השיבה הביתה: הרב של גומא אגייאר מחזיר לשורשים את היהודים הסודיים

טוביה זינגר שם לו למטרה למצוא יהודים שבמשך שנים נאלצו להסתיר את דתם. בשנתיים האחרונות הוא עושה זאת באינדונזיה, המדינה המוסלמית הגדולה בעולם

שי ילין

|

18.03.16 | 09:51

הרב טוביה זינגר בהרצאה באינדונזיה. "רבים מהיהודים הנחבאים המשיכו לקיים בסתר חלקים מהמסורת היהודית והעבירו אותם מדור לדור. מדובר באנשים שיודעים על אבות-אבותיהם היהודים. מדובר גם בקבוצה מאוד מלוכדת" (צילום: באדיבות טוביה זינגר)
הרב טוביה זינגר בהרצאה באינדונזיה. "רבים מהיהודים הנחבאים המשיכו לקיים בסתר חלקים מהמסורת היהודית והעבירו אותם מדור לדור. מדובר באנשים שיודעים על אבות-אבותיהם היהודים. מדובר גם בקבוצה מאוד מלוכדת" (צילום: באדיבות טוביה זינגר)
הרב זינגר (משמאל) עם יהודים באינדונזיה. "יש להם שמות יהודיים כמו משה ואהרון, הם חוגגים את השבת, יודעים את התפילות" (צילום: טוביה זינגר)
הרב זינגר (משמאל) עם יהודים באינדונזיה. "יש להם שמות יהודיים כמו משה ואהרון, הם חוגגים את השבת, יודעים את התפילות" (צילום: טוביה זינגר)

כבר שנתיים מתגורר הרב טוביה זינגר במדינה המוסלמית הגדולה בעולם, מדינה שבה היהדות אינה מוכרת כדת רשמית. הרב זינגר, אמריקאי בן 55, החליט יום אחד לעזוב הכול ולטוס לאינדונזיה הנידחת. שם, בלב ליבו של האיסלאם, הוא מסייע בהתנדבות למאות יהודים, שבמשך עשרות שנים נאלצו להסתיר את יהדותם וכיום מבקשים לבנות את חייהם מחדש כיהודים גאים.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

הרב זינגר עומד בראש הארגון Outreach Judaism (הגעה אל היהדות), ששם לו למטרה להחזיר לשורשים יהודים שעזבו את דתם. אחד מאותם יהודים היה המיליארדר המנוח גומא אגייאר, שהציל את בית"ר ירושלים מקריסה. אגייאר נולד בריו דה ז'נרו שבברזיל להורים יהודים שהתנצרו, וגדל למעשה כנוצרי אוונגליסטי. בראיונות רבים הוא סיפר שגילה מחדש את יהדותו בגיל 26, "אחרי שיחה בת חמש שעות עם הרבי טוביה זינגר".

 

בהתחלה תקף אגייאר את הרב על פעילותו הדתית ועל ניסיונותיו להחזיר בתשובה יהודים שהתנצרו. "התקשרתי אליו ושאלתי אם הוא השתגע", סיפר בזמנו. הרב זינגר אומר כיום ש"זו הייתה הפעם הראשונה שמישהו התקשר אליי וממש התלונן על פעילותי". אבל לרב הכרזימטי יש המון סבלנות וגם יכולת שכנוע יוצאת דופן, והוא מדבר ברכות ובנועם רב. הוא שוחח עם אגייאר בטלפון במשך חמש שעות רצופות, ובמהלכן פירק לחלוטין את הלכי המחשבה הדתיים של אגייאר והגדיר אותם מחדש. "פשוט עברתי פסוק-פסוק בתנ"ך והראיתי לו איך הנצרות מרמה את מאמיניה", מספר זינגר. "הדבר המיוחד אצל אגייאר, שהבדיל אותו ממאות היהודים האחרים שהחזרתי מהנצרות, היה הרצון הבלתי נלאה שלו לגלות את האמת ולנהוג לפיה. וכשהוא גילה את האמת, הוא הלך איתה עד הסוף".

 

ואכן, זמן קצר לאחר מכן חזר אגייאר לחיק היהדות וגם עלה עם הרב זינגר לישראל. הרב היה בארץ אחד האנשים המקורבים ביותר למיליארדר. שנים ספורות לאחר היעלמותו המוזרה של אגייאר אי שם בחופי פלורידה, מצא עצמו הרב זינגר במשימה חדשה, שהובילה אותו עד לאיים נידחים בדרום-מזרח אסיה.

 

>> אלמנתו של גומא אגייאר חוזרת אל תעלומת מותו

 

אגייאר בירושלים. "רצון בלתי נלאה לגלות את האמת" (צילום: אלכס קולומויסקי)
  אגייאר בירושלים. "רצון בלתי נלאה לגלות את האמת"(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  "הבה נגילה" בין היערות והביצות

   

  ב-2014 הגיעה לרב ידיעה מסקרנת על יהודים נחבאים החיים באינדונזיה. בעבר היה ידוע על צאצאי יהודים שהגיעו לשם במאה ה-17 כפקידים וכסוחרים הולנדים שהפעילו את חברת המסחר הגדולה "חברת הודו המזרחית-הולנדית"; היו גם יהודים שהגיעו מהמזרח התיכון, בעיקר מהערים בגדד ובצרה שבעיראק; אולם בשנים האחרונות התגלו באינדונזיה יהודים אחרים, שהגיעו הרבה לפני יהודי עיראק והולנד.

   

  זמן קצר לאחר ששמע עליהם הרב זינגר, הוא נחת בפפואה המערבית שבאינדונזיה - מחוז נידח, 3,300 ק"מ מהבירה ג׳קרטה, מכוסה יערות טרופיים, מנגרובים וביצות. הרב נחשף שם לשבטים מקומיים שהגיעו לאיים לפני מאות שנים, בין השאר מפרו שבדרום אמריקה. אט-אט הוא הבין  שאבות-אבותיהם של בני אותם שבטים הם יהודים שנאלצו לברוח מספרד במהלך הגירוש הגדול ב-1492. אלפים מיהודי ספרד ברחו אז לפרו, אך גם שם רדפה אותם הכנסייה, והם שוב נאלצו להימלט לאן שרק יכלו. חלקם, במסע מפרך שארך שנתיים לפחות - עם עצירה ביפן - הגיעו לאיים הטרופיים של אינדונזיה.

   

  פפואה המערבית - המחוז בו נמצאו צאצאי היהודים:

   

   

  הרב משוכנע שבני השבטים שחיים כיום באינדונזיה הם אכן יהודים; הוא גם מבין למה הם לא נחשפו. "העובדה שהיהדות אינה דת מוכרת באינדונזיה גרמה ליהודים להסתיר את זהותם במשך מאות שנים", הוא אומר. "מרביתם התנצרו כדי לשרוד. עם זאת, רבים מהיהודים הנחבאים המשיכו לקיים בסתר חלקים מהמסורת היהודית והעבירו אותם מדור לדור. מדובר באנשים שיודעים על אבות-אבותיהם היהודים. מדובר גם בקבוצה מאוד מלוכדת. בעיר הבירה ג'קרטה ניתן למצוא רק צאצאים ספורים של יהודי הולנד או בגדד. אין שם קבוצה מלוכדת כזאת".

   

  לדבריו, כשהוא נחת בפפואה לראשונה, חיכו לו בנמל התעופה כ-80 יהודים אינדונזים עם כיפות ודגלי ישראל ושרו "הבה נגילה". ההתרגשות שלו הייתה גדולה. "יש להם שמות יהודיים כמו משה ואהרון", הוא מספר, "הם חוגגים את השבת, יודעים את התפילות, אבל במהלך עשרות ומאות שנים הם נאלצו להיות מאוד זהירים ולא חשפו את יהדותם בציבור. את השבתות הם נהגו לחגוג בהסתר בבתים פרטיים של חברי הקהילה".

   

  הרב זינגר מדליק נרות חנוכה עם יהודי אינדונזיה. "הם נאלצו להיות מאוד זהירים" (צילום: טוביה זינגר)
   הרב זינגר מדליק נרות חנוכה עם יהודי אינדונזיה. "הם נאלצו להיות מאוד זהירים"

    

   האמת של התורה ושל חיינו

    

   אהרון שרון, מראשי הקהילה של יהודי פפואה, מאשר את גרסתו של הרב. "כשהכנסייה והנצרות הגיעו לפפואה, ב-1855, הם שרפו את הספרים שלנו, ואבות-אבותיי נאלצו להתנצר", הוא מספר. "משפחתי היא נצר ליהודים מפרו שברחו מספרד לפני 500-400 שנה. לצערנו, נאלצנו להחביא את יהדותנו וחיינו כנוצרים, אם כי אני ורבים אחרים מעולם לא הלכנו לכנסייה, אלא העדפנו להישאר בבית. ואז הגיע אלינו רבי טוביה ולקח אותנו בחזרה ליהדות".

    

   שרון כבר הספיק לבקר בישראל לפני כשנה, יחד עם הרב זינגר ועוד כמה יהודים אינדונזים. "אלוהי ישראל ענה לתפילתנו ושלח לנו את הרבי טוביה, שכמו מלאך שינה את חיינו", הוא אומר בהתרגשות. "הוא לימד אותנו את האמת של התורה ואת האמת של חיינו, וגרם לכך שאחרי כל כך הרבה שנים חזרנו לדת של אבות-אבותינו".

    

   יהודי אינדונזיה בכותל. "אלוהי ישראל נענה לתפילתנו ושלח לנו את הרבי טוביה" (צילום: טוביה זינגר )
    יהודי אינדונזיה בכותל. "אלוהי ישראל נענה לתפילתנו ושלח לנו את הרבי טוביה"
     

     

    לא ידוע כמה יהודים עדיין מסתתרים כיום ברחבי 17 אלף האיים של אינדונזיה, אך ההערכה היא שמספרם מגיע לכמה אלפים. למרות העובדה שהיהדות עדיין לא מוכרת כדת במדינה, שינויים פוליטיים שחלו באינדונזיה בשנים האחרונות מאפשרים ליהודים לקיים מצוות, והם עושים זאת בהתלהבות רבה בסיוע של הרב זינגר.

     

    בבירה ג'קרטה הרחיב הרב את ארגונו Outreach Judaism, והפעילות שלו כאן נתמכת על ידי קרן יהודית מקומית בשם "קרן עץ חיים אינדונזיה", ששמה לה למטרה לתמוך ביהדות, ביהודים ובמדינת ישראל. במהלך השנתיים האחרונות הספיק זינגר להחיות את הקהילה היהודית ולהפוך אותה לפעילה ותוססת. בג'קרטה כבר יש בית כנסת הקרוי "בית תורת חיים", ונראה שבשנים הקרובות, בזכות מסעותיו והרצאותיו של הרב ברחבי האיים המוסלמיים, הוא רק יגדל ויתמלא.

     

    הרב זינגר ואהרון שרון. "מלאך ששינה את חיינו" (צילום: טוביה זינגר)
     הרב זינגר ואהרון שרון. "מלאך ששינה את חיינו"

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד