הידיעות על הפרידה של מייקל דאגלס וקת'רין זיטה ג'ונס תפסו את אמריקה לא מוכנה. בתחנות הלהיטים הפסיקו את השידורים כדי לפרוץ עם הידיעה המרעישה, הטבלואידים הגדולים הוציאו כבר ביום שלמחרת מהדורה מיוחדת עם כל הפרטים על הפרידה (שכמובן היו שונים באופן דראסטי מעיתון לעיתון), בתוכניות הבוקר פתחו עם הנושא. לאמריקה, כך נראה היה לתייר הממוצע, נשבר הלב. והפעם, אם להשתמש בשפת הילדים, זה על באמת.

הדבר המפתיע ביותר בסיקור התקשורתי הוא חוסר הצהבהבות הבולט בנושא צהבהב כל כך. אם משווים בין הפרידה הזו לסיקור ביטול החתונה הציני והמרושע של מיילי סיירוס רק כמה ימים אחר כך, בהחלט אפשר להבין שדאגלס את זיטה ג'ונס הרוויחו, אחרי 13 שנה יחד, את הכבוד המגיע להם מהעיתונות האמריקאית, שמצידה דיווחה על המקרה כמו על מקרה חדשות רגיל: הידיעות היו אינפורמטיביות, חסרות הערות שנונות ובדיחות, ועסקו בנושאים הפרקטיים בלבד: מי יקבל כמה, מי יעזוב את הבית, מה יקרה עם הילדים. רכילות? את זה תשמרו לבריטני ספירס.

אלא שבימים האחרונים הולך ומתרכז הסיקור בצלע הנשית בצמד, הלא היא זיטה ג'ונס. זוכת האוסקר בת ה-43, שבשנתיים האחרונות שיתפה את ארצות הברית בהפרעת האישיות הבי פולארית שלה, מדאיגה את האומה האמריקאית, ובצדק רב. דיווחים ממקורות שונים מעידים שג'ונס אינה מתמודדת היטב עם הפרידה, ולמעשה, אם לצטט את אחד המקורבים אליה שהתראיין למגזין "פיפל": "היא מרוסקת לחלוטין. היא שבר כלי". והעיתונות האמריקאית, שיודעת דבר אחד או שניים על לבבות שבורים ועד כמה הם יכולים לשבור ולפרק כל אחד, לא רוצה לראות את זה קורה גם לאחת הנשים האהובות, המוערכות והחזקות בהוליווד. אלא שאם זה ימשיך ככה, כך נראה, יהיה קשה מאוד לעצור את כדור השלג המדרדר הזה.

גם אמא לא עוזרת

תרשו לנו שוב להתמקד בטון המאופק שנוהגת התקשורת האמריקאית מאז הפרידה, משום שהוא קריטי להבנת מצבה של זיטה ג'ונס. עיתונאי הרכילות של ארצות הברית הם, ברובם המכריע, בריונים מגודלים, אבל גם להם יש גבולות. וכשהמצב גרוע באמת, אפילו הם יודעים לסגת. אבל אם הם נסוגים, מדווחים על הפרידה רק באופן אינפורמטיבי ומציפים את זיטה ג'ונס בסיקור אוהד (פפראצי של ג'ונס יוצאת מהבית פורסם באחד מאתרי האינטרנט תחת הכותרת הלא שגרתית "האם היא לא הבחורה המהממת ביותר בעולם?") רק מבהירים שהם כנראה יודעים משהו שאנחנו עדיין לא, ושהמצב של זיטה ג'ונס גרוע מאוד.

נמצאת במקום שחור ואפל מאוד. קת'רין זיטה ג'ונס (צילום: gettyimages)
נמצאת במקום שחור ואפל מאוד. קת'רין זיטה ג'ונס (צילום: gettyimages)

"קת'רין זיטה ג'ונס נמצאת במקום שחור ואפל מאוד", צוטט מקורבה לעיתון "בלפסט דיילי טלגרף", "היא נאבקת כדי להתמודד עם הפרידה, ועד עכשיו לא בהצלחה גדולה. היא מפציצה את דאגלס בשיחות טלפון ומתחננת בפניו שיחזור הביתה. אמה, פט, עברה לגור איתה בניו יורק כדי לטפל בה ובילדים, שכן היא לא מסוגלת לטפל בעצמה בשלב הזה. בנוסף, פט מכינה לה אוכל, אבל היא איבדה את התיאבון לחלוטין".

כפראפראזה על אחד הסרטים המוצלחים והפופולריים שלה, "אמריקה מאוהבת", הכותרת למערכת היחסים בין האומה האמריקאית לזיטה ג'ונס בימים האחרונים תהיה, ללא ספק, "אמריקה מודאגת". כלי התקשורת שומרים על מרחק מתקבל על הדעת מבני הזוג, אבל הפרטים שמוצאים את דרכם החוצה אינם מעודדים, בלשון המעטה.

אם לעשות סדר בדיווחים, שלושה כיוונים אפשריים נראים סבירים כקש ששבר את גב הגמל והביא לפרידה: האחד, על פי המגזין "סטאר", היא אפשרות של רומן שניהל דאגלס מחוץ לנישואין. עוד טוען המגזין שבידיו תמונות של דאגלס עם "ברונטית מסתורית". האפשרות הזו, אפעס, נראית כמו הפחות סבירה מכולן שכן דאלגס עצמו הוא זה שהחליט על סיום הנישואין ועזב את הבית כבר באפריל האחרון (ובהחלט יכול להיות שמאז הספיק לנהל רומן), וגם התחינות של זיטה ג'ונס שישוב לא ממש מתיישרות עם הטענה לניאוף. בנוסף, וזו עובדה שראוי שתילקח בחשבון, דאגלס יחגוג 70 בעוד שנתיים, וספק אם מצא את הזמן יחד עם לוח הזמנים העמוס שלו לנהל רומן במשרה מלאה.

האפשרות השנייה היא חשיפה של ה"נשיונל אינקווירר" (שעל אף שמו המוכר לא ידוע בזכות אמינותו) שזיטה ג'ונס החלה לשתות אלכוהול בכמויות מופרזות לפני כשנה, ודאגלס לא יכל עוד לשאת את ההתנהגות של אשתו. "בעוד שדאגלס מקפיד לשתות כוס אחת בלבד", נכתב בצהובון, "זיטה ג'ונס מערבבת באופן תדיר וודקה עם משקאות חריפים יותר ומפסיקה רק כשהיא מעולפת לחלוטין. הבה לא נשכח שכבי פולארית היא גם לוקחת תרופות, ולערבב אותן עם אלכוהול מעולם לא היה רעיון מוצלח במיוחד".

והאפשרות השלישית, זו שרוב העיתונים מציינים כסיבה האמיתית לפרידה, היא ההפרעה הבי פולארית (מאניה-דיפרסיה) ממנה סובלת זיטה ג'ונס, ולמרות ששיתפה בהרחבה את הציבור האמריקאי ב-2011 ואף טופלה וממשיכה להיות מטופלת, היא אינה מצליחה להתגבר על ההפרעה ולנהל אורח חיים תקין. מקור שצוטט באתר "גארדיאנלי" טוען שמעבר להתקפי הדכאון, התקפי המאניה של זיטה ג'ונס הפכו לקשים מנשוא כאשר היא "קופצת במהירות מנושא אחד למשנהו, מדברת בקול רם מאוד ובמהירות עצומה, סובלת מכמויות לא אנושיות של אנרגיה ולא מצליחה לישון". חבר נוסף של השחקנית שהתראיין בעילום שם לאתר הוסיף: "גם הדברים הקטנים ביותר הפכו עבורה לקשים מנשוא ובלתי אפשריים. ראיתי אותה מנסה לצאת לארוחה, והיא פשוט נשברת חתיכה אחרי חתיכה. זה קשה לצפייה בגלל שאני יודע כמה קשה היא מנסה לנהל אורח חיים נורמלי, אם כי אני לא רואה סיכוי שזה יקרה בזמן הקרוב".

יש סיבות לאופטימיות?

אחת הסיבות שהזוג דאגלס את זיטה ג'ונס זכה לכל כך הרבה כבוד מהציבור האמריקאי הייתה כמות האירועים הקשים שעברו יחד. נזכיר רק את הפרשייה שבה נכלא בנו של דאגלס לעשור על סחר בסמים, ואז נתפס עם סמים בכלא, ועונשו גדל עוד יותר, וכמובן את מאבקו ההירואי של דאגלס בסרטן. למרות ההישגים המקצועיים הרבים, עושה רושם שהוידוי של זיטה ג'ונס על ההפרעה האישיותית שלה היו קצת יותר מדי עבור זוג אחד, חזקים ככל שיהיו.

בקבוק וודקה אחד ליום? קת'רין זיטה ג'ונס (צילום: gettyimages)
בקבוק וודקה אחד ליום? קת'רין זיטה ג'ונס (צילום: gettyimages)

עם זאת, חשוב לקחת את כל הדיווחים בערבון מוגבל מאוד, שכן בואו לא נשכח שמעבר להיסטוריה האישית, מדובר באחד הצמדים העשירים בהוליווד, עם הון המוערך ביותר משלוש מאות מיליון דולרים. ועתה, אם באמת יחלקו את הכסף הזה, אפשר לצפות לאחד משני התרחישים: זה עשוי להיות מאבק הגירושין הקלאסי והנעים ביותר שידעה הוליווד מעולם, או שזו תהיה מלחמת עולם מכוערת מאין כמוה.

בינתיים, כאמור, זיטה ג'ונס אינה מוכנה לקרב. ודיווחים מביתה טוענים שהיא מעשנת שתי חפיסות ביום ושותה בקבוק וודקה ליום. "כולם מאוד מודאגים, באופן טבעי", צוטט בן משפחה במגזין הרכילות הבריטי "קלוזר". "היא הציעה שהיא תעבור טיפולים פסיכולוגיים אינטנסיביים, ואמרה לדאגלס שהיא לא רוצה להתגרש".

הכדור, אגב, לגמרי במגרש של דאגלס, כפי שדומה שהיה מהרגע שהפרשה התפוצצה. בימים אלו הוא נמצא באירופה ומקדם את סרטו החדש, ואמור לשוב לארצות הברית ביום ראשון, היישר אל טקס פרסי ה"אמי" בלוס אנג'לס, לשם אמורה גם להגיע זיטה ג'ונס עצמה. האם יגיעו יחד? בנפרד? האם יחליפו מילה? האם יוותר אחד הצדדים - או שניהם - על הופעה פומבית כשברור שיהפכו ברגע לכוכבי הערב ולמרכז העניין? הרבה השערות יש, תשובות סופיות יהיו, כנראה, רק בטקס עצמו.

ובכל זאת, יש גם סיבה לאופטימיות. צלמי פפראצי אשר תיעדו הן את זיטה ג'ונס והן את דאגלס חזרו עם תמונות שבהן שני בני הזוג עדיין עם טבעת הנישואין על היד, מה שלא פוסל על הסף אפשרות של חזרה מרגשת. אם שואלים את דאגלס עצמו, אגב, הכל ממש בסדר: "לי יש משבר בבית?", שאל בזעם עיתונאית מ"יאהו", "ממש לא. לעיתונות יש משבר. אנחנו? אנחנו בסדר גמור. אשתי ואני בסדר גמור. כרגע אנחנו פרודים זמנית ועובדים על הזוגיות שלנו, אבל אני שמח שזה נותן לכם משהו לכתוב עליו. אנחנו נהיה בסדר גמור". עכשיו רק נותר לקוות שגם זיטה ג'ונס יודעת את זה.