חולדאי: ''שלא יהיה פרויקט בכיכר אתרים. אני צריך אותו כדי להיבחר?''

מועצת עיריית ת''א-יפו סירבה לבלום את תוכנית המגדלים ולבדוק כיצד אושרו בה חריגות גובה וייעוד. חולדאי טען שאונסקו לא פנתה לעירייה; באונסקו משיבים אחרת

מיכאל יעקובסון

|

28.12.17 | 09:58

ראש עיריית ת''א-יפו, רון חולדאי, בישיבת המועצה השבוע: ''אי אפשר לפתוח את הים בלי מחיר. אפשר להתווכח על התוכנית ואפשר גם להחליט שמשאירים את הכיכר בשממונה'' (צילום: מיכאל יעקובסון)
ראש עיריית ת''א-יפו, רון חולדאי, בישיבת המועצה השבוע: ''אי אפשר לפתוח את הים בלי מחיר. אפשר להתווכח על התוכנית ואפשר גם להחליט שמשאירים את הכיכר בשממונה'' (צילום: מיכאל יעקובסון)
תמונת ההצבעה. מרצ הצטרפה לציפי ברנד-פרנק, אך כל שאר חברי המועצה לא הצטרפו אליהן. גם ארנון גלעדי, שנחקר לאחרונה בפרשת ראשל''צ, בא להצביע. חברי ''עיר לכולנו'' דווקא לא באו (צילום: מיכאל יעקובסון)
תמונת ההצבעה. מרצ הצטרפה לציפי ברנד-פרנק, אך כל שאר חברי המועצה לא הצטרפו אליהן. גם ארנון גלעדי, שנחקר לאחרונה בפרשת ראשל''צ, בא להצביע. חברי ''עיר לכולנו'' דווקא לא באו (צילום: מיכאל יעקובסון)
כיכר אתרים. ''הולילנד'', צעקו מבחוץ המתנגדים לתוכנית. ''לכו למשטרה'', דרש חולדאי, ''וזה שלא ילך למשטרה - שלא יספר שהוא איש אמיץ'' (צילום: מיכאל יעקובסון)
כיכר אתרים. ''הולילנד'', צעקו מבחוץ המתנגדים לתוכנית. ''לכו למשטרה'', דרש חולדאי, ''וזה שלא ילך למשטרה - שלא יספר שהוא איש אמיץ'' (צילום: מיכאל יעקובסון)

סיעת מרצ במועצת עיריית תל אביב-יפו הצטרפה השבוע להתנגדות לעסקת המגדלים בכיכר אתרים, ותמכה בהצעתה של חברת המועצה ציפי ברנד-פרנק לעצור את התוכנית ולבדוק אותה לעומק. מאחר שהקואליציה של ראש העירייה רון חולדאי היא נרחבת במיוחד, נפלה ההצעה.

 

הדיון עצמו החל באיחור לא שגרתי של 40 דקות. ככל הנראה, הוא נבע מניסיונות של הקואליציה לדאוג לנוכחות נרחבת של חבריה, כדי להבטיח את הפלת ההצעה של ברנד-פרנק. ואכן, בישיבה נצפו כמה חברי מועצה שנוכחותם בישיבות היא נדירה.

 

ההצעה לעצור את התוכנית ציטטה בהרחבה את תחקיר Xnet, שחשף כי עסקת המגדלים קודמה בניגוד לחוק ותוך חריגה בולטת מתוכנית המתאר העירונית, באופן שמאפשר להוסיף 15 קומות לגובה המגדלים בכיכר אתרים ולאפשר בהם מגורים – דבר שאסור בקו החוף של תל אביב לפי תוכנית המתאר.

 

בהצעתה, ביקשה ברנד-פרנק למנוע מהחברה העירונית "אתרים", שיו"ר הדירקטוריון שלה הוא סגן ראש העירייה אסף זמיר, לקדם כל אספקט תכנוני הקשור במישרין או בעקיפין למתחם התכנון של כיכר אתרים, עד שתוכנית המתאר העירונית תתוקן ועד שייערך דיון על השינויים שנערכו בה. אותם שינויים הם תוצאה של התנגדות היזמים, חברת JTLV בראשות עמיר בירם ואריאל רוטר, ששכנעו את הוועדה המחוזית כי הפרויקט לא יהיה כלכלי בעבורם בלעדיהם.

 

חולדאי: אונסקו לא פנה. אונסקו: פנינו

 

ברנד גם דרשה לברר אם ארגון אונסקו, שהכניס בשעתו את "העיר הלבנה" של תל אביב לרשימת המורשת העולמית, ובכך תרם מאוד ליוקרתה הבינלאומית, דרש הבהרות ביחס לתוכנית בגלל פגיעתה האפשרית ב"עיר הלבנה". כיכר אתרים נמצאת באזור החיץ של גבולות העיר הלבנה (השוליים שלה), ולפי הגדרות אונסקו, אסור להקים באזור החיץ בניינים מעל שמונה קומות.

 

חולדאי הבהיר באופן חד-משמעי, כי "לא התקבלה בעירייה כל פנייה מאונסק"ו בנושא".

 

Xnet פנה לוועד הישראלי לאונסקו, שהשיב כי "יש לעדכן את אונסקו על שינויים באתרים מוכרזים, אשר עלולים לפגוע בערכים שבגינם הם הוכרזו. הוועד הישראלי לאונסקו העביר בפברואר 2015 עדכון למרכז למורשת עולמית בפריז, שכלל בין היתר התייחסות לכך שעיריית תל אביב שוקלת הקמת מגדלים באזור החיץ של אתר המורשת העולמית. לתשובתה של מנהלת המרכז למורשת עולמית מאוגוסט 2016, צורפה חוות דעת מקצועית של ארגון 'איקומוס', שהצביעה על האפשרות שהמגדלים הנוספים ישפיעו לרעה על ערכי האתר המוכרז ועל הצורך לבצע תסקיר השפעה על המורשת, טרם קבלת החלטה בדבר הקמתם".

 

הוועד הישראלי לאונסקו הוסיף וכתב, כי "הנחיה זו הועברה על ידי הוועד הישראלי לאונסקו לעיריית תל אביב. חוות הדעת של איקומוס לא התייחסה לתוכנית מסוימת או למיקום מסוים, אלא לתוספת מגדלים באזור החיץ. מלון מרינה, בדופן הצפונית של כיכר אתרים, מצוי בתחום אזור החיץ של אתר המורשת העולמית, על פי תיק ההכרזה שהכינה עיריית תל אביב".

 

במלים אחרות, באונסקו אומרים שכן פנו לעיריית תל אביב בנוגע לחשש שלהם מהקמת מגדלים בכיכר אתרים. חולדאי טען שלא פנו.

 

גם ארנון גלעדי בא להצביע

 

בין המתנגדים להצעותיה של ברנד אפשר להזכיר את ארנון גלעדי, חבר מועצת העיר מהליכוד, שמכהן כמשנה לראש העירייה ויו"ר הוועדה להתחדשות עירונית. גלעדי נחקר לאחרונה במשרדי להב 433 במסגרת חקירת פרשת השחיתות בראשון לציון. לפי פרסומים שונים, גלעדי הוא חבר של ח"כ דוד ביטן (הליכוד), ונחשד במרמה והפרת אמונים. במהלך חקירתו במשטרה, לפי הפרסומים, הודה גלעדי כי ביטן פנה אליו בבקשה לקדם את עסקיו של איש ליכוד. בסיום החקירה שוחרר גלעדי למעצר-בית בן ארבעה ימים והורחק מהעירייה לשבוע. מועד ההרחקה הסתיים, וגלעדי התייצב בישיבת המועצה.

 

נעדר מהישיבה. אסף זמיר, יו''ר דירקטוריון ''אתרים'' שנמצא בניגוד עניינים עקב חברותו עם אריאל רוטר, אחד היזמים (צילום: מיכאל יעקובסון)
  נעדר מהישיבה. אסף זמיר, יו''ר דירקטוריון ''אתרים'' שנמצא בניגוד עניינים עקב חברותו עם אריאל רוטר, אחד היזמים(צילום: מיכאל יעקובסון)

   

  מי שבלט בהיעדרו הוא אסף זמיר, סגן ומ"מ ראש העירייה וגם יו"ר הדירקטוריון בחברת אתרים. זמיר כבר הודה בעבר, כי הוא מנוע מלהשתתף בדיונים העוסקים בכיכר אתרים בגלל ניגוד עניינים: אריאל רוטר, חברו הטוב, הוא סמנכ"ל JTLV היוזמת את פרויקט הענק בכיכר. אך גם ללא נוכחותו של זמיר, שאר חברי הסיעה שלו הצביעו פה אחד נגד ההצעה של ברנד-פרנק. בלטה גם היעדרותם של חברי סיעת "עיר לכולנו", בראשות אהרן מדואל, שהיו בעבר פעילים קולניים נגד תוכניות מגדלים גרנדיוזיות בעיר.

   

  חולדאי: ''פייק ניוז''

   

  "לדאבוני שמעתי כאן נאום נלהב, מלא פאתוס, אבל עם הרבה פייק ניוז", פתח חולדאי את התייחסותו לטענותיה של ברנד-פרנק. דבריו, שנמהלו בצעקותיהם של תושבים שעמדו מצדו השני של מסך הזכוכית באולם המליאה, כללו התייחסות נרחבת של ראש העירייה לפרויקטים אחרים שהוביל בעבר, כמו הריסת אולם אוסישקין וחידוש הטיילת, שספגו התנגדויות. "אמרו שאנחנו הולכים לעשות בניינים, אמרו שאנחנו הולכים להרוס את הים, והיום 99 אחוז מתושבי תל אביב יפו מרוצים", הכריז חולדאי.

   

   

  הוא תקף בחריפות את חברי סיעת מרצ, שתמכו עד לאחרונה בעסקת מגדלי כיכר אתרים, וכעת בחרו להתנגד לה. בהתייחסו למיטל להבי, ראש הסיעה וסגנית ראש העירייה, ליגלג חולדאי: "רק לפני חמישה חודשים מרצ הצביעה בעד, אבל אז הסתכלתי ביומן ונרגעתי, כי הרי לא השתנה כלום חוץ מהתאריך. ומהו אותו תאריך מיוחד שהביא את מיטל לעמוד ולדבר כאן? אני אספר לכם: הגענו ליום האחד והמיוחד שמגיע פעם בחמש שנים, אותו יום שנה לפני מערכת הבחירות שבו סיעת מרצ מחפשת ומוצאת נושא, כדי להסביר למה היא אינה יכולה להישאר בקואליציה שבה ישבה ארבע שנים".

   

  הוא זעק, כי שלוש פעמים הוזמנה לאחרונה להבי לאגף הנכסים בעירייה כדי שתעיין בנתונים שהובילו להחלטות העירייה, אך לטענתו היא בחרה שלא להיענות להזמנה. עם זאת הבהיר, כי להבי לא תקבל את המסמכים לרשותה, וכך גם ברנד-פרנק: הוא מרשה להן רק לעיין, ולא מעבר לכך.

   

  ''אני כבר לא צריך את הפרויקט הזה כדי להיבחר'':

   

   

  ועם זאת, חולדאי הפתיע כשאמר ש"על התוכנית הזו אפשר להתווכח. אפשר גם להחליט שלא עושים כלום ומשאירים את הכיכר בשיממונה". יותר מזה, הוא אמר בהתרסה: "מצדי שהפרויקט הזה לא יהיה. אתם חושבים שאני צריך אותו כדי להיבחר? אני כבר לא צריך אותו. אבל הציבור יחליט - ונציגי הציבור זה אתם".

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד