ממסלול התצוגה לבית הלבן: מי את, איוונקה (יעל) טראמפ?

דרך ארוכה עברה בתו של הנשיא מדוגמנית לבעלת עסק אופנה שמגלגל מיליונים, ועד לעזיבתה את הביזנס, והכתרתה הצפויה כגברת הראשונה האמיתית של ארצות הברית

איתי יעקב

|

12.01.17 | 15:22

תמיד אלגנטית: איוונקה טראמפ על השטיח האדום
נתפשת כאשת עסקים מצליחה, אשת משפחה למופת, אישה ממולחת, יפה, שקולה ורהוטה. איוונקה טראמפ (צילום: Gettyimages)
נתפשת כאשת עסקים מצליחה, אשת משפחה למופת, אישה ממולחת, יפה, שקולה ורהוטה. איוונקה טראמפ (צילום: Gettyimages)
משמשת את אביה להלבנת תדמיתו הסוררת (צילום: Gettyimages)
משמשת את אביה להלבנת תדמיתו הסוררת (צילום: Gettyimages)
מנערת חברה ניו יורקית ליהודייה כשרה. עם האם איוונה טראמפ (צילום: rex/asap creative)
מנערת חברה ניו יורקית ליהודייה כשרה. עם האם איוונה טראמפ (צילום: rex/asap creative)
"יש בידיך את האפשרות להשפיע ולשנות בדרגים הגבוהים ביותר, ויש נושאים שאני משתוקקת לטפל בהם, כמו נשים וילדים" (צילום: Gettyimages)
"יש בידיך את האפשרות להשפיע ולשנות בדרגים הגבוהים ביותר, ויש נושאים שאני משתוקקת לטפל בהם, כמו נשים וילדים" (צילום: Gettyimages)
צפויים לעבור להתגורר בסמוך לבית הלבן בוושינגטון. טראמפ והבעל ג'ארד קושנר (צילום: Gettyimages)
צפויים לעבור להתגורר בסמוך לבית הלבן בוושינגטון. טראמפ והבעל ג'ארד קושנר (צילום: Gettyimages)

ביום שישי הבא תעמוד איוונקה טראמפ לצד אביה, נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ, בטקס ההשבעה לנשיאות בגבעת הקפיטול בוושינגטון. תעשיית האופנה אומנם עוסקת בשבועות האחרונים בשאלה איזה מעצב אמריקאי יואיל בטובו להלביש את הרעיה מלניה, אך בעוד זו תמשיך להתגורר במגדלי טראמפ בניו יורק יחד עם בנם בן ה-10, הבת איוונקה ובעלה ג'ארד קושנר צפויים לעבור להתגורר בסמוך לאב בוושינגטון, לאחר שהנשיא הנבחר מינה את חתנו היהודי ושומר הכשרות ליועץ בכיר בבית הלבן בנושאי המזרח התיכון ועסקאות סחר של המדינה - תפקיד שעדיין ממתין לאישור הסנט.

 

הפאוור קאפל החדש של הפוליטיקה האמריקאית. טראמפ וקושנר (צילום: Gettyimages)
  הפאוור קאפל החדש של הפוליטיקה האמריקאית. טראמפ וקושנר(צילום: Gettyimages)

   

  המינוי הצפוי הזה הופך את איוונקה בת ה-35 לגברת הראשונה בפועל - האישה החזקה בבית הלבן, אם תרצו - ויחד עם בעלה מדובר בפאוור קאפל החדש של הפוליטיקה האמריקאית. לאחר שכבשו את השטיחים האדומים של החברה הגבוהה בניו יורק, באירועים כמו טקסי המט גאלה, היעד הבא הוא מסדרונות הבית הלבן והשטיחים האדומים שיפרסו לפניהם מנהיגי העולם.

   

  עוד בערוץ האופנה

   

  טראמפ: "אם איוונקה לא היתה בתי, הייתי יוצא איתה" (צילום: Gettyimages)
   טראמפ: "אם איוונקה לא היתה בתי, הייתי יוצא איתה"(צילום: Gettyimages)

    

   תדמיתה של איוונקה כקול השפוי והמהוגן של משפחת טראמפ, בהחלט משמשת את אביה להלבנת תדמיתו הסוררת. היא נתפשת כאשת עסקים מצליחה, אשת משפחה למופת, אישה ממולחת, יפה, שקולה ורהוטה. נשים מעריצות אותה, גברים רוצים להיות איתה, או כפי ששלף אביה בחוסר טאקט – "אם איוונקה לא היתה בתי, הייתי יוצא איתה".

    

   "את לא יכולה לשווק לנו לייבל פמיניסטי לכאורה, כשאת עומדת לצד אביך, מטרידן מיני סדרתי", קראה בראיון לקוסמופוליטן שאנון קולטר, אסטרטגית דיגיטלית מסן פרנסיסקו (צילום: Gettyimages)
    "את לא יכולה לשווק לנו לייבל פמיניסטי לכאורה, כשאת עומדת לצד אביך, מטרידן מיני סדרתי", קראה בראיון לקוסמופוליטן שאנון קולטר, אסטרטגית דיגיטלית מסן פרנסיסקו(צילום: Gettyimages)

     

    במהלך קמפיין הבחירות התמודדה טראמפ עם קריאות להחרים את המותג שלה בגלל אביה. "עלינו להחרים את החנויות המחזיקות בקולקציה שלה", קראה בראיון לקוסמופוליטן שאנון קולטר, אסטרטגית דיגיטלית מסן פרנסיסקו. "נשים מפרגנות לה כי היא תומכת באביה והיא אשת עסקים מצליחה, אבל את לא יכולה לשווק לנו לייבל פמיניסטי לכאורה, כשאת עומדת לצד אביך, מטרידן מיני סדרתי".

     

    מוותרת על 100 מיליון דולר בשנה

     

    זאת ודאי הסיבה לכך שבמהלך הקמפיין לנשיאות העדיפה טראמפ לא לסמן יעדים. היא אומנם ליוותה את אביה במסע הבחירות, ואף נאמה ועודדה נשים לתמוך בו, אולם כשנשאלה בראיונות איזה תפקיד היא צפויה לקבל בבית הלבן, ענתה בפשטות, "התפקיד היחיד שאמלא בבית הלבן הוא בתו של הנשיא", אמרה לצופי התוכנית 60 דקות. כשנשאלה על ידי ההרפר'ס בזאר האם היא מתכוונת להיות מעורבת בניהול המדינה כפי שהיא מעורבת בעסקיו של אביה, השיבה: "אני לא מדברת על פוליטיקה בזמן מערכת הבחירות. אני לא מועמדת לנשיאות".

     

    תומכי טראמפ עם ציור של איוונקה במהלך הקמפיין לנשיאות (צילום: Gettyimages)
     תומכי טראמפ עם ציור של איוונקה במהלך הקמפיין לנשיאות(צילום: Gettyimages)

      

     יחד עם זאת, באותו ראיון נרחב שהעניקה באוגוסט האחרון להרפר'ס בזאר, שכלל גם הפקת אופנה מפוארת שצולמה בדירה רחבת הידיים של המשפחה במנהטן, לא שללה איוונקה אפשרות לתפקיד בבית הלבן. "נשיאות ארצות הברית זה דבר מדהים", אמרה. "יש בידיך את האפשרות להשפיע ולשנות בדרגים הגבוהים ביותר, ויש נושאים שאני משתוקקת לטפל בהם, כמו נשים וילדים", אמרה. הראיון, שנערך עוד בטרם נודע כי טראמפ הוא הנשיא הנבחר, חשף את בתו כאשת עסקים אמביציוזית ואסרטיבית מצד אחד, אך גם כאם מסורה וחמה לשלושת ילדיה.

      

     A photo posted by Ivanka Trump (@ivankatrump) on

      

     רק ביום רביעי האחרון הטילה איוונקה את הפצצה שחשפה את כוונותיה האמיתיות, כשהודיעה בעמוד הפייסבוק שלה כי היא פורשת מכלל העסקים המשפחתיים ומניהול מותג האופנה והלייף סטייל הנושא את שמה, הכולל נעליים, תיקים, תכשיטים ופריטי לבוש, רובם ככולם מיוצרים במזרח אסיה, ונמכרים אונליין ובבתי הכלבו מייסי'ס ונורדסטרום ברחבי ארצות הברית. את המותג הקימה טראמפ בשנת 2007 כחלק מהתאגיד המשפחתי, תחילה כמותג תכשיטים, ובהמשך כמותג המציע רדי טו ווייר, ובקיץ הקרוב הוא צפוי להשיק קו הלבשה תחתונה חדש הנושא את שמה. בשנה החולפת רשם המותג הכנסות של 100 מיליון דולר.

      

     הקימה את מותג האופנה והלייף סטייל הנושא את שמה בשנת 2007 כחלק מהתאגיד המשפחתי (צילום: Gettyimages)
      הקימה את מותג האופנה והלייף סטייל הנושא את שמה בשנת 2007 כחלק מהתאגיד המשפחתי(צילום: Gettyimages)

       

      על פי דיווח של וניטי פייר, צפויה איוונקה לשמש יועצת לאביה בבית הלבן, ובשל כך בחרה להתפטר מכל תפקיד מנהלי במותג שלה, ואף תמכור את מניותיה בו, אולם עד כה לא נמסרה הודעה רשמית בדבר תפקידה בבית הלבן. בכתבה שפורסמה אודותיה בחודש שעבר בניו יורק טיימס, צוין כי טראמפ תבקש לעסוק בענייני חינוך, משפחה וקידום נשים בבית הלבן. בפוסט שפרסמה אישרה טראמפ כי אלו הנושאים שמלהיבים אותה, ושהיא משתוקקת להשפיע ולשרת את המדינה.

       

      הנישואים שינו את חייה, ואת סגנונה. חתונתם של טראמפ וקושנר (צילום: Gettyimages)
       הנישואים שינו את חייה, ואת סגנונה. חתונתם של טראמפ וקושנר(צילום: Gettyimages)

        

       ממסלול הדוגמנות ועד לבית הלבן

        

       טראמפ היא בתם האמצעית של דונלד טראמפ ואיוונה זלניצ'קובה, דוגמנית צ'כית לשעבר, לה היה נשוי בין השנים 1992-1977. מי שעקב אחריה בתקשורת זכה לראות כיצד הפכה איוונקה מנערת חברה ניו יורקית, דוגמנית לעת מצוא, שהיתה מבלה במסיבות הנכונות בעיר ומצטלמת בשמלות מיני חושפניות בשורה הראשונה של תצוגות אופנה - לאיוונקה (יעל) קושנר, יהודייה כשרה, המתלבשת בשמלות ההולמות את קוד הלבוש הפורמלי, וחוגגת את חנוכה בתמונות פוטוגניות ברשתות החברתיות עם שלושת ילדיה.

        

       A photo posted by Ivanka Trump (@ivankatrump) on

        

       עושה רושם כי חייה של איוונקה השתנו לבלי היכר עם נישואיה באוקטובר 2009 לקושנר, איש נדל"ן יהודי ובעל השליטה בעיתון ניו יורק אובזרוור. כמי שגדלה תחת השגחתה של איוונה טראמפ, שלאורך השנים פיתחה טעם אופנתי מצועצע, הצליחה איוונקה להימלט בעור שיניה ולהציב מודל של סטייל אחר, שונה ב-180 מעלות מהחינוך עליו גדלה. אם בתמונות מילדותה אנו רואים אותה לבושה שמלות מרובות שכבות, עם תיקי שאנל קטנים בהצלב, כבר בשנות העשרה שלה מציגה איוונקה סגנון מתון יותר, הכולל את המדים הלא רשמיים של כל מתבגר אמריקאי: מכנסי ג'ינס וחולצת טי עם הדפס. את העצמאות האופנתית שלה השיקה בגיל 16, אז "קיבלה" כמתנת יום הולדת שער למגזין הצעירות Seventeen, לבושה שמלת שיפון אפורה מעוטרת פרחים. אותה שנה גם הושקה קריירת הדוגמנות של טראמפ, שנמשכה לסירוגין עד 2006. בסוף שנות התשעים היא צעדה המסלול של ורסאצ'ה, פאקו רבאן וטיירי מוגלר, והופיעה בקמפיינים של טומי הילפיגר וחברת הג'ינסים ששון.

        

       עצמאות אופנתית וקריירת דוגמנות. 1997 (צילום: rex/asap creative)
        עצמאות אופנתית וקריירת דוגמנות. 1997(צילום: rex/asap creative)

         

        איוונקה טראמפ (מימין) בקמפיין של טומי הילפיגר
         איוונקה טראמפ (מימין) בקמפיין של טומי הילפיגר

          

         כדוגמנית בינלאומית שפעלה על קו ניו יורק-מילאנו, ובדומה ליורשות מיליונים אחרות באפר איסט סייד של מנהטן, העדפותיה האופנתיות של טראמפ כעלמה צעירה היו בגדי מעצבים. היא נצפתה לא פעם בשמלות ערב ארוכות ללא שרוולים בגזרה צרה, לרוב של מעצבים אמריקאים כמו מארק ג'ייקובס, הילפיגר וקלווין קליין, אך עם הפיכתה לאשת עסקים ואשת איש, שאף התגיירה בשנת 2009 והוסיפה את שם הגיורת יעל לשמה המלא, התמתנה גם המלתחה. בשנים האחרונות מקפידה טראמפ על שילובים מהוגנים של מכנסיים בגזרה רחבה עם סריג או חולצת פסים מכופתרת, חליפות חצאית של בית האופנה שאנל, והפריט החביב עליה ביותר - שמלות יום ללא שרוולים באורך הברכיים מבתי אופנה אמריקאים כמו אוסקר דה לה רנטה, זאק פוזן, קרולינה הררה, וכמובן, המותג הנושא את שמה. 

          

         הבת של טראמפ, וגם של אנה ווינטור

          

         בחודש שעבר דיווח הניו יורק טיימס כי טראמפ היא בת חסותה של עורכת ווג אמריקה אנה ווינטור, המשמשת לה כמנטורית. טראמפ היא אורחת קבועה באירוע ה"מט גאלה" במוזיאון המטרופוליטן שמארגנת ווינטור בחסות המגזין ווג, ובאירוע שהתקיים במאי השנה, בחרה טראמפ בהצהרה פוליטית כמחווה למפלגה הרפובליקנית, כשלבשה אוברול ממשי-קרפ בצבע אדום של ראלף לורן. בעבר "פרגנה" ווינטור לטראמפ בשתי כתבות פרופיל מחמיאות, והשתיים נחשבות מיודדות - מה שמסביר את הדיווח של אתר Politico השבוע על מפגש שיזמה ווינטור בין דונלד טראמפ לעורכים בכירים מקבוצת המגזינים קונדה נאסט, המוציא לאור של מגזין ווג. המהלכים האחרונים הללו עומדים בניגוד מוחלט לעמדתה של ווינטור לאורך כל מסע הבחירות, כמתנגדת הגדולה ביותר של טראמפ, שקידמה במרץ את המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. כעת התברר כי לפני כחודש נפגשה בחשאי עם טראמפ בביתו שבמגדלי טראמפ במנהטן.

          

         בקרוב גם על שער ווג האמריקאי?
          בקרוב גם על שער ווג האמריקאי?

           

          עוד נמסר כי ווינטור ניהלה משא ומתן עם איוונקה טראמפ, בנוגע להופעתה על שער המגזין. כי עם כל הכבוד להילרי קלינטון ויד ימינה הומה אבדין - אמריקה בחרה בטראמפ, וגם ווינטור כבר מבינה באיזה צד של הלחם מרוחה החמאה, ואם כבר לעבור צד, אז לזה הפוטוגני והצעיר של המשפחה: איוונקה. מלניה, תצטרך להמתין לתורה.

           

          הפריט האהוב על איוונקה טראמפ: שמלות יום ללא שרוולים באורך הברכיים (צילום: Gettyimages)
           הפריט האהוב על איוונקה טראמפ: שמלות יום ללא שרוולים באורך הברכיים (צילום: Gettyimages)

            

           ובאין גברת ראשונה בבית הלבן, טראמפ ג'וניור צפויה לקחת על עצמה את התפקיד המסורתי. איוונקה ובעלה כבר שכרו החודש דירה עם שישה חדרי שינה בוושינגטון, בה הם צפויים להתגורר במשך השבוע כולו, בעוד את סופי השבוע יעבירו בדירת הפנטהאוז היוקרתית שלהם במנהטן. הנעליים הגדולות שתשאיר אחריה מישל אובמה, אולי יתאימו יותר לרגליה של הבת, מאשר לאשתו.

           ______________________________________________________

            

           ואיך מתכננת פריס הילטון לעשות קאמבק כאשת עסקים? 

           התגעגעתם למלכת הבלונד? לחצו על התמונה (צילום: Gettyimages)
           התגעגעתם למלכת הבלונד? לחצו על התמונה (צילום: Gettyimages)

            

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד