אם שקלתם לרגע להצטרף לאחת מתוכניות הריאליטי בתחום המוזיקה, כדאי שתקראו את הכתבה הזו ותחשבו שוב, כי אין כמו ללמוד מניסיון של אחרים. למשל מניסיונה של מיקה שדה (29), שהצטרפה למרוץ בעונה השנייה של "כוכב נולד", מיד לאחר הבום הגדול והמבטיח של נינט, ויצאה משם עם טראומה גדולה שהכניסה אותה לסחרור של שנתיים. למעשה, החוויה הלא מרנינה שהיא חוותה שם נותנת את אותותיה עד עצם היום הזה.

> לעוד כתבות בערוץ אנשים, לחצו כאן

"כשאני רואה את המצעד האינסופי אל התוכניות האלה, מצד אחד אני רואה משהו קסום, ומצד שני יש בזה משהו כואב מאוד, כי הריאקציה של זה אלימה ואגרסיבית. גם אם מתכוננים מראש לביקורת, גם אם יודעים מראש שיש הדחות, עוגמת הנפש היא אינסופית, פשוט בור ללא תחתית. אני בעיקר מתפללת בשביל האנשים האלה שיהיו חזקים", היא אומרת.

כמו שאת לא היית?

"כמו שאני רציתי להיות, כמו שאני חשבתי שאני יכולה להיות והתברר לי שלא הצלחתי במאה אחוז. אבל עכשיו אני הכי חזקה בעולם".

את יכולה לשים את האצבע על הסיבה לעוגמת הנפש הגדולה?

"תוך חודשיים החיים שלי התהפכו פעמיים: פעם אחת כשהתקבלתי לתוכנית ואלפי אנשים עצרו אותי ברחוב וחשבו שאני חייבת להם משהו בגלל זה שאני משתתפת בתוכנית - לפעמים ממש הרגשתי שאני נאנסת חברתית - ובפעם השנייה כשחזרתי לשקט שלפני. הביטחון העצמי שלי ירד לאפס, שאלתי את עצמתי למה נפלתי ואיך אני ממשיכה מפה.

"כשהייתי שם חשבתי כמו כולם שהנה העולם מגלה אותי ותכף כולם יריבו עליי, ואז יצאתי וגיליתי שכלום לא קורה. הייתי בדאון מטורף, הייתי צריכה טיפול פסיכולוגי כדי להתאושש מזה".

אם מישהו יבוא להתייעץ איתך אם ללכת לתוכנית כזו, מה תגידי לו?

"אני אגיד לו שאם הוא אמן מבצע זה בסדר, כי זה יעזור לחשיפה, אבל אם הוא אמן שמתמקד ביצירה הקטנה והעמוקה שלו, אם הוא אמן אמיתי שיוצר מוזיקה מתוך הכאב האמיתי שלו, זה יקשה, יבלבל ויערפל לו את הדרך. לרגע יהיה נדמה לו שנפתחו לו מלא מסלולים חדשים לצעוד בהם, אבל בסוף יסתבר שזה רק בכאילו, ואפילו להיפך".

את מצליחה כבר לחיות רק ממוזיקה?

"עכשיו כן, אחרי שנים של מלצרות. יש לי מופע עם צרויה להב שנקרא 'דרך המשי', אני משתתפת במופע 'אבי סינגולדה וחברים', ועכשיו אני עושה 'אינדי ילד', מופע רוקנ'רול לכל המשפחה, שמפיק חמי רודנר. וכמובן שעכשיו יש גם את המופע שלי, שמבוסס על האלבום החדש".

הציפיות פוגעות בי

לפני כמה חודשים יצא לאור אלבומה השני והיפהפה, "מה את מעדיפה", שאת מרביתו היא כתבה והלחינה, והיא מקווה שממנו והלאה היא תהיה מיקה שדה הזמרת והיוצרת, ולא מיקה מ"כוכב נולד". על ההפקה המוזיקלית לצידה חתום דן תורן, שהאמין בה ובשיריה, והלך על הפרויקט הזה כשותף.

רוב שירי האלבום - למעט שני הקאברים המופלאים שהיא הקליטה ל"ימי התום" של ריטה ול"דרך המשי" של יהודית רביץ - עוסקים בטראומה נוספת שעברה עליה לפני שלוש שנים, עם הפרידה מהמוזיקאי המוערך וסולן להקת "פאנקשטיין", אלרן דקל (שהוא גם האח של דפנה דקל). השניים הכירו כשלמדו פיתוח קול אצל חדווה מלר, ונפרדו בתום מערכת יחסים של שמונה שנים, שכללה גם הצעת נישואים שלא התממשה.

"הפרידה הייתה נורא קשה, זה כיסח אותי כאילו קטעו לי איברים מהגוף, והיצירה הייתה בשבילי סוג של ריפוי", היא מסבירה. "הייתי איתו שליש מהחיים שלי, הייתי צריכה ללמוד לעשות הכל מחדש ולבד. וכדי שאוכל להמשיך קדימה ולראות את האור, הייתי חייבת להוציא את הכאב החוצה. האלבום הזה, במידה מסוימת, הוא הטיפול הפסיכולוגי שלי. אם בנים יאזינו לו, הם יידעו קצת יותר על בנות, ואם בנות יאזינו לו, הן יתחברו לכאב הזה וימצאו בו הרבה נחמה".

ממי את עצמך שאבת נחמה?

"ג'וני מיטשל היא מנחמת גדולה, עם הדיוק הטקסטואלי שלה והקול המדהים, אביתר בנאי ודודו טסה אוחזים לי את הלב היטב, והאלבום החדש של אביגיל רוז שימח אותי מאוד. יש פה המון מוזיקה משובחת בארץ, אבל לצערי אין מקום לכולם".

איך האלבום התקבל?

"אף שיר בינתיים לא נכנס לפלייליסט של גלגלצ, והייתי מאוד שמחה אם זה היה קורה, כי זה היה תורם לי כלכלית, אבל קיבלתי סמס אישי מיואב קוטנר, שכתב לי 'וואו', וזה ממש מספיק לי. מראש ניגשתי לאלבום הזה בלי ציפיות".

את זמרת מצוינת, מקושרת ומיוחסת, שנמצאת כבר הרבה שנים בשטח. למה בלי ציפיות?

"כי הציפיות פוגעות בי ואני לא רוצה להיפגע. ידעתי שזה לא אלבום קל לעיכול. הלכתי אקסטרה עם החוויה שליוותה אותי בתקופה שבה הוא נכתב, ויש מצב שלא לכולם יהיה נוח עם החשיפה הזו. אני חושפת את עצמי לגמרי, מגישה את עצמי בלי העור, אבל הייתי חייבת לשחרר את זה".

איזה שיר חושפני במיוחד?

"'כמעט חתונה', על בחורה מתבגרת בדרך לנשיות, שחווה פרידה לפני החתונה. לא יכולתי אפילו להלביש בגדים או מטאפורות לשירים האלה, הייתי חייבת לתת את האמת כמו שהיא. אולי באלבום הבא אוכל להביא את המילים שלי בצורה יותר מתקשרת, כי להיות כל כך עירום זה לא תמיד חוכמה גדולה".

איך קרה שלא התחתנתם בסוף?

"שלוש שנים אחרי שהכרנו, כשהייתי בת 21, קיבלתי הצעה רומנטית מאוד ומרגשת מאוד, ואז זה לא התקדם. לא דאגנו, כי אמרנו לעצמנו 'למי אכפת היום מחתונה?', ומרוב שהרפינו זה התמוסס. דווקא התאמנו מאוד, אבל הוא מבוגר ממני בתשע שנים, ונראה לי שפער הגילים היה קריטי.

"ההורים שלי היו הרוסים מזה. אמא שלי בכתה בגלל הפרידה הזו, ולא יפליא אותי לדעת שגם אבא שלי. זה כואב לפרק אהבה, אבל זה היה נכון לשנינו. עובדה שהיום הוא בזוגיות עם בחורה מקסימה ויש לו כבר ילדה, ואנחנו חברים נורא טובים".

אני לומדת לאהוב את עצמי

בשנתיים האחרונות היא מתגוררת ביפו, בדירה משלה. ממול, בדירה משלו, מתגורר בן זוגה בשנתיים האחרונות, אוראל תמוז, גיטריסט להקת "אומללה", הצעיר ממנה בארבע שנים.

"אוראל כשמו כן הוא, בחור מדהים ומואר. יש לנו אהבה גדולה, אבל אנחנו לא גרים ביחד כי שנינו יוצרים ואנחנו חייבים את הספייס הזה של דירות נפרדות", היא מסבירה.

את לא מרגישה קצת לבד במתכונת הזאת?

"אני תמיד מרגישה קצת לבד. אולי אנחנו לא רוצים להרגיש שאנחנו לבד, אבל אין דבר כזה. גם בתוך זוגיות הכי תומכת והכי אינטימית, אתה לבד עם החיים שלך. ברגע שאנחנו משחררים את התלות בבן הזוג שלנו, אנחנו מבינים שיש לנו רק את עצמנו. לא כולם מודעים לזה, אבל בגלל שמאוד חשוב לי כאמנית להתקלף ולהגיע לרגשות היותר עמוקים שלי, אני נחשפת בכל פעם מחדש לעוד שכבה של מודעות ולתחושה הקיומית הזאת של הבדידות".

הבדידות, יש להניח, היא תחושה בלתי נמנעת כשאת בת לזוג הורים וורקוהוליים וקרייריסטים, הנאלצת לגדל את עצמה בעצמה.

היא נולדה בתל אביב לאופנאית דורית שדה ולזמר האופרה הבינלאומי גבי שדה. דודיה הם השחקנים סנדרה שדה ומוני מושונוב, ועל ילדיהם - זמרת האופרה אלמה מושונוב והשחקן מיכאל מושונוב - היא מעידה: "הם כמו אחים שלי". חוץ מזה, יש לה גם אח משלה - אורי, סטודנט בבית הספר הגבוה למוזיקה בלונדון, הצעיר ממנה בשש שנים.

את הנוכחות ההורית בחייה היא זוכרת במעורפל, ועד היום היא סוחבת חרדת נטישה מטורפת, לדבריה. אולי זאת הסיבה שהפרידה מאלרן הייתה כל כך טראומטית בעבורה. ב"את לא בעניין", אחד משירי האלבום, היא תוהה למה כולם אוהבים אותה ושמחים בה, והיא בכלל לא בעניין.

"אני מצטיירת לאנשים כאדם שמח מאוד, אולי בגלל התלתלים והחיוך שמעניקים לי נופך של 'שובבות' לא מוסברת, ובשיר אני תוהה איך זה שכולם אוהבים אותי אם אני לא אוהבת את עצמי".

למה את לא אוהבת את עצמך?

"עם השנים אני לומדת לאהוב את עצמי, אבל בעבר הייתה לי המון ביקורת עצמית וחוסר נוחות מכל מיני דברים שהתגלגלו בחיים שלי. לאורך כל החיים אבא שלי היה בחו"ל ואמא שלי הייתה בעבודה, והייתי עצובה ובודדה, ושנים הרגשתי שקשה לי להשתלב בחברה. למזלי, הייתה לי מטפלת כמו אמא שנייה, והיא עזרה לי מאוד, אבל כל ילד רוצה את ההורים שלו, ואני תמיד הייתי זקוקה להמון תשומת לב".

ולא קיבלת?

"קיבלתי אותה בכל מיני דרכים מניפולטיביות שעשיתי, והיא אף פעם לא הספיקה. ההורים תמיד היו שם בשבילי, פינקו אותי בטירוף, נתנו לי הכל, אבל הם לא היו נוכחים פיזית ואני רציתי את הדבר האמיתי".

איך התמודדת עם חסרונם?

"הלכתי המון שנים לטיפול, אולי מגיל עשר. זה התחיל בגלל שכל הזמן כאבו לי כל מיני דברים בגוף, ולא מצאו אצלי כלום. זה כנראה היה סוג של התפנקות, כי כשכאב לי הייתה אקסטרה התייחסות, הייתי נשארת בבית עם אמא עוד שעה בבוקר. אז עוד לא הבנתי שזה מה שקורה, כי באמת כאב לי. הטיפול הפסיכולוגי היה אחד הדברים הכי טובים שנתתי לעצמי. אני מרגישה בריאה בנפשי, שמתי את כל המשקעים בצד, הבנתי את ההורים שלי, הבנתי את עצמי".

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד באנשים: