ליידיז פירסט: הגברות הראשונות שהחלו את דרכן כדוגמניות

אווה פרון הפכה לנערצת על ידי ההמון, בטי פורד קידמה זכויות נשים, וקרלה ברוני חזרה לדגמן גם אחרי ארמון האליזה - האם הגברת טראמפ תישאר יפה ושתוקה לצד בעלה?

איתי יעקב

|

26.01.17 | 17:24

"אנשים לא באמת מכירים אותי. אני אדם חזק. אני יכולה להתמודד עם כל דבר. אל תרחמו עליי". מלניה טראמפ (צילום: Gettyimages)
"אנשים לא באמת מכירים אותי. אני אדם חזק. אני יכולה להתמודד עם כל דבר. אל תרחמו עליי". מלניה טראמפ (צילום: Gettyimages)
נואמת בחסד שהבינה את רחשי העם והפנתה גב לאליטה. אווה פרון, 1951 (צילום: Gettyimages)
נואמת בחסד שהבינה את רחשי העם והפנתה גב לאליטה. אווה פרון, 1951 (צילום: Gettyimages)
קידמה זכויות נשים, דיברה בעד לגליזציה של מריחואנה, קיום יחסי מין לפני הנישואים וחוקיות ההפלות - וכל זה, כגברת ראשונה של נשיא רפובליקני. בטי פורד, 1972 (צילום: Gettyimages)
קידמה זכויות נשים, דיברה בעד לגליזציה של מריחואנה, קיום יחסי מין לפני הנישואים וחוקיות ההפלות - וכל זה, כגברת ראשונה של נשיא רפובליקני. בטי פורד, 1972 (צילום: Gettyimages)
חזרה לדגמן ברגע שעזבה את ארמון האליזה. קרלה ברוני עם שמעון פרס וניקולא סרקוזי, 2008 (צילום: Gettyimages)
חזרה לדגמן ברגע שעזבה את ארמון האליזה. קרלה ברוני עם שמעון פרס וניקולא סרקוזי, 2008 (צילום: Gettyimages)

אווה פרון היתה דוגמנית ושחקנית טלנובלות רדיופוניות בת 26, עם שיער בלונדיני מפואר ואמביציה שיכולה להספיק לאמריקה הלטינית כולה, כשהכירה באירוע התרמה בבואנוס איירס את הקולונל חואן פרון, דמות מקושרת וקצין צבאי מבטיח בן 50. שנה לאחר מכן, ב-1946, ניצח פרון במערכת הבחירות בארגנטינה, לא מעט בזכות הנאומים חוצבי הלהבות של רעייתו בת מעמד הפועלים, שפנתה לעם הארגנטינאי ושכנעה אותם כי פרון הוא נציגם הנאמן ביותר, בשעה שהיא עצמה ניהלה אורח חיים מנקר עיניים, שלא פגע באהבתו של העם כלפיה. "דסקמיסדוס (מספרדית: חסרי החולצות, הכינוי שדבק בתומכי פרון, א"י) יקרים, הקפיטליזם האכזרי לא יוכל לפגוע בעם שיודע את הזכויות שלו", נאמה פרון בפני מעריציה בסגנון הישיר שאפיין אותה. "פעם נוספת אנו מתוודים שאם נתאחד עם המנהיג והרועה שלנו, לא יהיה מקום לקולוניאליזם כלכלי שיכול לפגוע בעצמאות ובעתיד שלנו ושל כל ארגנטינה!"

 

השאירה בלכתה מורשת מפוארת אך שנויה במחלוקת. אווה פרון, 1951 (צילום: Gettyimages)
  השאירה בלכתה מורשת מפוארת אך שנויה במחלוקת. אווה פרון, 1951(צילום: Gettyimages)

   

  פרון החלה לעבוד בדוגמנות כבר בגיל 15, לאחר שברחה לבואנוס איירס מבית הוריה בעיירה לוס טולדוס. עם הגעתה לעיר הגדולה היא צבעה את שיערה הכהה לבלונד, צבע שהפך למזוהה איתה לכל אורך שנותיה, והחלה לדגמן עבור מעצבים ומגזינים מקומיים. במקביל פצחה בקריירת משחק, שבמהירה הפכה להיות פרנסתה העיקרית. את קריירת הדוגמנות עזבה סופית בשנת 1942.

   

  לפני הבלונד. אווה פרון מדגמנת (צילום: Annemarie Heinrich, cc)
   לפני הבלונד. אווה פרון מדגמנת(צילום: Annemarie Heinrich, cc)

    

   שבע שנים בלבד לאחר אותה פגישה מקרית עם חואן ששינתה את חייה, הלכה אוויטה פרון לעולמה בגיל 33, לאחר מאבק ממושך במחלת סרטן צוואר הרחם, אבל גם היום, 65 שנה לאחר מותה, יש מי שרואים בה עצמה את המנהיגה האמיתית של ארגנטינה, מעין רובין-הודית שלקחה כסף מהעשירים ונתנה לעניים, נואמת בחסד שהבינה את רחשי העם והפנתה גב לאליטה. בלכתה השאירה פרון מורשת מפוארת אך שנויה במחלוקת כאשת הרודן הארגנטינאי, מיליוני מעריצים ברחבי העולם, ומחזמר על שמה המתרוצץ על במות התיאטראות ברחבי העולם, עם הלהיט קורע הלב "דונט קריי פור מי ארגנטינה", שבוצע בין היתר על ידי מדונה ושינייד אוקונור. לאחרונה היתה זו שירי מימון שנכנסה לנעליה בתיאטרון הבימה, ואמרה בראיון ל-Ynet, "אוויטה היא מלאך וזונה. כמעט ואין בהיסטוריה נשים עוצמתיות שהתחילו באמת מכלום. היא הגיעה מהזבל, מעוני מטורף, טיפסה למעלה והפכה לאשת נשיא, אבל לא רק - היא הביאה את פרון לאן שהגיע. אני מעריצה אותה. הלוואי והיו עוד נשים כאלו".

    

   עוד בערוץ האופנה

    

   רשמה קריירת דוגמנות בדרך לבית הלבן. מלניה טראמפ
    רשמה קריירת דוגמנות בדרך לבית הלבן. מלניה טראמפ

     

    מלניה טראמפ, שהפכה השבוע באופן רשמי לגברת הראשונה של ארצות הברית, עושה בשלב זה רושם של רחוקה שנות אור באופייה מפרון, אך למעשה היא מגיעה מרקע די דומה. כמו פרון, גם טראמפ גדלה במשפחה דלת אמצעים, ורשמה בדרך ל"כס המלוכה" קריירת דוגמנות - תחילה כדוגמנית עירום ובהמשך כדוגמנית לגיטימית. וכמו פרון, גם טראמפ הבינה מהר מאוד, שכמהגרת צעירה כדאי לה להיצמד אל ההון והכוח של טראמפ, המבוגר ממנה ב-24 שנה, פער דומה לזה שהיה בין בני הזוג פרון. אך האם מלניה תהפוך לגברת ראשונה בעלת נוכחות, כריזמה והשפעה בדומה לאוויטה?

     

    יודעת להתאים את הלבוש לתפקיד. טראמפ ב-1999 (מימין) ו-2017 (צילום: Gettyimages)
     יודעת להתאים את הלבוש לתפקיד. טראמפ ב-1999 (מימין) ו-2017(צילום: Gettyimages)

      

      

      

     עד כה, כל הסימנים מראים כי טראמפ צפויה להיות גברת ראשונה במובן הסמלי ולא במובן האקטיבי. בעמוד הרשמי שלה באתר הבית הלבן אומנם נכתב כי תקדיש את פועלה לקידום נושאי נשים, ילדים ובריונות ברשת, אך בהתבטאויות קודמות סיפרה כי היא מעדיפה להמשיך בחייה כמעצבת תכשיטים (המותג שהקימה בשנת 2010), ולהתגורר בפנטהאוז היוקרתי שלה ושל בעלה במנהטן, יחד עם בנם בן ה-10 ברון. אם תשאלו את התקשורת האמריקאית, זו כבר מזמן נישלה את מלניה מתפקיד הגברת הראשונה, ומינתה תחתיה את איוונקה טראמפ הבת, שעוברת להתגורר בוושינגטון, ליד אביה, והכריזה על עזיבת מותג האופנה שלה לטובת תפקיד חדש בבית הלבן.  

      

     התפרסמה בעיקר בשל חיבתה לנעלי יוקרה. אימלדה מרקוס, 1971 (צילום: Gettyimages)
      התפרסמה בעיקר בשל חיבתה לנעלי יוקרה. אימלדה מרקוס, 1971(צילום: Gettyimages)

       

      כך או כך, נדמה כי למרות שהפכה מטרה נוחה לעקיצות בתקשורת ולהכרזות חרם מצד מעצבי אופנה, טראמפ מנתבת את חייה במסלול שהיא בוחרת לעצמה. בראיון לאנדרסון קופר ב-CNN אמרה, "אנשים מדברים עליי בסגנון 'הו, מלניה המסכנה', אבל אנשים לא באמת מכירים אותי. אני אדם חזק. אני יכולה להתמודד עם כל דבר. אל תרחמו עליי".

       

      מדוגמנית לנסיכת מונקו. גרייס קלי, 1953 (צילום: Gettyimages)
       מדוגמנית לנסיכת מונקו. גרייס קלי, 1953(צילום: Gettyimages)

        

       טראמפ ופרון הן לא היחידות שהגיעו לתפקיד הגברת הראשונה כשמאחוריהן קריירת דוגמנות, מצליחה יותר או פחות. בתולדות התואר (האמריקאי במקור, שהפך עם השנים לאוניברסלי) נרשמו עוד שמות לא מעטים של נשים שהחלו כדוגמניות, ביניהן אימלדה מרקוס, אשת רודן הפיליפינים שהתפרסמה בעיקר בשל חיבתה לנעלי יוקרה; ורוניקה לאריו, דוגמנית ושחקנית איטלקייה שהיתה לאשת ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני; בטי פורד האמריקאית, גרייס קלי שהפכה לנסיכת מונקו, אשת נשיא ארגנטינה הנוכחית ג'וליאנה אוודה, והמפורסמת מכולן, קרלה ברוני, דוגמנית, שחקנית וזמרת, שבין השנים 2012-2008 היתה הגברת הראשונה של צרפת. גם בתום הקדנציה, כשעזבה ברוני את ארמון האליזה, היא לא היססה לחזור למקורות ולדגמן עבור חברת התכשיטים בולגרי בשנת 2013.

        

       דוגמנית, שחקנית וזמרת. קרלה ברוני
        דוגמנית, שחקנית וזמרת. קרלה ברוני

         

        אומנם על הנייר תפקידה של הגברת הראשונה הוא ייצוגי, וללא שכר או תחום פעילות מחייב, לכל אחת מהן ניתנת האפשרות להפוך אותו לתפקיד משמעותי, שלא מסתכם רק בבחירת המפיות או צבעי הסחלבים לארוחות הערב במשכן הרשמי. קחו לדוגמה את בטי פורד, דוגמנית ורקדנית לשעבר, ואשתו של נשיא ארצות הברית ג'רלד פורד (1977-1974), שהיתה לדמות מאוד דומיננטית בבית הלבן. היא נאמה לא מעט מול האומה, קידמה זכויות נשים, דיברה בעד לגליזציה של מריחואנה, קיום יחסי מין לפני הנישואים וחוקיות ההפלות - וכל זה, כגברת ראשונה של נשיא רפובליקני. במהלך כהונתה חלתה פורד בסרטן השד, ועודדה בתקשורת נשים לצאת ולהיבדק, לצורך גילוי מוקדם של המחלה. עם עזיבתה את הבית הלבן הקימה את מרכז בטי פורד לגמילה מאלכוהול ותרופות הרגעה, לאחר שהיתה מכורה להם בעצמה.

         

        היתה לדמות דומיננטית מאוד בבית הלבן. בטי פורד, 1974 (צילום: Gettyimages)
         היתה לדמות דומיננטית מאוד בבית הלבן. בטי פורד, 1974(צילום: Gettyimages)

          

         ואפשר, כמובן, גם להחליט לבלות כל היום בשופינג בסמטאות המעצבים של רומא ומילאנו, כפי שעשתה במשך עשרים שנה ורוניקה לאריו, שנישאה לברלוסקוני בשנת 1990 ובחרה להיות גברת ראשונה נחבאת אל הכלים. לאריו, אשתו השנייה של ברלוסקוני ואם לשלושה מתוך חמשת ילדיו, שמרה על פרופיל נמוך בתקשורת לכל אורך הקריירה הפוליטית של בעלה לשעבר, ממנו התגרשה בשנת 2014. היא נמנעה כמיטב יכולתה מאירועים רשמיים, התחמקה מכנסים פוליטיים ובעיקר, העדיפה להעלים עין מהרומנים המתוקשרים של בעלה, שצפו בתקשורת על בסיס קבוע. כשנשאלה בראיון על מידת הקרבה ביניהם, ענתה: "אני לא רק מדברת איתו בטלפון מדי יום, לפעמים אני אפילו רואה אותו בטלוויזיה".

          

         בחרה להיות גברת ראשונה נחבאת אל הכלים. ורוניקה לאריו (צילום: Gettyimages)
          בחרה להיות גברת ראשונה נחבאת אל הכלים. ורוניקה לאריו(צילום: Gettyimages)

           

          את עצמאותה קנתה לאריו בקיץ 2009, כשפרסמה מכתב פתוח בעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה", ובו הודיעה לעולם על רצונה להתגרש מבעלה. "אין לי ברירה, אני לא יכולה להישאר עם גבר שמתרועע עם קטינות ומשתעשע כקיסר", כתבה לאחר חשיפת התמונות של השחקנית הצעירה נעמי לטיציה בת ה-18, במסיבה בה השתתף ברלוסקוני בן ה-72. "בשבועות אלה עקבתי בדממה, בלי להגיב בתקשורת, אחר ההכפשה הברוטלית של אישיותי, של כבודי ושל קשר הנישואים שלי", הוסיפה לאריו באותו מכתב פומבי. "מה שבטוח הוא שעוד לא נגעו אפילו באמת ביחסים ביני לבין בעלי, כמו גם בסיבה שבעטיה נאלצתי לפנות לעיתונות כדי לתקשר איתו. מה שבטוח הוא שתמיד אהבתי אותו, ושהתאמתי את חיי לנישואים שלי ולמשפחה שלי". ומלניה? היא עדיין סופגת את הפרסומים על בעלה, פרשיות המין ויחסו לנשים, ובינתיים, מעדיפה לטמון את ראשה בחול, או אולי להישאר יפה ולשתוק.

          ______________________________________________________

           

          ואיך הפכה בתו הבלונדינית של מייקל ג'קסון לדוגמנית? 

          לחצו על התמונה לצילומי הקמפיין של פריס ג'קסון (צילום: Gettyimages)
          לחצו על התמונה לצילומי הקמפיין של פריס ג'קסון (צילום: Gettyimages)

           

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד