בן ה-17 שמצייר על חולצות ואוהב להתלבש כמו זקנות עם סטייל

בניגוד למתבגרים רבים שמעבירים את החופש הגדול על חוף הים ובבילויים, אורי בן נתן מעדיף לצייר בחדרו על קנבס או על טי שירטס. ביקרנו בארונו ובחדר נעוריו

איתי יעקב

|

01.08.17 | 09:51

"לא נולדתי לתוך משפחה אמנותית, אבל בבית עודדו לאמנות. זה לא שהייתי צריך להילחם על המקום שלי". אורי בן נתן עם עבודות אמנות שיצר (צילום: ענבל מרמרי)
"לא נולדתי לתוך משפחה אמנותית, אבל בבית עודדו לאמנות. זה לא שהייתי צריך להילחם על המקום שלי". אורי בן נתן עם עבודות אמנות שיצר (צילום: ענבל מרמרי)
אורי בן נתן בחדרו. "אין לי בגדים באלפי שקלים. זה מפגר להשקיע כסף בבגדים כי הם נהרסים אצלי" (צילום: ענבל מרמרי)
אורי בן נתן בחדרו. "אין לי בגדים באלפי שקלים. זה מפגר להשקיע כסף בבגדים כי הם נהרסים אצלי" (צילום: ענבל מרמרי)
"יש נקודות השקה בין אמנות לאופנה: צבעוניות, פרופורציה. זה ידע זהה" (צילום: ענבל מרמרי)
"יש נקודות השקה בין אמנות לאופנה: צבעוניות, פרופורציה. זה ידע זהה" (צילום: ענבל מרמרי)
"אני מניח שהמראה הכולל שלי שונה יחסית מבני נוער בגילי. אבל זה לא שיש לי שיער סגול. זה לא אני. הלוואי ומשהו בחזות החיצונית שלי היה שונה" (צילום: ענבל מרמרי)
"אני מניח שהמראה הכולל שלי שונה יחסית מבני נוער בגילי. אבל זה לא שיש לי שיער סגול. זה לא אני. הלוואי ומשהו בחזות החיצונית שלי היה שונה" (צילום: ענבל מרמרי)
"מצחיק אותי אנשים שעושים לעצמם פוטושופ, ואז אתה רואה ברחוב אדם אחר לגמרי" (צילום: ענבל מרמרי)
"מצחיק אותי אנשים שעושים לעצמם פוטושופ, ואז אתה רואה ברחוב אדם אחר לגמרי" (צילום: ענבל מרמרי)

לקראת תום המפגש עם אורי בן נתן בן ה-17 בחדרו עמוס הציורים והצילומים, הוא מנסה להסביר את סגנון הלבוש שלו. "אני אוהב להתלבש כמו הנשים הזקנות בבלוג של ארי סת' כהן (בעל הבלוג ושני הספרים בסדרת Advanced Style, א"י), שמשלבות סיכות ישנות משנות ה-40 עם פריטי לבוש חדשים. גם המלתחה שלי בנויה מדברים שאספתי לאורך השנים".

 

אבל אתה נער בן 17, לא גברת בת 70.

"נכון, אבל אני אוהב ללכת לשוק הפשפשים, לחפש דברים מיוחדים ולשלב אותם עם בגדים מרשתות אופנה".

 

"רוב התלמידים בבית הספר לא מתלבשים כמוני" (צילום: ענבל מרמרי)
  "רוב התלמידים בבית הספר לא מתלבשים כמוני"(צילום: ענבל מרמרי)

   

  אתה חושב שאתה מתלבש חריג?

  "לא ברמה של מבטים ברחוב. אני מניח שהמראה הכולל שלי שונה יחסית מבני נוער בגילי. אבל זה לא שיש לי שיער סגול. זה לא אני. הלוואי ומשהו בחזות החיצונית שלי היה שונה".

   

  הכי קל להחליף צבע בשיער.

  "אני יודע, אבל לא אתאמץ עד כדי כך כדי להיראות מיוחד. גם לא אעשה פוטושופ לתמונה שלי. מצחיק אותי אנשים שעושים לעצמם פוטושופ, ואז אתה רואה ברחוב אדם אחר לגמרי".

   

  אבל אתה כן בוחר להרים את המכנסיים גבוה, גם בצילומים שלנו וגם בתמונות שלך באינסטגרם . מה הקטע?

  "אני מרים ככה את המכנסיים כי זה יפה בעיניי ואני אוהב את זה. זה המראה שהכי מגניב אותי כרגע".

   

  חדרו של בן נתן בבית הוריו, דירה בבניין בהרצליה, הוא מיני-מקדש לאמנות שהוא יוצר מגיל צעיר (צילום: ענבל מרמרי)
   חדרו של בן נתן בבית הוריו, דירה בבניין בהרצליה, הוא מיני-מקדש לאמנות שהוא יוצר מגיל צעיר(צילום: ענבל מרמרי)

    

   חדרו של בן נתן בבית הוריו, דירה בבניין גנרי בהרצליה, הוא מיני-מקדש לאמנות שהוא יוצר מגיל צעיר. מעל ה"מיטה וחצי" שלו תלויים תצלומים בשחור ולבן של חיות בר, שצילם בצעירותו בספארי ברמת גן, ובפינה אחרת נמצא הסטודיו של הנער, תלמיד כיתה י"ב במגמת אמנות בתיכון אלון ברמת השרון. על כן ציור עוד ניצב ציור "רטוב" שיצר בימים האחרונים, שיצטרף לעבודות נוספות שתלויות בחדרו ובחללי הדירה המשפחתית, בה הוא מתגורר עם הוריו, פרסומאית ואיש עסקים, ואחותו הקטנה. "לא נולדתי לתוך משפחה אמנותית, אבל בבית עודדו לאמנות. זה לא שהייתי צריך להילחם על המקום שלי".

    

   עוד בערוץ האופנה

    

   בשנה האחרונה פועל בן נתן גם בזירה האופנתית. בקיץ שעבר למד איור אופנה במסגרת קורס קיץ בלימודי החוץ בשנקר, אצל המעצב ארז עמירן (שכותב כאן ב-Xnet), ולפני כשנה הקים יחד עם ענת רן, מנהלת תוכן, את מותג "ענבים" המציע טי שירטס עם הדפסים שבן נתן מצייר, שנמכרות אונליין במחיר של 130 שקל. "ענת פנתה אליי דרך האינסטגרם בהצעה שנעשה יחד חולצות", הוא מספר. "האיורים שלי, והיא אחראית על הייצור והשיווק. בקולקציה הראשונה יש איורים שעשיתי בהשראת תצלומים מספר יוגה משנות ה-80, שרכשנו בחנות ספרי יד שנייה באלנבי".

    

   "בקולקציה הראשונה יש איורים שעשיתי בהשראת תצלומים מספר יוגה משנות ה-80, שרכשנו בחנות ספרי יד שנייה באלנבי". חולצות של המותג "ענבים" שהקים בן נתן עם ענת רן (צילום: ענבל מרמרי)
    "בקולקציה הראשונה יש איורים שעשיתי בהשראת תצלומים מספר יוגה משנות ה-80, שרכשנו בחנות ספרי יד שנייה באלנבי". חולצות של המותג "ענבים" שהקים בן נתן עם ענת רן(צילום: ענבל מרמרי)

      

    בניגוד לאמנות, אופנה הקיפה אותו מילדות. סבתו משכונת דניה בחיפה היתה תופרת-מעצבת, אשר יצרה בגדים עבור לקוחות פרטיות מהסטודיו בביתה. בן נתן, שגדל עד גיל ארבע בחיפה, מספר שהיה נוכח בסטודיו כילד, אך לא זו הסיבה שהוא מתעניין באופנה. "אני מרגיש שלמעט מיומנות התפירה, יש נקודות השקה בין אמנות לאופנה: צבעוניות, פרופורציה. זה ידע זהה", הוא מסביר, לשיטתו. ללימודי אופנה מקצועיים בתיכון בחר שלא ללכת, ולדבריו הוא גם לא שוקל ללמוד אופנה בעתיד, אלא להתנסות בקורסים מקצועיים, אם כי הוא כן מעוניין לשתף פעולה עם מעצב אופנה או תכשיטן בעתיד. לא מפתיע לגלות שהמעצבת האהובה עליו היא ריי קוואקובו מהמותג היפני "קום דה גרסון", בין היחידות שפועלת על קו התפר שבין אופנה לאמנות.

     

    "אני לא הולך לים או לבריכה. אני לא מבין מה כיף בזה, ולמה לאנשים יש את הצורך לצאת מהבית ולהישרף בשמש" (צילום: ענבל מרמרי)
     "אני לא הולך לים או לבריכה. אני לא מבין מה כיף בזה, ולמה לאנשים יש את הצורך לצאת מהבית ולהישרף בשמש"(צילום: ענבל מרמרי)

      

     בהכנות לצילומים לכתבה זו הוא אף בוחר בשתי חולצות מקו PLAY הנגיש של קום דה גרסון: חולצת פסים עם שרוולים ארוכים בצבעוניות של ירוק ולבן, וחולצת פולו שחורה - שתיהן עם לוגו הלב והעיניים המפורסם. "קניתי אותן לפני שנה בבוטיק 'דובר סטריט מרקט' של המותג בלונדון", הוא מתפאר. "אני קונה לפחות פריט אופנה אחד בחודש, מחנויות וינטג' כמו פלאשבק בדיזנגוף סנטר ואאוטסייד סוסייטי בגן החשמל, וגם במותגים כמו אתא, מנגו, סקוץ' אנד סודה, A.P.C ואחרים. אבל נגיד עכשיו, לא קניתי בגד חודש וכל הנעליים שלי עם חורים כי קשה לי למצוא דברים שאני אוהב".

      

     מה גורם לך להחליט לקנות פריט מסוים?

     "אני צריך למצוא משהו שמייצג אותי, וזה תהליך קשה. אני לא מאלה שיוצאים למסעות שופינג אלא מוצא פריט שאני אוהב, ואז אני צריך לשבת עליו שבוע, וממש להחליט עם עצמי שאני רוצה אותו, ורק אז לקנות. עזוב, זה לא תהליך שפוי. אבל אם מצאתי משהו שאני אוהב - אני אמצא מיד עוד עשרה טובים. ככה זה עובד".

      

     "אני לא מאלה שיוצאים למסעות שופינג אלא מוצא פריט שאני אוהב, ואז אני צריך לשבת עליו שבוע, וממש להחליט עם עצמי שאני רוצה אותו, ורק אז לקנות. עזוב, זה לא תהליך שפוי" (צילום: ענבל מרמרי)
      "אני לא מאלה שיוצאים למסעות שופינג אלא מוצא פריט שאני אוהב, ואז אני צריך לשבת עליו שבוע, וממש להחליט עם עצמי שאני רוצה אותו, ורק אז לקנות. עזוב, זה לא תהליך שפוי"(צילום: ענבל מרמרי)

       

      מה הפריט הכי יקר שיש לך בארון?

      "ז'קט ג'ינס של סנדרו שעלה לי 600 שקל ומכנסיים קצרים של APC שעלו לי 100 יורו (400 שקל). אין לי בגדים באלפי שקלים. זה מפגר להשקיע כסף בבגדים כי הם נהרסים אצלי. יש פה בחדר הרבה צבעי שמן ופנדה, ואני תמיד משאיר עטים פתוחים בכיס, אז כל הבגדים שלי עם כתמים".

       

      והפריט הכי זול?

      "חולצת טי אדומה שקניתי בכפר השעשועים בעשרה שקלים. חיפשתי חולצה שתתאים למכנסיים ירוקים שלי. אני אוהב להרכיב לוקים".

       

      אתה חושב שהמראה שלך מייצג תלמיד תיכון במגמת אמנות?

      "לא ממש. רוב התלמידים בבית הספר לא מתלבשים כמוני. יש כמה שמשקיעים וחשוב להם המראה החיצוני, אבל הרוב פחות".

       

      מעביר את החופש הגדול בבית בציור או בבילוי עם חברים, ובמשחקי באולינג (צילום: ענבל מרמרי)
       מעביר את החופש הגדול בבית בציור או בבילוי עם חברים, ובמשחקי באולינג(צילום: ענבל מרמרי)

        

       בניגוד לצעירים בני גילו שמבלים את החופש הגדול בעיקר על שפת הים ובבריכות, בן נתן מעדיף לבלות את הקיץ הרחק מהשמש - בבית בציור או בבילוי עם חברים, ובמשחקי באולינג. בין לבין תהיה גם חופשה עם המשפחה לעשרה ימים בפורטוגל. "אני לא מהטיפוסים שיוצאים לבלות במקומות או מועדונים", הוא מסביר. "אני גם לא הולך לים או לבריכה. אני לא מבין מה כיף בזה, ולמה לאנשים יש את הצורך לצאת מהבית ולהישרף בשמש. אני, למשל, תמיד עם קרם הגנה. אפילו עכשיו, בבית".

        

       ______________________________________________________

        

       ואיך נראה החופש הגדול של ליאה חזז לוין בת ה-15 מרמת השרון?

       בארון, בחדר ועל הסוסה של ליאה בת ה-15. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)
       בארון, בחדר ועל הסוסה של ליאה בת ה-15. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד