בשמלת מיני שחורה המדגישה גוף מעורר קנאה שנבנה בעבודה קשה על מיטת הפילאטיס, עם אותו חיוך מוכר החושף שיניים צחורות ואטיטיוד שנע בין ריחוק מהורהר לחמימות אימהית, הצטלמה הבוקר (ראשון) ריטה לקמפיין ראשון של חברת התכשיטים רויאלטי ונכנסה לנעליה של מירי בוהדנה, שליוותה את המותג בעשור האחרון.

"אני בהחלט חושבת שיש חשיבות לבחירה בי לקמפיין", אומרת ריטה, שתחגוג בשבוע הבא יומולדת 53. "אני מאוד אוהבת להסתכל על בחורות ונשים יפות, אבל אם מאחורי הפנים האלו יש סיפור, מסע חיים ואמירה מסוימת, זה נותן יותר משמעות לחיבור".

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

המילה מסע חוזרת שוב ושוב לאורך הראיון עם ריטה על סט הצילומים, כנראה בשל התהליך הארוך שהיא עוברת מאז נפרדה בספטמבר 2007 מרמי קליינשטיין, בעלה לשעבר ואבי בנותיה משי ונועם. "בשנים האחרונות אני נמצאת במסע מאוד מרתק, גם החוצה, אבל בעיקר פנימה", היא אומרת. "אני מאמינה שיש הרבה דברים שאני יכולה לשתף, אולי כדי לחזק את מי שלידי, את האנשים מסביב. אבל החיזוק הוא קודם כל פנימי. אתה לא יכול לחזק, אם אתה לא מתחזק מהותית בתוך עצמך".

אי אפשר לדבר על השינוי הפנימי מבלי להזכיר גם את החיצוני. עברת ממש מהפך בשנים האחרונות. התחלת להתלבש אחרת, התלתלים הוחלקו, הסטייליסט סיימון אלמלם סיפר שהוא גילה לך את המיני והעקבים.

"אני אוהבת מאוד את סיימון ואת האנשים שעבדו איתי, אבל זה תהליך שבא קודם כל מבפנים. אני לא בובה שעושים לי ככה וככה. לפני שמונה שנים עשיתי את המופע one, שהיה משהו מאוד אקסטרווגנטי, ואחר כך הקלטתי את האלבום רמזים שהיה אינטימי. הדברים מתפתחים, החיים משתנים וגם האופנה משתנה. אני לא קורבן אופנה, אלא אדם שכל הזמן תר אחר חיפושים מבפנים. החיצוניות הרבה פחות חשובה לי. לא אכפת לי אם יראו אותי במותג הזה או במותג אחר".

"אני לא חושבת שהייתי מפרסמת משהו שרק אחוז אחד מהאוכלוסייה היו יכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית". ריטה על סט הצילומים (צילום: royaltyisrael  @izsak.jpg)
"אני לא חושבת שהייתי מפרסמת משהו שרק אחוז אחד מהאוכלוסייה היו יכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית". ריטה על סט הצילומים (צילום: royaltyisrael @izsak.jpg)

ריטה אכן לא הפכה לאושיית אופנה, לא כל שכן אייקון אופנה, במהלך שלושת העשורים בהם היא פעילה. הפעם היחידה ששמה נקשר באירוע אופנתי מכונן היתה באותו קדם אירוויזיון בלתי נשכח בשנת 1986, עם הז'קט הצהוב שנשמט וחשף את הכתף החצופה, והפך למחרת לשיחת מדינה. "אופנה לא עניינה אותי אף פעם", היא משיבה לשאלה מדוע לא הפכה מעולם לאייקון אופנה. "את זה אני משאירה לדוגמניות. זה השקעה של זמן, ואתה צריך סדר עדיפויות. אי אפשר הכול".

היום כל זמרת צעירה שוכרת לצד מפיק מוזיקלי גם סטייליסט.

"כשאני התחלתי זה לא היה מקובל, וגם אני, מצדי, סירבתי. הייתי חייבת לבנות את המקום האמנותי המאוד נקי שלי, שקשור רק ללב ולנשמה".

איפה את רוכשת בגדים?

"בשנה האחרונה אני לובשת הרבה אלי טהרי. הוא חבר טוב. הכרנו במסגרת אחת הנסיעות שלי לארצות הברית, ומצאתי איש מדהים, פשוט, מתוק ועם לב רחב. גם ענבל דרור עושה לי בגדים להופעות, ולטלוויזיה הרבה פעמים אני לובשת בגדים מהבוטיק מאדאם פומפדור של ניקול ראידמן".

הקמפיין לרויאלטי הוא השני של ריטה. ב-2002 היא הצטלמה לראשונה לקמפיין אופנה של גולף, יחד עם בעלה דאז רמי קליינשטיין. במשך השנים קיבלה הצעות, אך סירבה לכולן. "אני לא עושה את זה כמעט אף פעם, וזאת פעם שנייה בקריירה של כמעט שלושה עשורים" היא מסבירה. "הבחירה ברויאלטי מתחברת למקום שמתאים לעולם הערכים שלי. אני לא חושבת שהייתי מפרסמת משהו שרק אחוז אחד מהאוכלוסייה היו יכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית. זאת גם חברה ישראלית ומשפחתית, וזה היה חשוב לי. בנוסף, זה מותג שחוגג נשיות, מקום שבאופן אישי אני מאוד מתחברת אליו כרגע. אני נמצאת בתקופת בשלות נשית ומביאה איתי עשייה ואג'נדה ועולם ערכים".

איזה ערכים ריטה מביאה איתה כזמרת, כדיווה, כגיי אייקון?

"אני לא דיווה. אני הכי לא דיווה בעולם כולו. אני בסך הכול בן אדם פשוט, שמגשים את החלומות שלו בעבודה מאוד קשה. לא קיבלתי שום דבר במתנה, הכול בעבודה קשה. אני רוצה לייצג את המקום הזה שחלומות יכולים להתגשם. שכל אישה יכולה לחלום. כל אדם, בעצם. לא במחיר של להתחפש למקום הגברי כדי להיות חזק, אלא דווקא מהמקום הייחודי שלנו כנשים. אלוהים בנה אותנו הפכים, וזה היופי של כולנו. ובעולם הכוחני שבו אנו חיים, משהו שם מתבלבל. הייתי רוצה להביא את המקום הזה שיודע להיות גם אמא, גם אישה וגם אשת קריירה, אבל גם זו שבסוף הופעה חוזרת הביתה גמורה, ולמחרת בבוקר עושה גולגול בשיער וספונג'ה".

את עושה ספונג'ה?

"כן, בטח. לא יודעת אם אני אוהבת, אבל זה משהו שחייבים לעשות".

בראיון עבר סיפרת שאת לא אוהבת לענוד תכשיטים. מה השתנה?

"נכון, עד לפני שנתיים בכלל לא הייתי עונדת תכשיטים. יש לי חברה חדשה, מעצבת התכשיטים אורלי רביץ, ודרכה למדתי לאהוב תכשיטים ולהסתכל על עיצובים".

את נמצאת עכשיו בסיבוב ההופעות "אהבה גדולה", מה עם אהבה גדולה בחייך?

"היא תהיה השנה, אמן. אני מרגישה פתוחה לקשר חדש. אי אפשר היה עד עכשיו, כי היו דברים מאוד חשובים שהיה צריך לטפל בהם, וזה היעד שלי במסע. צריך מקום ופניות בשביל אהבה, ועכשיו יש לי את הזמן והמקום לזה".