אם הייתם אומרים לסתיו סטרשקו בן ה־16, נער רחוב רעב ואבוד, שבחלוף שש שנים הוא כבר יתמנגל באירועי השקה עמוסי סלבס, לבוש בשמלה צמודה וקצרה, כאשר כל דכפין מתחננים לסלפי איתו - הוא היה צוחק לכם בפנים.

הוא לא היה בטוח אז שבכלל יישאר בחיים: פאנקיסט, ילד רחוב שחי שלוש שנים בלי בית, מגיל 15 ועד גיל 18; עמוס עגילים בגבה, בלחי, בלשון, בפטמה, עם הרחבות באוזניים ושלושה חורים מעל השפה, מגפיים צבאיים גבוהים ופס שחור מרוח מתחת לעיניים. לפעמים ישן אצל חברים, לפעמים על ספסל בגן מאיר, לפעמים לא ישן בכלל. גם אוכל לא תמיד מצא, וימים שלמים הסתובב רעב. אבל אוכל זה לא מה שהוא חיפש, אלא קבלה עצמית, כזו שתעזור לו להשלים עם מי שהוא. וזו, תודה לאל, הגיעה בסוף.

"הפסדתי את הילדות שלי בגלל שכל כך פחדתי לצאת מהארון ולהבין שאני מי שאני: לא בדיוק אישה, אבל גם לא גבר. בגלל זה ניתקתי קשר עם כל חברי הילדות שלי וברחתי למקומות פחות טובים", הוא מספר. "בגיל 14 התחלתי סוג של בריחה מן המציאות. הייתי בורח לתל אביב ומצאתי לעצמי מעגל של חברים שהם שונים מהנורמה, פאנקיסטים ואימואים. אוסף של נשמות תועות שהרגישו כמוני, שונים מכולם.

"כל החיים שלנו סבבו סביב דיזנגוף סנטר או גן מאיר. זו סביבה שהיו בה סמים, למרות שאני תמיד נרתעתי מזה ולא עשיתי. סביבה לא בריאה. הזנחתי את הלימודים, אמא שלי נורא דאגה, אבל אני פשוט ברחתי. שוטטתי ברחובות ולא חזרתי הביתה. אמא שלי המקסימה נתנה לי כל החיים כל מה שהייתי צריך, אבל זה לא מה שהיה חסר. לא ידעתי איך החברה תגיב ואיך המשפחה תגיב אם הם יידעו מי אני באמת. זו הייתה הבעיה שלי".

איך התפרנסת?

"מדי פעם הייתי עובד ומדי פעם הייתי חוזר ומבקש כסף מההורים. בגיל 16 התחלתי לדגמן והתחילו לקרות לי דברים טובים, אבל עדיין הייתי ברחוב. לקח לי בערך שנה להבין שיש לי אחלה הזדמנות, ושאם אני רוצה להציל את עצמי אני צריך לעזוב את האנשים שדוחפים אותי למטה ולעזוב את הרחוב".

מספסל בגן מאיר למסלול של דונה קארן

היום אין כמעט אדם בישראל שלא יודע מי זה סתיו סטרשקו. הדוגמן בן ה־22 נכנס לפני שלושה חודשים לבית "האח הגדול" והפך בִן לילה לדמות מוכרת. מערכת היחסים הסימביוטית שלו עם סטלה עמר, הריב עם שיר אלמליח והאהבה למושיק עפיה – כל אלה השכיחו מציבור שלם את העובדה שמדובר בגבר הלבוש בבגדי נשים, שנראה כמו בחורה אבל מדבר על עצמו בלשון זכר. עכשיו אנחנו נכנסים למכולת לקנות לסטרשקו חפיסת סיגריות, והמוכר, לא אחד שהייתם מניחים שיצטיין בראש פתוח, מסתחבק איתו ומפציר בו לעשות סלפי בשביל הבת שלו. זה "האח הגדול" – הצד הנפלא.

סטרשקו נולד באוקראינה, בעיר דנייפרופטרובסק. כשהיה בן שנתיים עלו הוריו לישראל וגילו שלא חלב ולא דבש. הם התיישבו ברמת גן ואביו, שלא הצליח למצוא עבודה, הידרדר לשימוש בהרואין. כשהיה בן חמש עזב אביו את הבית והקשר איתו נותק. אמו גידלה אותו לבד ופרנסה אותו מעבודתה כקופאית ב"מגה". הם עברו תקופות קשות של עוני. לדבריו של סתיו, הממשלה הציעה לא פעם לאמו לקחת אותו כדי להקל עליה, אבל היא לא ויתרה על גידולו.

בגיל 13 התחיל להבין שהוא שונה. הוא התחיל לזהות בתוכו את נטייתו המינית, אבל לא העז להגיד לעצמו את המילים המפורשות. ליד כולם הוא שיחק את המשחק, לבש בגדים גבריים והתהדר בחברה. אבל בתוכו בער. שנתיים מאוחר יותר, כאמור, הוא החל את המסע שלו ברחוב והחל גם להאריך את השיער. אז גם אנשים סביבו החלו להתבלבל ולחשוב שהוא נערה. הוא עדיין לא העז להודות בכך בפני עצמו, אבל הטעות מצאה חן בעיניו. כשסתיו היה בן 17 עבר ברחוב דיזנגוף הסטייליסט אלעד בר און וראה אותו. הוא נעצר, נדהם ולקח אותו מיד לצלם רון קדמי, שליהק אותו בו במקום להפקת אופנה מגזינית.

משם הוא הגיע לסוכנת אלינור שחר ובניצוחה החל את דרכו ככוכב רשת עם בלוג פופולרי בטמבלר ואינספור אזכורים במגזינים אינטרנטיים. כך הגיעו אליו אנשי "טויוטה", שהציעו לו להשתתף בפרסומת למכונית שהכתה גלים בעולם והפכה ויראלית. הוא הפך לדוגמן מבוקש בחו"ל וכיכב על מסלולים רבים, לרוב כדוגמנית ולא כדוגמן. הוא עבד במילאנו, בניו יורק ובלונדון, קיבל קמפיין של דיזל והשתתף בתצוגה של דונה קארן ובהפקות מערכתיות רבות, כולל ב"ווג" האיטלקי. גם בארץ התחילו לשמוע עליו דרך הצלחתו הבינלאומית ובזכות תפקיד בסדרה "בלו נטלי", אבל רק ההשתתפות ב"האח הגדול" גרמה לו להפוך למפורסם כפי שהוא היום.

"היה דיבור איתם כבר בעונות הקודמות ואז לא רציתי", הוא מספר, "אבל העונה הזו הייתה עונת VIP ובגלל זה התגמול היה גדול יותר, וזה גם נמשך פחות זמן. בשלושה חודשים הייתי מאבד את זה לגמרי, ולא שלא איבדתי את זה בחודש שהייתי שם".

אז בדיעבד?

"אני שמח שעשיתי את זה, למרות שלא היה לי טוב שם. יש שם אנשים שאני מאוד שמח שהכרתי, כמו מושיק, סטלה, נירו, ישראל ומוטי. אני בקשר יומיומי עם מושיק וסטלה ואני מאוד אוהב אותם".

אני, כצופה, הרגשתי שברגע שסטלה הגיעה, אתה נעלמת בתוכה.

"תראי, השבוע הראשון בבית זה סוג של אידיליה. סטלה הגיעה רק אחרי זה. אין מה לעשות, בשלב הזה אתה פחות מתעסק בלהביא את עצמך למסך, אתה כבר חי את זה. אמרו לי הרבה שכל הזמן ריכלנו, אבל באמת שלמי שלא היה שם קשה להבין את זה. אני דווקא מרגיש שהבאתי לשם את עצמי, ושהתאקלים שהיו לי בבית עם איציק ושיר הם בגללי, ולא בגלל סטלה. היא לא מרשעת, היא פשוט בן אדם שאומר מה שהוא חושב בפרצוף, ללא מעצורים".

יצא לך לדבר עם שיר אחרי שיצאתם מהבית?

"לא, ואני מאוד מקווה שהיא לא כועסת כי אין לי שום דבר נגדה, אבל אין שום טעם ללבן עניינים כי זה לא החיים שלי. מצד שני החיים שלי עכשיו זה גם לא החיים שהיו לי כשנכנסתי. זה נורא כיף לקבל אהבה מאנשים ברחוב, אבל אני מרגיש שהחיים הקודמים שלי נמחקו, כי אני רק סביב זה וסביב עבודה. מבקשים ממני לעשות סלפי על בסיס שעתי וזה כיף, אבל לפעמים אני במצבי רוח פחות טובים או שאני ממהר, ובכל זאת אני צריך להיות נחמד לכולם".

לרחם על קייטלין

המופע הגדול של סתיו אל מול האומה כולה הגיע בתזמון מדהים יחד עם סיפור הפיכתו של ברוס לקייטלין ג'נר. להפתעתי, סתיו לא ממהר לשמוח בשמחתה. "זה עושה לי די עצוב הסיפור הזה, לדעת שהוא חי עם זה בסתר כל כך הרבה שנים, כי אני יודע כמה זה נורא. אלה חיים איומים. אחוז ההתאבדויות בקרב הטרנסג'נדרים הוא מאוד גבוה כי זה מאוד קשה. כמובן מה שמנחם בכל זה זה לראות איך המשפחה מקבלת אותה ולקוות שהסיפור הזה יהווה דוגמה לחברה.

"ההבדל ביני לבינה הוא שאני מתייחס לעצמי בלשון זכר ואני לא מעוניין לעבור ניתוח לשינוי מין, ולכן אני לא נחשב טרנס. נוח לי במצב הזה. הגעתי לסוף ההתפתחות שלי ואני שלם עם הגוף שלי כמו שהוא. אני חושב שאולי היום לאנשים קל יותר לקבל את זה שיש גבר, ויש אישה, ובאמצע יש עוד כל מיני דברים. יש ספקטרום, וגם לגבר הכי מאצ'ו יש צדדים נשיים, ולנשים יש תכונות שנחשבות יותר גבריות. הנושא הזה מרתק אותי ואני נורא רוצה ללמוד לימודי מגדר".

בגיל 16 החליט לצאת מהארון מול אמו. "היא ניסתה לשכנע אותי שזה יעבור, אבל הייתי נחוש והיא קיבלה את זה", הוא מספר. בגיל 18, אחרי 13 שנים של נתק מוחלט, חודש הקשר עם אביו בהצעת חברות ששלח לו האב בפייסבוק. היום האב מתגורר בסמוך לאם, ברמת גן, והם בקשר קרוב. "בגלל שהכרנו בשלב כל כך מאוחר בחיים, שנינו היינו צריכים לקבל אחד את השני כמו שאנחנו. אני אותו והוא אותי. הוא גאה בי".

את הדמות בתמונה שהייתה תלויה מעל מיטתו בבית "האח" הוא מנשק כבר שלוש שנים. קוראים לו ליאון דוידסון, פרח רפואה בן 23 שהכיר במילאנו. "אני הייתי שם בעבודת דוגמנות, והוא היה שם כי נסע למבחני קבלה באוניברסיטה לרפואה. נפגשנו במסיבת ההשקה של ברברי. הוא מתעניין באופנה ואותי הזמינו כדוגמן. גילינו ששנינו מישראל והיה לנו סמול טוק, וזהו. אחרי חודש נפגשנו במקרה ברוטשילד. זו הייתה התאהבות מאוד מהירה. תוך פחות מחצי שנה שכרנו יחד דירה במילאנו ועברנו לשם. הוא התחיל ללמוד רפואה ואני אמרתי יאללה סמאללה, ועברתי.

"הוא האוצר בחיים שלי. הייתי מאבד את השפיות אם הוא לא היה שם בשבילי. הוא הגבר האולטימטיבי. אנחנו כבר שנתיים וחצי גרים שם, במרכז מילאנו, האוכל מהמם והחיים סבבה לגמרי. מאז שיצאתי מ'האח' לא חזרתי לשם כי אני כל הזמן בעבודה פה, אבל זה לא נורא, כי גם ליאון הרבה פה ורוב הזמן רק טס למבחנים".

איך המשפחה שלו קיבלה אותך?

"ברור שבהתחלה הם לא כל כך הבינו, אבל כשהם הכירו אותי כאדם, הכל נפתר. היום אנחנו בשלב כזה של מערכת יחסים שהמשפחות שלנו כבר אחת בתוך השנייה. הנה עכשיו דיברתי עם סבתא שלו בטלפון.

"בשלוש השנים האלה הוא חווה איתי עליות וירידות בקריירה שלי ותמך בי בְּאַפּס אנד דאונס. דוגמנות זו לא עבודה כל כך קלה. יש המון אופציות שנראות באופק אבל בסוף נופלות ולא הכל זוהר. הוא איתי בזה, ואני תומך בו בהחלטה של הלימודים. הוא עזב קריירה מאוד מצליחה ומכניסה בשביל זה. הוא מינף עסק של תקליטים אקספרמנטליים נדירים שהוא סחר בהם. הוא עשה המון כסף ועזב את זה כדי להגשים חלום. יש לו תשוקה גדולה לזה ואני תומך בו בדרך שלו".

מאז שירד במגלשה, סטרשקו הספיק לקטוף קמפיין לרשת TOPTEN ולשחק בתפקיד מרכזי בסדרה חדשה שתעלה בנטפליקס בספטמבר. הפרק שבו הוא משתתף עוסק בנער שעובר תהליך לשינוי מין בעודו נמצא בזוגיות עם נערה ומסתיר את השינוי ממנה ומהסביבה. סטרשקו, שמשחק את הנער, חזר ממש עכשיו ממקסיקו אחרי שבועיים של צילומים, שאמורים להמשיך בקרוב בניו יורק.

"הבמאי של הסדרה עובד במקביל על סרט דוקומנטרי על חייה של אנדראה פז'יק (דוגמנית טרנסג'נדרית מפורסמת מאוד שהחלה את דרכה כאנדריי פז'יק, ולאחרונה עברה ניתוח לשינוי מין והשלימה את הפיכתה לאנדראה; מ"ז) ואני חושב שהוא הושפע מזה. הרעיון הוא להראות שאין באמת קשר בין העובדה שגבר רוצה להיראות כמו אישה לבין הנטיות המיניות שלו".

באמת? אתה מכיר גבר כזה שהוא סטרייט?

"אני מכיר אישה שעשתה ניתוח לשינוי מין כדי להפוך לגבר והיא יוצאת עם גברים, כן".

את האודישן לסדרה הוא עשה בסקייפ, "ולא לקח יותר מ־20 דקות עד שהבמאי החליט שזה שלי. כל השחקנים בסדרה לא מוכרים. זה הקטע של נטפליקס, כמו ב'כתום זה השחור החדש' שלהם".

איך היו הצילומים במקסיקו?

"זו הייתה טירונות של שבועיים. הייתי צריך להוציא מעצמי משהו שבחיים לא הוצאתי מול מצלמה. צילמנו המון סצנות סקס וזה היה מביך ברמות. היינו ערומים וזה היה סצנות לפנים, ממש".

אז עכשיו אתה הולך לכבוש את הוליווד?

"הלוואי. אני מקווה שאחרי שהסדרה תצא בספטמבר אוכל להמשיך בדרך הזו. לדגמן זה כיף ואני אסיר תודה על מה שקיבלתי - בזכות זה יצא לי לראות את העולם הזה, אבל הסדרה לגמרי פתחה לי את התיאבון".

מתוך קמפיין רשת בתי האופנה TOPTEN (צילום: דודי חסון)
מתוך קמפיין רשת בתי האופנה TOPTEN (צילום: דודי חסון)