הבניינים הטובים של 2016: בית הספר ''רחל המשוררת'' בכפר סבא

כבוד להשקעה בחינוך: לבית הספר היסודי החדש בכפר-סבא יש מראה פיסולי, חצרות פנימיות, צבעוניות נעימה וחדרי שירותים יוצאי דופן . זה לא מובן מאליו. פרק 4 בסדרה

מיכאל יעקובסון

|

28.12.16 | 14:35

בית הספר ע"ש רחל המשוררת. עלות הקמתו: כ-30 מיליון שקלים, כמעט כפול מתקציב משרד החינוך לפרויקט. עיריית כפר-סבא השלימה את ההפרש. ההחלטה להשקיע בחינוך ראויה לשבח (צילום: יואב פלד)
בית הספר ע"ש רחל המשוררת. עלות הקמתו: כ-30 מיליון שקלים, כמעט כפול מתקציב משרד החינוך לפרויקט. עיריית כפר-סבא השלימה את ההפרש. ההחלטה להשקיע בחינוך ראויה לשבח (צילום: יואב פלד)
אולם המבואה בכיסה לבית הספר. האדריכל יצר נישות ישיבה לתלמידים (מימין), שבהן ניתן לתלות כרזות, תמונות ועבודות של תלמידים. כך נמנע הרעש הוויזואלי האופייני למסדרונות בתי ספר (צילום: יואב פלד)
אולם המבואה בכיסה לבית הספר. האדריכל יצר נישות ישיבה לתלמידים (מימין), שבהן ניתן לתלות כרזות, תמונות ועבודות של תלמידים. כך נמנע הרעש הוויזואלי האופייני למסדרונות בתי ספר (צילום: יואב פלד)
גם את הריהוט הצמוד לקירות בכיתות הלימוד תכנן האדריכל, בהתאמה לגובה התלמידים המשתנה מכיתה א' לכיתה ו'. הצבעוניות פסטלית ועדינה (צילום: יואב פלד)
גם את הריהוט הצמוד לקירות בכיתות הלימוד תכנן האדריכל, בהתאמה לגובה התלמידים המשתנה מכיתה א' לכיתה ו'. הצבעוניות פסטלית ועדינה (צילום: יואב פלד)
חדרי השירותים פשוטים לתחזוקה ולניקיון. החלון מכניס אליהם אור ואוויר ומקנה למשתמשים תחושת ביטחון (צילום: יואב פלד)
חדרי השירותים פשוטים לתחזוקה ולניקיון. החלון מכניס אליהם אור ואוויר ומקנה למשתמשים תחושת ביטחון (צילום: יואב פלד)
אולם הספורט נקרא על שם אריק אינשטיין. הוא אולם תקני לכדורסל וכדורעף, ומשמש את תושבי השכונה הסמוכה לאחר שעות הלימודים (צילום: יואב פלד)
אולם הספורט נקרא על שם אריק אינשטיין. הוא אולם תקני לכדורסל וכדורעף, ומשמש את תושבי השכונה הסמוכה לאחר שעות הלימודים (צילום: יואב פלד)
פסי התאורה בחזית אולם הספורט שוברים בשעות היום את החיפוי האופקי ובשעות הלילה מאירים את בית הספר למרחקים (צילום: יואב פלד)
פסי התאורה בחזית אולם הספורט שוברים בשעות היום את החיפוי האופקי ובשעות הלילה מאירים את בית הספר למרחקים (צילום: יואב פלד)

הרחובות בשכונת "הזמר העברי" החדשה במערב כפר-סבא נקראים על שם עפרה חזה, מאיר אריאל, יוסי בנאי, עלי מוהר וכותבים ומוזיקאים אחרים. שמות ניטרליים ונוסטלגיים המקלים, בוודאי, על שיווק הדירות החדשות. גם בית הספר היסודי שנפתח בשכונה השנה, בתכנונו של אדריכל ערן זילברמן, ממשיך בקו הזה: הוא קרוי על שמה של רחל המשוררת, ואולם הספורט שלו מנציח את  אריק איינשטיין (כנראה שכחו שפעם הוא שר "אוי ארצי מולדתי את הולכת פייפן").

 

"הבניינים הטובים של 2016" בערוץ האדריכלות של Xnet

בניין תמ"א יפה? כן, ועוד ברמת גן | מרכז חוויות ברחובות החדשה | בית אליאנס בירושלים

 

18 כיתות לימוד יש בבית הספר, והשנה כבר לומדים בו 215 תלמידים; בסיום אכלוסו, ילמדו בו 750 תלמידים. כ-30 מיליון שקל עלה לבנות אותו, כמעט כפליים מהתקציב הסטנדרטי שנותן משרד החינוך, ואת ההפרש מימנה עיריית כפר סבא.

 

מבנה הכניסה לבניין. "זו לא סתם דלת עם גגון", אומר האדריכל, "יש פה ממש מבנה מזמין" (צילום: יואב פלד)
  מבנה הכניסה לבניין. "זו לא סתם דלת עם גגון", אומר האדריכל, "יש פה ממש מבנה מזמין"(צילום: יואב פלד)

   

  החלטת העירייה להשקיע בחינוך ראויה לשבח, ובזכות ההחלטה הזו בחרתי בבניין כטוב ביותר שנחנך בישראל השנה. השקעה בחינוך היא ערך, גם אם הפרויקט אינו פורץ דרך. "האדריכלות שלי", אומר זילברמן, "היא תגובת נגד לזילות שיש בשנים האחרונות מצד מתכננים של מבני ציבור. כך נוצרים מבנים שמאבדים את הערך הציבורי שלהם. לכן", הוא מוסיף, "נתתי דגש למבנה הכניסה לבית הספר. זו לא סתם דלת עם גגון; יש פה ממש מבנה מזמין".

   

  המבנה מחופה בלוחות HPL. הודות לנפחו הוא מודגש היטב ביחס לחלקי הבניין האחרים (צילום: יואב פלד)
   המבנה מחופה בלוחות HPL. הודות לנפחו הוא מודגש היטב ביחס לחלקי הבניין האחרים(צילום: יואב פלד)

    

   ואכן, המבנה מוסיף ממד טקסי למעמד הכניסה לבית הספר. הודות לנפחו הוא מודגש היטב ביחס לשאר חלקי הבניין. חזיתו הראשית, הממוקמת מול שער הכניסה למוסד, מצופה בלוחות HPL (לוחות של סיבים דחוסים) בגוון עץ, והוא סוגר מעט על החצר הגדולה. במבנה הכניסה יש מבואה גדולה, משרדי הנהלה וחדרי מורים.

    

   חזיתות בית הספר לא פורמאליות. הן פלאסטיות ותלת-מימדיות, משתנות לאורך שעות היום על פי זווית נפילת קרני השמש (צילום: יואב פלד)
    חזיתות בית הספר לא פורמאליות. הן פלאסטיות ותלת-מימדיות, משתנות לאורך שעות היום על פי זווית נפילת קרני השמש(צילום: יואב פלד)

     

    אך עוד לפני שנכנסים לבית הספר, רואים כמה הוא בולט בחזותו הפיסולית. אמנם העמדת המבנים, ביחס לממדי המגרש, וארגון הכיתות בטור של תשע בכל אחת משתי הקומות, נערכו באופן פורמלי, אבל זילברמן הקפיד לשלב מה שהוא מכנה "אקראיות" ו"חופש". "תכנון מבנה חינוך", הוא מסביר לערוץ האדריכלות של Xnet בביקור שאנו עורכים בבית הספר, "אמור לשקף בין השאר את חיי התלמידים. לכן החזיתות לא פורמליות. יש בהן משהו שמהדהד מהאקראיות. הן פלסטיות ותלת-ממדיות, משתנות לאורך היום עם שינוי הזווית של פגיעת קרני השמש בהן, ומייצרות רקע נעים ורענן לפעילות התלמידים בחצר, מבלי להפוך למרכיב רועש ומושך תשומת לב יתר על המידה".

     

    מה שחלון גדול עושה לחדר השירותים

     

    אולם המבואה במבנה הכניסה כולל מקומות ישיבה לתלמידים, מומות המשולבים בקירות. מדובר בנישות, שבגבן הותקנו לוחות צבועים בגוון כחול נעים, שעליהם ניתן לתלות כרזות, תמונות ועבודות של תלמידים. כך דאג האדריכל לנתב את קישוט הקירות החביב על מורים לאזורים מוגדרים, והצליח למנוע את הרעש הוויזואלי המקובל במסדרונות בתי ספר. גודל הכיתות סטנדרטי (53 מטרים רבועים), אך האדריכל הקפיד על חלונות גבוהים ורחבים, התופסים כמעט את כל שטח החזית הפונה אל החוץ.

     

    צבעוניות רגועה בריהוט שבכיתות הלימוד (צילום: יואב פלד)
     צבעוניות רגועה בריהוט שבכיתות הלימוד(צילום: יואב פלד)
      

      

     בתיאום עם מנהלת בית הספר, ומתוך התחשבות בכך שגובה התלמידים בכיתה א' ובכיתה ו' אינו זהה, תכנן האדריכל גם את הריהוט הצמוד לקירות בכיתות: תאי אחסון (לוקרים), ספרייה כיתתית, לוחות תלייה, ארון מורה, ארון מחשב, ארון מחזורית, לוח מודעות ומדף תלייה למעילים. הריהוט נצבע בגוונים פסטלים - תכלת, ירקרק וקרם, כדי להשרות אווירה נעימה ורגועה.

      

     מנהלת בית הספר, מיכל עזרא, היא בוגרת האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ובעזרת זילברמן היא הסבה את אחת הכיתות לכיתת מחול מקצועית. כל התלמידים, בנים ובנות, משתתפים בשעת ריקוד אחת בשבוע. ובכיתות א'-ב' הוקמה גם להקה ייצוגית. כיתת המחול מאובזרת במאחז יד לאורך הקירות ומראה גדולה שבה יכולים התלמידים להשקיף על עצמם בעת השיעור.

      

     מנהלת בית הספר מיכל עזרא והאדריכל ערן זילברמן . ההורים והתלמידים, אומרת עזרא, למדו מהר מאוד להעריך את סביבת הלימודים (צילום: מיכאל יעקבסון)
      מנהלת בית הספר מיכל עזרא והאדריכל ערן זילברמן . ההורים והתלמידים, אומרת עזרא, למדו מהר מאוד להעריך את סביבת הלימודים(צילום: מיכאל יעקבסון)

       

      חדרי השירותים מעוצבים בפשטות, אך מעניקים תחושה של רעננות ונוחות, באופן המאפשר ניקיון ותחזוקה קלים. בקצה כל חדר יש חלון גדול יחסית, שממנו יכולים הנכנסים להשקיף אל החוץ. כך יש בחדר השירותים, שלרוב נתפס כמקום מוזנח, מלוכלך שעדיף לא להיכנס אליו, תאורה ואוורור טבעיים, וגם תחושת ביטחון. כמו בשאר חלקי בית הספר, גם כאן צבעי פסטל מחפים את הקירות, כשבכל אחד מארבעת החדרים נבחר גוון אחר (תכלת, ירקרק, צהבהב או קרם), במטרה להעניק לו זהות שונה.

       

      גרם המדרגות לקומה השנייה. בכל קומה תשע כיתות לימוד. אחת מהן היא כיתת מחול מקצועית (צילום: יואב פלד)
       גרם המדרגות לקומה השנייה. בכל קומה תשע כיתות לימוד. אחת מהן היא כיתת מחול מקצועית(צילום: יואב פלד)

        

       מסדרון רחב מקשר מצד אחד אל כיתות הלימוד, הפונות לצפון-מערב ומשקיפות על אולם הספורט ומגרשי המשחק, ומצדו השני אל חדרי השירותים, חדרי הספח, מבנה הכניסה ושתי חצרות פנימיות, הפונים כולם לכיוון דרום-מזרח.

        

       החצרות הפנימיות משמשות למשחק ולימוד

        

       החצרות הפנימיות הן הגרעין המחולל של המבנה. יש בהן ספסלים נוחים ושני עצי צפצפה מכסיפה, שייתנו עם הזמן צל. מצד אחד מקושרות החצרות בדלתות זכוכית למסדרון הפנימי, ובצידן השני יש פתחים רחבים הפונים לחצר הגדולה.

        

       אחת משתי החצרות הפנימיות שמהוות את הגרעין המחולל של המבנה. מצד אחד הן מקושרות למסדרון ומצד שני לחצר הגדולה של בית הספר (צילום: יואב פלד)
        אחת משתי החצרות הפנימיות שמהוות את הגרעין המחולל של המבנה. מצד אחד הן מקושרות למסדרון ומצד שני לחצר הגדולה של בית הספר(צילום: יואב פלד)

         

        החצרות הפנימיות לא רק יוצרות מעבר ייחודי בין החצר הגדולה לכיתות; הן משמשות כמקום שהייה ומשחק בהפסקות, ומוגדרות ככיתות חוץ המשמשות, בין השאר, את המורה לגינה אקולוגית.

         

        החצרות הפנימיות משמשות למשחק בהפסקות וגם ללמידה (צילום: יואב פלד)
         החצרות הפנימיות משמשות למשחק בהפסקות וגם ללמידה(צילום: יואב פלד)

          

         "הפרדתי את החצר הפנימית בקיר מהחצר הגדולה", מספר האדריכל, "גם כדי ליצור אינטימיות, אבל גם בראייה קדימה. אם בעתיד יהיה צורך בתוספת חדרים, ומניסיוני לרוב יש צורך בתוספת חדרים, אז הנהלת בית הספר תוכל להפוך בקלות את החצרות הפנימיות לשטח סגור, מבלי לפגוע בחזות השלמה של המבנה".

          

         בדופן החצר ניצב אולם הספורט, שבנייתו הושלמה ממש בימים אלה. האולם תוכנן כאולם ספורט טוטו תקני, והוא משלב אולם כדורעף וכדורסל, וניתן לקיים בו משחקי ליגה. אחרי שעות הלימודים הוא פתוח לתושבי השכונה הסמוכה. כמו שאר חלקי בית הספר, האולם מצופה בשני חומרים עיקריים: אבן לבנה טורקית ולוחות HPL בגוון עץ. לאורך החזית שלו משולבים פסי תאורה דקורטיביים המוסיפים את הממד האקראי והפיסולי למבנה התיבתי.

          

         בשעות היום "שוברים" הפסים את הקווים האופקיים, ועם רדת החשיכה הם מאירים ומבליטים את בית הספר, בעיקר לעיני הנוסעים בכביש הראשי הנושק לבניין ומקשר את השכונה לכביש 4 ולרעננה השכנה.

          

         חזית בית הספר צריכה להתאים גם לחיי התלמידים. לדברי המנהלת, מבנה בית הספר משרה אווירה נעימה (צילום: יואב פלד)
          חזית בית הספר צריכה להתאים גם לחיי התלמידים. לדברי המנהלת, מבנה בית הספר משרה אווירה נעימה(צילום: יואב פלד)

           

          ההורים והתלמידים, מספרת המנהלת עזרא, למדו במהרה להעריך את סביבת הלימודים החדשה. "אתמול", היא אומרת, "ניגש אליי אחד האבות ואמר לי שיש פה מצד אחד משהו מתוחכם ומצד שני פשוט. מרגישים", היא מוסיפה, "שהמבנה משרה אווירה נעימה. הוא מאוד מואר, רחב ומתאים לתלמידים".

           

          התמחות במבני חינוך

           

          ערן זילברמן עומד בראש משרד האדריכלים רגבים+. הוא מתמחה בתכנון מסחר ומשרדים ובעיקר מבני חינוך, והספיק לתכנן כ-40 גני ילדים. בימים אלה הוא מתכנן בית ספר יסודי-דתי בחולון, מעונות סטודנטים בהרצליה, ושני מרכזים מסחריים - באריאל ובפארק תעשיות חבל מודיעין. בתכנון בית הספר "רחל המשוררת" בכפר סבא השתתפו האדריכלים ליה עוזר ועמית הס.

           

           גן ילדים לא צריך להתיילד ולהתחפש לג'ירפה: לחצו על התצלום

          גן לא צריך להתחפש לג'ירפה. הטיפים של זילברמן לתכנון גן: לחצו על התצלום (צילום: תומר כהן)
          גן לא צריך להתחפש לג'ירפה. הטיפים של זילברמן לתכנון גן: לחצו על התצלום (צילום: תומר כהן)

           

          כתבה על בית הספר מתפרסמת, בגרסה שונה, גם בכתב העת "הד החינוך".

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד