הזולנדרים המקומיים: הדוגמנים שעשו היסטוריה בארץ ובעולם

מה קרה לשיער הבלונדיני של אלון ריינהורן, למה נקטעה הקריירה של איתי אטיאס ומי עדיין שומר אמונים למעיל שפתח ליאור מילר מול יעל אבקסיס? הישראלים היפים

איתי יעקב

|

17.03.16 | 14:26

דודי בלסר. אלפי מעריצות עקבו אחריו הרבה לפני עידן האינסטגרם (צילום: אורי אליהו )
דודי בלסר. אלפי מעריצות עקבו אחריו הרבה לפני עידן האינסטגרם (צילום: אורי אליהו )
אלון ריינהורן. הבלונדיני הלוהט הפך לנדל"ניסט (צילום: דנה קרן)
אלון ריינהורן. הבלונדיני הלוהט הפך לנדל"ניסט (צילום: דנה קרן)

עם כל הכבוד ליהודה לוי ועומר דרור, הפרזנטורים של רשתות האופנה המובילות בישראל, טרם קם בישראל יורש ראוי לקריירת הדוגמנות המפוארת של איתי אטיאס, שהיה בשנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000 לפרא האציל הישראלי שתפס את העולם כולו בביצים. באותן שנים הוא צולם על ידי מיטב הצלמים בעולם, כיכב בקמפיינים של ורסאצ'ה (אחד מהם לצד קייט מוס!), ארמאני (משקפי שמש) וקלווין קליין (תחתונים), ואף כיכב בהפקת אופנה לצד ג'יזל בונדשן שהיתה אז בשיא תהילתה. במקביל, שימש כפרזנטור לחברת הגברים כאוס ז"ל.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

אטיאס היה גם לדוגמן הישראלי היחיד שקיבץ את מגוון עבודותיו בספר הנושא את שמו, בעריכת חן קלימן והצלם דוד עדיקא. בספר שולבו טקסטים פרי עטו של אטיאס לצד עבודות של צלמים כמו דיוויד לה שאפל וברוס וובר – אולם גוף העבודות המסקרן ביותר של הדוגמן טמון בקמפיינים של כאוס, מהפרובוקטיביים שנעשו עד היום בישראל. לדוגמה, תצלום בעירום מלא של אטיאס לצד הדוגמנית אנה באומן מ-2001; או הקמפיין שפורסם בשנה לאחר מכן, בו מקיים אטיאס יחסי תשוקה נרקיסיסטיים עם בן דמותו.

 

הדוגמן הפרובוקטיבי ביותר שידעה ישראל. איתי אטיאס (צילום: רון קדמי)
  הדוגמן הפרובוקטיבי ביותר שידעה ישראל. איתי אטיאס(צילום: רון קדמי)

   

  איתי אטיאס: "הרווחתי הרבה כסף, כתבו עליי בעיתונים, אבל אני החלטתי לפרוש כי רציתי להוכיח שאני יותר מפנים יפות. לא הייתי שלם עם עצמי. בדיעבד הבנתי שזו טעות, שאתה לא צריך להוכיח לאף אחד כלום. אם אז רציתי להוכיח שאני לא זולנדר, היום אני רוצה להיות זולנדר"

  כיום אטיאס, 36, הוא אב לשתי בנות ובעל חברה לקידום מכירות ומסחור חזותי בשם "אובססיב". את העיסוק בדוגמנות זנח לפני מספר שנים ואין סימנים כי בכוונתו להתקמבק. "על פניו היה לי הכול", הוא אומר ל-Xnet כעת, "הרווחתי הרבה כסף, כתבו עליי בעיתונים, אבל אני החלטתי לפרוש כי רציתי להוכיח שאני יותר מפנים יפות. לא הייתי שלם עם עצמי. בדיעבד הבנתי שזו טעות, שאתה לא צריך להוכיח לאף אחד כלום. אם אז רציתי להוכיח שאני לא זולנדר, היום אני רוצה להיות זולנדר. וכשאומרים לי שאני בחור יפה, אני מבסוט".

   

  לאחר שבשבוע שעבר פירטנו בהרחבה את הדוגמנים הבינלאומיים המובילים לאורך השנים, הפעם בחרנו להסיט זרקור אל ענף הדוגמנות המקומי, שבדברי הימים שלו טרם נכתב פרק משמעותי וחשוב. שנות ה-90 היו המפץ הגדול של התעשייה בישראל, עם שורה ארוכה של דוגמנים גברים, שהתפוגגו כלעומת שהפציעו. מי זוכר, למשל, כיצד הסתנוורנו מהמראה המחויך והבלונדיני של אלון ריינהורן, שלא הצליח לעמוד במבחן הזמן, וכיום הוא מתגורר בגבעת עדה ועוסק בנדל"ן.

   

  אלון ריינהורן. סינוור אותנו עם המראה המחויך והבלונדיני (צילום: עדו לביא)
   אלון ריינהורן. סינוור אותנו עם המראה המחויך והבלונדיני(צילום: עדו לביא)

    

   גם המקרה של הנגטיב של ריינהורן, ליאור מילר, התברר כאפיזודה חולפת, שניצתה הודות למעיל הצבאי שפתח מול עיניה של יעל אבקסיס (שלימים תהפוך לאשתו) בקמפיין ההוא לקסטרו בשנת 1995. משם דהר לעבר קריירה טלוויזיונית לוהטת, וקצרה גם היא, ככוכב הסדרה הלוהטת "רמת אביב גימל". כיום מילר, 43, עוסק במוזיקה והפקה.

    

    

   מבט מלמעלה על דוגמנים גברים בישראל, חושף שני ז'אנרים מרכזיים: ילדים טובים בעלי מראה חלבי, מעט נעבעכי, כזה שהצטלם נהדר בקמפיינים קלים לעיכול; ומנגד, דוגמנים בעלי מראה מאצ'ואיסטי ומחוספס, שישראל ידעה לשווק לעולם יחד עם רובה העוזי והחוצפה המפורסמת.

    

   הנציג הנוכחי של מראה הילד הטוב. עידן רול (צילום: רפי דלויה)
    הנציג הנוכחי של מראה הילד הטוב. עידן רול(צילום: רפי דלויה)

     

    את הקבוצה הראשונה, של "ילדים טובים ירושלים", הובילו דוגמנים כמו רז מאירמן, גיא המאירי, יואב צוקר, יונתן ווגמן ונציג המגמה הנוכחי עידן רול, בעוד את החטיבה המאצ'ואיסטית מילאו דוגמנים בעלי מראה של חייל קרבי ששב מ-21 יום בבסיס סגור, כמו יובל סגל, זהר ליבה, אנחל בונני, יואב ראובני, ניר סגל, והבינלאומי רז דגן, שחי ועובד באיטליה. תת-ז'אנר בקבוצה זו היוו דוגמנים עם מראה שובב על גבול הקונדסי, כמו עומר ברנע, גיא אדלר ומייקל לואיס, שמוציא עד היום לכולם את העיניים עם הריבועים בבטן שלו.

     

    מככב על מסלולי התצוגות במילאנו. ברק שמיר (צילום: gettyimages)
     מככב על מסלולי התצוגות במילאנו. ברק שמיר(צילום: gettyimages)

      

     הצצה היום בהיצע הדוגמנים הגברים בסוכנויות בולטות בישראל, מציגה תמונת מצב מגוונת יותר. הדור החדש עובד רבות בחו"ל, בין אם בהפקות אופנה, קמפיינים או על מסלולי התצוגות, רובם אנונימיים גם לאנשים מתוך ענף האופנה. בשמות הבולטים של העת האחרונה חשוב להזכיר את אריק מור, שהיה לרגעים ספורים פרזנטור של קסטרו, יותם שוורץ, רון אלוף המוכר מ"הישרדות" והרומן לחמש דקות עם טיטי איינאו, אורן קטן שמצליח בניו יורק, ליאו ניסים שמצטלם בכל העולם, ברק שמיר בן ה-17 שמככב על מסלולי התצוגות של מילאנו, וכמובן – סתיו סטרשקו והעמימות המינית, שמככב בימים אלו בקמפיין של דיזל.

      

     דודי בלסר. התפרסם בשנת 2000 כדוגמן הכול-יכול של קסטרו מן (צילום: אורי אליהו )
      דודי בלסר. התפרסם בשנת 2000 כדוגמן הכול-יכול של קסטרו מן(צילום: אורי אליהו )
       

       

      כל אלה הם דוגמנים בולטים שעבדו ועובדים בהצלחה, וניסחו בחזותם המצודדת את מודל היופי הגברי בישראל. אולם רק דוגמן אחד בעשור החולף זכה בתהילה מקומית של סטאר: דודי בלסר , 38, שהתפרסם בשנת 2000 כדוגמן הכול-יכול של קסטרו מן, והיה לדוגמן-כוכב הראשון של העשור שעבר, עם אלפי מעריצות שעקבו אחריו הרבה לפני עידן האינסטגרם. עם פרישתו בשנת 2005, התרחק בלסר מעולם הדוגמנות, למד משפטים, ניסה את מזלו ביוזמות עסקיות (ביניהן חברת הלנז'רי under.me עם בר רפאלי), חזר לשחק כדור יד, וכיום הוא משמש כבעלים של חברת היי-טק בתחום הווידאו.

       

      מצליח לשמר כבר ארבעה עשורים קריירת דוגמנות בינלאומית מפוארת. ירון פינק (צילום: gettyimages )
       מצליח לשמר כבר ארבעה עשורים קריירת דוגמנות בינלאומית מפוארת. ירון פינק(צילום: gettyimages )

          

       סתיו סטרשקו (מימין) בקמפיין הנוכחי של דיזל. העמימות המגדרית שמה את ישראל על המפה (צילום: Jordan Hemingway)
        סתיו סטרשקו (מימין) בקמפיין הנוכחי של דיזל. העמימות המגדרית שמה את ישראל על המפה(צילום: Jordan Hemingway)

         

        כך או כך, הישראלי היחיד שמצליח לשמר כבר ארבעה עשורים קריירת דוגמנות בינלאומית מפוארת הוא ירון פינק, המתגורר בקנדה. פינק, 56, על שערו המאפיר ומראהו האלגנטי, ממשיך להצטלם גם היום להפקות אופנה במגזינים בינלאומיים, ובינואר 2015 אף נבחר לצעוד על המסלול של דולצ'ה & גבאנה בשבוע האופנה לגברים במילאנו.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד