צילום: שי יחזקאל

יאנה יוסף: חשיבה חיובית היא המפתח, הבנתי שהחיים שלי טובים

איך נגמלה מעישון וג'אנק פוד, מה הנידה תורמת לזוגיות שלה עם ציון ולמה ניקיון אובססיבי עושה לה טוב: 11 השיעורים הכי חשובים שיאנה יוסף למדה במהלך החיים

"עד לא מזמן הרגשתי שאני כל הזמן חיה בתחושה של חוסר, פשוט כי ככה גדלתי, וראיתי את אמא שלי לא מרוצה מהחיים". יאנה יוסף (צילום: טל עבודי סגנון: ליאת אשורי)
"עד לא מזמן הרגשתי שאני כל הזמן חיה בתחושה של חוסר, פשוט כי ככה גדלתי, וראיתי את אמא שלי לא מרוצה מהחיים". יאנה יוסף (צילום: טל עבודי סגנון: ליאת אשורי)

יאנה יוסף (27) הפציעה לחיינו ב־2012, כשהשתתפה ב"האח הגדול 4". מאז היא הספיקה להפוך לשחקנית, להינשא לקומיקאי ציון ברוך ולהפוך לאמא לאלה אנדריאה בת השנה. היא קיבלה מועמדות לפרס אופיר בקטגוריית שחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקידה בסרט "הרמוניה", ומתחזקת את אתר האופנה שהקימה, yanayosef.com, לקנייה אינטרנטית של אופנה צנועה.

 

עוד במנטה:

 

 

והנה 11 השיעורים הכי חשובים שיאנה יוסף למדה במהלך החיים:

 

1. שחשיבה חיובית היא המפתח לכל דבר

"אני מאמינה מאוד בחשיבה חיובית וחסידה של הניאו־הומנולוגיה. ציון הכיר לי את השיטה ממש כשהתחלנו לצאת, ומאז כל

"בהיריון שמתי לב שכשאנשים מעשנים זה כל כך מסריח שעכשיו אני לא נותנת שיתקרבו לילדה עם ידיים מסריחות מסיגריה, אני כל הזמן שולחת את ציון לשטוף ידיים"

שבוע־שבועיים אני הולכת למטפלת מדהימה שלמדה אצל יהודית מילוא. אין לי סבלנות ללכת לפסיכולוג ולברבר שעות, והשיטה הזאת מביאה לפתרונות מהירים. צריך לבוא עם ראש פתוח כי זה דורש לעשות שינויים, אבל בעזרתה הצלחתי לפתור כל בעיה שנתקלתי בה. למשל, עד לא מזמן הרגשתי שאני כל הזמן חיה בתחושה של חוסר, פשוט כי ככה גדלתי, וראיתי את אמא שלי לא מרוצה מהחיים, וחשבתי שככה זה. בזכות השיטה הבנתי שהחיים שלי טובים, וזה שינוי ענק ומבורך".

 

2. שהתמכרויות הן בראש

"עישנתי קופסה ליום המון שנים, וביום שגיליתי שאני בהיריון עם אלה הפסקתי לעשן בדקה וחצי. לא עישנתי תשעה חודשים אפילו לא סיגריה. לא היה לי שום עניין בזה. כל החיים ידעתי שאני לא אעשן בהיריון. כשהפסקתי להיניק חזרתי לעשן, אבל 3־4 סיגריות ביום ולא לידה. בהיריון פתאום שמתי לב שכשאנשים מעשנים זה כל כך מסריח שעכשיו אני לא נותנת שיתקרבו לילדה עם ידיים מסריחות מסיגריה, אני כל הזמן שולחת את ציון לשטוף ידיים. אפילו לא קשה לי לא לעשן בשבתות ואני לא לחוצה על הסיגריה כשיוצאת השבת. הכל בראש, והכל עניין של החלטה".

 

מאמינה מאוד בחשיבה חיובית וחסידה של הניאו־הומנולוגיה. יאנה יוסף (צילום: טל עבודי סגנון: ליאת אשורי)
  מאמינה מאוד בחשיבה חיובית וחסידה של הניאו־הומנולוגיה. יאנה יוסף(צילום: טל עבודי סגנון: ליאת אשורי)

   

  3. שאוכל אמיתי ומבושל יותר טוב לי מג'אנק פוד

  "אכלתי המון ג'אנק פוד בחיי. תמיד הייתי מאלה ששוכחות לאכול, אבל אם כבר הייתי אוכלת, זה היה פיצות, המבורגר וצ'יפס. בהיריון היה לי חשוב שגם אלה תאכל טוב והתחלתי לבשל לעצמי. הכנתי לעצמי ביצת עין וירקות (אבל עדיין עם קטשופ). כשאני מבשלת אני מאלתרת. אני מכינה קציצות, חזה עוף, מוקפצים, ממולאים, תבשילים של תפוחי אדמה ועוף. לפעמים זה יוצא טוב ולפעמים לא, אבל זה משתפר. אני משתדלת גם לבשל בלי מלח כדי שאלה תוכל לאכול מזה, למרות שהיא מעדיפה דווקא אוכל מתובל. היא כל הזמן מתעניינת במה שאנחנו אוכלים, וכשנתתי לה ממולאים היא עפה על זה".

   

  אחרי שבועיים וחצי באוויר, הסחורה באתר כבר נגמרה
   אחרי שבועיים וחצי באוויר, הסחורה באתר כבר נגמרה

    

   4. שהחיים לא נגמרים כשמגיעים הילדים

   "כשנכנסתי להיריון הייתי בטוחה שהחיים הולכים להיגמר ומיהרתי לעשות הכל. רציתי להקים את האתר שלי עד שהיא תיוולד, וחשבתי לקחת שותפים כדי לעשות הכל מהר. מזל שציון עודד אותי לעשות הכל בעצמי. הייתי בטוחה שאני הולכת להיות Stay Home Mom, אבל אחרי חמישה חודשים בבית הרגשתי שאלה נותנת לי כוח לצאת ולהילחם על זה, להוליד עוד בייבי חדש. אני מאוד רוצה שהיא תהיה גאה שאמא שלה מגשימה חלומות. היום, אחרי שבועיים וחצי באוויר, הסחורה באתר כבר נגמרה".

    

   5. שבשביל הזוגיות חשוב לצאת לחופש

   "אני וציון כבר היינו בחו"ל לבד, רק שנינו. אלה הייתה עם אמא שלי ושתי האחיות של ציון, ואנחנו טסנו ללונדון לחמישה ימים. היה לנו מה זה כיף. ישנו 12 שעות כל לילה, וכל היום לא עשינו כלום ורק צחקנו בלי הפסקה. חזרתי עם אנרגיות מדהימות, ושבוע אחרי זה כבר ירדנו לאילת, גם בלעדיה. ברור שגם בכיתי מגעגועים וראיתי סרטונים ואפילו לא העזתי לעשות איתה פייס טיים, אבל ההבנה שהזוגיות חשובה לא פחות נתנה לי את הכוח לעשות את זה. הילדה צריכה לראות את ההורים שלה שמחים, וככה גם היא תשמח. אני חושבת שזה עובד - היא ילדה נורא שמחה".

    

   הזוגיות חשובה לא פחות מהילדים. יאנה וציון
    הזוגיות חשובה לא פחות מהילדים. יאנה וציון

     

    6. שהציפיות שלנו מההורים שלנו מיותרות ומבזבזות לנו אנרגיה

    "אני מאמינה שאלה הגיעה מהר כי הלכתי למקווה. לא היה לי מובן שאכנס להיריון מהר, והרגשתי שזה עזר לי. אני רוצה שבעה ילדים, וציון אומר שהשם ייתן לנו כמה שיותר"

    "כל השנים ציפיתי מההורים שלי להשתנות, אבל מאז שאלה נולדה חלחלה בי ההבנה שמספיק עם זה, ושחררתי את זה לגמרי. הבנתי שעכשיו אנחנו - אני, ציון ואלה - זו משפחה, ועכשיו אני אהיה האמא שרציתי שאמא שלי תהיה, וציון יהיה האבא שרציתי שאבא שלי יהיה. והוא באמת בדיוק כזה: חרוץ, המשפחה אצלו במקום הראשון ואחר כך החברים, ותמיד אפשר להישען ולסמוך עליו. ברגע ששחררתי את זה, גם היחסים עם אמא שלי השתנו, ופתאום אני גם מסוגלת שהיא תהיה אצלי בבית כל יום בלי שזה יפריע לי, להפך - כיף לי עם זה".

     

    7 שלקיים מצוות זה להיט

    "מאחורי כל מצווה ביהדות מסתתר שיעור מסוים. למשל, המצווה לברך על דברים, זה שיעור לעצור שנייה ולהגיד תודה, אפילו אם זה רק המנגו שאוכלים. או כשאני מדליקה נרות שבת - זו הזדמנות לעצור רגע ולהגיד לאל תודה שאנחנו בריאים ושיש עלינו שמירה. זה מדהים! גם כל פעם שאני טובלת במקווה, אני מרגישה הכי מחוברת לעצמי ולשם, וזה גם עושה משהו בבית, הנידה. פתאום נשברת השגרה עם בן הזוג, מתגעגעים אחד לשני ומעריכים מחדש".

     

    8. שאין כמו אמא בעולם

    "אני מאמינה שאם החיים מאורגנים ומסודרים, זה עוזר להגיע לשקט. אני בן אדם מאוד פרקטי, ולכן גם הניאו־הומנולוגיה כל כך מתאימה לי"
    "אמא שלי כל יום עם אלה. אני בבית עד השעה 12:00, ואז אמא שלי מגיעה אחרי העבודה שלה ואני יוצאת לארבע שעות לעבוד. כשאני לא שם אני הכי רגועה, ואני מרגישה שאם היא רואה את אמא שלי, זה כאילו היא רואה אותי. היא עושה לנו גם בייביסטר בערב. היא חלום. היא צעירה, רק בת 49, והיא מאוד נהנית מאלה. היא שינתה פאזה בחיים, והיום היא מבינה מה חשוב. כל השנים מצב הרוח שלה תמיד היה תלוי באבא שלי, וזה לא פייר כי זה היה משפיע עלינו, וילדים לא צריכים להרגיש במקום השני. הם התגרשו רק כשהייתי בת 21, וזה עשה רק טוב".

     

    9. שסדר חיצוני עוזר לי להגיע לסדר פנימי

    "הבית שלי כמו מוזיאון, ואין לי מנקה. אמא שלי עושה לי כל יום כביסה ושוטפת את הרצפה, אבל כל השאר זה אני. יש לי OCD ברמה כזאת שאם על הקיר יש תמונה טיפה לא בזווית, אני עוצרת הכל והולכת לסדר. אין מצב שאני אלך לישון עם כלים בכיור, מורידים זבל כל ערב, וכל בוקר אני מסדרת את המיטה ומנקה אבק. אני גם נורא מסודרת מבחינת תשלומים. אני זו שאחראית על זה בבית, לעשות טלפונים ולדאוג לתשלומים ולדוחות. יש לי רשימות מה צריך לעשות ואני מסמנת וי, כי אני מאמינה שאם החיים מאורגנים ומסודרים, זה עוזר להגיע לשקט. אני בן אדם מאוד פרקטי, ולכן גם הניאו־הומנולוגיה כל כך מתאימה לי".

     

    10. שהתחושה שאת חזקה פיזית - נפלאה

    "רק בשנים האחרונות התחלתי להתאמן, וגיליתי כמה זה מדהים. כשאני עושה אימונים אני מרגישה בבאלאנס, אני מרגישה חיה, המוח שלי מפריש אנדורפינים, ואני רק מחייכת כל היום. אני אוהבת ללכת לחדר הכושר עם מאמן, כי לבד אני הולכת לאיבוד, ומבחינתי זו כבר

    דרך חיים. אני רצה כמה דקות כדי לחמם את הגוף, אבל לרוב אני עובדת עם משקלים. לפני ההיריון הייתי בכושר פסיכי והרגשתי וואו, וגם בהיריון התאמנתי בסטודיו מיוחד לנשים בהיריון. חודש אחרי הלידה כבר חזרתי להתאמן, אבל אני מרגישה שעוד לא התאוששתי לגמרי. כדי להיות בכושר צריך גם לישון טוב ולאכול טוב, ואני עוד לא שם. אבל אני אחזור לזה בקרוב כי להיריון הבא אני רוצה להגיע מוכנה".

     

     

    אהבתעולם #שבתשלום

    A photo posted by Shop Nowð゚ムヌð゚マᄐ (@yanayosef5) on

     

    11. שבית מלא בילדים הוא חלום שאשמח להגשים

    "אני מאמינה שאלה הגיעה מהר כי הלכתי למקווה. לא היה לי מובן שאכנס להיריון מהר, והרגשתי שזה עזר לי. אני רוצה שבעה ילדים, וציון אומר שהשם ייתן לנו כמה שיותר. לא יודעת, אומרים שאחרי הילד השלישי או הרביעי הכל זורם הרבה יותר קל, ואני מאמינה שכל עוד יש אהבה, ביטחון ועזרה, אפשר כמה שיותר. תמיד ראיתי את עצמי עם שבט, משפחה גדולה עם מלא ילדים סביב השולחן. אני מקווה שיהיה לנו בית פרטי אבל בלי לזוז מאיפה שאנחנו גרים עכשיו, בצפון תל אביב, בלי שכנים מעל ומתחת, והמון־המון ילדים שירוצו לנו בין הרגליים. זה החלום שלי".

     

    יאנה יוסף על שער מנטה:

     

     (צילום: טל עבודי)

      

     איפור: ערן פאל /// שיער: פטריק עובד ל"סולו" /// עיצוב גבות: מושיק טקו /// ע. סגנון: יוליה פושקריוב /// חולצה, Galita /// חולצת בייסיק, H&M /// ג'ינס, Diesel

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד