מיטלס מאנדיי
"כשפרשתי מהתקשורת החלטתי על פסק זמן מעשייה תקשורתית. חיפשתי את המקום שבו אוכל לפעול בהתנדבות ולהביא לשינוי. אני צמחונית כבר הרבה זמן אבל תמיד הייתי צמחונית 'לא בעייתית', שלא עושה עניין מהצמחונות שלה. לפני חמש שנים הוצאתי ספר בישול צמחוני עם תמי גרייניק, שהביא אותי לצלול עמוק יותר לתוך העולם הזה. כשהתחלתי לקרוא ולהבין לעומק, נדהמתי. לא ידעתי לפני כן על האכזריות של גידול החיות בתעשייה הזאת ולא על ההשלכות הסביבתיות שלה. בדיוק אז פול מקרטני השיק את קמפיין מיטלס מאנדיי בבריטניה, וכבר אז עלה בי הרעיון שכדאי להביא את הקמפיין לארץ.
"לפני שנתיים פגשתי במשרד להגנת הסביבה את ליאת צבי ומיה צוריאל, שהן בעלות משרד לייעוץ שיווקי סביבתי, והן הציעו לי את עזרתן. מאז אנחנו יחד, והיום גם עם מור אלישיב שהיא מנהלת בפועל. הרעיון פשוט: להחליט שביום קבוע באופן מודע מוותרים על בשר. הקמפיין הזה לא כפייתי. אנחנו נכנסות לחדרי אוכל מוסדיים ומבקשות דבר אחד: לצמצם בימי שני את המבחר הבשרי ולהגדיל את המבחר הצמחוני. אצלי בבית מקיימים את המיטלס מאנדיי, ביום שני כולנו צמחוניים. שני הוא קדוש".

מזון מקיים
"פחות מדי אנשים יודעים על ההשלכות הסביבתיות של מה שהם אוכלים. 'מזון מקיים' הוא מזון שייצורו מזיק לסביבה בצורה פחותה. מדובר בהעדפה של מזון מקומי שגדל בעונתו, של צמצום כמויות, ומניעת בזבוז מזון ויצירת כמויות גדולות של פסולת. תעשיית הבשר אינה עומדת בשום קריטריון של מזון מקיים. 14.5% מפליטת גזי החממה בעולם נגרמים בשל התעשייה הזאת. אם אתה אדם ירוק בהגדרתך, אדם שמתחשב בסביבה, זה אומר שאתה לא צריך לאכול בשר".

טבעונות
"בגיל 28 הבנתי שאני לא יכולה יותר לעשות את ההפרדה בין החיות בבית לחיות בצלחת והפכתי לצמחונית. לפני שנתיים וקצת הפכתי לטבעונית. זה היה תהליך בלתי נמנע. זה פחות קשה ממה שחשבתי, ואני מרגישה מצוין אחרי שהורדתי מהתפריט מוצרי חלב. לפעמים יש לי תאווה לאוכל רחוב, אז אני אוכלת את ההמבורגר המעולה של 'השווארמה הטבעונית'. זה נותן לי איזון לקרייבינג הזה, וזה בטח פחות ג'אנק מהמבורגר או שווארמה רגילים".

מיקי עם טלה  בחוות השחרור

התחממות גלובלית
"זה האיום הגדול ביותר על המשך הקיום האנושי כפי שאנחנו מכירים אותו. ברגע שאומרים 'גלובלי' אנשים מרגישים שזה לא נוגע להם, ואז התחושה היא שאין מה לעשות, אבל חשוב להבין שכל דבר קטן שאנחנו עושים משנה. אם כל אדם יזרוק את בקבוקי הפלסטיק שלו לפח המיחזור, יצמצם את הצריכה שלו ולא יאכל יום אחד בשבוע בשר, האימפקט יהיה גדול. את יודעת שאם כל אחד מהישראלים לא יאכל בשר יום אחד בשבוע זה כאילו נוריד 500 אלף מכוניות מהכביש באותה שנה? זה משמעותי מאוד".

קינואה
"אני אוהבת. אני לא בשלנית, אבל אני משתדלת לאכול מגוון ובריא, ובדרך כלל יהיו בבית סיר של אורז מלא או קינואה והרבה קטניות קפואות במקפיא. אני עושה המון קוסקוס, אינסטנט כמובן... ואנחנו אוכלים כמויות של טחינה בבית. חוץ מזה אני גם שותה שייקים. יש לי ויטמיקס ואני עושה שייקים ירוקים של חסה, בננה, קצת פשתן טחון ותמר מג'הול. זה מאוד טעים".

"היא ערסית נורא". החתולה נינה (מתוך האינסטגרם של מיקי)

חיית מחמד
"אני אשת חתולים. זו אהבה שירשתי מאבא שלי, שהיה מאכיל את חתולי הרחוב. חתולים מקסימים אותי באינדיבידואליות שלהם. הייתה לי חתולה, פיץ, שחיה
20 שנה. אימצתי אותה כשהייתי רווקה, והיא עברה איתי שני בעלים, שני ילדים ואינספור בתים. כשהיא מתה בכיתי בכי מר. אף אחד מהשלושה שיש לי עכשיו לא מתקרב אליה. היא הייתה נורא רגישה אלי.
אחרי שהיא מתה הבאנו מ־SOS חיות את ג'וני וסימה. נינה הצטרפה אליהם לפני שנתיים וחצי. שמעתי יללות מהחצר במשך יומיים, ללא הפסקה, ירדתי למטה וראיתי אותה, קטנטונת ושחורה עם עין אחת סגורה. לקחתי אותה לווטרינר וקיוויתי למצוא לה בית, אבל לא כל כך רוצים חתולה שחורה. התיאוריה שלי היא שאמא שלה נטשה אותה, כי היא פשוט בלתי נסבלת. היא ערסית נורא, ואין לה אלוהים. אבל זה חלק מהקסם שלה".

מהפכה
"בשנתיים האחרונות קרתה כאן מהפכה. אין ספק שהשיח התעורר. היום אני נכנסת וכמעט בכל בית קפה יש תפריט טבעוני. זה חסר תקדים אפילו מבחינה עולמית. היה סקר ב'ידיעות אחרונות' בראש השנה, ו־%26.6 אמרו שהם אימצו יום ללא בשר. גם טבעונים יש הרבה יותר. הייתי עכשיו בטיול במדריד עם המשפחה, וזה היה סיוט. לא מצאתי מה לאכול. אין כמעט מנות צמחוניות במסעדות, שלא לדבר על טבעוניות. בכל פתח מסעדה תלוי החמון הזה, רגל החזיר הענקית. זה מאוד קשה. אז המהפכה כבר כאן, אבל יש מקומות שבהם היא עוד רחוקה".

ניו יורק אוקטובר

עישון
"לפני ארבע שנים הפסקתי לעשן. עישנתי הרבה שנים בסביבות 3־2 סיגריות ביום, אבל בשנים האחרונות העישון הפך להתניה ועישנתי מול המחשב ובשיחות טלפון, זה הפך לחצי קופסה ביום וזה כבר התחיל לשלוט בי. יום אחד החלטתי להפסיק וזהו,
לא נגעתי מאז. לפעמים עוד נורא בא לי, ואלי מעשן, אז יש סיגריות בבית וזה מפתה, אבל בסדר, החיים מזמנים לנו אתגרים".

"המערכת"
"אחרי שפרשתי מהחדשות החלטתי על פסק זמן מהתקשורת. היו לי לא מעט הצעות, ורק שנתיים אחרי הפרישה הגיעה ההצעה מ'רשת' לעשות תוכנית תחקירים שהאג'נדה שלה חברתית, והרגשתי שבשביל זה שווה לחזור למסך. אני חושבת שאנחנו מקיימים את ההבטחה ומעלים לסדר היום נושאים שאנשים לא מכירים לעומק, ומודעוּת עשויה להביא לשינוי. בימים אלה אני בעיצומם של צילומי העונה השנייה וגאה מאוד בסיפורים שאנחנו מביאים, בבחירת הנושאים ובהד הציבורי שהתוכנית זוכה לו".

סטייק
"גדלתי בבית עם אבא רומני שמאוד אהב בשר, ואת השבתות בילינו בסטקיות רומניות. בתור ילדה אהבתי בשר, והיום אני מתחלחלת מהמחשבה שהייתי אוכלת חוט שדרה ומוח. אמא שלי הייתה עושה קציצות מוח, וזה היה המאכל האהוב עלי בעולם. בשנים הראשונות של הצמחונות עוד נשארה בי תאווה לבשר, אבל עכשיו, אחרי שנחשפתי לכל כך הרבה מידע ותמונות אכזריות, קשה לי לראות סטייק. אני ממש רואה בפיסת הבשר המדממת את החיה. בעלי אוכל בשר וגם הילדים, ואני בשלי. זה לא פשוט, אבל יש לנו הסכמה שבשולחן אנחנו לא מדברים על זה אלא רק מחוצה לו".

טל גלבוע
"הזכייה שלה ב'האח הגדול' מאוד ריגשה אותי, ממש מילאה אותי אושר. אני חושבת שהיא עשתה עבודה מדהימה בהבאת הנושא של סבל חיות המשק לסלון של כל בית. היא דיברה על הדברים הכי קשים והכי כואבים, ובאמת הייתה פה לחיות חסרות האונים. אני יודעת שיש אנשים שמסתייגים מהדרך שבה היא עשתה את זה, אבל היא באמת ראתה הכל מקרוב והיא חיה את זה. לא פשוט לראות את כל הסבל הזה ולא להפוך למטיף. אני עוקבת אחריה בפייסבוק ובאינסטגרם, והיא עושה יופי של עבודה גם מחוץ לבית 'האח הגדול'".

תזונת ילדים
"ב־25 השנים שאני עיתונאית לא קיבלתי כל כך הרבה תגובות כמו על הפרק על תזונת ילדים ב'המערכת'. זה היה חסר תקדים. אני מרגישה שהנושא הזה נגע בהמון אנשים. זה חלק מהשליחות העיתונאית שלי, ואני כבר עובדת על סרט נוסף בנושא. מעבר לכך אנחנו יודעים על המון משפחות ששינו הרגלים, ועל גנים ועיריות שעוברים תהליך שינוי בעקבות התוכנית.
כשהילדים שלי היו קטנים ממש לא הייתי מודעת לנושא, אבל כשהם אכלו שניצל, הוא אף פעם לא היה מעובד. היום יולי בת 16 ואורי בן 19, ועדיין חשוב לי מאוד מה הם אוכלים. הנושא הזה מאוד מדובר אצלנו".

טריאתלון
"לא הייתי אדם ספורטיבי כל חיי. אני ממש 'לייט בלומר' בעניין הזה. לפני חמש שנים הצטרפתי לקבוצת שחייה ב'עולם המים' של אורי סלע, ושם התחיל השינוי. יום אחד, חודשיים לפני יום הולדתי ה־50, ראיתי שלט של טריאתלון הנשים בהרצליה. הרמתי טלפון למדריך קבוצת טריאתלון, ושאלתי אם אני יכולה לנסות. השאלתי ממישהי אופני כביש, הורדתי מהאינטרנט תוכנית ריצה, ונכנסתי לחודשיים של אימונים. האופניים הם החלק הכיפי בעניין. רכבתי 330 ק"מ במשך שישה ימים לאורך הדנובה. הריצה עבורי היא החלק הפחות כיפי. אני מהרצים שבעשר הדקות הראשונות רק מקללים. בהמשך זה משתפר".

הפסקה ליד הדנובה אחרי יום רכיבה של 59 ק

הפסקה ליד הדנובה אחרי יום רכיבה של 59 ק"מ (מתוך האינסטגרם של מיקי)

עגלים
"בואו נאמר את האמת: עגל זה תינוק. הרפורמה בשוק יבוא הבשר והחלב הייתה הראשונה של משרד האוצר בראשות יאיר לפיד, והמשמעות שלה היא הורדת מכסים על יבוא עגלים חיים ומגוון גבינות קשות ושמנות. מאחורי הכותרת של 'יבוא עגלים חיים' מסתתרת פרקטיקה אכזרית מאוד של ספינות מוות עצומות שבבטנן עושים מאות עגלים מאוסטרליה את דרכם לארץ במשך שלושה שבועות, והמון מהם מתים בדרך. כשהם מגיעים לכאן מכניסים אותם למפטמות ומאביסים אותם, ואחרי שנה וחצי שוחטים אותם. זה מזעזע ונאסר במדינות רבות. הפגנו, השר להגנת הסביבה התנגד נחרצות לרפורמה, וראש הממשלה ביקש משר האוצר לשקול אותה שנית. אפילו הגענו לפגישה עם אנשי האוצר, אבל זה לא עזר. הרפורמה יצאה לדרך והדבר האיום הזה מתנהל בעוד אנחנו מדברות. למה לא תורידו מחירים של פירות וירקות ואוכל בריא ומקיים? זה לא יותר דחוף?".

שליחות
"תראי את היומן שלי, לצד 'המערכת' הכל זה מיטלס מאנדיי. אתמול הייתי בפגישה בעיריית אשדוד, מחר אני בראשון לציון, ויש עוד המון עבודה. אני רוצה שכולם יהיו מיטלס מאנדיי, ויש כבר הרבה מאוד מקומות שזה שם -- קיבוצים, רשויות מקומיות, מזנון הכנסת, אל־על, גוגל ישראל, אינטל ועוד המון, אפילו בית ראש הממשלה. ביבי ושרה פנו אלי, נפגשנו והצגתי להם את הרקע לקמפיין העולמי. באותה שבוע הם אירחו את נשיא צרפת, אז הם התקשרו לשאול אם דג זה בסדר. זה לא ממש בסדר, אבל בעיניי זו גם התקדמות. אני רואה בזה את השליחות שלי ומסורה לה מאוד".