהחבר המתוק השתנה רגע אחרי ולעמליה לא אכפת מה יחשבו. נועה רום בשיחות עם נערות על יחסי מין

נועה רום

|

15.01.18 | 09:03

"לא נהניתי לשכב איתו, אבל הייתי בטוחה שכך זה אמור להיות, שהפעם הראשונה אמורה לכאוב". צילום אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
"לא נהניתי לשכב איתו, אבל הייתי בטוחה שכך זה אמור להיות, שהפעם הראשונה אמורה לכאוב". צילום אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
"החבר שלי הזמין חדר במלון כדי שנוכל לשכב בפעם הראשונה בפרטיות ללא הפרעות או הפתעות לא נעימות", כותבת לי עמליה בת ה-15. "הקשר בינינו ממש רציני. אנחנו מתנשקים ומתחבקים ופגשנו את ההורים אחד של השני. אנחנו מרגישים שאנחנו מוכנים גם לקיים יחסי מין. אני יודעת שצריך להשתמש באמצעי מניעה", היא ממשיכה. "אבל לפני שאני שוכבת איתו, רציתי להתייעץ איתך, האם זה בסדר לקיים יחסי מין בגיל 15? ואם לא, איך להודיע לחבר שלי?"

 

לא מחכים יותר מדי

גם שירן התלבטה. היא בת 15 ויש לה חבר שש שנים. הוא הציע שהם ישכבו והיא לא ידעה מה לענות לו. משירן לא שמעתי לאחר שעניתי לה. עמליה השיבה לי מיד. היא הודיעה לי שהם הזמינו חדר בבית מלון ולא אכפת לה מה יחשבו. זו ההחלטה שלה. עמליה ושירן אינן מקרה חריג של נערות צעירות שחושבות על קיום יחסי מין, שתוהות אם הן בשלות לשלב הבא בקשר הזוגי שלהן.

 

לטורים הקודמים של נועה רום:

 

מחקרים שונים שבדקו את הרגלי המין של בני הנוער מעלים כי הם לא מחכים יותר מדי זמן. הבנים מתחילים לקיים יחסי מין בגיל 14 לערך והבנות בסביבות גיל 15. אחוזים לא מעטים של בנים ובנות מתחילים לשכב כבר בגיל 12. גיל ההתבגרות מתחיל היום בגילאי 10-11. מול עינינו גדל דור של נערות ונערים נבון ששואל, מוחה, בודק, מתקדם מבחינה טכנולוגית. יחד עם ההורמונים הגועשים בגופם הם מרגישים גדולים יותר מאשר גילם הביולוגי.

 

דניאלה שכבה בפעם הראשונה בגיל 16. הם יצאו חודשיים, היא אהבה אותו וחשבה שגם הוא אוהב אותה. "לא נהניתי לשכב איתו", היא מספרת. "אבל הייתי בטוחה שכך זה אמור להיות, שהפעם הראשונה אמורה לכאוב". עיניה החומות המלוכסנות מסתתרות מתחת לתלתליה הארוכים בצבע של חול. הכאב היותר גדול הגיע מספר ימים אחר כך, כשהוא התחיל להתייחס אליה בזלזול והתרחק. "הרגשתי שהוא ניצל אותי. כעסתי שאיבדתי בשבילו את הבתולין", היא מספרת ואוספת את שיערה, מפזרת, מרגישה אי נוחות במילותיה, במעשיה.

 

שיר בת ה-15 מעולם לא חוותה קשר זוגי והיא כמהה לאהבה. "אני ממש רוצה חבר שיחבק אותי, יקשיב לי ויהיה הכל בשבילי", היא כותבת ואפשר להרגיש את הלבד שצועק בין השורות ואת הפנטזיה על המישהו שיציל. "יש בן בשכבה שלי שהוא בדיוק מה שאני אוהבת", היא מוסיפה בסוף המייל. "הוא חמוד, מצחיק, יש לו כתפיים רחבות והוא טוב לב. יש בעיה אחת. לפעמים הוא מתנהג אלי ממש מגעיל".

 

רוצים להתחבר

הרצון לאהוב, להרגיש נאהב, הוא צורך בסיסי, קדמון. חוה נוצרה כי לא טוב היות האדם לבדו. מתוך צלעו היא נבראה והם הפכו לאחד, חוטאים ואוהבים יחד. על מיתוס האהבה המושלמת אנחנו גדלים ומחפשים אותה, לעתים כל חיינו. הילדים שלנו לומדים בכיתה ב' על התפוח האסור. הם רוצים לטרוף את העולם, לנסות, לחוות וקשה להם לחכות. בעידן של פאסט פוד ואפליקציות מתחלפות הם חוששים להיות האחרונים שיתנסו, פוחדים להיות לבד.

 

במקרה של דניאלה, למרות הכעס והתסכול על החבר, הם המשיכו לצאת עוד מספר חודשים עד שהוא עזב. היא נותרה פגועה, כועסת עליו ועל עצמה, סוחבת את העלבון, את החרטה - רגשות אותם תשמר כנראה גם בקשרים הבאים שלה. והם צריכים עזרה. החברים והחברות יכולים להוות אוזן קשבת, קהילה תומכת, אבל גם הם מבולבלים.

 

כאן צריכים להיכנס ההורים. לא פשוט לנהל שיחה על יחסי מין עם הילדים. הילדים שלכם, שנדמה שרק אתמול הביטו בכם בעיניים נוצצות ורצו את החיבוק שלכם, כמהים עכשיו להרגיש נאהבים ונחשקים על ידי בני המין השני או בני מינם. ואי אפשר להתעלם, לראות בהם כ-א-מיניים. צריך לדבר ולהסביר, לדאוג שהם בקיאים בכל הקשור למין בטוח, להבהיר להם שהבחירה להיות בקשר זוגי ולשכב עם בן / בת הזוג צריכה להיות שלהם - נקייה מלחצים חברתיים; שרק להם יש את הזכות והחובה להגיד כן או לא. הביטו בהם. הם עדיין זקוקים לחיבוק שלכם.

 

דלת פתוחה - מרכז ייעוץ לנערים ונערות: מייל  או בטלפון 03-510-1511.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

נועה רום, רווקה + ילד בן שש, סופרת לנוער (עד הבת מצווה זה יעבור, כמה שאת נהדרת, נוגה, תראו אותם, סדרת החיים החדשים שלי), מגישה את התוכנית 'נועה מדברת עם נוער' ברדיו קול נתניה, מורה בהכשרתה לגיל הרך ומרצה על ספריה בבתי ספר וספריות.

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועה רום, רווקה + ילד בן שש, גרה בנתניה, סופרת לנוער (עד הבת מצווה זה יעבור, כמה שאת נהדרת, נוגה, תראו אותם, סדרת החיים החדשים שלי), מגישה את התוכנית 'נועה מדברת עם נוער' ברדיו קול נתניה, מורה בהכשרתה לגיל הרך ומרצה על ספריה בבתי ספר וספריות.