משחק הכיסאות הפריזאי: האם פניו של אלבר אלבז לבית האופנה דיור?

בעוד בית המשפט בפריז דן בפיטוריו של אלבז מלנוון ואיזה צד חייב לשני סכומים של עד 40 מיליון יורו, המעצב נצפה מסתודד עם בעלי השליטה בבית כריסטיאן דיור

איתי יעקב

|

06.12.15 | 12:12

אלבר אלבז. מה מתכנן המעצב הישראלי המצליח בעולם? (צילום:gettyimages)
אלבר אלבז. מה מתכנן המעצב הישראלי המצליח בעולם? (צילום:gettyimages)
רקע אידיאלי לבילוי עם בכירי ענף האופנה. התערוכה של לואי ויטון בפריז (צילום: באדיבות לואי ויטון)
רקע אידיאלי לבילוי עם בכירי ענף האופנה. התערוכה של לואי ויטון בפריז (צילום: באדיבות לואי ויטון)

ביום חמישי בערב הגיע מעצב האופנה אלבר אלבז לפתיחת התערוכה Volez, Voguez, Voyagez של בית האופנה לואי ויטון במוזיאון הגרנד פאלה בפריז. מאז עזיבתו את לנוון בסוף אוקטובר, הקפיד המעצב בן ה-54 להתרחק מאירועי אופנה בעיר ושמר על פרופיל נמוך. על פי דיווח של יומון האופנה WWD, אלבז – שהגיע לאירוע היישר מחופשה בישראל – דיבר ביחידות עם דלפין ארנו, בתו של יו"ר קבוצת היוקרה LVMH ברנאר ארנו, שתפקידה למצוא כישרונות ומעצבים למותגי החברה. קבוצת LVMH היא בעלת השליטה בבית האופנה כריסטיאן דיור, בעוד אלבז הוא אחד השמות המככבים בבורסת ההימורים לתפקיד המנהל הקריאטיבי של החברה, שהתפנה בעקבות עזיבתו של ראף סימונס באוקטובר האחרון.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

 

פריז חוזרת להתרכז באופנה. התערוכה Volez, Voguez, Voyagez של בית האופנה לואי ויטון  (צילום: באדיבות לואי ויטון)
    פריז חוזרת להתרכז באופנה. התערוכה Volez, Voguez, Voyagez של בית האופנה לואי ויטון (צילום: באדיבות לואי ויטון)

     

     

    לצד אלבז בולטים ברשימת השמות הפוטנציאליים גם ריקרדו טישי, המנהל הקריאטיבי של ז'יבנשי – מותג נוסף מקבוצת LVMH; המעצב אוליבייה רוסטאן מהמותג בלמן; המעצב ג'ונתן וו אנדרסון, שזכה השנה בפרס מעצב אופנת הגברים והנשים בטקס פרסי האופנה הבריטיים; וזוג המעצבים מריה גרציה קיורי ופייר פאולו פיקיולי מבית האופנה ולנטינו, הנמצא בבעלות בית המלוכה הקטארי. עם זאת, כדאי לציין כי אלבז הגיע לתערוכה לא רק ממניעים עסקיים, אלא כדי לכבד בנוכחותו את אוצר התערוכה אוליבייה סיאר, שאצר עם המעצב את התערוכה של לנוון בחודש מרץ האחרון.

     

     

    עוד ברשימת ההימורים להחליף את ראף סימונס: ריקרדו טישי, ג'ונתן וו אנדרסון, אוליבייה רוסטאן ומריה גרציה קיורי ופייר פאולו פיקיולי (צילום: gettyimages)
      עוד ברשימת ההימורים להחליף את ראף סימונס: ריקרדו טישי, ג'ונתן וו אנדרסון, אוליבייה רוסטאן ומריה גרציה קיורי ופייר פאולו פיקיולי(צילום: gettyimages)

       

       

      השיחה הפרטית בין אלבז לארנו היא לא אירוע יוצא דופן. השניים מכירים כבר זמן רב, אך זה הספיק להרמת גבות בענף האופנה. בכל זאת, בית דיור נמצא במרוץ נגד הזמן. ב-25 בינואר 2016 תתקיים בפריז תצוגת ההוט קוטור של בית האופנה, מהתצוגות החשובות של השנה, ועל המעצב החדש תוטל עבודה קשה: לייצר בזמן קצר תצוגת בכורה מרשימה, שתייצב את יסודותיו של בית האופנה לאחר עזיבתו של המנהל האמנותי הקודם.

       

       

      בית כריסטיאן דיור עדיין מנסה להתאושש. המעצב הפורש ראף סימונס (צילום: gettyimages)
        בית כריסטיאן דיור עדיין מנסה להתאושש. המעצב הפורש ראף סימונס(צילום: gettyimages)

         

         

        בהנחה שיהיה זה באמת אלבז שייבחר לתפקיד, סביר להאמין כי ההודעה בדבר מינויו תמתין עד לאחר ה-16 בדצמבר, היום שבו יפסוק בית המשפט בדיון שמתנהל בין המעצב לבית האופנה לנוון. בסוף אוקטובר פוטר אלבז בעקבות חילוקי דעות מקצועיים בינו לבין בעלת השליטה במותג, אשת העסקים הטיוואנית שאו-לן וונג, ומנכ"לית לנוון מישל יובאן.

         

         

        מרוץ נגד השעון. סופיה מצטנר בתצוגה האחרונה של כריסטיאן דיור (צילום: gettyimages)
          מרוץ נגד השעון. סופיה מצטנר בתצוגה האחרונה של כריסטיאן דיור(צילום: gettyimages)

           

           

          ביום שלישי האחרון נפגשו שני הצדדים בבית המשפט בפריז. על פי WWD, אלבז לא פנה באופן אישי להליכים משפטיים נגד המותג, ומי שמנהל אותם הוא איגוד העובדים של החברה, שהתנגד לעזיבתו של המעצב. על פי פרטים חדשים שנחשפו במשפט, בלנוון טענו כי אלבז ניסה למכור את אחזקותיו בחברה מאחורי גבה של וונג.

           

           

          מי חייב למי כסף? אלבר אלבז (צילום: gettyimages)
            מי חייב למי כסף? אלבר אלבז(צילום: gettyimages)

             

             

            עורך הדין של האיגוד טען כי על לנוון לשלם חבילת פיצויים בגובה שבין 20 ל-40 מיליון יורו לאלבז, בעוד עורכי הדין של לנוון טענו כי למעצב לא מגיעים פיצויים. הסיבה: אלבז עבד מול לנוון כספק קבלני שסיפק שירותי עיצוב תחת החברה AEK שבבעלותו, והוא קיבל מקדמה על עבודתו עד סוף 2015. בלנוון טוענים כי על אלבז להשיב את המקדמה שקיבל מהחברה עד סוף השנה, וכי הוא זה שחייב להם כספים ובוודאי שלא זכאי לדמי פיטורים. בעוד עשרה ימים ייפגשו שני הצדדים בבית המשפט להשמעת פסק הדין בנושא, ואולי אז ייחשף גם המעצב שיחליף את אלבז בלנוון.

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד