באמצע אחת מהופעות הסטנד-אפ שלו בניו יורק עצר הקומיקאי עזיז אנסרי את ההופעה ושאל את הקהל בפנים רציניות לחלוטין: ״סליחה, אני יודע שזה יישמע מוזר, אבל יש סיכוי שתתנו לי לקרוא את הודעות הטקסט שאתם שולחים לבן או לבת הזוג שלכם?״.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק!

הקהל, כמובן, הגיב בהתלהבות, והמנהג החד פעמי הפך לחלק מהריטואל הקבוע בהופעה של אנסארי, שפשוט ישב ונראה מרותק מתחלופת הודעות בין שני אנשים שהוא לא מכיר ואותם מעולם לא פגש.

״זה נשמע ביזארי לחלוטין, אני יודע״, הוא אמר השבוע בראיון ליו.אס.איי טודיי, ״אבל בנקודה מסויימת, אחרי שכבר עשיתי את זה במשך כמה הופעות, חשבתי לעצמי ׳וואו, אני מתערב שיש דרך לעשות מזה ספר ממש מעניין׳״.

כמעט שנתיים אחרי שראה את האור ושיחות עם מאות אנשים בזוגיות, יצא לאור בשבוע הבא הספר ״אהבה מודרנית״ פרי עטו, ומי שמצפה לצחוקים ובדיחות אמנם ימצא כאלו, אבל זה רחוק מלהיות הליבה. ועם הזמן שעובר עושה רושם שאפשר לשכוח מעזיז אנסרי הקומיקאי המוכשר, ואולי להתחיל להתרגל לתואר החדש שמדביקים לו כלי התקשורת בארצות הברית בשבוע האחרון: עזיז אנסרי, חוקר האהבה המשפיע ביותר של העת האחרונה.

דייט לא מוצלח ו-3.5 מיליון דולר

מי שעוקב אחרי הקריירה של אנסרי יודע שהספר הזה ממש לא בא משום מקום. כבר לפני כמעט שנתיים כתבנו כאן בערוץ על המהפך שעובר על המצחיקן המוכשר, ואיך משחקן (מצויין) וקומיקאי (אדיר) הוא הופך להיות הקול השפוי של רווקי ארצות הברית. שנתיים אחרי, ועם מערכת יחסים שהתחילה קצת אחר כך (״זה קשה, בן אדם. מערכת יחסים זה עבודה רצינית״, הוא אומר בראיון לוושינגטון פוסט), עזיז אנסרי מתיימר לפצח את בעיית האינטימיות והאהבה של הדור שלו.

ולפי הביקורות שהספר הזה מקבל, הוא לגמרי מצליח.

למרות שאנחנו רגילים לראות אותו מחייך ועושה פרצופים, בהקדמה לספרו (שעדיין, רק נזכיר, לא יוצא, ולכן אנו מסתפקים בחלקים נבחרים ששוחררו לעיתונות) הוא חושף שאת המהפך בחייו ואת ההחלטה הגורלית לחקור את עולם הדייטינג המודרני קיבל דווקא לאחר דייט מאוד לא מוצלח.

״הדייטים הלא מוצלחים הם לא אלו שמסתיימים בשתיקה מביכה או בניסיון הימלטות שלך מהחלון״, הוא כותב בגילוי לב. ״הדייטים המוצלחים הם אלו שנראה שיהיה להם המשך, ואז הצד השני פשוט מתאדה״. לאחר מכן מספר אנסרי על בחורה בשם טניה, איתה בילה ״לילה מדהים״, לדבריו, של התכרבלות ודיבורים, ואז היא נעלמה ולא הגיבה לאף אחת מההודעות שלו או מהניסיונות שלו ליצור קשר. ״סיפרתי את הסיפור הזה בהופעה״, הוא כותב, ״ופתאום יכולתי לראות שלכל אחד ואחת ממי שיושב שם בקהל הייתה טניה בשלב כזה או אחר בחייו״.

הדייט הלא מוצלח וההחלטה לעטות חלוק מעבדה השתלמה לו, אחרי שהוצאת פינגווין הציעה לו מקדמה של לא פחות מ-3.5 מיליון דולר, אותה הוא כמובן פדה בשמחה. עם הכסף הזה הוא שכר את שירותיו של פרופסור אריק קילננברג, ויחד הם יצאו לחקור את הרומנטיקה בעידן המודרני.

אלא ששבוע אחרי שנחתם החוזה, אי שם בסוף 2013, עורר הספר את השערוריה הראשונה שלו. לינה דנהאם, כוכבת ויוצרת הסדרה ״בנות״, חתמה גם היא באותו שבוע עם הוצאה אחרת על פרסום זכרונותיה תמורת מקדמה של 3.7 מיליון דולר. ההשוואה בין שני בני עשרים והרבה שמנסים לפצח את סודות האהבה הייתה בלתי נמנעת, כשדנהאם לא היססה לתקוף בחודש שעבר בראיון להוליווד ריפורטר: ״כשהודלף כמה קיבלתי עבור הספר שלי, היו 39,000 כתבות ששאלו ׳האם היא שווה את זה?׳. אבל אז גילו כמה עזיז אנסרי יקבל עבור הספר שלו, ואף אחד לא פצה את הפה!״.

דנהאם, אגב, בהחלט צודקת. גיבור הסיטקום הכה מוצלח ״מחלקת גנים ונוף״ נכנס ללב הקונצנזוס האמריקאי, מקום לא ממש מובן מאליו לבחור ממוצא הודי. כל פעולה של אנסרי בשנתיים האחרונות זוכה לתגובות חיוביות בלבד, ג׳רי סיינפלד כבר הכריז עליו כיורשו ואם משהו היה זקוק להוכחה עד כמה גדול מעמדו באמריקה היא הגיעה בשבוע שעבר, כשהפך לקומיקאי השלישי בלבד (לצד אדי מרפי וג׳ורג׳ קארלין) בכל הזמנים שמצליח למלא את המדיסון סקוור גארדן בניו יורק עד אפס מקום.

והראשון בהיסטוריה האמריקאית שהצליח לעשות את זה פעמיים באותו הלילה.

לכן, אולי, לא מפתיע גל הכותרות שהספר הזה זכה לו: ״שבע פעמים שאנסרי הוכיח שהוא גאון במערכות יחסים״, זעקה הכותרת באתר הפופולרי מיק. ״כולנו יכולים ללמוד משהו מעזיז אנסרי בכל מה שקשור להתנהלות בטינדר״, כתבו בוניטי פייר וגם הוושינגטון פוסט עצמו שיבח אותו ופרסם חמישה טיפים שלו ליחסים כאילו היו דברי אלוהים חיים. הוא עצמו, אגב, לגמרי לא מופתע: ״יבוא היום״, הוא אמר לטיים בראיון, ״שסטנד-אפ יפסיק לעניין אותי. אבל אהבה? מערכות יחסים? אני לא בטוח שאני אפסיק להתעניין בזה אף פעם״.

לינה דנהאם, שומעת?

אולי זו הכנות שלו, אולי זו העובדה שכל עיתון בחר לשבח את העבודה הקשה שנעשתה על הספר (אנסרי עבר כל עיר בארצות הברית על מנת לבצע בה מחקר, וכן בפריז, טוקיו ובואנוס איירס) ומאות המרואיינים שבו, או שאולי זה בגלל שאנסרי יודע בדיוק מה יש לו ביד, ולא פוחד להראות את זה. לראייה, הריב המתוקשר עם לינה דנהאם, שעליה אמר לפני כמה ימים: ״כשחשבתי על הספר שלי, לא רציתי לפרסם ספר זכרונות. רציתי משהו עם ערך, משהו שצריך לעבוד בשבילו״. אאוץ׳.

אז מה יש לנו בספר? על פי הפרקים שיצאו החוצה, לא איזה משהו מהפכני במיוחד. שלל עצות בנאליות על שימוש נכון בטינדר ("גברים, תפסיקו להיות דושבאגים"), תובנות על הסמארטפון בעידן הקר והמנוכר של היום ("אתה לא צריך לדבר עם זרים אם אתה יכול לקרוא את דף הויקיפדיה של בברלי הילס 90210 בכל רגע נתון", הוא פוסק. "ברצינות, איזה אדם זר יכול להתחרות בתחרות בוץ של שני תינוקות היפופוטמים? אף אחד, זה מי") אבל גם לא מעט דברים אמיצים שגברים לא אומרים בדרך כלל, כמו תובנות על שימוש בהודעות טקס כאמצעי חיזור לגיטימי ("עברתי מאות נשים ועשרות אלפי הודעות טקסט רק כדי לגלות שרובנו מתנהגים וכותבים כמו גלמים. הן כולם הראו לי איזה הודעות הן קיבלו כניסיון לחיזור, ותסמכו עלי, זה מרתיח. אלו נשים חזקות, חכמות וסקסיות, שהמכנה המשותף ביניהן הוא שלכולן מגיע יותר").

טוב, המשפט האחרון באמת די אמיץ. עוד מספר על אנסרי על חוויותיו מעולם הדייטינג, על אף שהניסיון להעמיד פני בחור מהשורה נראים קצת פתטיים. בכל זאת, כנראה שקצת קל לך יותר להשיג דייטים כשאתה מפורסם, מצחיק ושווה עשרות מיליוני דולרים.

כך או כך, ארבעה ימים לפני צאתו, הספר כבר ממוקם במקום הראשון בקטגוריות ״הומור״ ו״יחסים״ באמאזון, עם כמה עשרות אלפי הזמנות מראש. ואם זה הבאזז התקשורתי כלפי ספר שעדיין לא יצא, אנחנו לא יכולים לחכות מה יקרה כשכל אלו שמדברים עליו אשכרה יזכו לקרוא אותו.