צילום: שי יחזקאל

האם הבדיקה הגנטית החדשה לאבחון צליאק באמת יעילה?

בדיקה חדשה ויקרה מבטיחה את שלילת קיום המחלה בוודאות של 95%. למי הבדיקה יכולה להועיל והאם היא שווה את הכסף?

הבדיקה מסוגלת לאתר אם לאדם יש מאפיינים גנטיים מהסוג שאופייני לחולי צליאק (צילום: Shutterstock)
הבדיקה מסוגלת לאתר אם לאדם יש מאפיינים גנטיים מהסוג שאופייני לחולי צליאק (צילום: Shutterstock)
הבטן לא משהו לאחרונה ואתם חושדים שאולי יש לכם צליאק? ודאי נתקלתם בפרסומת ל־Celiax, בדיקה גנטית חדשה לשלילת המחלה. הבדיקה (שמשווקת על ידי כצט ופרונטו דיאגנוסטיק) מבטיחה את שלילת קיום המחלה בוודאות של 95% ועלותה היא 850־750 שקל.

 

האם כדאי לכם להשקיע בה?

"הבדיקה מסוגלת לאתר אם לאדם יש מאפיינים גנטיים מהסוג שאופייני לחולי צליאק", מסביר פרופ' רענן שמיר, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד במרכז שניידר לרפואת ילדים ויו"ר האיגוד האירופי לגסטרואנטרולוגיה ילדים. "אלא שהמאפיינים הגנטיים שנמצאים אצל רוב חולי הצליאק, נמצאים גם אצל 40% מהאוכלוסייה הכללית, ורק 1% מהם יחלו בצליאק. כך שלמעשה תוצאה חיובית בבדיקה לא אומרת שאתם חולים ואינה יכולה לחסוך את האבחון בדרכים האחרות, שהן: בדיקת נוגדנים וביופסיה של המעי הדק (בזמן שעדיין צורכים גלוטן), או בדיקות דם לנוגדנים לצליאק/לגלוטן, שבצירוף התסמינים הקליניים האופייניים למחלה מאפשרות אבחון ללא ביופסיה".

 

למי הבדיקה יכולה להועיל?

לדברי פרופ' שמיר, בימים אלה האיגוד האירופי מעדכן את ההנחיות שלו וימליץ לאנשים הבאים לעשות את הבדיקה:

 

  • קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולי צליאק שבשל הסיכון הגבוה אמורים לבצע בדיקות מעקב שנתיות, ותוצאה שלילית תוכל לפטור אותם מהן.
  • אנשים שעברו לתזונה נטולת גלוטן בלי שקיבלו אבחון של צליאק ולכן תוצאות הביופסיה ובדיקות הדם אינן אמינות עבורם. בדיקה שלילית תגלה שאין להם צליאק ובדיקה חיובית לא תתרום משום שהיא חיובית גם ב־40% מהאוכלוסייה הכללית.

 

למי היא אינה יכולה להועיל?

  • לאנשים שקיבלו תוצאות חיוביות בבדיקות הדם. לרוב האנשים שיש להם נוגדנים ל־TTG / צליאק ישנם המאפיינים הגנטיים, כך שאם יש לכם נוגדנים, אתם יכולים לחסוך את הכסף - אתם כנראה חיוביים. 
  • למי שצריך אבחון (ולא שלילה). אם קיבלתם תוצאה חיובית, תצטרכו להמשיך לאבחון בדרכים שפורטו למעלה.

 

חושדים שלילד יש צליאק?

אל תפסיקו לתת לו גלוטן לפני שאתם עושים בירור רפואי. הסיבה: הבדיקות לאבחון צליאק אמינות רק עבור אוכלי גלוטן. בדיקה שמבוצעת לאחר דיאטה נטולת גלוטן מקשה על אבחון צליאק.

 

לפני שמוותרים על הלחם: למי מתאימה דיאטה ללא גלוטן

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד