מנוע הדיזל: ביקור בממלכת הג'ינס המפוארת של רנצו רוסו באיטליה

פיטר פן או רובין הוד? איש עסקים ממולח או יוצר חולמני? פגשנו את האיש שהחל עם זוג מכנסיים שתפר במו ידיו והפך למיליארדר עם אימפריית אופנה חובקת עולם

ענבל פרגר

|

19.04.17 | 16:28

צפו ברנצו רוסו בפעולה
דיזל צילום יחצ
"האמת היא שאחרי שהפכתי לבן 60 התמלאתי באנרגיה חיובית חדשה". רנצו רוסו (צילום: סטיב מק'קארי)
"האמת היא שאחרי שהפכתי לבן 60 התמלאתי באנרגיה חיובית חדשה". רנצו רוסו (צילום: סטיב מק'קארי)
שבעה ילדים ונכד ראשון. רנצו רוסו עם בניו אנדראה וסטפאנו (צילום: Martin Schoeller)
שבעה ילדים ונכד ראשון. רנצו רוסו עם בניו אנדראה וסטפאנו (צילום: Martin Schoeller)
אין פינה בבניין הזה שרוח השטות המשוגעת והנהנתנית של מיסטר רוסו נעלמת ממנה. המטה של דיזל
אין פינה בבניין הזה שרוח השטות המשוגעת והנהנתנית של מיסטר רוסו נעלמת ממנה. המטה של דיזל
בית פופ-אפ שנבנה להשקת הקולקציה של דיזל בשבוע העיצוב במילאנו. לא רק ג'ינס ולא רק בגדים
בית פופ-אפ שנבנה להשקת הקולקציה של דיזל בשבוע העיצוב במילאנו. לא רק ג'ינס ולא רק בגדים

גם בגיל 62, רנצו רוסו מסרב להתבגר. בשנה שעברה הוא הפך לסבא, ובמקביל נולד ילדו השביעי, אבל את פניה של משלחת העיתונאים במטה החברה שלו הוא מקבל כתמיד במכנסי ג'ינס משופשפים עד קרועים וחולצת פולו עם נמר על הלב, שאת שרוולה הוא ממהר להפשיל כדי להשוויץ בקעקוע על כתפו – המוהיקן המוכר כלוגו של הבייבי הנצחי שלו, המותג דיזל.

 

המוהיקני הראשון. ברוכים הבאים למטה של דיזל
  המוהיקני הראשון. ברוכים הבאים למטה של דיזל

   

  את הלוגו הזה, שמקועקע למעשה על לבו של רוסו, יפגשו המסיירים במטה של דיזל בבריגנזה שבאיטליה עוד מספר בלתי מבוטל של פעמים. מי שמשקיף מגרם המדרגות בקומה העליונה אל הלובי העצום שבקומת הכניסה, למשל, יזהה כי הוא מוטבע ברצפת הפרקט שהותקנה כפאזל מורכב. בהמשך זוכה המוהיקני האחרון, או אולי הראשון, לככב גם בכניסה לגני הילדים המשוכללים שהתקינה החברה לעובדיה ההורים – הפעם מדובר בבייבי מוהוק, עם מוצץ בפה.

   

  "אנשים צעירים נותנים לי את האנרגיה להדביק את הקצב של הדורות החדשים". רוסו (צילום: מרטין סקולאר)
   "אנשים צעירים נותנים לי את האנרגיה להדביק את הקצב של הדורות החדשים". רוסו(צילום: מרטין סקולאר)

    

   "נכון שבגיל 60 איחלתי לעצמי לפרוש, אבל שיניתי את דעתי בעניין הזה, כי האמת היא שאחרי שהפכתי לבן 60 התמלאתי באנרגיה חיובית חדשה. אנשים צעירים נותנים לי את האנרגיה להדביק את הקצב של הדורות החדשים, ויחד עם הניסיון שצברתי במהלך השנים נוצר השילוב הנכון כדי להשאיר אותי נוכח", הוא אומר בראיון בחדר האירוח הפרטי והמלכותי שבנה לעצמו בבניין החברה. בחלל שעוצב כסלון ופינת אוכל אקסקלוסיביים, נוהג רוסו לאכול צהריים כשהוא מארח אנשים חשובים, אבל תמונת הפורטרט המתנוססת מעל האח עם האש המלחשת (אפילו שבחוץ 25 מעלות צלזיוס) מזכירה לכל אדם, חשוב ככל שיהיה, מיהו בעל הבית.

    

   עוד בערוץ האופנה

    

   המטרה: לספק לבני אדם רבים ככל שניתן, בכמה שיותר מדינות מסביב לעולם, סגנון חיים שלם, מגובש, הרמטי כמעט (צילום: ג'ובאני גאליו)
    המטרה: לספק לבני אדם רבים ככל שניתן, בכמה שיותר מדינות מסביב לעולם, סגנון חיים שלם, מגובש, הרמטי כמעט(צילום: ג'ובאני גאליו)

     

    התמונה של רוסו בתפקיד הבאבא סאלי מופיעה גם על קופסת היין רוסו די רוסו, עוד נדבך במפעלותיו של המארח, שמיוצר ביקב של רוסו בכפר ברוג'ין בו גדל, ונמזג כמים במהלך ארוחת הצהריים. בסיומה, מתיישב המארח אל שולחן הסבה אחר בחדר, כדי לחתום לאורחים על הספר שלו, "55+5" (חמש הוא מספר המזל שלו), מהדורה מיוחדת ומהודרת שהדפיס ביום הולדתו ה-60, הסוקרת את כל הפעילויות שלו בכל התחומים, כלומר, את ההתפתחות של הקבוצה בבעלותו, באמצעות צילומי קמפיינים, תצוגות ועוד. אפשר לקרוא לזה ספר זיכרונות, הגרסה הנוצצת.

     

    מקום בילוי לשעות הפנאי במהלך יום העבודה. הלאונג' בר של העובדים במטה דיזל
     מקום בילוי לשעות הפנאי במהלך יום העבודה. הלאונג' בר של העובדים במטה דיזל

      

     בימים כסדרם רוסו בכלל אוכל כאחד העובדים בקפיטריה של הבניין, שבצמוד אליה שוכן הלאונג' בר של העובדים, סוג של מקום בילוי לשעות הפנאי במהלך יום העבודה. במשך שעה וחצי בהפסקת הצהריים אף אחד בבניין לא עובד, כך קובע החוק באיטליה. יש מי שמעדיפים להתחיל באימון כושר קצר לפני הארוחה, יש שמנצלים את הזמן שאחרי הארוחה לשבת קצת בבר. כולם, ללא יוצא מן הכלל, לובשים דיזל לעבודה, כך שסיור בבניין כמוהו כתצוגת אופנה של הקולקציה האחרונה, עם שלל שילובים בין דנים לעור באווירה המחוספסת והרוקנרולית המאפיינת את המותג.

      

     אווירה מחוספסת ורוקנרולית. דיזל בלאק גולד (צילום: ג'ובאני גאליו)
      אווירה מחוספסת ורוקנרולית. דיזל בלאק גולד(צילום: ג'ובאני גאליו)

       

      ככלל, אין פינה בבניין הזה שרוח השטות המשוגעת והנהנתנית של מיסטר רוסו נעלמת ממנה. מהמעלית שבה ממוספרת הקומה השלישית והאחרונה כ-5, מספר המזל של הבוס, ועד החצר הענקית המשובצת סלעים, כך שמחלון משרדו של רוסו הם יוצרים את צורת המזל שלו, בתולה. ממנחת המסוק של הבוס, ועד חדר הכושר העצום, מגרש הכדורסל, הכדורגל (לרוסו יש גם קבוצת כדורגל בבעלותו, והוא גם נותן חסות לקבוצת AC Milan), חדרי הסטודיו לעיצוב המלאים בממים לדמותו, ארכיון פריטי האופנה העצום בהיקפיו, ומעבדות הפיתוח של הפרוטוטיפים החדשים לג'ינסים שתלבשו בשנה הבאה, או בזו שאחריה.

       

      הבניין מספק פרנסה לכ-700 משפחות באזור הכפרי והשקט של חבל ונטו באיטליה
       הבניין מספק פרנסה לכ-700 משפחות באזור הכפרי והשקט של חבל ונטו באיטליה

        

       הבניין הזה, שהוקם בסמיכות לכפר בו רוסו גדל, מספק פרנסה לכ-700 משפחות באזור הכפרי והשקט של חבל ונטו באיטליה, ומהווה מיקרוקוסמוס של החזון הגדול שלו, אולי אפילו המגלומניה, לספק לבני אדם רבים ככל שניתן, בכמה שיותר מדינות מסביב לעולם, סגנון חיים שלם, מגובש, הרמטי כמעט – כי מי שאוהב את הג'ינס של דיזל, ודאי ירצה גם לשבת על ספה של דיזל, בסלון עם שטיח, תאורה ושעון קיר של דיזל, לישון במיטה של דיזל, לרחוץ באמבטיה של דיזל, אולי אפילו לנהוג במכונית של דיזל. כך לפחות מאמין הבוס.

        

       A post shared by Renzo Rosso (@renzorosso) on

        

       "יש כל כך הרבה דרכים לעצב את אותו הדבר"

       העסק של רוסו הוא כבר מזמן לא רק ג'ינס, וגם לא רק דיזל. מי שיצא לדרכו באופנה בגיל 15 כבן למשפחת חקלאים איטלקית, עם זוג מכנסי ג'ינס שתפר במו ידיו במכונת התפירה של אמו, נכנס זה מכבר לרשימת המיליארדרים של מגזין פורבס, כשהונו מוערך ב-3.4 מיליארד דולר, ואימפריית האופנה שבבעלותו היא אחת משש הקבוצות החולשות על שוק היוקרה העולמי כולו.

        

       הונו מוערך ב-3.4 מיליארד דולר, ואימפריית האופנה שבבעלותו היא אחת משש הקבוצות החולשות על שוק היוקרה העולמי כולו (צילום: סטיב מק'קארי)
        הונו מוערך ב-3.4 מיליארד דולר, ואימפריית האופנה שבבעלותו היא אחת משש הקבוצות החולשות על שוק היוקרה העולמי כולו(צילום: סטיב מק'קארי)

         

        לאחר כשני עשורים שבמהלכם הפך את הג'ינס לפריט נחשק, יוקרתי ויקר למדי, הקים ב-2002 את קבוצת האחזקות OTB , ראשי התיבות של Only The Brave, בהתאם לתפיסת עולמו הדוגלת באומץ, קריאטיביות, חוצפה, אפילו טיפשות – רק אל תבקשו ממנו להיות PC. "אני תמיד מעדיף להעסיק תחתיי אנשים טיפשים", אמר בעבר מספר פעמים, ומיהר להסביר מהי טיפשות עבורו. במילה אחת, מדובר בקריאטיביות. רוסו הוא לא מעצב, זה ברור, אבל הוא בהחלט איש עסקים יצרי ויצירתי. את התפיסה ה"טיפשית" הזו, שעוזרת לו לבלוט למרחקים בעולם העסקים האפרורי, הוא מיישם בכל דבר שהוא עושה: מתהולל במסיבות, מתרוצץ בין פגישות במסוק הפרטי, יוצא לקרוע את השטח באופנוע, מוציא קמפיין שערורייתי חדש, מפטר מעצב, שוכר אחר, או חותם על עסקאות במיליונים.

         

        הפך את הג'ינס לפריט נחשק, יוקרתי ויקר למדי (צילום: ג'ובאני גאליו)
         הפך את הג'ינס לפריט נחשק, יוקרתי ויקר למדי(צילום: ג'ובאני גאליו)

          

         כיום מחזיקה קבוצת OTB במותגים מייזון מרג'יאלה, ויקטור & רולף, מארני וסטאף אינטרנשיונל, המייצרת בזכיינות בין היתר את הקווים של דיסקוורד, ג'אסט קוואלי ו-ויויאן ווסטווד. "כל אחד מבתי האופנה האלה מציע סגנון חיים שונה לחלוטין", הוא מסביר למה בכלל נכנס לכל הרכישות הללו. "מכל אחד מהם אנחנו מקבלים תפיסת עולם אחרת, חזון אחר, קהל אחר. זה מפרה אותי, יש כל כך הרבה דרכים לעצב את אותו הדבר". מלבד העיסוק במותגי יוקרה, מקיימת OTB גם פעילויות פילנתרופיות, העיקרית שבהן היא הכפר שהקים במאלי יחד עם סולן U2 בונו ואשתו אלי יוסון, שבו מעניקים למקומיים כלים והכשרה ליציאה ממעגל העוני, ולהגשמה עצמית והשתכרות. כבר אמרנו שהמטרה הגדולה היא להציל את העולם?

          

         "בדיזל אני מעורב בכל שלב בתהליך, ולכן אני צריך להיות פה יותר"
          "בדיזל אני מעורב בכל שלב בתהליך, ולכן אני צריך להיות פה יותר"

           

          כבעלים של כל כך הרבה מותגי יוקרה, נשאר לך בכלל זמן לטפל בבייבי שלך, דיזל?

          "עכשיו כשהמותגים האחרים כבר התייצבו, החלטתי לחזור ולהקדיש יותר זמן לדיזל. גם במותגים האחרים זקוקים לי, אבל שם אני מנהל יותר מלמעלה. כאן אני מעורב בכל שלב בתהליך, ולכן אני צריך להיות פה יותר".

           

          החייים על פי דיזל, מתוך שבוע העיצוב במילאנו
           החייים על פי דיזל, מתוך שבוע העיצוב במילאנו

            

           בתור יועץ למגוון מותגים, מה היית מציע למעצבי אופנה צעירים בישראל כדי להצליח מסביב לעולם?

           "יש בישראל הרבה מעצבים מוכשרים, פגשתי כמה מהם בביקורות במחלקה לאופנה בשנקר בביקור האחרון שלי בישראל, וגם בדיזל היו כמה מעצבים מישראל, שהיו מוכשרים מאוד, אבל כדי להצליח הם צריכים לצאת מחוץ לישראל. לא צריך שבוע אופנה בישראל, ובכלל, לדעתי לא צריך שבוע אופנה בכל מדינה שיש בה מעצבי אופנה. זה יותר מדי מקומות בשביל שקניינים יגיעו. גם דיזל עכשיו מצמצמת את תצוגות האופנה של הגברים והנשים לתצוגה אחת, החל בשבוע האופנה הקרוב לגברים ביוני במילאנו. צריך לדאוג שמעצבי אופנה ישראלים יציגו במסגרת לוויינית כלשהי לשבוע אופנה באחת מבירות האופנה הגדולות. בואו להציג בשבוע האופנה מילאנו".

            

           A post shared by Renzo Rosso (@renzorosso) on

            

           הדרך החדשה להישאר צעירים

           עם הצמיחה של OTB והגדילה בכמות המותגים בבעלות הקבוצה, נוכחותו של רוסו בדיזל החלה מצטמצמת, עד שהוא עצמו מעיד כי לא היה מרוצה מהקולקציות ומהדעיכה של המותג. "הייתי עסוק מדי ביתר המותגים של הקבוצה, וזה הוביל לפגיעה בדיזל. כשהבנתי את זה החלטתי לפטר את המעצב ולמנות מישהו חדש ומוצלח יותר", הוא מספר על הבחירה בניקולה פורמיקטי, לשעבר הסטייליסט של ליידי גאגא והמעצב של מוגלר, למעצב הראשי של קו האופנה דיזל בשנת 2013.

            

           "החלטתי לפטר את המעצב ולמנות מישהו חדש ומוצלח יותר, ניקולה פורמיקטי"
            "החלטתי לפטר את המעצב ולמנות מישהו חדש ומוצלח יותר, ניקולה פורמיקטי"

             

            במקביל לעיסוק הבלתי פוסק של רוסו בקו האופנה של דיזל, החל בשנת 2009 הוא מציג בשבוע העיצוב של מילאנו קולקציית עיצוב רחבה, סגנון חיים של ממש שהוא מנפק באמצעות שיתופי פעולה עם מותגים אחרים ומובילים בתחומם – העיצוב של דיזל, הייצור של חברת תאורה, רהיטים, רכב וכך הלאה. בראש מחלקת שיתופי הפעולה של החברה עומד אנדראה רוסו הבן (36), שיחד עם אחיו הגדול סטפאנו (39) מחזיק כבר עכשיו ב-10 אחוז מהחברה של אביו, ומתכנן להגיע לביקור ראשון בישראל כדי לקבל השראה מחיילות צה"ל במדים – כי זה מה שעושה לו את זה כרגע. מלבד הבנים הגדולים, לרוסו יש עוד חמש בנות: בת 18, תאומות פאשניסטות בנות 15, בת 11, ותינוקת חדשה בת שנה. הילדים משלוש נשים שונות – האחרונה שבהן היא דוגמנית עבר שאיתה הוא עדיין חי בביתו המפואר שבבסאנו דל גראפה – עם אף אחת מנשותיו רוסו לא התחתן. כנראה עדיין חושש להתחייב.

             

            "דיזל עכשיו מצמצמת את תצוגות האופנה של הגברים והנשים לתצוגה אחת" (צילום: ג'ובאני גאליו)
             "דיזל עכשיו מצמצמת את תצוגות האופנה של הגברים והנשים לתצוגה אחת"(צילום: ג'ובאני גאליו)

              

             רוסו הוא סיפור סינדרלה עם מכנסי ג'ינס במקום נעל זכוכית, וגם רובין הוד – הכפרי שהפך לפילנתרופ שתומך באוכלוסיות נחשלות – אבל לפני הכול, רוסו הוא פיטר פן, הילד הנצחי שחרט על דגלו את האומץ, רוח השטות והטיפשות כמילות מפתח. אולי זו הסיבה לקעקועים שהוא כל כך גאה בהם (יש לו כבר שישה, והוא החל רק בגיל 50), ואולי זו הסיבה שקשה לו עדיין לשחרר, להישען לאחור, ולהשאיר לבניו את ניהול העסק שבנה. אחרי הכול, הוא מנוע הדיזל.

              

             רנצו רוסו עם אנדראה רוסו הבן, העומד בראש מחלקת שיתופי הפעולה של החברה
              רנצו רוסו עם אנדראה רוסו הבן, העומד בראש מחלקת שיתופי הפעולה של החברה

                

              בשנה שעברה הפכת במקביל לסבא לראשונה, ולאבא בפעם השביעית, מה יותר פשוט לך להיות?

              "אני חייב להודות שאני יותר נוכח כאבא מאשר כסבא, גם בהשוואה לאבהות שלי עם ששת ילדיי האחרים. לא יוצא לי לראות הרבה את הנכד שנולד, כי סטפאנו גר בניו יורק, ועכשיו אני מבין את החשיבות שבלהיות עם הילדים יותר זמן. אני לא יכול להסביר את היופי שבלהביא תינוק בגיל 60. זה שינה את חיי ונתן לי אור בעיניים, ועכשיו אני ממליץ על זה בחום לאנשים אחרים. אני אומר, עשו את זה אם אתם יכולים, כי זו דרך חדשה להישאר צעירים".

               

              • הכותבת היתה אורחת של חברת דיזל באיטליה

               

              ______________________________________________________

               

              יפה או מכוערת? מה אתם חושבים על הדוגמנית לינדה הלנה 

              והאם היא מודל היופי החדש? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
              והאם היא מודל היופי החדש? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

               

               

               
              הצג:
              אזהרה:
              פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד