גוזרות שיער, תופרות קריירה: התספורות שהפכו דוגמניות לכוכבות

מאז שלינדה אוונג'ליסטה נפרדה משיערה הארוך ב-1988, הרבה תלתלים עברו על רצפות המספרות. הכירו את היפהפיות שדווקא תסרוקת מוזרה העלתה אותן על המפה

איתי יעקב

|

03.11.16 | 15:32

הפכה מיד לדוגמנית המדוברת של שבועות האופנה בעולם. קת'רין מור בתצוגה של אלכסנדר וונג (צילום: Gettyimages)
הפכה מיד לדוגמנית המדוברת של שבועות האופנה בעולם. קת'רין מור בתצוגה של אלכסנדר וונג (צילום: Gettyimages)
"כעסו עלינו מאוד, אבל במקרה הזה, השינוי רק עשה לה טוב". ליתאי מרכוס (צילום: יניב אדרי, Gettyimages)
"כעסו עלינו מאוד, אבל במקרה הזה, השינוי רק עשה לה טוב". ליתאי מרכוס (צילום: יניב אדרי, Gettyimages)
התספורת החדשה הביאה את הדוגמנית לתצוגה של סאן לורן בפריז. שון לוי (צילום: שרבן לופו, Gettyimages)
התספורת החדשה הביאה את הדוגמנית לתצוגה של סאן לורן בפריז. שון לוי (צילום: שרבן לופו, Gettyimages)

תערוכת הרטרוספקטיבה לפיטר לינדברג, המתקיימת בימים אלו ברוטרדם, עוררה גל נוסטלגיה גם בחשבון האינסטגרם של הצלם הגרמני. לפני כמה שבועות החל לינדברג לפרסם קטעי וידאו מסרטו התיעודי Models משנת 1991, אשר עקב אחר תופעת הסופר מודלס של התקופה, שנולדה לא מעט בזכות לינדברג עצמו.

 

 

אחת הסצנות בסרט מתמקדת בתספורת הקצוצה של הדוגמנית לינדה אוונג'ליסטה, אשר בשנת 1988 הסכימה לגזוז את שיערה הארוך על פי גחמה של לינדברג על סט צילומים בפריז. התספורת, שנעשתה על ידי הספר הצרפתי ג'וליאן דיס, גרמה לאוונג'ליסטה לאבד תריסר חוזים שמנים, אך גם הביאה לה שלושה שערים עוקבים לווג האיטלקי, הצרפתי והאמריקאי, ושורה של עבודות. יותר מכל, היא הפכה אותה לאחד הסמלים הבולטים של התקופה. בסרטון נוסף שפרסם לינדברג אומרת אוונג'ליסטה: "שינוי זה כיף. לשנות את המראה שלך, זה לא אומר שאת משנה את האישיות שלך".

 

"לשנות את המראה שלך, זה לא אומר שאת משנה את האישיות שלך". לינדה אוונג'ליסטה (צילום: Gettyimages)
  "לשנות את המראה שלך, זה לא אומר שאת משנה את האישיות שלך". לינדה אוונג'ליסטה(צילום: Gettyimages)

   

  על חוויות אותו יום סיפר לפני שנה דיס בראיון מיוחד למגזין ווג. "לינדה בכתה על הסט והייתי עצבני מאוד", הוא נזכר, "נגעתי בזרועה ואמרתי: 'זה יכול להיות אסון או מצוין'. לא ידעתי מה אני הולך לעשות עד שהתחלתי לעבוד, ולאחר שאספתי את שיערה בקוקו וגזרתי (את השיער הגזור הוא שומר עד היום, א"י), התחלתי בעיצוב השיער בחיתוך נערי. ההשראה היתה ארגז תפוזי פלורידה שעליו תמונה של ילד קטן עם תספורת בוב. זה הזכיר לי קצת את הביטלס". לדברי דיס, התספורת הקצוצה של אוונג'ליסטה הפכה מאוחר יותר לתופעה תרבותית ולטרנד אופנתי. "לינדה לא חששה מאז לעשות שינויים תכופים בשיער, והמשיכה לצבוע ולשנות אותו".

   

  עוד בערוץ האופנה

   

   

  האומץ של אוונג'ליסטה להיפרד ממחלפות ראשה, פתח שער לדוגמניות נוספות שביצעו מאז שינויי תספורת קיצוניים. היא הבינה שבעולם רווי דימויים וענף שמחפש תמיד אחר הדבר החם הבא – תספורת מעניינת יכולה להשיק מחדש קריירה מנומנמת של דוגמנית. בשנים האחרונות סייעה התספורת הקצרה לדוגמנית הבריטית רות' בל, אשר מאז שוויתרה על שיער ארוך לטובת ראש מגולח, זכתה בשורה של קמפיינים יוקרתיים; ולדוגמנית האנגולית מריה בורגס, שבחרה לוותר על תוספות השיער וחזרה למראה טבעי וקצוץ, שאיתו צעדה העונה בתצוגות של בתי האופנה שאנל, אמפוריו ארמאני, ג'רמי סקוט ואחרים.

   

  ויתרה על שיער ארוך לטובת ראש מגולח. רות' בל בתצוגה של ברברי (צילום: Gettyimages)
   ויתרה על שיער ארוך לטובת ראש מגולח. רות' בל בתצוגה של ברברי(צילום: Gettyimages)

    

   ויתרה על תוספות שיער וחזרה למראה טבעי. מריה בורגס על המסלול של Etam (צילום: Gettyimages)
    ויתרה על תוספות שיער וחזרה למראה טבעי. מריה בורגס על המסלול של Etam(צילום: Gettyimages)

     

    סיפורה של הדוגמנית קת'רין מור בת ה-18 הוא הנודע ביותר. מור לוהקה לתצוגת האופנה של אלכסנדר וונג כשהיא אוחזת בשיער בלונדיני ארוך, ובזמן האודישנים גילתה כי למלהקת אניטה ביטון ולמעצב השיער גווידו פאולו יש עבורה תוכניות אחרות: הם הציעו לגזור את שיערה לקארה ולצבוע אותו באדום.

     

    "הייתי מבוהלת במשך חמש דקות, עד שהבנתי: זה רק שיער". קת'רין מור (צילום: Gettyimages)
     "הייתי מבוהלת במשך חמש דקות, עד שהבנתי: זה רק שיער". קת'רין מור(צילום: Gettyimages)

      

     "כששמעתי את החזון שלהם הייתי מבוהלת במשך חמש דקות, עד שהבנתי: זה רק שיער", סיפרה מור בראיון למגזין W, "אני בת 18 וזה הזמן לעשות קצת כיף ולחקור צדדים חדשים". בעקבות התספורת זכתה מור לפתוח את התצוגה של וונג לסתיו-חורף 2016-17, והפכה לדוגמנית המדוברת של שבועות האופנה עם 32 תצוגות (לעומת אפס בעונה קודם לכן). וונג המשיך עם המגמה העונה, ומאחורי הקלעים של תצוגת אביב-קיץ 2017 סופרו 14 דוגמניות. שבוע לאחר מכן הנהיג בית האופנה ורסאצ'ה מהלך דומה, עם 16 דוגמניות שעברו תספורת מותאמת לתצוגה.

      

     "ליתאי הצליחה כבר מתחילת דרכה, אבל התספורת נתנה לה את הקפיצה". מרכוס עם שיער ארוך (צילום: אלכס ליפקין)
      "ליתאי הצליחה כבר מתחילת דרכה, אבל התספורת נתנה לה את הקפיצה". מרכוס עם שיער ארוך(צילום: אלכס ליפקין)

       

      מרכוס והשיער הקצר בקולקציית החורף של רונן חן (צילום: דודי חסון)
       מרכוס והשיער הקצר בקולקציית החורף של רונן חן(צילום: דודי חסון)

        

       שינוי בשיער בהחלט יכול לקדם קריירה של דוגמנית צעירה, כמו שקרה גם לליתאי מרכוס הישראלית. לאחר שזכתה לתספורת קצוצה מידיו של מעצב השיער יניב זאדה, הפכה מרכוס לשם עולה בעולם, כולל הובלת הקמפיין היוקרתי של בלנסיאגה בשנה החולפת.

        

       "ליתאי הצליחה כבר מתחילת דרכה, אבל התספורת נתנה לה את הקפיצה. עכשיו היא חתמה לעונה שלישית עם בלנסיאגה (אחרי קמפיין הסתיו וקמפיין הריזורט, א"י)", אומרת סוכנת הדוגמניות אלינור שחר, המייצגת את מרכוס. עם זאת, לא כולם אהבו את התספורת הקצוצה של הדוגמנית. שחר מספרת כי בסוכנות IMG בפריז, בה חתומה מרכוס, התרעמו על התספורת, שהובילה לביטול צילומים לזארה. "כעסו עלינו מאוד, אבל במקרה הזה, השינוי רק עשה לה טוב".

        

       "היא נסעה עם התספורת החדשה למילאנו, ובאחד האודישנים פגשה את המעצבת ויויאן ווסטווד, שהתאהבה בה ולקחה אותה לתצוגה ולצילומים". ארבל קינן (צילום: Gettyimages)
        "היא נסעה עם התספורת החדשה למילאנו, ובאחד האודישנים פגשה את המעצבת ויויאן ווסטווד, שהתאהבה בה ולקחה אותה לתצוגה ולצילומים". ארבל קינן(צילום: Gettyimages)

         

        מרכוס היא לא הדוגמנית היחידה בסוכנות של שחר שעברה שינוי לרענון התספורת. ארבל קינן נטשה את השיער הארוך לטובת תספורת פאנקית וקופצנית, ג'ני צ'רוואני עברה לקארה קצר במראה אופנתי יותר מהשיער הארוך שהיה לה, שון לוי נפרדה מהתספורת הסתמית לטובת חיתוך אדג'י, ודין צרויה זכה לתספורת מידיו של גווידו פאולו לפני התצוגה של בוטגה ונטה בשבוע האופנה האחרון. "ההחלטה על התספורת היא משותפת עם הדוגמנית. אם היא לא זורמת עם הרעיון, אין טעם לעשות שינוי חיצוני, כי זה לא יעבוד", אומרת שחר.

         

        A photo posted by Hen Yanni (@henyanni) on

         

        A photo posted by Hen Yanni (@henyanni) on

         

        "מדובר בליהוק תספורת לדוגמנית ויצירת דמות חדשה", מוסיף מעצב השיער יניב זאדה, שחתום על התספורות החדשות של הדוגמניות הישראליות לעיל, וגם על זו של הדוגמנית והמוזיקאית חן יאני, שנפרדה לאחרונה מהשיער המדורג לטובת קצוץ נערי. "כשסיפרתי את שון קצר היא לא הבינה זאת כל כך ונבהלה, אבל זה מה שהזניק לה את הקריירה והיום היא מודה על השינוי. אחרי הכול, היא צעדה בתצוגה של סאן לורן בחודש שעבר".

         

        "ארבל הגיעה אליי עם החלקה יפנית בשיער ארוך עד הכתפיים. כשהרטבתי את השיער גיליתי שהוא מתולתל, וסיפרתי אותה בצורה מדורגת עם פוני שנתן לה את האטיטיוד האמיתי שלה". קינן לפני התספורת של יניב זאדה (צילום: תום מרשק)
         "ארבל הגיעה אליי עם החלקה יפנית בשיער ארוך עד הכתפיים. כשהרטבתי את השיער גיליתי שהוא מתולתל, וסיפרתי אותה בצורה מדורגת עם פוני שנתן לה את האטיטיוד האמיתי שלה". קינן לפני התספורת של יניב זאדה(צילום: תום מרשק)

          

         במקרה של ארבל קינן, ההשראה היתה הדוגמנית מיקה ארגנרז. "ארבל הגיעה אליי עם החלקה יפנית בשיער ארוך עד הכתפיים. כשהרטבתי את השיער גיליתי שהוא מתולתל, וסיפרתי אותה בצורה מדורגת עם פוני שנתן לה את האטיטיוד האמיתי שלה. מיד בתום 'האח הגדול' היא נסעה עם התספורת החדשה למילאנו, ובאחד האודישנים פגשה את המעצבת ויויאן ווסטווד, שהתאהבה בה ולקחה אותה לתצוגה ולצילומים".

          

         ועדיין, תספורת היא לא פתרון פלא. "לא כל דוגמנית יכולה לעבור שינוי דרסטי, שיכול גם לסכן לה את הקריירה", אומר זאדה. לדבריו, הבחירה בתספורת הנכונה נידונה יחד עם הסוכנות והצוות הקבוע שעובד איתו: צלם האופנה יניב אדרי והקריאייטיב דירקטור ויטה דול. "מעבר לכך", הוא מוסיף, "אני לא מקבל כל אחת לתספורת, רק את מי שאני מאמין שיש לה פוטנציאל בינלאומי".

          

         ואיך נראית דירת הלופט של דורין פרנקפורט? 

         לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: איתי סיקולסקי)
         לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: איתי סיקולסקי)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד