חנות הצמר שהפכה למוקד עלייה לרגל: "מגיעים לכאן כדי להבריא"

סריגה היא לא רק טרנד, אלא גם פתרון לבעיות בריאותיות ורגשיות – לפחות אם תשאלו את אורלי בן ארי, בעלת החנות צמר גורמה ברעננה, שגורמת לכולם להרים מסרגות

איתי יעקב

|

07.12.15 | 12:03

"סריגה היא תרפיה עבורי, עזרה ראשונה, האקמול שלי". אורלי בן ארי בחנות צמר גורמה (צילום: איתי יעקב)
"סריגה היא תרפיה עבורי, עזרה ראשונה, האקמול שלי". אורלי בן ארי בחנות צמר גורמה (צילום: איתי יעקב)
נראית כאילו נלקחה מעיירה אמריקאית בשנות ה-70. צמר גורמה ברעננה (צילום: איתי יעקב)
נראית כאילו נלקחה מעיירה אמריקאית בשנות ה-70. צמר גורמה ברעננה (צילום: איתי יעקב)

"מגיעים לכאן כדי להבריא, כדי לברוח ממחשבות, להירפא" – זה אינו סלוגן של חוות בריאות בגליל, אלא הסיפור מאחורי החנות צמר גורמה ברעננה. "יש לי לקוחה שכבר שבע שנים הולכת ברעננה וצועקת: 'תיכנסו לאורלי, היא ריפאה אותי!'" מספרת בהתרגשות בעלת החנות אורלי בן ארי. "האם של אותה אישה נפטרה שנה קודם לכן, והיא נותרה אלמנה. כשהיא נכנסה אליי לחנות היא היתה גוש עצבים, כל שריר אצלה בגוף היה תפוס. היא לא תפקדה בחיי היומיום". את המזור ל"מחלתה" מצאה אותה אישה בשתי מסרגות וכדור צמר. יש שיקראו לזה בחיוך תרופת סבתא.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

  

"התחלנו בסריגת כובעים בשיטת חמש מסרגות ומשם עברנו לגרביים", ממשיכה בן ארי. "היא סרגה מעל 300 זוגות גרביים וחילקה אותם לכל מי שהיא מכירה. לימדתי אותה שיטה לסריגת שמיכות, כי היא היתה זקוקה לסריגה שרק הידיים בה עובדות, ושולחות את הראש למקום אחר. זאת שיטה שמסייעת להרגיע את המחשבות. היא סרגה 13 שמיכות גדולות שחילקה לבני המשפחה הקרובה שלה, ועכשיו עברה לסריגה של דובים. הסריגה הפכה אותה לאדם חיובי, פתוח, מקבל – היא נרפאה".

 

כמו חנות ממתקים למבוגרים. צמר גורמה (צילום: נטע קונס)
  כמו חנות ממתקים למבוגרים. צמר גורמה(צילום: נטע קונס)

   

  צמר גורמה ממוקמת בסמטה קטנה היוצאת מרחוב אחוזה ברעננה, ונראית כאילו נלקחה מעיירה אמריקאית בשנות ה-70. כבר עשר שנים שבן ארי, 60, עושה מדי יום את הדרך מביתה בקריית טבעון לרעננה, מרחק של שעה ועשרים דקות נסיעה לכל כיוון.

   

  הכול מצמר - מצעיפים ועד בובות (צילום: איתי יעקב)
   הכול מצמר - מצעיפים ועד בובות(צילום: איתי יעקב)

    

   "לקראת גיל 50 החלטתי שאני רוצה תעסוקה קבועה", היא מסבירה למה הקימה את החנות לאחר קריירה כמעצבת פנים ועבודה בגלריה לריהוט עתיק. "התלוויתי לבן זוגי לערב קואצ'ינג, ובדרך חזרה הוא עשה לי קואצ'ינג ושאל מה אני רוצה לעשות בהמשך חיי. ישר עניתי: חנות לצמר ורקמה. זה היה ביום חמישי בערב, וביום ראשון בבוקר באתי לבקר את אמא שלי ברעננה. ראיתי שהחנות הזאת עומדת להשכרה, ולמחרת בשעה 12 בצהריים היה לי חוזה ביד. שישה ימים לאחר מכן כבר עמדה חנות חדשה".

    

   "כל מי שמתחיל ללמוד כאן סריגה לא רוצה לעזוב" (צילום: נטע קונס)
    "כל מי שמתחיל ללמוד כאן סריגה לא רוצה לעזוב"(צילום: נטע קונס)

     

    צמר גורמה היא כמו חנות ממתקים למבוגרים, עמוסה להתפקע בגלילי צמר, ציוד לסריגה, חוברות למידה ודוגמאות של אובייקטים סרוגים שיצרה בן ארי. את גלילי הצמר היא מייבאת באופן בלעדי מארצות הברית ואת גלילי האקרילן הסינתטיים רוכשת מיבואן מקומי. גאוותה הגדולה היא בשכמיות התחרה התלויות בחנות, אותן היא סורגת מחוטי צמר ייחודיים בצביעה בעבודת יד (חלקם צבועים במכחול, אחרים עם ספוג – כמו חוט המתחיל בצבע כתום ומסתיים בטורקיז).

     

    בן ארי מספרת כי בעשר השנים שהחנות פעילה היא לא שמעה מלקוחות התנגדות לשימוש בצמר, למעט תגובה אחת בפייסבוק מפעילת זכויות בעלי חיים שהאשימה אותה בעידוד רצח של חיות. "כל הצמרים שאני מייבאת הם מחוות גידול קטנות בארצות הברית ובדרום אמריקה, כך שאני מאמינה שתנאי הגידול שם הומניים", היא אומרת. "מעולם לא בדקתי את תנאי הגידול של הכבשים, אבל חלק מהחברות מגדירות את עצמן כירוקות לסביבה ומשתמשות באריזות ממוחזרות, כך שאני רוצה להאמין שהם גם מעניקים יחס ראוי לחיות".

     

    האם פנו אלייך לקוחות בחיפוש אחר תחליפים לצמר?

    "לא. הלקוחות שמגיעים אליי מבקשים את הצמרים בלבד. אני מוכרת מספר תחליפים מאקרילן, אבל מי שמחפש לייצר מוצר מחמם יעדיף את הצמר, גם אם הדק ביותר. אקרילן הוא חומר סינתטי שלא מחמם".

     

     (צילום: איתי יעקב)
     (צילום: איתי יעקב)

      

     בחנות גם כמה מדפים של ספרות מקצועית באנגלית בלבד, הפונים לאוכלוסיה האנגלוסקסית השולטת ברעננה. "כל הספרות המקצועית בתחום היא באנגלית", אומרת בן ארי. "בימים אלו אני שוקדת על ספר סריגה דו-לשוני ראשון, באנגלית ובעברית, שיתמקד במוצרים לתינוקות ולילדים. הספר השני יתמקד בשאלים ותחרות".

      

     מסרגה לכל מטרה. צמר גורמה (צילום: איתי יעקב)
      מסרגה לכל מטרה. צמר גורמה(צילום: איתי יעקב)

       

      לצד המוצרים, מקיימת בן ארי בחנות סדנאות ללימוד סריגה בשמונה מפגשים, אשר הובילו ליצירת קהילה של סורגות מקומיות. מגמת הסריגה נמצאת היום בפריחה גדולה ברשתות החברתיות, ובן ארי מעידה כי לאחרונה גוברת ההתעניינות בתחום מצד נשים, וגם גברים.

       

      אמן הסריגה האמריקאי סטיבן ווסט מעביר סדנה בחנות (צילום: נטע קונס)
       אמן הסריגה האמריקאי סטיבן ווסט מעביר סדנה בחנות(צילום: נטע קונס)

        

       "כל מי שמתחיל ללמוד כאן סריגה לא רוצה לעזוב", היא אומרת בחיוך. "לפני תשע שנים היתה כאן סדנה של 14 איש, שעד היום נפגשים פעם בשבוע לסריגה משותפת. היו לנו סדנאות מיוחדות של סריגה בהרים בצפון וסדנה ללימודי תחרה באסטוניה". לפני כשבועיים הגיע לסדנה בחנות אמן הסריגה האמריקאי סטיבן ווסט, סלבריטאי בתחומו. ווסט, 27, רקדן לשעבר, התמכר לסריגה כשהיה בסיבוב הופעות עם להקת מחול, ומאז הוא נחשב לסרגן פורץ דרך, בזכות צבעוניות ניאונית מיוחדת.

        

        (צילום: איתי יעקב)
        (צילום: איתי יעקב)

         

        סריגה היתה מאז ומתמיד חלק אינטגרלי מחייה של בן ארי. בגיל 6 כבר למדה לסרוג ומאז לא הפסיקה. היא מעידה כי תמיד החזיקה בתיק שתי מסרגות וכדור צמר, ובכל רגע פנוי היתה שולפת אותם וסורגת: מול הטלוויזיה, בתור לקופת חולים, בטיסה. "סריגה היא תרפיה עבורי, עזרה ראשונה, האקמול שלי", מתפייטת בן ארי. "התהליך התרפויטי הגלום בטכניקת הסריגה מאפשר לחזור על פעולות לא מסובכות, שבצורה זו או אחרת משקיטות את המחשבות. אני לא זזה בלי שתי מסרגות וצמר. אני תמיד סורגת – בין אם יש לי 10 דקות פנויות בבוקר לפני היציאה לחנות, או כדי להירגע בלילה לפני השינה".

         

        מחירים: החל ב-12 שקל לכדור צמר ועד 350 שקל.

        צמר גורמה. אחוזה 111 (בסמטה), רעננה. טל' 09-7427020. שעות הפתיחה: א'-ב', ד'-ה' 13:00-9:00, 19:00-16:00; ג', ו' 13:00-9:00.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד