הדוגמניות שמות קצוץ: התספורת הקצרה חוזרת לאופנה בגדול

לינדה אוונג'ליסטה דגמה את המראה המכוסח כבר בניינטיז, אבל כעת מסתמן שהגיע תור הזהב של השיער הקצר. מהמסלול לרחוב - מי האמיצות שיאמצו את הטרנד?

איתי יעקב

|

24.03.16 | 14:08

מראה אנדרוגיני, מסתורי ומחשמל. לינה הוס בתצוגה של סאן לורן (צילום: gettyimages)
מראה אנדרוגיני, מסתורי ומחשמל. לינה הוס בתצוגה של סאן לורן (צילום: gettyimages)
התספורת הזניקה את הקריירה שלה. ליתאי מרכוס הישראלית בתצוגה של בלנסיאגה (צילום: gettyimages)
התספורת הזניקה את הקריירה שלה. ליתאי מרכוס הישראלית בתצוגה של בלנסיאגה (צילום: gettyimages)
השיער הקצוץ הולם את תוויה הגבריים משהו. תמי גלאוסר בתצוגה של ויויאן ווסטווד (צילום: gettyimages)
השיער הקצוץ הולם את תוויה הגבריים משהו. תמי גלאוסר בתצוגה של ויויאן ווסטווד (צילום: gettyimages)

ארבעת שבועות האופנה שהתקיימו בחודש האחרון בישרו על לא מעט מגמות שיוטמעו במלתחה שלכם בחורף הבא. הגדולה שבהן מצריכה אומץ רב, ביטחון עצמי, פנים יפות וספר מיומן. את הטרנד החדש והבוער הדגימו העונה לפחות 15 דוגמניות שבלטו על מסלולי התצוגות בפריז ובמילאנו בתספורתן הקצוצה. חלקן אף מחזיקות בתספורת "א-לה גרסון" - מספר 1 במכונה, אם תרצו - שמעניקה להן מראה אנדרוגיני, מסתורי ומחשמל, כפי שהדגימה לינה הוס, מהדוגמניות הפופולאריות של העת האחרונה, בתצוגה של סאן לורן. על המסלול כיכב הגלאח שלה כשהוא מלווה בשמלת מיני שחורה עם שרוולי כנף גדולים, איפור עיניים כבד וענק זהב על הצוואר – מראה שזעק כי הספיחס שיק חוזר לאופנה.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

תספורת "א-לה גרסון". לינה הוס בתצוגה של ולנטינו (צילום: gettyimages)
  תספורת "א-לה גרסון". לינה הוס בתצוגה של ולנטינו(צילום: gettyimages)

   

  קצוצות השיער כבר זכו לתהילה בעבר. בשנות ה-90 היתה זו הדוגמנית הבריטית סטלה טננט שסובבה ראשים עם תספורת קצרה. גם לינדה אוונג'ליסטה השתעשעה עם קצוץ למשך תקופה בניינטיז, והדוגמנית הקנדית איב סלוייל אף היתה לסנסציה עם הקרחת וקעקוע הדרקון על פדחתה - מראה שהוביל אותה להשתתפות בסרטים "משהו ללבוש" של רוברט אלטמן ו"זולנדר" הראשון.

   

  לאימוץ המגמה דרוש ביטחון עצמי וספר מיומן. התצוגה של איריס ון הרפן (צילום: gettyimages)
   לאימוץ המגמה דרוש ביטחון עצמי וספר מיומן. התצוגה של איריס ון הרפן(צילום: gettyimages)

    

   בשנות האלפיים היו אלה הדוגמניות אגנס דין, שפרצה לעולם האופנה בסערה בזכות מראה הפאנק השובב שלה, ואלק ווק השחורה, שסירבה להחליק את שיערה או להשתמש בתוספות שיער, כפי שנוהגות שחורות רבות בתעשייה (ע"ע נעמי קמפבל).

    

   תספורת קצרה ופרפית. אווה מקאווי בקמפיין משקפי השמש של זאק פוזן
    תספורת קצרה ופרפית. אווה מקאווי בקמפיין משקפי השמש של זאק פוזן

     

    היום מסתמן כי אנו ניצבים בפתחו של תור זהב חדש לשיער הקצר, עם שורה ארוכה של דוגמניות שמופיעות בתצוגות, הפקות אופנה וקמפיינים, לאחר שוויתרו על שיערן הארוך והנשי לטובת מראה בולט, ייחודי ומסקרן יותר. הדוגמנית דילון, למשל, צעדה בכל תצוגה נחשבת - מלואי ויטון דרך קנזו ועד מוסקינו בשיערה המתולתל והקצרצר; תמי גלאוסר צעדה על המסלולים של לואי ויטון וויויאן ווסטווד בשיער חום קצוץ שהולם את תוויה הגבריים משהו; אווה מקאווי מככבת בקמפיין משקפי השמש של זאק פוזן בתספורת קצרה ופרפית; לינה הוס כיכבה בשבועות האופנה בשיער כמעט מגולח, והרשימה עוד ארוכה.

     

    צעדה בכל תצוגה נחשבת. דילון על המסלול של קנזו (צילום: gettyimages)
     צעדה בכל תצוגה נחשבת. דילון על המסלול של קנזו(צילום: gettyimages)

      

     ובל נשכח את הישראלית ליתאי מרכוס, שעברה לפני מספר חודשים לבלונד קצוץ, תחת ידיו של מעצב השיער יניב זאדה - תספורת שהזניקה את הקריירה המנומנמת שלה והביאה אותה עד למסלולי התצוגות החשובות של המותג הנחשק Vetements ובית האופנה בלנסיאגה בשבוע האופנה בפריז. "בימים אלו", מגלה הסוכנת שלה אלינור שחר, "ליתאי אף מועמדת לדגמן בקמפיין של בלנסיאגה".

      

     השיער הקצוץ, העיניים הזועמות והגוף הנערי הפכו אותה לחביבת המעצבים. רות' בל בקמפיין של סאן לורן
      השיער הקצוץ, העיניים הזועמות והגוף הנערי הפכו אותה לחביבת המעצבים. רות' בל בקמפיין של סאן לורן

       

      את יריית הזינוק למגמה הנוכחית עשתה הדוגמנית הבריטית רות' בל בת ה-19, שהיתה לדוגמנית הבולטת ביותר בעונת התצוגות הקודמת. השיער הקצוץ, העיניים הזועמות והגוף הנערי הפכו אותה לחביבת המעצבים, ואף זיכו אותה בקמפיין היוקרתי של בית האופנה סאן לורן וכן בקמפיין לקו TRF של רשת זארה. "מנהלי קאסטינג ומעצבים מחפשים היום דוגמניות בעלות מראה מיוחד", אומרת שחר. "יש פחות רצון לייצר את הלוק הזהה - אלא שלכל דוגמנית תהיה האישיות המיוחדת לה".

       

      "יש פחות רצון לייצר את הלוק הזהה - אלא שלכל דוגמנית תהיה האישיות המיוחדת לה". ליתאי מרכוס (צילום: גולי כהן)
       "יש פחות רצון לייצר את הלוק הזהה - אלא שלכל דוגמנית תהיה האישיות המיוחדת לה". ליתאי מרכוס(צילום: גולי כהן)

        

       מי שהגה ויזם את התספורת החדשה של מרכוס הוא צלם האופנה יניב אדרי. "בהרבה מצבים לוקחים דוגמניות יפות וכביכול 'מכערים' אותן בתספורת מעט שונה, חריגה", הוא אומר. "רואים את זה גם בקולקציות של החורף הבא, שמנסות לייצר טעם רע מכוון". שחר ואדרי מספרים כי בתחילה המהפך במראה עלה למרכוס בביטול עבודות בארץ ובחו"ל, שנסגרו כשעוד התהדרה בשיער שטני ארוך וגולש, כולל צילומים מאושרים לחברת זארה העולמית.

        

       "כשהם סיפרו על החזון שלהם הייתי מפוחדת לחמש דקות, ואז הבנתי: זה רק שיער". קת'רין מור בתצוגה של ז'יבנשי (צילום: Gettyimages)
        "כשהם סיפרו על החזון שלהם הייתי מפוחדת לחמש דקות, ואז הבנתי: זה רק שיער". קת'רין מור בתצוגה של ז'יבנשי(צילום: Gettyimages)

         

        אולם עלילת הסיפור של מרכוס קיבלה טוויסט מעניין, וכאמור, היא החלה לפרוח מעבר לים נוכח המראה החדש. מקרה דומה הוא של הדוגמנית קת'רין מור בת ה-18, עד לאחרונה דוגמנית יפהפייה בעלת שיער בלונדיני ארוך ועיני מלאך, שבהינף תספורת קארה סופר-קצוצה שנצבעה בכתום אש, השיקה לעצמה קריירה ענפה. הכול התחיל באודישן לתצוגה של אלכסנדר וואנג בניו יורק, כשהמעצב הציע למור עסקה: תספורת אלטרנטיבית שתתאים לקונספט הילדות הרעות של התצוגה, תמורת הכבוד שבפתיחת התצוגה. מור נענתה ומאחורי הקלעים של התצוגה היא עברה את השינוי תחת ידיו של מעצב השיער הנודע גווידו פאולו, שהפך ברגע לדמות שהזניקה אותה לשיאים חדשים. "כשהם סיפרו על החזון שלהם הייתי מפוחדת לחמש דקות, ואז הבנתי: זה רק שיער", סיפרה למגזין W מי שהספיקה רק העונה לדגמן ב-32 תצוגות, אל מול היעדרות מוחלטת מהמסלול בעונה שעברה.

         

        רות' בל בתצוגה של אטרו (צילום: gettyimages)
         רות' בל בתצוגה של אטרו(צילום: gettyimages)

          

         למרות ששיער קצוץ הוא הדבר החם של הרגע בעולם, לא בטוח שהוא יכול להמשיך ולשרת דוגמנית במשרה מלאה, בטח אם מדובר במי שעבודתה מתרכזת בשוק השמרני של ישראל. תשאלו את מנהלת הקריאייטיב בהווה והדוגמנית לשעבר מיטל ויינברג אדר, שצעדה בתספורת קצוצה על המסלולים של בירות האופנה בעולם ונחשבה בארץ לעוף מוזר. "לדוגמנית קצוצה ישימו לב מהר יותר מאשר לדוגמנית עם שיער ארוך, כי שיער קצר מייצר אמירה אופנתית", היא אומרת. "לצערי, בארץ השיער הקצר לא ממש תפס. הוא נתפס כאן כמראה אזוטרי, בעוד שבחו"ל הוא נחשב למעניין. באופן טבעי עבדתי בישראל פחות, אבל עד היום כשדוגמניות מתייעצות איתי, אני ממליצה לשחק עם השיער ולשנות אותו. כי בניגוד להרבה דברים אחרים - השיער צומח בחזרה".

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד