המשרד הוותיק "זרחי אדריכלים" בשיתוף "סטודיו pez" (דניאל זרחי ופדרו פנייה) יתכננו את היכל בתי המשפט בירושלים. המתחם הגדול עתיד להשתרע על פני 40,000 מ''ר ויכלול את בית המשפט המחוזי, השלום, בתי המשפט לתעבורה, לנוער, לענייני משפחה, את בית הדין הארצי לענייני עבודה ואת בית הדין המחוזי לענייני עבודה - כך נודע ל-Xnet.

מתוך ההצעה הזוכה. גברה על שני משרדים גדולים בגמר (הדמיה: זרחי אדריכלים ו-StudioPEZ )
מתוך ההצעה הזוכה. גברה על שני משרדים גדולים בגמר (הדמיה: זרחי אדריכלים ו-StudioPEZ )

כפי שפרסמנו כאן לראשונה, תחרות האדריכליםלתכנון היכל המשפט הירושלמי, שהציבה תנאי סף נוקשים, נערכה בחודשים האחרונים באופן חשאי ובצורה תמוהה. ועדת השיפוט הורכבה ממהנדס עיריית ירושלים שלמה אשכול, דלית זילבר, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ירושלים, האדריכל יוסי פרחי שמתכנן את המרכז העסקים הראשי החדש בכניסה לעיר, וזורח קלנר, סמנכ"ל בינוי ולוגיסטיקה במינהל בתי המשפט. בישיבה שהתקיימה ב-3 באפריל בחרה בשלוש הצעות מתוך 18 שהעפילו לגמר: זרחי וסטודיו pez (שבו שותף בן המשפחה, דניאל זרחי); חיוטין אדריכלים; וגולדשמידט, ארדיטי, בן נעים אדריכלים. יש לציין, כי לא נמסר למשתתפי שלב א' פרוטוקול או הסבר מדוע לא עלו לשלב ב'. כאמור, חוסר שקיפות.

על ההצעה הזוכה

ההצעה מחלקת את היכל המשפט לשני חלקים: קומת מסד והמבנים שמעליו. בסיס הבניין יוצר דופן רחוב המשכית ומייצר תחושת שקיפות. האדריכלים פירקו את המבנה בהתאם לפרוגרמה שמבקשת חלוקה לערכאות שונות, החלטה תכנונית שגם מייצרת קנה מידה קנה אנושי וגם מאפשרת בנייה בשלבים. האדריכלים מיקמו את אולמות בתי המשפט במרכז כל מבנן, כשלשכות השופטים בצידם החיצוני ופירי התנועה בצידם הפנימי. "ההפרדה למבננים מאפשרת קשר עם העיר, כך שמכל לובָּאֵי בתי המשפט נשקפים נופי ירושלים", כתבו האדריכלים בהצעתם.

עוד כתבו בדברי ההסבר: "ניצול צורתו הייחודית של הבניין מאפשרת כניסה של אור טבעי לאולמות המשפט, כך נשמר הקשר אל החוץ והחיבור לסביבה". בנוסף, "המבנה מספק מרפסות פתוחות לרווחת הציבור, הפונות אל הלובֶַּאים של בתי המשפט השונים, כך שהמבקרים בהן יכולים ליהנות מאוויר צח ומיופיה של ירושלים".

על הצעתם של זרחי כתבו השופטים: "המבנה המוצע חי ומעניין ועשוי בתשומת לב רבה. יחס הגומלין בין הגושים עדין ואיכותי, שילוב נפחי הבינוי יוצר חלוקה נכונה ומאוזנת בין הגושים המאפשרים בנייה בשלבים". כפי שנודע ל-Xnet, כמו בתחרויות רבות, גם כאן נושא השלביות, שמקל על התכנון הכלכלי של הפרויקט, היווה שיקול מכריע בהחלטת השופטים, שסברו כי "הממשק עם העיר והרחוב טוב ופתור בצורה מעניינת, נכונה וברוח תכנית הכניסה לעיר (...) השימוש בשפה אחידה לטיפול בחזיתות שומר על היות הקומפלקס יחידה שלמה ואחידה".

ב-18 במאי נערכה פרזנטציה נוספת בפני צוות השופטים, לאחר שהמשתתפים נדרשו לערוך תיקונים. הפרזנטציה הוצגה גם בפני נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ושרת המשפטים, ציפי לבני. לאחר שהשופטים נתנו את המלצתם החליטו חברי ועדת המכרזים - ובהם נציגי החשב הכללי באוצר גבי שוחט, סגן בכיר לחשב הכללי, עו"ד יעקב ליטון, אלכס פלוטנו ואורי לאני - כי "זרחי אדריכלים" יתכננו את הפרויקט.

  • דוברות משרד האוצר סירבה לאשר ל-Xnet את תוצאות התחרות.

בניין ''זרחי אדריכלים'' ו''סטודיו Pez'' ברחוב ארלוזורוב בתל אביב (צילום: אביעד בר נס)
בניין ''זרחי אדריכלים'' ו''סטודיו Pez'' ברחוב ארלוזורוב בתל אביב (צילום: אביעד בר נס)