ברגע האחרון: כך תסדרו את כל
חדרי הבית במינימום זמן ומאמץ

הבלגן חוגג בכל פינה, ואתם לא יודעים מאיפה להתחיל? אין למה להילחץ. הנה 12 טריקים מהירים ויעילים שיעזרו לכם לעשות סדר לכבוד ליל הסדר

קחו שקית זבל, והכניסו לאליה את כל הבגדים והחפצים שאתם יודעים שלא תשמשו בהם יותר לעולם (צילום: Shutterstock)
קחו שקית זבל, והכניסו לאליה את כל הבגדים והחפצים שאתם יודעים שלא תשמשו בהם יותר לעולם (צילום: Shutterstock)

יש כאלה שחג הפסח ממלא אותם בכזו השראה, שהם מתחילים בארגון ובסידור הבית שבועות לפני הסדר: הם עוברים חדר-חדר בבית וממיינים, ממפים, זורקים, תורמים, מארגנים מחדש ומסדרים את הכל – מהבלאגן בחדר הילדים ועד האנדרלמוסיה במטבח. ויש כאלה, נעז לומר שהם הרוב, שגם אם נגזר עליהם לארח בערב החג, תופסים את שגעת הסידור מסביבם כעול נורא. למען אלה, שמחכים עד לרגע האחרון כדי לסדר את הבית, הרכבנו רשימה של טריקים מהירים לארגון הבלגן.

 

לעזרה במשימה הנוכחית , נחלצות שתי מסדרות בתים מקצועיות, שתיהן בעלות רקע וניסיון מעשי בעיצוב פנים: קרולין אדרי מרמת גן, שהקימה את "מסודרלה"; ורוית כהן, מסדרת בתים מקצועית מרחובות, שעוסקת בתחום כבר שלוש שנים. הטיפים שהן מציעות כאן מתבססים על שני כללי ברזל:

 • ארגון מהיר של "מוקדי מריבה" שכיחים בכל בית (צעצועים בחדר הילדים, הבלאגן על השיש במטבח, ערימות הניירות המעיקות בחדר העבודה).
 • סידור שלא ידרוש גיחה לחנות כלי בית ולקנות שם מגוון קופסאות או כלי אחסון חדשים. לכן, הטיפים הבאים ידרשו מכם מעט זמן, תוך שימוש בקופסאות אחסון, סלסילות וכלים שכבר יש לכם בבית.

 

לפני שמתחילים

1. קרולין ממליצה: מה שתמיד מציל את הבית מעומס הוא להביט על כל רהיט/פינה כמוקד של "מתחת" ו"מעל". כך, תוכלו להניח סלסילה/קופסה מתחת למיטה, ולשים בה מצעים, כריות וכו'. קחו עוד קופסה או סלסילה, שימו אותה מתחת לשולחן הסלון והניחו בה את עיתוני הסופ"ש, שלטים או צעצועי הסלון הקבועים של הילדים; מעל ארונות המטבח אפשר להניח כלי מטבח גדולים (בלדר, מג'ימיקס), וכלים שאין לכם כוח כרגע למיין.

 

2. רוית ממליצה: פיתחו שקית זבל גדולה, עברו בין החדרים, והכניסו אליה במהירות את כל הדברים השבורים, כלים שאתם כבר לא אוהבים, ודברים שאתם יודעים שלא ישתמשו בהם יותר לעולם. לכולנו יש כאלה. לאחר מכן, כשתעברו חדר-חדר כדי לסדר אותו במהירות, עיקבו אחר הכלל של מיון לפי קטגוריות: צעצועים עם צעצועים, ספרים עם ספרים, סירים עם סירים, וכן הלאה.

 

 

המטבח

 

העיקרון שמנחה אותנו כאן הוא ליצור מרחב נקי; ובמלים אחרות – שיש פנוי לעבודה, וארונות ומזווה שאין בהם דברים שבורים או דברי אוכל שפג תוקפם.

  

לפני. ערימות של חפצים ופריטים בכל חלל המטבח (צילום: רוית כהן)
  לפני. ערימות של חפצים ופריטים בכל חלל המטבח(צילום: רוית כהן)

  אחרי. מרחב פנוי לעבודה (צילום: רוית כהן)
   אחרי. מרחב פנוי לעבודה (צילום: רוית כהן)

     

   מיון סירים ומחבתות: אם יש לכם זמן למיון מהיר, זירקו את כל מה שסדוק או חסר ידית. כל מה שבשימוש מועט הניחו מאחור, ואת כל מה שבשימוש תכוף – מלפנים. הניחו את הסירים והמחבתות אחד על השני, כשהגדול ביותר למטה, ומכיל את הכלי הקטן יותר שמעליו.

    

   סדרו את המחבתות לפי הגודל (צילום: רוית כהן)
    סדרו את המחבתות לפי הגודל(צילום: רוית כהן)


    ארגנו את הסירים מהגדול לקטן (צילום: רוית כהן)
     ארגנו את הסירים מהגדול לקטן(צילום: רוית כהן)

      

      מכסים של סירים ומחבתות: מכסים של סירים הם נקודה כואבת בכל מטבח. הם מחליקים, נופלים, ופשוט נראים רע בכל ארון. קרולין מסבירה כי הפתרון הזול והפשוט ביותר הוא לפנות מגירה גדולה במטבח, לשים בה מתקן פשוט לייבוש כלים, ולהעמיד בתוכו את כל המכסים, אחד אחרי השני. מתקן כזה יהיה יעיל גם לסידור המכסים של קופסאות פלסטיק.

      

     הכינו מעמד למכסי סירים ממתקן לייבוש כלים (צילום: אורטל זיו ל"מסודרלה")
      הכינו מעמד למכסי סירים ממתקן לייבוש כלים(צילום: אורטל זיו ל"מסודרלה")

       

      ספלים, כוסות וצלחות: גם כאן, אם יש לכם זמן למיין החוצה את השבורים, כוסות מכוערות עם לוגו וכו' - מה טוב. אם לא, הניחו את הכלים השמישים מקדימה, את הפחות השמישים מאחורה. אתם מוזמנים לסדר גם לפי גודל (הכוסות הגבוהות מאחורה כך שניתן לראות אותן). העיקרון כאן הוא נוחות שימוש ונראות.

       

      סדרו את הכוסות לפי הגודל (צילום: רוית כהן)
       סדרו את הכוסות לפי הגודל(צילום: רוית כהן)

       הניחו את הכלים השמישים מלפנים, את הפחות השמישים מאחור (צילום: רוית כהן)
        הניחו את הכלים השמישים מלפנים, את הפחות השמישים מאחור(צילום: רוית כהן)

         

        מזווה: במקרה הזה, דווקא שווה להקדיש כמה דקות כדי לזרוק את כל מה שפג תוקף. לאחר מכן, אגדו קבוצות מזון ביחד (חטיפים יחד, פסטות יחד, אורז וקטניות יחד וכן הלאה). כך, תדעו לאורך זמן מה יש ומה צריך לקנות.

         

        המזווה. אגדו קבוצות מזון וזרקו מוצרים שפג תוקפם (צילום: רוית כהן)
         המזווה. אגדו קבוצות מזון וזרקו מוצרים שפג תוקפם(צילום: רוית כהן)

          

          

         חדר הילדים/משחקים

          

         בדרך כלל, חדר הילדים הוא החדר הכי מבולגן בבית. אם גם הפעם בא לכם לוותר על שלב המיון והתרומה של משחקים וספרים ישנים, יש כמה דרכים יעילות להשליט קצת סדר באנדרלמוסיה:

          

          

         משחקים: כאן אפשר ללכת על שתי גישות. האחת, המומלצת על-ידי קרולין, היא לסדר את המשחקים בקופסאות פלסטיק, לשים בכל קופסה משחקים דומים (משחקי קופסה, צעצועי קטנים כגון בובות וכולי) ואז להניח את הקופסאות אחת על השניה לפי גודל. רוית ממליצה על סידור משחקי הקופסה לפי גודל – מהגדול למטה ועד הקטן ביותר בראש הערימה. אם יש לכם זמן וכוח, ניתן כמובן למיין את המשחקים לפי קטגוריות (משחקי חשיבה בנפרד, משחקי קלפים בנפרד, פאזלים בנפרד וכן הלאה) ורק אז לסדר לפי גודל.

          

         סדרו משחקי קופסה בקופסאות פלסטיק לפי הגודל (צילום: אורטל זיו ל"מסודרלה")
          סדרו משחקי קופסה בקופסאות פלסטיק לפי הגודל(צילום: אורטל זיו ל"מסודרלה")

            

          ספרי ילדים: מהספר הגדול לקטן – שיטה זו גם תחסוך מקום, וגם תיראה טוב על המדף.

           

          לפני ואחרי. סידור ספרים מהגדול לקטן חוסך מקום על המדף וגם נראה אסתטי (צילום: רוית כהן)
           לפני ואחרי. סידור ספרים מהגדול לקטן חוסך מקום על המדף וגם נראה אסתטי(צילום: רוית כהן)

             

           ציורים ועבודות מהגן: אלה בדרך כלל מסתובבים בכל מקום בבית – בסלון, על דלת המקרר, וכמובן גם בחדר הילדים והמשחקים. שלב זה מומלץ לבצע עם הילדים, ולהפוך אותו למעין טקס: צלמו את כל הציורים והעבודות, והראו לילדים שכך הם נשמרים לאורך זמן. שימרו רק את אותם ציורים ועבודות שאתם או הילדים לא מוכנים בשום פנים ואופן לזרוק.

            

            

           סלון ופינת אוכל

            

           סידור ניירת: רוב הבלגן בסלון ובפינת האוכל מקורו בניירת אקראית – ממכתבים וחשבונות ועד פתקים מהגן. מכיוון שמלאכת המיון מעיקה עלינו, קרולין מציעה לקחת סלסילה נאה, להניח אותה בכניסה לבית או בפינה בסלון, ולהניח בה את כל הניירת. זו פעולה שתייצר תחושה מיידית של סדר.

            

           כבלים באזור הטלוויזיה: התירו את מבוך החוטים והכבלים ששורר בפינת הטלוויזיה בעזרת איגוד כמה כבלים ביחד. ניתן לעשות זאת עם איזולירנבד או גומייה, והאזור יהפוך מייד ליותר אסתטי ומסודר.

            

            

           ועוד 2 טריקים מהירים

           בחדר העבודה: כדי להשתלט על כל הנייר המפוזרת מבלי למיין אותה, קחו כמה אטבי כביסה פשוטים, ואגדו כמה ערימות יחד.

            

           תכשיטים בחדר השינה: כדי להביא קצת סדר לפינת התכשיטים בחדר השינה, וכדי להתיר את ערימת התכשיטים מבלי שיסתבכו אחד בשני, קרולין מציעה להביא כמה קעריות קטנות ושקופות מהמטבח, להניח בהן את התכשיטים, ולהכניס אותן למגירה או מעל השידה. תכשיטים ממש קטנים (טבעות, עגילים) אפשר להניח בקערית קטנטנה או לסדר בתוך מגש ריק של קוביות קרח.

            

            

           סדר מהיר גם בערימת התכשיטים (צילום: אורטל זיו ל"מסודרלה")
            סדר מהיר גם בערימת התכשיטים(צילום: אורטל זיו ל"מסודרלה")
             

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד