החיים בעיר מצליחים להשכיח באופן כמעט מוחלט את הקשר בין האדם לטבע. מי שאינו רגיל לישון מחוץ לבית, לא יעלה בדעתו ללון בגינה ציבורית או בפארק בעיר – חוויה חזקה שנשמרת לקמפינג על החוף או לטיולי טבע למיטיבי לכת.

Tree Hotel הוא מלון קטן - יש בו רק חדר אחד – שהוצב בסתיו בליבו של פארק ז'ארדים דא אסטרלה (Jardim da Estrela, גן הכוכב) במסגרת אירוע תרבות בליסבון, בירת פורטוגל. מאז כבר הספיק המלון לנדוד ברחבי פורטוגל ולהפוך למוקד אדריכלי, עיצובי ותיירותי מסקרן.

"מלון-עץ" נוצר במטרה להציף שאלות על המתח בין החיים בעיר לבין הטבע, ועל הנתק הנפשי המתחזק בין האדם העירוני לבין השקט המאפיין את הטבע. באמצעות הפרויקט מבקשים יוצריו לאפשר למבקרים בו למצוא מחבוא ומחסה משאון העיר, ולשוב אל הטבע מבלי לוותר על התנאים שמעניקים המגורים המודרניים. לא פחות, הם ביקשו להגביר את המודעות והאחריות הסביבתית, במציאות שבה מתעצם הפער בין האדם לסביבתו הציבורית.

לילה בפארק. מי מוכן להתחבר לטבע? (צילום: Studio dass)
לילה בפארק. מי מוכן להתחבר לטבע? (צילום: Studio dass)

המבנה מורכב מתשעה משטחי משולשים שונים בצורתם, המרכיבים חלל מגורים אינטימי שמאפשר - באמצעות פתחי חלונות - מגוון של קשרי מבט בין פנים לחוץ. מידותיו של המלון משתנות מנקודה לנקודה, והמבנה כולו נראה כמרחף באוויר משום שהוא מנותק מהאדמה ומוצב על קוביות נמוכות ונסתרות. בכך הוא אינו חוסם את הטבע המקיף אותו, אינו פוגע בו, אינו מצריך יסודות וקל לנייד אותו.

במפלס התחתון יש מיטת-ספה רחבה, התופסת כמעט מחצית משטח החדר, וחדר שירותים עם כיור. סולם עץ מוביל אל המפלס העליון שבו ממוקמת מרפסת-גג פתוחה לשמיים. אפשר להציב בה כסאות וליהנות מהשקט ומהנוף. לא ברור כיצד ניתן להעביר כאן לילה של שינה בטוחה, כשהחלונות חסרים וילון או תריס ומאפשרים חדירת אור יום ומבטים חודרים של עוברי אורח סקרנים; מצד שני, אפשר לומר שהמבנה מצליח לתפוס את תשומת הלב שביקשו מתכנניו.

הסולם שאיתו עולים למרפסת (צילום: Studio dass)
הסולם שאיתו עולים למרפסת (צילום: Studio dass)

"מלון-עץ", שרובו עשוי עץ, מגשר בין השפה העיצובית העכשווית לבין רעיונות העומדים בבסיס הפרויקט. במטרה ליצור מבנה שישתלב בטבע ולקדם פתרונות ייצור, שותפו בתהליך יועצים שונים: ביולוגים, אדריכלי נוף, חברות בנייה ותעשייה.

זהו פרויקט של האדריכל דוד סיברה (David Seabra) והמעצבת סוזאן רוסלר (Susan Röseler), שהקימו לפני כעשר שנים את הסטודיו הפורטוגלי DASS וזוכים באופן עקבי בפרסים על מיצבים שכאלה. עבודותיהם בולטות באתגר שהן מציבות בפני הצופים, כאשר הן מאפשרות לפרש מחדש את המרחב היומיומי - כיכר העיר, הקניון, הרחוב והגן הציבורי. בטקסט שמלווה את העבודה, הם מסבירים: "בית העץ הוא מקום קסום, מקום מסתור רומנטי בטבע. מקום זעיר הממוקם בין העצים ומאפשר לשחק, לעבוד, לנוח או לחלום".

המעצבת סוזאן רוסלר והאדריכל דוד סיברה, סטודיו DASS (צילום: Studio dass)
המעצבת סוזאן רוסלר והאדריכל דוד סיברה, סטודיו DASS (צילום: Studio dass)