יופי זה הכול בחיים: מי דואג לדוגמנית שלא יכולה לדגמן יותר?

בעקבות התאונה של שלומית מלכה, יצאנו לבדוק: מי מבטח בארץ את הדוגמניות מפני פגיעה במראה שלהן ובכמה מבוטחים הישבן של ג'ניפר לופז והרגליים של היידי קלום?

איתי יעקב

|

20.08.17 | 08:45

סופיה מצטנר, בר רפאלי ושלומית מלכה. האם יש ביטוח מיוחד לאנשים שהמראה שלהם הוא העבודה שלהם? (צילום: GettyImages, אייל נבו, גיא כושי ויריב פיין)
סופיה מצטנר, בר רפאלי ושלומית מלכה. האם יש ביטוח מיוחד לאנשים שהמראה שלהם הוא העבודה שלהם? (צילום: GettyImages, אייל נבו, גיא כושי ויריב פיין)

פציעתה של הדוגמנית ומגישת הטלוויזיה שלומית מלכה, שהחליקה מקורקינט חשמלי בשדרות רוטשילד בתל אביב, הסעירה בשבוע שעבר את ישראל, ובמיוחד את אנשי ענף האופנה והבידור. הדיווחים על מצבה הקשה של מלכה התחלפו תוך יום בהודעות הרגעה כי מצבה קל, והתקשורת שיצאה מעט מפרופורציות בכיסוי הסיפור, המשיכה הלאה. עם זאת, המקרה של מלכה, דוגמנית מובילה החתומה על חוזים שמנים למספר עונות עם חברות אופנה כמו פוקס הישראלית ואינטימיסימי הבינלאומית, הציף את השאלה: האם דוגמנים מצליחים, שחקנים או מפורסמים אחרים שהנראות שלהם היא העבודה שלהם, מבוטחים על אובדן המראה? והאם אובדן כושר עבודה של דוגמניות שונה מאובדן כושר עבודה של כל אדם אחר?

 

התאונה שעברה הסעירה את אנשי ענף האופנה והבידור בארץ. שלומית מלכה בקמפיין של ארמאני אקסצ'יינג' (צילום: שי פרנקו)
  התאונה שעברה הסעירה את אנשי ענף האופנה והבידור בארץ. שלומית מלכה בקמפיין של ארמאני אקסצ'יינג'(צילום: שי פרנקו)

   

  עוד בערוץ האופנה

   

  ביטוח מפני אובדן כושר עבודה נועד להבטיח גמלה חודשית למבוטח במקרה שיאבד את היכולת לעבוד עקב מחלה, תאונה, פציעה וכדומה, והיא משתנה מעובד לעובד – דין דוגמנית שונה מדין טכנאי מזגנים. יובל ארנון, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכת סוכני הביטוח בישראל, עושה קצת סדר בנושא. "ביטוח אובדן כושר עבודה לאדם מן היישוב, הוא חלק מביטוחי מנהלים וביטוחי פנסיה של עצמאים, אשר נקבע לכל החיים או עד גיל הפרישה – תלוי בפוליסה", הוא מסביר.

   

  היידי קלום. ביטחה את רגליה בשני מיליון דולר (צילום: Gettyimages)
   היידי קלום. ביטחה את רגליה בשני מיליון דולר(צילום: Gettyimages)

    

   לדבריו, במקרים של דוגמניות, שחקנים, כדורגלנים וסלבריטאים, קיים ביטוח ייחודי שיכול להגיע למיליוני דולרים, תלוי בפוליסה. הרי כוויה אחת בפנים עלולה לחסל קריירה מפוארת של דוגמנית-על, שלא תוכל להצטלם יותר. "יש דוגמניות-על שמבטחות את הפנים שלהן, כדי שאם חלילה הן ייפגעו, הן יזכו לגמול כספי", הוא מאשר, "אלה ביטוחים שנקבעים בהתאמה אישית, ומחירי פוליסות כאלה עלולים להגיע לתשלום של אלפי דולרים בחודש. מצד שני, התמורה לביטוח גבוהה".

    

   ג'ניפר לופז. ביטחה את הישבן שלה ב-300 מיליון דולר (צילום: Gettyimages)
    ג'ניפר לופז. ביטחה את הישבן שלה ב-300 מיליון דולר(צילום: Gettyimages)

     

    לדברי ארנון, ביטוחים יוקרתיים אלה נדירים בישראל, ולרוב הם נעשים על ידי ברוקרים של סוכנויות המתמחות בסוג זה של ביטוחים, כמו מארש אנד מקלנן הבינלאומית. בנציגה המקומית, מארש ישראל, לא מכירים מקרים של סלבריטאים ישראלים המבוטחים באופן ייחודי על אובדן כושר עבודה. לעומת זאת, בחו"ל יש לא מעט ידוענים שמבטחים איברי גוף בסכומים דמיוניים, שכן אלה קשורים להכנסתם.

     

    ג'וליה רוברטס. ביטחה את החיוך שלה בסכום של 30 מיליון דולר (צילום: Gettyimages)
     ג'וליה רוברטס. ביטחה את החיוך שלה בסכום של 30 מיליון דולר(צילום: Gettyimages)

      

     על פי אתר העסקים ביזנס אינסיידר, ריהאנה, למשל, ביטחה את רגליה בסכום של מיליון דולר, והדוגמנית היידי קלום ביטחה את רגליה שלה בסכום כפול. הרגליים של דיוויד בקהאם מבוטחות בסכום של 70 מיליון דולר, והרגליים של כריסטיאנו רונאלדו מבוטחות ב-144 מיליון דולר. החיוך של ג'וליה רוברטס מבוטח, לא תאמינו, בסכום של 30 מיליון דולר, וג'ניפר לופז ביטחה את הישבן שלה ב-300 מיליון דולר. את השיא קבעה, כיאה לדיווה שלא מהעולם הזה, הזמרת מריה קארי, שביטחה את רגליה ואת חמש האוקטבות שלה בסכום של מיליארד דולר. "על המבוטח להציג את אובדן כושר העבודה הספציפי", מדגיש ארנון, "ורק אז הוא יהיה זכאי לפיצויים".

      

     זיוה מיכאל, מנכ"לית סוכנות יולי. "דוגמניות ודוגמנים הם עובדי פרילנס, והאחריות של כל אחד ואחד מהם היא לדאוג לביטוח עצמאי וכן לתשלומי המיסים בעצמו"
      זיוה מיכאל, מנכ"לית סוכנות יולי. "דוגמניות ודוגמנים הם עובדי פרילנס, והאחריות של כל אחד ואחד מהם היא לדאוג לביטוח עצמאי וכן לתשלומי המיסים בעצמו"

       

      מי מבטח: הדוגמנית, הסוכנות או המותג שעבורו היא מצטלמת?

      על פי מספר סוכנים שאיתם בדקנו בשבוע האחרון, סוכנויות הדוגמנים והטאלנטים בישראל לא מבטחות את המיוצגים בהן, מכיוון שתפקידן לייצג ולא להעסיק. במילים אחרות, לא מתקיימים בין המיוצג לסוכנות יחסי עובד-מעביד. "דוגמניות ודוגמנים הם עובדי פרילנס, והאחריות של כל אחד ואחד מהם היא לדאוג לביטוח עצמאי וכן לתשלומי המיסים בעצמו", מציינת זיוה מיכאל, מנכ"לית סוכנות יולי.

       

      חן יאני. בצרפת היא מבוטחת בביטוח סוציאלי על ידי הסוכנות, אולם בארץ עשתה לאחרונה ביטוח אישי מפני אובדן כושר עבודה עתידי (צילום: איתן טל)
       חן יאני. בצרפת היא מבוטחת בביטוח סוציאלי על ידי הסוכנות, אולם בארץ עשתה לאחרונה ביטוח אישי מפני אובדן כושר עבודה עתידי(צילום: איתן טל)

        

       בחו"ל, לעומת זאת, היחסים בין הסוכנות לדוגמן משתנים ממדינה למדינה, בהתאם לחוקי העבודה. בסוכנויות הדוגמנות בפריז, למשל, מתקיימים יחסי עבודה בין הדוגמנים לסוכנים, והדוגמנים אף מקבלים משכורת חודשית קבועה שממנה הם נדרשים להפריש מיסים. הדוגמנית, שחקנית ודי.ג'יי חן יאני, החתומה בסוכנות ויווה היוקרתית בפריז, מסבירה כי בצרפת היא מבוטחת בביטוח סוציאלי על ידי הסוכנות, אולם בארץ עשתה לאחרונה ביטוח אישי מפני אובדן כושר עבודה עתידי.

        

       ריהאנה. ביטחה את רגליה בסכום של מיליון דולר (צילום: Gettyimages)
        ריהאנה. ביטחה את רגליה בסכום של מיליון דולר(צילום: Gettyimages)

         

        בישראל, נושא הביטוחים של עצמאים מתחום הדוגמנות הוא מורכב ומשתנה מדוגמנית לדוגמנית. בעוד תצוגות אופנה או ימי צילום חייבים להיות מבוטחים על ידי הלקוח, חיי היומיום נותרים פרוצים. מה קורה, למשל, כשדוגמנית כמו מלכה, החתומה על חוזה שנתי עם פוקס, נפצעת מחוץ ליום הצילום?

         

        גלית גוטמן. "אני כל כך אופטימית, שמעולם לא שאלתי את עצמי האם אני מבוטחת. והאמת שאין לי מושג" (צילום: ענבל מרמרי)
         גלית גוטמן. "אני כל כך אופטימית, שמעולם לא שאלתי את עצמי האם אני מבוטחת. והאמת שאין לי מושג"(צילום: ענבל מרמרי)

          

         לדברי הסוכן רפי עגיב, שמייצג מפורסמים כמו אסי עזר, קרן מיכאלי וירון פינק, וספורטאים כמו אריק זאבי, ירדן ג'רבי ושחר פאר, "כל חוזה לקמפיין, סרט קולנוע, סדרה וכדומה, חייב להכיל סעיף של ביטוח אישי והוא משתנה מחוזה לחוזה".

          

         "הלקוח לוקח על עצמו את עניין הביטוח", מאשרת מיכאל, "יש גם חלילה מצבים של כוח עליון, שעבודות מתבטלות בגלל ביטולי טיסות וכדומה. אין ברירה, לפעמים גם הלקוח מפסיד".

          

         ומה עם ביטוח להפסד כסף של הסוכנות אם דוגמנית לא יכולה פתאום לעבוד?

         "אף אחד לא מפצה את הסוכנות", אומרת מיכאל, "אין כזה דבר. גם אם הייתי עושה ביטוח כזה, הייתי צריכה למות לפני שהייתי מקבלת שקל".

          

         ניבר מדר. מחזיקה בביטוח אישי, לדברי הסוכנת זיוה מיכאל (צילום: Gettyimages)
          ניבר מדר. מחזיקה בביטוח אישי, לדברי הסוכנת זיוה מיכאל(צילום: Gettyimages)

           

          מחברת פוקס, שעבורה משמשת מלכה כפרזנטורית ושמנכ"לה הראל ויזל אף התראיין בחדשות ערוץ 2 בערב פציעתה, סירבו להתייחס לשאלה כיצד החברה מגינה על הדוגמנית ועל המותג עצמו מאובדן כושר עבודה ומסרו בתגובה כי "איננו נוהגים להגיב על חוזים והתקשרויות מעין אלו. אנחנו מאוד אוהבים את שלומית ומאחלים לה החלמה מהירה". גם אלינור שחר, הסוכנת האישית של מלכה, סירבה להתראיין לכתבה זו.

           

          מריה קארי. ביטחה את רגליה ואת חמש האוקטבות שלה בסכום של מיליארד דולר (צילום: Gettyimages)
           מריה קארי. ביטחה את רגליה ואת חמש האוקטבות שלה בסכום של מיליארד דולר(צילום: Gettyimages)

            

           המקרה של מלכה הסתיים למרבה השמחה בפציעות קלות, אך הוא צריך להדליק נורה אדומה אצל דוגמניות רבות, שכנראה כלל לא מכירות את נושא הביטוח האישי. לדברי מיכאל, חלק מהמיוצגות בסוכנות מבוטחות, ובהן ניבר מדר ומאי תגר, אך יש מיוצגות צעירות שסומכות על המזל ולא מתעסקות בנושא. "יש הבדל גדול בין דור הדוגמניות של פעם, כמו שירז טל ושירלי בוגנים, לבין הדוגמניות של היום", היא אומרת, "אז לכולן היה ביטוח, היום זה נושא שלא נמצא על סדר היום. בשבועיים האחרונים אני שוקדת על בניית פוליסה שתוצע למיוצגות שלנו, והן יוכלו להחליט אם לרכוש אותה".

            

           מאי תגר. מחזיקה בביטוח אישי, לדברי הסוכנת זיוה מיכאל (צילום: גורן ליובונצ'יץ')
            מאי תגר. מחזיקה בביטוח אישי, לדברי הסוכנת זיוה מיכאל(צילום: גורן ליובונצ'יץ')

             

            עם זאת, כנראה שביטוח אישי הוא לא רק עניין דורי. בשיחה עם הדוגמנית הוותיקה גלית גוטמן, היא אומרת ש"אני כל כך אופטימית, שמעולם לא שאלתי את עצמי האם אני מבוטחת. והאמת שאין לי מושג". מיקי ממון, לעומתה, מספרת כי בימי הדוגמנות שלה בשנות ה-80 וה-90 היתה נוהגת לבטח את עצמה באופן אישי, "כי בתכל'ס, אף אחד לא מבטח אותך. החובה שלך כדוגמנית היא לבטח את עצמך".

             

            ______________________________________________________

             

            ואיך נראית בתה של מלכת היופי ספיר קופמן, שמתחילה לדגמן? 

            ואיך היא מתמודדת עם ההשוואות לאם המפורסמת? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: רונן פדידה)
            ואיך היא מתמודדת עם ההשוואות לאם המפורסמת? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: רונן פדידה)

             

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד