כוח לבן: איך הפכו החולצות הצחורות למדים של הימין הקיצוני בעולם?

צעדות ארגוני הימין בארה"ב ובגרמניה חולקות לא רק אידיאולוגיה, אלא גם קוד לבוש. למה ביקשו המארגנים להגיע בבגדים לבנים ומי דורש מהמפגינים ללכת לחדר כושר?

איתי יעקב

|

21.08.17 | 12:16

ההפגנה הניאו-נאצית בברלין. המפגינים קיבלו הנחיות ברורות מה ללבוש וכיצד להתנהג (צילום: Gettyimages)
ההפגנה הניאו-נאצית בברלין. המפגינים קיבלו הנחיות ברורות מה ללבוש וכיצד להתנהג (צילום: Gettyimages)
ההפגנה בשרלוטסוויל. "אנחנו צריכים להיות מאוד מודעים למראה שלנו, זה אפילו חשוב יותר מהרעיונות שלנו" (צילום: Gettyimages)
ההפגנה בשרלוטסוויל. "אנחנו צריכים להיות מאוד מודעים למראה שלנו, זה אפילו חשוב יותר מהרעיונות שלנו" (צילום: Gettyimages)
בברלין: המפגינים נדרשו להגיע בלבוש נקי ומסודר הכולל חולצות לבנות, פולו או מכופתרות (צילום: Gettyimages)
בברלין: המפגינים נדרשו להגיע בלבוש נקי ומסודר הכולל חולצות לבנות, פולו או מכופתרות (צילום: Gettyimages)
בשרלוטסוויל: "לא נסבול השמנה מתמשכת" (צילום: Gettyimages)
בשרלוטסוויל: "לא נסבול השמנה מתמשכת" (צילום: Gettyimages)

צעדות ארגוני הימין הקיצוני שהתקיימו בעשרת הימים האחרונים בארצות הברית ובגרמניה, הציפו מחדש סוגיות של גזענות ומתחים גזעיים. בארצות הברית רואים רבים קשר בין התופעה למסע הבחירות נוטף השנאה של הנשיא דונלד טראמפ, בעוד בגרמניה זוהי פריחה של ארגונים ניאו נאצים המתרפקים על הרייך השלישי. מלבד שנאה לזרים, מוסלמים, יהודים וכל מי ששונה, שתי הקבוצות חולקות גם גישה ויזואלית ואסתטית. הן בהפגנת הימין בשרלוטסוויל שבווירג'יניה בשבת שעברה והן בהפגנת הניאו-נאצים בשכונת שפנדאו בברלין בשבת האחרונה, שתי הקבוצות התייצבו במדים אחידים: חולצות לבנות.

 

בשרלוטסוויל: מדים של חולצות פולו לבנות ומכנסי חאקי (צילום: Gettyimages)
  בשרלוטסוויל: מדים של חולצות פולו לבנות ומכנסי חאקי(צילום: Gettyimages)

   

  הצבע הלבן מזוהה מצד אחד עם קבוצת הקו קלוקס קלאן בארצות הברית ועם אידיאולוגיה של עליונות לבנה (כלומר, של אנשים לבנים), אך מצד שני מתקשר הצבע למראה נקי, אלגנטי ומאופק של אנשי עסקים. לא מדובר בבחירה מקרית, אלא בקוד לבוש והנחיות שנשלחו למפגינים מראש. הגרדיאן הבריטי דיווח אתמול (ראשון) כי מארגני ההפגנה בברלין דרשו מהמשתתפים להגיע בלבוש נקי ומסודר הכולל חולצות לבנות (פולו או מכופתרות) וכן להימנע מלדבר עם התקשורת.

   

  עוד בערוץ האופנה

   

  שוטרים בשחור, מפגינים בלבן. ברלין (צילום: Gettyimages)
   שוטרים בשחור, מפגינים בלבן. ברלין(צילום: Gettyimages)

    

   לפני ההפגנה בשרלוטסוויל, לעומת זאת, פורסמו ההנחיות של האיחוד הימני, שנכתבו מחשש שהמפגינים ייראו כמו קבוצת תימהונים מטורללים והזויים, שלא תילקח ברצינות בתקשורת. לשם כך פרסם אנדרו אנגלין, מנהל אתר השנאה הפופולארי (שבינתיים הופל) The Daily Stormer, פוסט שבו הוא מסביר כיצד על התנועה לשווק את עצמה מבחינה חיצונית במהלך ההפגנה, תוך שימוש במילים "מושך", סקסי" ו"הייפ".

    

   "המראה הגרוע ביותר שאפשר להופיע איתו כולל חולצת טי מטריקו", כתב אנגלין והמליץ על חולצת פולו לבנה, שאיתה הופיעו לא מעט גברים בקהל. "בנוסף, אני מבקש לא להגיע עם מכנסי באגי (שמזוהים לרוב עם גברים שחורים, א"י) או במכנסיים קצרים. גברים רציניים אינם לובשים מכנסיים קצרים. אנא הגיעו עם מכנסיים ארוכים בצבע חאקי".

    

   "המראה הגרוע ביותר שאפשר להופיע איתו כולל חולצת טי מטריקו". שרלוטסוויל (צילום: Gettyimages)
    "המראה הגרוע ביותר שאפשר להופיע איתו כולל חולצת טי מטריקו". שרלוטסוויל(צילום: Gettyimages)

      

    אלו לא ההוראות היחידות שעל פיהן נדרשו המפגינים לעצב את עצמם. אנגלין הסביר כי על חברי הקבוצה לדאוג למשקל תקין ("לא נסבול השמנה מתמשכת") ולהיות בכושר תמידי ("עלינו ללכת יחד לחדר הכושר ולעזור זה לזה בדיאטה מבוקרת"), וכן לשמור על שיער קצוץ בצורה מהוגנת. "לא אגיד לכם כיצד לספר את שיערכם, אבל אני מאמין ששיער של גבר נראה טוב יותר כשהוא קצוץ, וכשהזקן מגולח למשעי", הוא ייעץ.

     

    דבריו של אנגלין לא נפלו על אוזניים ערלות, ובתמונות מתוך ההפגנה בשבוע שעבר ניתן לראות חלק מהמפגינים בחולצות פולו ובמכנסי חאקי, מראה שאולי מזכיר פקידים אפורים, אך בשרלוטסוויל הוא המדים של קבוצת Vanguard America המזוהה עם הימין הגזעני. גם כאן, הבחירה בחולצת פולו לבנה היא חלק מהרצון להיראות כאנשים ממוסדים ונורמטיביים שחושבים בהיגיון, ולבטל את התפיסה שגזענות נובעת מבערות ושייכת לקבוצות שוליים.

      

    ההפגנה בברלין (צילום: Gettyimages)
     ההפגנה בברלין(צילום: Gettyimages)

      

     הנחיות הלבוש בארצות הברית יועדו כולן לגברים, שכן לפי אנגלין "צריך לשמור את הנשים בצד – לא מדברות, לא מובילות ובלי שום חברות רשמית בשום דבר". לעומת זאת, הוא הבטיח כי המראה הסקסי שהוא מצפה מהמפגינים ימשוך אליהם "גרופיות", ואף ציין כי "אנחנו צריכים להיות מאוד מודעים למראה שלנו, זה אפילו חשוב יותר מהרעיונות שלנו".

      

     ______________________________________________________

      

     ואיזה בגדים יגרמו לכם להיראות אשמים בבית המשפט? 

     הבגדים אשמים! לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: אוראל כהן, כלכליסט)
     הבגדים אשמים! לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: אוראל כהן, כלכליסט)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד