הודא נקאש: "אני רוצה לעזוב ולמצוא מדינה הנכונה לי ולילדיי"

אפילו שיש לה אהבה עם גבר יהודי ושלוהקה לצילומי קטלוג בגדי ים במרכז פרס לשלום, נקאש מרגישה מלחמה: "מאז הישרדות אני נתקלת בהמון גילויי שנאה וגזענות"

איתי יעקב

|

10.01.16 | 09:03

הודא נקאש בצילומים לטורקיז. "חייבים להבין שגם אם נעשה פיגוע על ידי ערבי, זה לא אומר שכל הערבים מחבלים" (צילום: איתי יעקב)
הודא נקאש בצילומים לטורקיז. "חייבים להבין שגם אם נעשה פיגוע על ידי ערבי, זה לא אומר שכל הערבים מחבלים" (צילום: איתי יעקב)
"העובדה שאני ערבייה נוצרייה ולא ערבייה מוסלמית, לא הופכת אותי למקובלת יותר בקרב הישראלים". הודא נקאש בצילומים לטורקיז (צילום: שוקה כהן)
"העובדה שאני ערבייה נוצרייה ולא ערבייה מוסלמית, לא הופכת אותי למקובלת יותר בקרב הישראלים". הודא נקאש בצילומים לטורקיז (צילום: שוקה כהן)

מרכז פרס לשלום אירח ביום חמישי האחרון את צילומי קטלוג בגדי הים של המותג טורקיז מקבוצת גוטקס, בכיכובה של הפרזנטורית החדשה - השורדת הודא נקאש. בדיוק בשבוע בו ראש ממשלת ישראל משתמש, שוב, בלשון הסתה נגד המגזר הערבי, נקאש בת ה-26 הופכת, בעל כורחה, לסמל של דו קיום ושפיות במציאות הישראלית הבוערת.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

במהלך הצילומים נקאש אף היתה צפויה להיפגש עם נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, אולם פגישה דחופה שנכנסה ללוח הזמנים שלו ביטלה את המפגש המיועד - מה שלא מנע מהסימבוליות המתבקשת ביחס שבין הלוקיישן לפרזנטורית ללוות את יום הצילומים. "אני אדם שפניו לשלום וקבלה של האחר", אומרת נקאש בשיחה עם Xnet על סט הצילומים. "זאת פעם ראשונה שאני מבקרת כאן, ויש למקום הזה משמעות מאוד גדולה עבורי".

 

"פסלתי המון גברים בחיי שהתנאי שלהם היה שאתגייר". הודא נקאש (צילום: עדו לביא)
  "פסלתי המון גברים בחיי שהתנאי שלהם היה שאתגייר". הודא נקאש(צילום: עדו לביא)

   

  לדבריה, כדי שיהיה שלום בין יהודים לערבים, מוסלמים או נוצרים כמוה, דרוש חינוך לקבלת האחר. "אם ילד גדל בבית שההורים שלו כל היום רק מקללים ערבים, הוא יגדל כשונא ערבים. אני חושבת שהשינוי חייב לבוא מצורת חשיבה שונה. חייבים להבין שגם אם נעשה פיגוע על ידי ערבי, זה לא אומר שכל הערבים מחבלים. תפסיקו להכליל. אם אנשים ייצאו מהקופסה ויתחילו לקבל את השונה, זאת תהיה התקדמות משמעותית לעבר השלום".

   

  איך את מרגישה כשאת שומעת את ראש הממשלה מסית באופן עקבי נגד ערבים ישראלים?

  "זה עצוב מאוד בעיניי שראש הממשלה בנימין נתניהו, שעומד בראש מדינה שיש בה אזרחים ערבים ויהודים, מסית נגד מגזר אחד באוכלוסייה".

   

  "כותבים לי באינסטגרם הרבה דברים קשים, ובמיוחד על תמונה שהעליתי עם קעקוע של צלב על הגב שלי". נקאש לדורין פרנקפורט (צילום: עמית גושר)
   "כותבים לי באינסטגרם הרבה דברים קשים, ובמיוחד על תמונה שהעליתי עם קעקוע של צלב על הגב שלי". נקאש לדורין פרנקפורט(צילום: עמית גושר)

    

   גם את באופן אישי נתקלת בגילויי גזענות?

   "מאז הישרדות אני נתקלת בהמון גילויי שנאה וגזענות. העובדה שאני ערבייה נוצרייה ולא ערבייה מוסלמית, לא הופכת אותי למקובלת יותר בקרב הישראלים. כותבים לי באינסטגרם הרבה דברים קשים, ובמיוחד על תמונה שהעליתי עם קעקוע של צלב על הגב שלי. כתבו לי 'יימח שמך וזכרך, את וכל הנוצרים'. מאוד כיף לחיות פה. רק בישראל אני רוצה לחיות", היא אומרת בציניות עם חיוך גדול.

    

   את רואה את עצמך מקימה משפחה בישראל?

   "אני רוצה לעזוב את הארץ ולחיות בחו"ל, למצוא את המדינה הנכונה לי ולילדים שלי. זה עדיין בגדר מחשבה, אבל אני מכוונת לשם. אחת האופציות היא ספרד, כי אני מאוד מתחברת לאנשים ולאופי של המקום".

    

   "זה עצוב מאוד בעיניי שראש הממשלה בנימין נתניהו, שעומד בראש מדינה שיש בה אזרחים ערבים ויהודים, מסית נגד מגזר אחד באוכלוסייה" (צילום: עדו לביא)
    "זה עצוב מאוד בעיניי שראש הממשלה בנימין נתניהו, שעומד בראש מדינה שיש בה אזרחים ערבים ויהודים, מסית נגד מגזר אחד באוכלוסייה"(צילום: עדו לביא)

     

    בחמשת החודשים האחרונים מנהלת נקאש זוגיות הדוקה עם מוזיקאי יהודי בן 36, שאת זהותו היא מעדיפה לא לחשוף. השניים אומנם לא מתגוררים עדיין יחד, אך לדבריה הם מנהלים זוגיות צמודה ורצינית.

     

    הודא נקאש בצילומים לטורקיז (צילום: שוקה כהן)
     הודא נקאש בצילומים לטורקיז(צילום: שוקה כהן)

      

     כשהיא נשאלת האם היא ערה לפולמוס שעורר בשבוע שעבר ספרה של דורית רביניאן "גדר חיה", המגולל סיפור אהבה בין פלסטיני ליהודייה, ועל כן נפסל על ידי משרד החינוך מחשש לעידוד התבוללות - מספרת נקאש כי טרם קראה את הספר, אך שמעה על הגלים שעוררה פסילתו.

      

     בשבוע שבו גם חברת האופנה עונות בוחרת כפרזנטורית את עדי שילון שמנהלת מערכת יחסים עם השחקן הערבי יוסף (ג'ו) סווייד, נדמה כי פסילת הספר היתה בבחינת קטליזטור המעודד בני זוג במערכות יחסים מעורבות לצאת לאור.

      

     "מי שמגיע לו לזכות הוא טילטיל". נקאש בהישרדות (צילום: מיכה לובטון)
      "מי שמגיע לו לזכות הוא טילטיל". נקאש בהישרדות(צילום: מיכה לובטון)

       

      "לא שמעתי תגובות נגד מערכת היחסים שלי", אומרת נקאש. "המשפחה שלי מאוד תומכת בנו, וקיבלו אותו בזרועות פתוחות. וגם המשפחה שלו, כולל המשפחה המורחבת, מאוד אוהבים אותי. אני רואה את עצמי מקימה איתו משפחה. שנינו מדברים על זה שזאת הפעם הראשונה שאנחנו בזוגיות עם עתיד, וחושבים להתחתן ולהביא ילדים לעולם. אנחנו מאוד אוהבים אחד את השנייה".

       

      ואם הוא יבקש ממך להתגייר?

      "הוא לא יבקש", היא עונה נחרצות. "הוא אמר שלא יבקש ממני להתגייר. גם לא הייתי נכנסת איתו למערכת יחסים אם זה היה תנאי. פסלתי המון גברים בחיי שהתנאי שלהם היה שאתגייר".

       

      "אני אדם שפניו לשלום וקבלה של האחר". נקאש לג'ק קובה (צילום: אלכס ליפקין)
       "אני אדם שפניו לשלום וקבלה של האחר". נקאש לג'ק קובה(צילום: אלכס ליפקין)

        

       נקאש, ערבייה נוצרית, ילידת נצרת שגדלה בחיפה, מתגוררת בשנה האחרונה בדירה שכורה בצהלה, יחד עם אחותה מונה, סטודנטית לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב. היא התגלתה בתחרות היופי של מגזין הנשים הערבי ליילק, ובשלוש השנים האחרונות חתומה בסוכנות הדוגמנות Devotional של בני הזוג יאנה גור ודויד ישעיהו. היא עשתה קמפיינים לקום איל פו ולדורין פרנקפורט והופיעה בתצוגות אופנה רבות, אולם הציבור הרחב נחשף אליה רק עם השתתפותה בתוכנית הטלוויזיה הישרדות.

        

       בחלק הראשון של העונה הנוכחית לא הצליחה נקאש להפוך לדמות דומיננטית על האי, והוצגה כדמות מרוחקת ומנותקת משאר חברי שבט הוראקן, עד שהועברה לשבט קויופה, שם ניכר כי פרחה מעט יותר ועדיין, נקאש לא מרוצה מהחברים על האי, ולא מצליחה להבין את חוקי המשחק שמובילים את רובם ככולם לשקר במצח נחושה.

        

       "באופי שלי אני אדם שלא סומך על אנשים, אז אחרי ההדחה בפרק הראשון, בה סיכמנו על הדחה של מישהו אחד ובסוף הדיחו מישהו אחר ללא ששיתפו אותי - זה נתן לי סטירת לחי. הרגשתי שהחברים בשבט לא רוצים להיות בחברתי. זה המשיך גם בפרק האחרון לאחר האיחוד, כשהרגשתי שהחברים באי מדברים מאחורי הגב שלי. אם יש לכם משהו לומר לי - תאמרו לי בפנים. בפרק ששודר ביום ראשון שעבר גיליתי את הפרצוף האמיתי של אנשים".

        

       "אני לא סומכת על טיטי. פתאום הבנתי שלאנשים באי אכפת רק מעצמם" (צילום: עדו לביא)
        "אני לא סומכת על טיטי. פתאום הבנתי שלאנשים באי אכפת רק מעצמם"(צילום: עדו לביא)

         

        מי אכזב אותך?

        "טיטי לא קיבלה בעין יפה את זה שבני הברית שלי הכינו לי עוגה מחול ושג'ני הכינה לי שרשרת מצדף".

         

        אבל אתן חברות טובות, לפחות כך זה נראה על המסך.

        "זה רק נראה ככה. ביום שלישי אמרתי בתוכנית שאני לא סומכת עליה ב-100 אחוז. אני יודעת שכדי לשרוד אני צריכה לסמוך על מישהו, אבל אני לא סומכת על טיטי. פתאום הבנתי שלאנשים באי אכפת רק מעצמם. שהם מנצלים אנשים אחרים כדי להתקדם".

         

        אבל זה המשחק.

        "סבבה. אבל אני לא אוהבת שמשתמשים בי. זה כמו טיטי, שאמרה לי שהיא התחברה אליי כאדם, ואחר כך אומרת שאני הפרויקט שלה כאילו אני איזו ילדה. טיטי חייבת להירגע".

         

        מי לדעתך יזכה במיליון?

        "אין לי מושג. אבל מי שמגיע לו לזכות הוא טילטיל".

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד