וויליאם בסט מת החודש. זה כנראה לא אומר הרבה לאף אחד, אבל בסט כתב לסדרות מצליחות כמו "מוד סקוואד", "אלפרד היצ'קוק מציג" ועוד, והוא בעיקר מפורסם כאיש שכתב כמה ביוגרפיות על ג'יימס דין.

דין היה אגדה. הוא שיחק בשלושה סרטים, קצר כל שבח אפשרי ונהרג בגיל 24. בסט ודין היו שותפים לדירה לפני שהאחרון הפך לאגדה, ובסט נהג לספר על הקשרים המאוד קרובים שלו עם דין, קשרים עליהם דין לא התוודה מעולם. הנה עוד כמה דברים שדין לא ממש סיפר עליהם.

1. היו לו ענייני הורים לא פתורים

דין נולד ב-1931 לווינטון דין ומילדרד וילסון באינדיאנה. אביו היה חוואי שבמהלך ילדותו של דין שינה מקצוע והפך לרופא שיניים. כדי לטפח את הקריירה החדשה של אבא, כל המשפחה עברה לסנטה מוניקה בקליפורניה. כמה שנים מאוחר יותר, אימו של דין, אליה הוא היה מאוד קרוב, נפטרה מסרטן. אבא של דין שלח את הילד חזרה לאינדיאנה לגור עם דודתו ודודו בחווה.

לא מעט מבקרים רואים בסרטים שעשה דין את החסך בדמות אב וההתמודדות עם חיים ללא הורים. בלי האבא ב"קדמת עדן" או ב"מרד הנעורים" אין ממש סיפור, ואפילו ב"ענק" האבא תופס חלק נכבד. לגבי האימא, קרובים לדין אומרים שכל חייו הוא חיפש מישהי שתמלא את החלל שנותר עם לכתה בטרם עת.

2. הוא כנראה היה גם הומוסקסואל, אבל גם קצת נער ליווי

מבקריו של דין טוענים כי אם היה חי היום, לא הייתה שאלה בכלל לגבי זהותו המינית. כידוע, בתקופה שבה גדל אף אחד לא ידע איך להכיל את התנהגותו וייחסו את זה להשתוללות הורמונים. לא מעט גברים מספרים על מערכות יחסים שהיו להם עם דין, אבל לפחות בתחילת דרכו הוא ניסה להסתיר את העניין וטען שהוא רק מנצל גברים.

את רוג'רס ברקט דין פגש כשהיה בן 20 כשעבד כמחנה מכוניות באולפני CBS. הוא עוד לא היה אז מפורסם, כמובן, והיה כה עני שנאלץ לישון במכוניתו. לברקט בן ה-35 היתה סוכנות פרסום מצליחה והוא ביים תוכניות רדיו. הוא התלהב מדין שעבר במהירות לגור איתו בדירתו השווה. ברקט אף קנה לדין בגדים, לקח אותו למסעדות שוות והציג אותו לבכירים בתעשייה.

כשאנשים דאגו מכך שדין גר עם הומוסקסואל מוצהר, הוא פשוט ענה "יש לי חדר משלי". דין וברקט נשארו חברים גם לאחר שדין הצליח, כך שלא ניתן לומר שהחיבור היה ניצול כלכלי גרידא. מצד שני, דין מת בגיל כה צעיר, כך שקשה לדעת אם הקשר היה מחזיק שנים.

3. הוא העריץ וקצת יותר את מרלון ברנדו

על היחסים ההומוסקסואלים של מרלון ברנדו וחוסר התביישותו בכך, כבר נכתב במדור. דין פגש את ברנדו בסטודיו למשחק והתאהב בו מיד. הוא חיקה את ברנדו בהליכה, בסגנון הלבוש ובסגנון המשחק.

לאחר אותו מפגש בסטודיו בו ברנדו היה מורה, דין נשאר לשוחח עם מושא הערצתו והשיחה התפתחה לקשר אותו מגדיר דארוין פורטר בביוגרפיה של ברנדו כ"הקשר הכי ארוך של ברנדו, אבל גם הכי מלא סבל".

השניים אפילו נצפו בריב שניתן לכנותו כריב אוהבים במסיבה בסנטה מוניקה. ברנדו חש שדין דכאוני ואף המליץ לו ללכת לטיפול פסיכיאטרי כדי להתמודד עם בעיות האב שהיו לו. היה די מתנשא הברנדו הזה.

4. הוא היה די מעצבן

בתמונות רבות שלו, דין עומד לבד, כמו זאב בודד. לפי ריי קונולי, אשר צילם את הסרט הדוקומנטרי "ג'יימס דין: המתבגר האמריקאי הראשון", דין ממש עבד קשה כדי ליצור את התדמית הזו. הוא היה נרקיסיסט ועודד צלמים לעקוב אחריו. אחד משותפיו לדירה של דין תיאר אותו כבעל תשוקה פתולוגית לתשומת לב.

אנשים אף סיפרו כי דין היה מתחזה. הוא ניסה להציג עצמו כבחור קשוח, אבל בתוך תוכו הוא בכלל רצה להיות אינטלקטואל ותמיד הסתובב עם ספרים של ניטשה וקירקגארד. עם זאת, הוא נהג לצטט בעיקר את הנסיך הקטן ( שזה, כמו שיודע כל מי שהפסיק להיות רוחני, כבר מעצבן). במסיבות הוא היה יושב ודופק על בונגו בזמן שאנשים ניסו לדבר. הוא פשוט רצה להיות מרכז תשומת הלב. כשאנשים התעצבנו עליו הוא נהג להביט בהם במבט קטן ופגוע. אז אולי הוא ניסה להראות זאב בודד, אבל יש מצב שאנשים גם די נתנו לו להיות לבד.

5. הוא היה גם די מטונף

אמנם על המסך הוא נראה סופר קול, כשהלוק שלו גנוב מברנדו עם החולצה הלבנה והג'ינס, אבל בחיים האמיתיים, דין היה מלוכלך למדי. לחזרות רבות הוא היה מגיע כשהמכנסיים שלו מוחזקים בעזרת סיכות ביטחון. לארוחה רשמית אחת הוא הגיע בג'ינס מלוכלך ויחף.

מבקר אחד הגדיר את סגנון הלבוש של דין כ"מיטה לא מסודרת". טוב, אולי בעצם זה דווקא די קול. אבל אחד הטריקים האהובים עליו היה בהחלט מבחיל- דין נהג להסיר את הגשר שהיה על שיניו ולהניח אותו בכוס של אנשים. אוקיי, איכס.

6. הוא היה בלתי נסבל על סטים

דין טען שהדרך היחידה לשחק סצנה היא להתנהג כאילו היא מתרחשת ממש עכשיו. לכן, כל פעם שהוא חזר על סצנה, הוא שיחק אותה אחרת מאיך ששיחק קודם ואף שינה שורות. זה אולי נשמע מגניב ואמיתי, אבל שאר השחקנים שהיו על הסט תמיד התעצבנו מהעניין.

על הסט של "קדמת עדן" התלוננו שהוא התנהג כילד ותמיד דרש את תשומת הלב של הבמאי, איליה קאזאן .עם זאת, קאזאן ניסה להרגיע את השחקנים ואמר להם שדין אולי קשה ומוזר, אבל המשחק שלו הוא זהב טהור. על כך שאל רימונד מסי, ששיחק את אביו של דין "מה המחיר של זהב היום?".

כשדין הופיע בטלוויזיה הוא נהג לאלתר לגמרי, דבר ששיגע את שאר הקאסט, כמו את השחקן שלצידו, ולימים נשיא ארצות הברית, רונלד רייגן, שביקש בתוקף שדין ידבק בשורות שלו. כשדין צילם את "ענק", גם הבמאי, ג'ורג' סטיבנס, איבד את הסבלנות אליו. סטיבנס אהב לצלם כל סצנה מזוויות שונות והיה חייב שדין יחזור על השורות באותה צורה, דבר שדין התעקש לא לעשות. מצד שני, מי כיום זוכר את השמות ריימונד מסי וג'ורג' סטיבנס.

הטריילר הרשמי של "קדמת עדן":

7. הוא ויתר על אהבת חייו

אל מול כל סיפורי הפרטנרים הגבריים שיש על דין, עומד סיפורה של פייר אנג'לי, הבחורה שדין טען שהיתה אהבת חייו.

בזמן צילומי הסרט הראשון שלו, "קדמת עדן", פגש דין את אנג'לי, שחקנית איטלקייה, ששיחקה בסרט אחר באולפני וורנר. משהו בפשטות שלה נגע בג'יימס והוא התאהב. "היא לא צריכה להתקשט, היא נהדרת כמו שהיא". אמר לחבריו אבל דין לא היה קתולי, דבר שמאוד הפריע לאמה השמרנית של אנג'לי . בנוסף לכך, דין עצמו הרגיש שהוא לא מוכן לנישואים "לא אתחתן איתה אלא אם אוכל לדאוג לה כראוי וכרגע אני חושב שאני לא יציב רגשית מספיק בשביל זה".

במקרים אחרים דין אמר על עצמו שהוא פשוט רע מדי בשבילה, אמירה שיש המשייכים היום לנטיותיו המיניות. מה שלא תהיה הסיבה, די מהר לאחר שנפרדו, אנג'לי התחתנה עם הזמר ויק דמון. דין שבור הלב, הגיע עם האופנוע שלו לכנסייה בה התקיימה החתונה ונסע מסביב לה. הקרובים לו מספרים שהוא חש שאנג'לי ממלאת את החלל שהותירה אימו. עם זאת, קשה להפריד בין הפוזה שדין ניסה לסגל לעצמו לבין האקט שבור הלב שמצטייר כמו משהו שדין חשב שאולי מתאים לבחור מאוהב לעשות ולא באמת פעולה אותנטית.

ב-1971 אנג'לי התאבדה. לפני מותה סיפרה שדין היה הבחור היחיד שאי פעם אהבה. אז פוזה או לא, עליה זה עבד.

8. הוא היה טיפש ארור כשזה הגיע למכוניות

כולם יודעים שדין מת בתאונת רכב. הוא תמיד חשב שכך יהיה, למרות חלומות שלו להקים בית עם משפחה וילדים. עם זאת, כמה דקות לפני שעשה את התאונה שחרצה את גורלו, דין קיבל דו"ח על מהירות. כנראה שזה לא היה מספיק כדי להפחיד אותו והעולם איבד כוכב גדול.

רק בן 24 במותו. ג'יימס דין (צילום: gettyimages)
רק בן 24 במותו. ג'יימס דין (צילום: gettyimages)

____________________________________________________________

עוד באותו נושא: