רבני חב"ד בתאילנד מתכוננים לפסח: רק שהישראלים לא יביאו תאילנדיות

הם משחררים תרמילאים ממעצר, עוזרים משפטית, נותנים ארוחות חינם, אינטרנט וטלפון. ביום שני יערכו ליל סדר למאות אורחים. יהיה שמח (בתקווה שגם כשר למהדרין)

חן דגן

|

06.04.17 | 02:02

רב חב"ד בבנגקוק, נחמיה וילהלם, עם ישראלים בעיר. לבבו לא גבה אלא רק התרחב, למרות האימפריה שהקים (צילום: ארכיון בית חב״ד בנגקוק)
רב חב"ד בבנגקוק, נחמיה וילהלם, עם ישראלים בעיר. לבבו לא גבה אלא רק התרחב, למרות האימפריה שהקים (צילום: ארכיון בית חב״ד בנגקוק)
רב חב"ד בצ'אנג מאי, יוסף פיקל. "כל יהודי הוא בן משפחה שלנו, והורים אוהבים את הילדים שלהם ללא תנאים ובכל מצב" (צילום: חן דגן)
רב חב"ד בצ'אנג מאי, יוסף פיקל. "כל יהודי הוא בן משפחה שלנו, והורים אוהבים את הילדים שלהם ללא תנאים ובכל מצב" (צילום: חן דגן)
בית הכנסת של חב"ד בצ'אנג מאי. לכאן מגיעים בעיקר חובבי טבע ומקדשים, לא קרחניסטים (צילום: חן דגן)
בית הכנסת של חב"ד בצ'אנג מאי. לכאן מגיעים בעיקר חובבי טבע ומקדשים, לא קרחניסטים (צילום: חן דגן)
הרב וילהלם (בשורה העליונה, שלישי משמאל) עם אשתו נחמה-דינה (בשורה העליונה, ראשונה מימין) ועשרת ילדיהם (צילום: ארכיון בית חב״ד בנגקוק)
הרב וילהלם (בשורה העליונה, שלישי משמאל) עם אשתו נחמה-דינה (בשורה העליונה, ראשונה מימין) ועשרת ילדיהם (צילום: ארכיון בית חב״ד בנגקוק)
 הרב פיקל עם אשתו חנה וארבעת ילדיהם. למטה: סרטון על הפעילות של חב"ד בתאילנד (צילום: פיליפ מאיר)
הרב פיקל עם אשתו חנה וארבעת ילדיהם. למטה: סרטון על הפעילות של חב"ד בתאילנד (צילום: פיליפ מאיר)

את הרב נחמיה וילהלם פגשתי לראשונה לפני כ-20 שנה, בדיוק בזמן שהקים את מפעל חייו - בית חב"ד בבנגקוק. באותם ימים הוא היה עסוק עד מעל הראש בעזרה לצעיר ישראלי שנגזר עליו להיכנס לכלא התאילנדי בגלל כמה פירורים של חשיש שנמצאו אצלו. הרב וילהלם סייע לו לצאת לחופשי, ומאז עזר לאינספור ישראלים ויהודים שנקלעו לבעיות מסוגים שונים במהלך שהותם בתאילנד.

 

>> בואו לעמוד של Xnet בפייסבוק וקבלו את כל העדכונים

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

בית חב"ד בבנגקוק היה אז בניין קטן וצנוע, וב-20 השנים האחרונות הוא הפך לאימפריה משגשגת תחת פיקודו של הרב וילהלם. כיום זהו מבנה של ארבע קומות הכולל בית כנסת, מסעדה כשרה ועמדות אינטרנט וטלפון ללא תשלום, אבל הרב עצמו לא השתנה: אותן עיניים כחולות מאירות, אותו לב טהור, אותה נתינה אינסופית לכולם. בתחילת פגישתנו הזכרתי לו את הפעם הקודמת שבה נפגשנו, ואת העזרה שהגיש לאותו צעיר: התברר שהוא לא רק זכר את המקרה, אלא אף ידע לנקוב בשמו המלא של הבחור. נדהמתי. וזאת גדולתו של הרב: למרות האימפריה שהקים, לבבו לא גבה אלא רק התרחב, והאור שקורן ממנו רק מתעצם.

 

ברבות השנים השתתף הרב בהקמת שלושה בתי חב"ד נוספים בתאילנד: בצ'נג מאי שבצפון, ובקוסומוי ובפוקט שבדרום. בכולם יתקיים בשבוע הבא ליל סדר כהלכתו: בבנגקוק מצפים לכ-700 אורחים; בקוסומוי ללא פחות מ-1,800; בצ'נג מאי מחכים לכ-400 איש, והאירוע יתקיים במלון אמפרס. בכל האתרים מקווים שהאירוע יהיה נעים ומכובד, בלי נערות תאילנדיות שמתלוות לעיתים לישראלים שמגיעים לקבלות השבת של חב"ד – סוגיה רגישה, שמנהלי הבתים מתמודדים איתה בשנים האחרונות לעיתים קרובות.

 

הרב וילהלם. זכר שם מלא של בחור שקיבל ממנו עזרה לפני כ-20 שנה (צילום: ארכיון בית חב״ד בנגקוק)
  הרב וילהלם. זכר שם מלא של בחור שקיבל ממנו עזרה לפני כ-20 שנה(צילום: ארכיון בית חב״ד בנגקוק)
   

   

  למה לא נותנים לו להיכנס?

   

  הרב וילהלם (45) נולד בירושלים לאביו, הרב מנחם בן ציון וילהלם, ולאמו רחל. לאחר נישואיו לנחמה-דינה, בת הרב שלום דובער וולפא, גר תקופה קצרה בקריית גת, וב-1995 התמנה לשליח חב"ד בבנגקוק.

   

  המקרה הקיצוני ביותר שבו טיפל אירע ב-2004: אלי כהן, תושב לוד, רצח בבנגקוק את גרושתו קרול והשליך את גופתה לנהר צ'או פראיה החוצה את העיר. כהן נידון למאסר עולם, ובמהלך שהותו בכלא זכה לביקורים קבועים של הרב. תשע שנים מאוחר יותר קיבל חנינה ויצא לחופשי. ביום-יום מתמודדים שליחי חב"ד עם מקרים פחות חמורים. באחד מלילות שבת האחרונים התדפק על דלת בית חב"ד בבנגקוק ישראלי גדול ממדים, עם כרס עצומה ועיניים אדומות.  המאבטחים שעמדו בכניסה סירבו לאפשר לו להיכנס ולהשתתף בארוחה, והוא זעם על כך. למחרת שאלתי את הרב וילהלם למה לא נתנו לו להיכנס. הרב סיפר שהאיש הוא הלום קרב שסובל מסכיזופרניה ומפרנויה וידוע בהתפרצויותיו האלימות. הוא נכנס לבית חב"ד רק כשגם הרב בעצמו נמצא שם, ואז הוא שומר על התנהגות תקינה.

   

  "לפני כשנה הגיע אלינו לבנגקוק ישראלי שלקח סמי הזיה בהודו", מספר סתיו זלוואס, שעובד כמאבטח במוסדות חב"ד בתאילנד. "ראינו שהוא מאוד בעייתי, והרב וילהלם מיד לקח אותו תחת חסותו. חיכינו שההורים שלו יגיעו, ובינתיים הוא התפרע, קילל, צעק, שבר דברים, לקח מהשולחנות שתייה וסיגריות. ניסינו להרגיע אותו, אבל אי אפשר היה לתקשר איתו. אחרי זמן קצר הוא ברח מבית חב"ד, הצליח להשיג ג'וינט בחוץ והדליק אותו מול פרצופו הנדהם של שוטר.

   

  "ביקשנו מהשוטר שיניח לו, והבחור המשיך להסתבך: ברח לרחובות ותקף מינית אישה תאילנדית. השוטרים השתלטו עליו עם גז פלפל ועצרו אותו. הרב עשה הכל כדי לשחרר אותו מהמעצר ודאג שיאשפזו אותו בכפייה במוסד פסיכיאטרי וייתנו לו טיפול תרופתי. הוא דאג לו עד שהגיעה לכאן אמו ולקחת אותו בחזרה לארץ".

   

  סתיו זלוואס (משמאל) עם עמית תאילנדי. "הרב עשה הכל כדי לשחרר את הבחור שהתפרע" (צילום: חן דגן)
   סתיו זלוואס (משמאל) עם עמית תאילנדי. "הרב עשה הכל כדי לשחרר את הבחור שהתפרע"(צילום: חן דגן)

    

   נס בבית המשפט

    

   מרכז חב"ד הרגוע ביותר בתאילנד נמצא בצ'אנג מאי שבצפון המדינה: באזור הזה מבקרים בעיקר חובבי טבע ומקדשים, בעוד שקהל הקרחניסטים של מסיבות החוף מגיע למקומות אחרים. הרב של בית חב"ד המקומי הוא יוסף פיקל (33), שהגיע לתאילנד לפני שמונה שנים וחי בצ'אנג מאי עם אשתו חנה וארבעת ילדיהם, בני תשע עד שנה וחצי.

    

   בבוקר הראיון הוא מקבל מסר דחוף מהוריו של ישראלי שנעצר על סמים בפאי, כארבע שעות נסיעה. הרב מתגייס מיד, מפעיל אנשי קשר תאילנדים, מרגיע ומנחה את ההורים, פועל במהירות, לפני שהמקרה יגיע לבית המשפט, אז כבר יהיה קשה יותר לפעול.

    

   בדיוק לפני שנה הוא טיפל בשוטר ישראלי שנעצר בנמל התעופה של צ'אנג מאי בגלל אבן חן שמצא על הרצפה. "הוא חשב שזאת אבן מפלסטיק, שם אותה בתיק ואמר לעצמו שהוא ייתן אותה אחר כך לילדות שלו. כשהוא נחת בפוקט עם אשתו ובנותיו, מצא עצמו מוקף בשוטרים, שעצרו אותו מיד והאשימו אותו בגניבה. מתברר שהמשטרה קיבלה תלונה על אובדן אבן ששווה כ-100 אלף דולר, ומצלמות שדה התעופה קלטו את הישראלי מרים אותה. השוטרים ביקשו ממנו לטוס איתם בחזרה לצ'אנג מאי, וכאן הוא נעצר. 

    

   "אני נסעתי מיד לבית המשפט וביקשתי מאחד העובדים התאילנדים שלנו לחתום על ערבות לשחרורו. בית המשפט סירב לקבל את הערבות, אבל תראי איזו השגחה, איך ישראל ערבים זה לזה: בדיוק הגיע לבית המשפט ישראלי עם ידידה תאילנדית שהסכימה לחתום ערבות. אם לא הייתה לנו ערבות, השוטר היה נשאר בתא המעצר – כלוב קר ומלוכלך עם שמיכה מסריחה. ממש נס. הצלחנו לשחרר אותו אחרי 24 שעות, ובינתיים הוגש נגדו כתב אישום על גניבה. אנחנו, בדרכים שלנו, זירזנו את ההליכים ודאגנו שהמשפט יתקיים מיד.

    

   "בפתח הדיון הודה השוטר שהוא לקח את האבן, אבל לטענתו הוא לא ידע שהיא יקרה. בית המשפט הרשיע אותו בגניבה, בנימוק שהוא היה צריך להחזיר את האבן לרשות שדות התעופה, אבל לא גזר עליו מאסר בפועל. ברוך השם, הוא השתחרר, ודאגנו שלא יהיה לו רישום פלילי. למחרת הוא עלה על טיסה חזרה לארץ".

    

   הדלקת נרות בבית חב"ד בצ'אנג מאי:

    

    

    

   יש לכם קווים אדומים? דברים שלא תעשו, אנשים שלא תעזרו להם?

   "כל מקרה לגופו. בעיקרון, הגישה שלנו היא שכל יהודי הוא בן משפחה שלנו, והורים אוהבים את הילדים שלהם ללא תנאים ובכל מצב; לכן אנחנו נעזור לכל יהודי, גם אם הוא התנהג בצורה לא ראויה. אבל ברור לי שלא אעבור על החוק, לא אעזור לאדם לפגוע באחרים, לא אתן כסף לנרקומן ולא אאפשר לאדם שמזיק לאחרים להישאר בבית חב"ד. טיפלתי כאן באנשים שהשתוללו, אבל ברוך השם, לא היו לנו מקרים קיצוניים".

    

   בעיה שרבני חב"ד במזרח נאלצים להתמודד איתה היא הקשרים שיוצרים ישראלים בתאילנד עם צעירות מקומיות. חלקם מביאים את התאילנדית התורנית שלהם לקבלת שבת בבית חב"ד כדי לקבל ארוחת חינם ולהרשים את בת זוגם, למורת רוחם של המנהלים. סביר להניח שיש כאלה שמתכוונים להביא את זוגתם הצעירה גם לליל הסדר.

    

   הרב פיקל מתפתל במבוכה כשהוא מתבקש להתייחס לכך. "זה נושא רגיש", הוא אומר לבסוף. "אני לא אזרוק מכאן יהודי שנכנס עם תאילנדית, אבל אסביר לו אחר כך בעדינות שאני מעוניין לשמר את האווירה היהודית המיוחדת שיש כאן. כרב יהודי יש לי בעיה עם הערבוב בין גברים ישראלים לנשים תאילנדיות, כך שאני לא יכול לעודד את התופעה הזו".

    

   _______________________________________________________

    

   המוזיקה של דניאל זמיר בהחלט מתאימה לאווירה בבית חב"ד. הקליקו על התמונה:

    

   "תמיד הייתי מישהו שמוצא את הנתיב שלו ולא מוותר". הקליקו על התמונה (צילום: עטא עוויסאת)
   "תמיד הייתי מישהו שמוצא את הנתיב שלו ולא מוותר". הקליקו על התמונה (צילום: עטא עוויסאת)

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד