יוליה פלוטקין: דוגמנית, שחקנית, ומהיום גם מעצבת אופנה

אחרי שהוכתרה כמתלבשת משובחת, דוגמנית בלתי נשכחת וכוכבת תיאטרון, החליטה המתולתלת הלוהטת להתמקצע גם בעיצוב וייצור אופנה, ולהשיק קולקציה משלה

איתי יעקב

|

06.06.16 | 12:48

"אם אתה רוצה להיות טוב במה שאתה עושה, אתה חייב להתמקצע". יוליה פלוטקין בקולקציית הקפסולה עם My Urban Runway (צילום: גיא נחום לוי)
"אם אתה רוצה להיות טוב במה שאתה עושה, אתה חייב להתמקצע". יוליה פלוטקין בקולקציית הקפסולה עם My Urban Runway (צילום: גיא נחום לוי)
"זה היה שיעור עצום עבורי. הכרתי אנשים, ורכשתי ידע שלא אקבל בשום בית ספר לאופנה, אלא רק בעבודה בפועל". יוליה פלוטקין וסיוון פניני (צילום: גיא נחום לוי)
"זה היה שיעור עצום עבורי. הכרתי אנשים, ורכשתי ידע שלא אקבל בשום בית ספר לאופנה, אלא רק בעבודה בפועל". יוליה פלוטקין וסיוון פניני (צילום: גיא נחום לוי)
"הקולקציה לא בנויה על הארון הפרטי שלי, אלא היא הגשמה של פנטזיות לצד טרנדים עונתיים" (צילום: גיא נחום לוי)
"הקולקציה לא בנויה על הארון הפרטי שלי, אלא היא הגשמה של פנטזיות לצד טרנדים עונתיים" (צילום: גיא נחום לוי)
סקיצה שהכינה פלוטקין בלימודיה במסלול לעיצוב אופנה: מחקר של אייקון אופנה והרכבת תלבושת למגי אזרזר (איור: יוליה פלוטקין)
סקיצה שהכינה פלוטקין בלימודיה במסלול לעיצוב אופנה: מחקר של אייקון אופנה והרכבת תלבושת למגי אזרזר (איור: יוליה פלוטקין)

מהיום אתם יכולים להוסיף לרשימת התארים של יוליה פלוטקין, דוגמנית, שחקנית, בעלת רעמת תלתלים מפוארת וטעם אופנתי משובח, גם את הטייטל מעצבת אופנה. פלוטקין, 27, משיקה כעת קולקציה ראשונה בעיצובה - קפסולה בת 13 דגמים בשיתוף עם הבוטיק ואתר האופנה לצעירות My Urban Runway של סיוון פניני.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

  

בניגוד לכוכבות רבות אחרות, ש"מעצבות" לכאורה קולקציות לבוש בצלמן וטעמן, כחותמת גומי בלבד, פלוטקין לקחה את העניין ברצינות, וכבר למעלה משנה היא לומדת במסלול לעיצוב אופנה של בית הספר לעיצוב סטודיו 6B.

 

"להגיד לך שאהיה תופרת, אני לא, אבל כשאני באה לתדמיתן עם סקיצה, יש לי את הכלים לומר לו איזו מכפלת אני רוצה בדיוק, או כל דבר אחר. אחרת הם זורקים אותך מכל המדרגות" (צילום: גיא נחום לוי)
  "להגיד לך שאהיה תופרת, אני לא, אבל כשאני באה לתדמיתן עם סקיצה, יש לי את הכלים לומר לו איזו מכפלת אני רוצה בדיוק, או כל דבר אחר. אחרת הם זורקים אותך מכל המדרגות"(צילום: גיא נחום לוי)

   

  "ההתנסות הראשונה שלי בעיצוב היתה בעבודה צמודה עם חברה, לירון טובול, אשתו של השחקן משה אשכנזי", מספרת פלוטקין. "עיצבתי לה שמלת כלה בצבע ורוד פודרה, ויחד עברנו תהליך של בחירת הבדים, שיבוץ החרוזים ועבודה מול תופרת. זו היתה חוויה מדהימה ומאתגרת. שם הבנתי שאני מאוהבת בעיצוב ושבא לי לטעום עוד מזה".

   

  "היום אני יודעת בבירור מה אני אוהבת ומה לא, מה ייכנס לארון שלי ומה נכון לי" (צילום: גיא נחום לוי)
   "היום אני יודעת בבירור מה אני אוהבת ומה לא, מה ייכנס לארון שלי ומה נכון לי"(צילום: גיא נחום לוי)

    

   פלוטקין מודה שהעבודה בדוגמנות סייעה לה בגיבוש טעמה האישי, כמי שניסתה על בשרה מגוון רחב של עיצובים, מופרכים יותר ופחות. "היום אני יודעת בבירור מה אני אוהבת ומה לא, מה ייכנס לארון שלי ומה נכון לי", היא מוסיפה. "עם זאת, הקולקציה לא בנויה על הארון הפרטי שלי, אלא היא הגשמה של פנטזיות לצד טרנדים עונתיים".

    

   תרגילים מלימודי האופנה. למעלה: סקיצות לקולקציה המשלבת את הרנסנס השמרני עם המיתולוגיה היוונית היצרית. למטה: קולקציה בהשראת מותג קיים, סאקס, עם השפעות מהתרבות האינדיאנית בברזיל (איור: יוליה פלוטקין)
    תרגילים מלימודי האופנה. למעלה: סקיצות לקולקציה המשלבת את הרנסנס השמרני עם המיתולוגיה היוונית היצרית. למטה: קולקציה בהשראת מותג קיים, סאקס, עם השפעות מהתרבות האינדיאנית בברזיל(איור: יוליה פלוטקין)

     

    פניני ופלוטקין הכירו לפני שנה, ובין השתיים נבנתה מערכת יחסים של בעלת בוטיק וסלב שמשאילה ממנו בגדים לאירועים. לפני מספר חודשים הציעה פלוטקין לפניני לחבור ליצירת קולקציית קפסולה משותפת. היא ציירה סקיצות, ולאחר תהליך גיבוש משותף בחרו השתיים ב-13 דגמים בהשראה ספורטיבית עם נגיעות רוק'נרול, ובהם שמלות קיץ קלילות, טופים ומערכות לבוש של מכנסיים קצרים וחולצה תואמת, במחירים שהולמים את קהל הבוטיק הצעיר - 469 שקל לשמלה היקרה ביותר - ובטווח מידות XS-L. בין הפריטים הבולטים בקולקציה ניתן למצוא שמלת מיני שחורה עם רוכסנים ארוכים בשני צדיה, כך שניתן לפתוח אותה לפי בחירה, שמלת סליפ מבד קרפ בצבע תכלת, וחולצה שחורה עם שרוולי אורגנזה במשחקי שקיפויות.

     

    המחירים הולמים את קהל הבוטיק הצעיר: 469 שקל לשמלה היקרה ביותר (צילום: גיא נחום לוי)
     המחירים הולמים את קהל הבוטיק הצעיר: 469 שקל לשמלה היקרה ביותר(צילום: גיא נחום לוי)

      

     פניני את פלוטקין מספרות על תהליך יצירתי משותף ארוך ומלא מהמורות, בעיקר בשל הצורך בבניית מערך ייצור ראשוני. על אף שפניני היא מעצבת בהכשרתה, בוגרת F.I.T בניו יורק, היא בחרה לפעול כבוטיקאית (אוצרת בגדים כהגדרתה) המייבאת אופנה מוכנה, מבלי להידרש לייצור עצמאי שמקשה כל כך על מעצבים צעירים בארץ. את הייצור כולו הפקידה פניני בידיה של פלוטקין, שקפצה למים העמוקים. "נדרשתי לעבוד עם מספר ספקים במקביל. זה תהליך סיזיפי מתמשך, רגשי וארוך, ולרוב אתה לומד לייעל את עצמך רק במהלך העבודה", אומרת פלוטקין. "זה היה שיעור עצום עבורי. הכרתי אנשים, ורכשתי ידע שלא אקבל בשום בית ספר לאופנה, אלא רק בעבודה בפועל וכיתות רגליים".

      

     "אני לא בנויה עכשיו ללימודים של ארבע שנים. היה לי חשוב בעיקר לקבל כלים טכניים, בטח היום, כשהרשתות החברתיות מלאות בהשפעות והשראות" (צילום: גיא נחום לוי)
      "אני לא בנויה עכשיו ללימודים של ארבע שנים. היה לי חשוב בעיקר לקבל כלים טכניים, בטח היום, כשהרשתות החברתיות מלאות בהשפעות והשראות"(צילום: גיא נחום לוי)

       

      הבחירה של פלוטקין ללמוד אופנה ולקחת על עצמה את תהליך הייצור, אינה מובנית מאליה, והיא בהחלט מצביעה על כך שלא מדובר כאן בגחמה של רגע, או בשיתוף פעולה שכל מה שעומד מאחוריו הוא הדבקת שמו של סלב על קולקציה שעוצבה בידי אחרים. "אם אתה רוצה להיות טוב במה שאתה עושה, אתה חייב להתמקצע", היא קובעת בטון נחרץ. "להגיד לך שאהיה תופרת, אני לא, אבל כשאני באה לתדמיתן עם סקיצה, יש לי את הכלים לומר לו איזו מכפלת אני רוצה בדיוק, או כל דבר אחר. אחרת הם זורקים אותך מכל המדרגות".

       

      "אני לא מתייחסת לעצמי כמפורסמת, אז גם אחרים לא" (צילום: גיא נחום לוי)
       "אני לא מתייחסת לעצמי כמפורסמת, אז גם אחרים לא"(צילום: גיא נחום לוי)

        

       את גם משחקת עכשיו בשלוש הצגות במקביל בבית לסין ובתיאטרון תמונע. יש חשש שתעזבי את המשחק כדי להתמסר לאופנה?

       "אני בסך הכול פותחת אפיק נוסף בחיי. תמיד אהבתי בגדים, תמיד הארון שלי מלא באקססוריז, אז החלטתי שהדבר הנוסף שאני טובה בו, חוץ ממשחק, זה אופנה. החלטתי ללכת ללמוד, ואני משקיעה המון עבודה בסקיצות, בפרויקטים. אני נותנת שם את כל כולי".

        

       את שוקלת ללכת ללמוד אופנה באקדמיה?

       "אני לא בנויה עכשיו ללימודים של ארבע שנים. היה לי חשוב בעיקר לקבל כלים טכניים, בטח היום, כשהרשתות החברתיות מלאות בהשפעות והשראות".

        

       איך הסטודנטים האחרים בכיתה קיבלו אותך?

       "אני הרעשנית בכיתה, זאת שעושה בלגן ומגבשת את כולם. כשלומדים להכיר אותי, מפרגנים. אני לא מתייחסת לעצמי כמפורסמת, אז גם אחרים לא".

        

       "אם אני אעשה את זה שוב בעתיד, זה בשביל הרבה כסף" (צילום: גיא נחום לוי)
        "אם אני אעשה את זה שוב בעתיד, זה בשביל הרבה כסף"(צילום: גיא נחום לוי)

         

        למרות השאיפות הניכרות, פלוטקין לא ממהרת לחשוב על הקולקציה הבאה. "אני קצת רוויה וצריכה מנוחה", היא אומרת בחיוך. "האם זה פתח לי את התיאבון? שמע, זה היה תהליך לא פשוט. אם אני אעשה את זה שוב בעתיד, זה בשביל הרבה כסף. אני לא רואה את עצמי פותחת דוכן בבוטיק המעצבים בדיזנגוף סנטר. החלום הגדול זה סטודיו משלי עם תופרות, כמו שיש לליהי הוד (המעצבת שעשתה לה את שמלת הכלה, א"י). זאת היתה התנסות מעניינת, ואני גאה במה שיצא".

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד