שר: "יש לחיים שלי כיוון"

ג'וש: "כן, לכיוון הקניון"

ב-19 ביולי 1995 עלה לאקרנים סרט נעורים שאף אחד לא חזה את הצלחתו. אומנם את התפקיד הראשי גילמה אלישיה סילברסטון, כוכבת צעירה שסחפה את חובבי המוזיקה של התקופה בשני קליפים ללהיטים של להקת אירוסמית', והוא זכה לקידום מסיבי בערוץ MTV – אך איש לא יכול היה לצפות את המעמד הפולחני שלו יזכה "קלולס" בן לילה בזכות שילוב בין רוח נעורים, הומור עצמי וחיבה מתפרצת לאופנה.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

כבר ביום שהגיע לבתי הקולנוע גרף "קלולס" את המקום הראשון, ובסוף השבוע שאחריו הכניס 10,600,000 דולר. הוא הפך למרענן הרשמי של אותו קיץ, ולשפה של צעירים ברחבי העולם. בעקבות "קלולס" רצו נערות מתבגרות לקניונים ורכשו חצאיות משובצות וגרביים בגובה הירכיים, וגם היום אנחנו עדיין רואים הומאז'ים לסרט, כמו הקליפ שיצרה בהשראתו הזמרת איגי אזליה. לאחרונה אף מבטיחים יוצרי הסרט כי הוא מתוכנן להפוך למחזמר שיופיע על במות ברודוויי.

"קלולס" (המבוסס באופן חופשי מאוד על "אמה" מאת ג'יין אוסטן) עוקב אחר חייה של שר הורוביץ, תיכוניסטית אמריקאית פופולארית ועשירה העסוקה בעיקר בעצמה, במלתחה הממוחשבת שלה (שיא ההיי-טק של התקופה), בטלפון הסלולרי שצמוד לאוזנה (הרבה לפני עידן הסמארטפונים) ובחבריה הטובים. לכאורה מדובר בקומדיית נעורים שטותית, אך "קלולס" הצליח ללכוד את הלך הרוח של דור שלם – שלא רצה את מצוקות ההתבגרות והתהיות שאפיינו את הכוכבים של סרטי שנות ה-80 ומוזיקת הגראנג', והעדיף להחליף אותם בבגדים ממותגים, מסיבות, שאיפה למעמד חברתי וחיפוש אחר רומנטיקה.

ההומור העצמי הציג את התרבות של התיכונים האמריקאיים, שבשנת 2015 כבר הפכה לטון השולט בעולם המערבי: תיעוד עצמי בלתי פוסק ומבנה חברתי היררכי המחולק לסגנונות אופנתיים (עניין שצוטט מאז בכל סרט נעורים אחר). לרגל ציון 20 שנה ל"קלולס", אספנו את 20 שיעורי האופנה שלמדנו משר והחבורה – כלומר, כל מה שלא באמת כדאי לעשות.

1. חברוּת זה ללבוש בגדים זהים

תלמידה אחת בחליפת מיני משובצת זו אמירה אופנתית, שתיים לבושות באותה חליפה בצבעים אחרים זו כבר סצנת פתיחה בלתי נשכחת. שר וחברתה הטובה דיון החזירו את הסטים לאופנה בגדול, וסימנו את תחילת טרנד מראה ה"סקול גירל".

2. החיים מתפרקים? לכי לקניון

מה עושה שר כשהחיים הופכים לקשים? "הרגשתי אימפוטנטית ובחוסר שליטה, דבר שאני מאוד מאוד שונאת. הייתי חייבת למצוא מקלט, מקום בו אני יכולה לאסוף את המחשבות שלי ולמלא מצברים". או במילים פשוטות: הקניון הקרוב לביתך.

3. טוב למות בעד המעצב הנערץ עלייך

איך מגיבה שר כששודד מצמיד אקדח לראשה ודורש שתשכב באמצע הרחוב בשעת לילה מאוחרת? היא פותחת את המעיל, מציגה שמלת מיני אדומה ואומרת לו: "אתה לא מבין, זה אלייה (אזדין אלייה, ה"ש). זה מעצב חשוב מאוד".

4. החיים הם מייקאובר אחד ארוך

על פי תורתה של שר, מייקאובר מושלם – כזה שיהפוך כל קלולסית לפופולארית – כולל צבע שיער חדש, חולצת פולו גזורה שחושפת את הבטן, שיעורי אירובי מקלטת וידאו ולמידת מילה מסובכת חדשה בכל יום. למרות שבסרט זה לא בדיוק מה שהתאים לדמות של חברתה טאי, השחקנית בריטני מרפי שגילמה אותה עשתה מייקאובר משמעותי מאוד לאחר שהתפרסמה בזכותו.

5. היפ הופ? טוב למסיבה, לא לאופנה

בנים מתבגרים, חושבים שאתם מגניבים? את הבנות זה לא מרשים. "טוב, אני לא רוצה לבגוד בדור שלי, אבל אני לא מבינה איך נערים מתלבשים היום. אני מתכוונת, נו באמת, זה נראה כאילו הם נפלו מהמיטה שלהם ולבשו את מכנסי הבאגי שלהם ולקחו את השיער השומני שלהם ושמו מעל כובע מצחייה הפוך, ואנחנו אמורות להתלהב? אני לא חושבת!"

6. בנים זה כמו נעליים

לשר יש גם הסבר טוב מאוד למה היא שומרת על בתוליה: "אתן רואות כמה אני קפדנית בבחירת הנעליים שלי, והן רק עבור הרגליים שלי".

7. מותר ללבוש גופייה בתור שמלה, כל עוד חתום עליה מעצב אופנה

כמו הורים רבים, גם אביה של שר מזדעזע כשהיא יוצאת למסיבה בגופייה לבנה על תקן שמלה.

אבא של שר: "מה זה?"

שר: "שמלה".

אבא: "מי אמר?"

שר: "קלווין קליין".

8. רוצה לשרוף קלוריות? אל תבני על שיעור ספורט

שיעורי התעמלות בבית הספר הם זמן טוב להרבה דברים: לעמוד ולחכות בתור במשך 45 דקות, ללעוס מסטיק, לרכל או לדבר בטלפון. מי שרוצה לעשות ספורט, עדיף שתעשה זאת בזמנה החופשי. או במילותיה של שר: "אני בספק אם שרפתי את כמות הקלוריות של מסטיק ללא סוכר".

9. מראות משקרות

הרבה לפני הסלפי, שר הבינה שכאשר את מתלבשת לאירועים חשובים אסור לסמוך על מה שאת רואה במראה או על מה שאומרות לך חברותייך. לכן היא צילמה את עצמה במצלמת פולרואיד, והחליטה לפי התמונות. היום אפשר להסתפק בסמארטפון.

10. תלבושת אחידה זה לא דבר רע

בעולם של "קלולס" בהחלט יש דבר כזה תלבושת אחידה, רק שהיא לא עומדת בהנחיות של משרד החינוך. כדי להרכיב את המראה הנכון לבית הספר עלייך להצטייד בחצאיות מיני קצרצרות, גרביים עד הירכיים, נעלי מרי ג'יין, כובעי ברט, תיקי גב מיניאטוריים שלא יצליחו להכיל אף ספר, סרטים לשיער וחולצות בטן.

11. יש זמן נכון לניתוח אף

והזמן הזה הוא לפני האוניברסיטה. אגב, אין שום צורך להסתיר את הניתוח הפלסטי ולהתחבא בבית, אפשר פשוט להסתובב עם פלסטר מעוצב על האף.

12. בנים אוהבים בגדים חשופים

הרבה לפני שהמחשוף והישבן של קים קרדשיאן כבשו כל פינה, למדנו משר שאם רוצים למשוך את תשומת לבם של הבנים בכיתה, כדאי לחשוף קצת מהגוף. ויש לזה הסבר פשוט: "שמלה שמראה קצת עור חשוף מזכירה לבנים עירום, ואז הם חושבים על סקס".

13. אופנה יכולה להיות מסוכנת בכביש

במיוחד אם את נועלת נעלי פלטפורמה כשאת לומדת לנהוג, ואז מגלה שפלשת בטעות לנתיב הנגדי.

14. ידע באמנות הוא תמיד שימושי

לא רק שהוא הופך אותך לאנינת טעם, הוא גם מאפשר לך ללעוג למראה של בנות אחרות ועדיין להישמע מתוחכמת בעיני עצמך. או כפי שאומרת שר על אמבר – יריבתה הגדולה בכיתה: "היא לחלוטין מונֵה. זה כמו בציור, רואה? מרחוק זה בסדר, אבל מקרוב זה בלגן גדול".

15. זהי את האויבת, ואל תתלבשי כמוה

כשאותה אמבר מעזה להגיע לבית הספר בתלבושת דומה לזו שלבשה שר קודם, היא מתקיפה אותה מיד בשאלה: "האם זו את שחיטטה לי בכביסה?"

16. החיים הם לא פרסומת (גם אם זה נראה ככה)

לשר יש מלתחה חשמלית מסתובבת, תוכנת מחשב שמייעצת לה מה ללבוש בכל בוקר, ג'יפ נוצץ שקיבלה מאבא למרות שעוד אין לה רישיון נהיגה ואת החברים הכי פופולאריים ועשירים בבית הספר, ועדיין היא מסבירה: "אתם בטח חושבים שהחיים שלי נראים כמו פרסומת, אבל בעצם יש לי חיים נורמליים לחלוטין של נערה מתבגרת. אני קמה בבוקר, מצחצחת שיניים ובוחרת את הבגדים לבית הספר". ואף מילה על כמה הבגדים האלה עולים.

17. הבגדים עושים את האדם

רוצה לעבור טסט? לימודי הנהיגה הם רק בעדיפות שנייה אחרי בחירת המלתחה שלך ליום הגדול: "איפה החולצה הלבנה בלי הצווארון מפרד סיגל? זה הלוק הכי מהוגן שיש לי", זועקת שר כשהיא מחטטת בערימות של בגדים.

18. יש סיבה טובה (ומפתיעה) לא להתאהב בגברים שמעדיפים גברים

והיא שהם יודעים להתלבש. כמו שמודה שר בהשלמה כשהיא מגלה כי מושא אהבתה מעדיף את בני מינו: "הוא באמת מתלבש יותר טוב ממני, אז מה אני הייתי יכולה להביא למערכת היחסים בינינו?"

19. תמיד יש מה לעשות בבית הספר

אבא של שר: "מה עשית היום בבית הספר?"

שר: "חנכתי את הכפכפים הסגולים שלי".

20. גם נערות חומרניות יכולות להשתנות

אחרי שקנתה כל בגד אפשרי ושפטה אנשים לפי איך שהם מתלבשים, שר זוכה להארה ומבינה ש"החלטתי שאני צריכה מייקאובר כללי, אבל הפעם המהפך הוא בנשמה". כדי להיות פחות אנוכית ויותר מתחשבת בעולם, היא מתגייסת לאיסוף תרומות ונפרדת מחפצים כמו זוג מגלשיים וקוויאר אדום. זה אולי לא בדיוק מה שנזקקים צריכים, אבל אין ספק שהיא עצמה נמצאת סוף סוף בדרך הנכונה.