מישל וויליאמס מעולם לא רצתה להיות מפורסמת. כן, היא תמיד רצתה להיות שחקנית וכן, היא עזבה את הבית ואת התיכון בגיל 15 כדי להגשים את החלום שלה. אבל כשראיינו את וויליאמס בת ה-17 בזמן שגילמה את ג'ן בדוסון קריק ושאלו אותה האם היא רוצה להיות מפורסמת כמו שרון סטון, היא ענתה: "הו לא, שלא אהיה מסוגלת לצאת מהבית, שיעקבו אחרי לכל מקום? זה בטח נורא".

כמו תמיד בסוף, האדם עושה תוכניות ואלוהים מתפקע מצחוק, גם אם הבדיחה היא כולה על חשבונה של וויליאמס. מי ששנים הייתה קנאית לפרטיותה ולא שיתפה פעולה מעולם עם יחסי ציבור או צלמי פפראצי (שמצידם, יש לציין, לא ממש הביעו בה איזה עניין גדול) הפכה בעקבות מותו של ארוסה לשעבר, הית' לדג'ר, לאחת הנשים הנעקבות, המצולמות והמדווחות ביותר בארצות הברית. אין יום שעובר בלי שעולה איזשהו אייטם (אוקיי, שלושים אייטמים) על וויליאמס בעשרות אתרים שונים. מדווחים מה היא אכלה, מה היא שתתה, מה היא עשתה היום עם בתה הקטנה מטילדה (שאביה, כמובן, הוא לדג'ר), לאן היא הולכת, מתי היא חוזרת וגם, תאמינו או לא, מתי היא עשתה סקס (סוף השבוע האחרון בצימר "מילטון אין" במדינת ניו יורק עם החבר החדש שלה, אם ממש רציתם לדעת). אז כן, הסיוט הגדול ביותר של מישל וויליאמס התגשם: היא מפורסמת. וזה נורא בדיוק כמו שהיא חשבה שזה יהיה.

לא עוזבים אותה לרגע. מישל וויליאמס והבת מטילדה בעוד צילום פפראצ (צילום: spalshnews/asap creative)
לא עוזבים אותה לרגע. מישל וויליאמס והבת מטילדה בעוד צילום פפראצ (צילום: spalshnews/asap creative)

"זה כל כך נורא עד שרציתי להפסיק להיות שחקנית", התוודתה בראיון ל"טיים". "זו פשוט לא דרך נחמדה במיוחד לחיות. אני כל הזמן תחת אבטחה, כל הזמן מישהו עוקב אחריך, ותנסה אתה לחיות עם הידיעה שכל הזמן עוקבים אחריך ומנסים לצלם אותך ולתפוס אותך ברגעים אינטימיים. האמת היא שכבר חשבתי לפרוש, אבל ידיד שלי אמר לי: 'נו, ואז מה? יפסיקו לעקוב אחרייך? מה זה יתן לך, חוץ מאשר העובדה שהם ניצחו?'".

אז כן, אמריקה כולה מתעניינת מה קורה עם חיי האהבה והמשפחה של וויליאמס ולא מתביישת לדחוף את האף קצת יותר מדי עמוק. בכל פעם שהיא יוצאת עם בחור חדש (מה שלא קורה יותר מדי) מיד קופצים לרשת עשרות תחקירים, חשיפות פרשיות. כך היה במקרה ג'ייסון סגל (מרשל מ"איך פגשתי את אמא") וכך קורה עם החבר הטרי שלה עכשיו. מישל וויליאמס רק מנסה למצוא אהבה ולהתאושש אחרי פרשיית הית' לדג'ר ואמריקה כולה, כך נראה, מתכוונת להציק לה בדרך אל האושר.

אל תדברי על הית'

לא שאנחנו רוצים לקפוץ כאן למסקנות חפוזות מדי, אבל מקריאת עשרות ראיונות איתה תמיד מתקבל הרושם שוויליאמס מעולם לא הייתה מאושרת. על ההורים שלה, שהתגרשו, היא לא מוכנה להוציא מילה, כמו גם על יחסיה המעורערים עם אביה. על העובדה שהוריה הרשו לה לעזוב את הבית והלימודים בגיל 15 כדי לנסות ולהיות שחקנית היא עדיין לא יודעת אם היא אסירת תודה או כועסת על ההורים שלה שהיו חסרי אחריות כשנתנו לה לעשות את זה. מתקופת דוסון קריק (שבתחילה בכלל חשבה לוותר על התפקיד שכן כחובבת ספרות ושירה לא היה לסדרה, לדעתה, מספיק "מנוף אמנותי") יש לה בעיקר זכרונות רעים: "הייתי ילדה", סיפרה לאובזרבר. "לארוחת ערב הייתי מזמינה שתי פיצות, אוכלת אחת ושמה את השנייה במקרר לארוחת בוקר. ככה טיפלתי בעצמי, בגלל שלא ידעתי. פשוט הייתי ילדה בעולם של מבוגרים".

בעוד שג'ושוע ג'קסון פרץ (ואז נעלם לגמרי, אבל זה כבר סיפור אחר) בכמה קומדיות רומנטיות, ג'יימס ואן דר ביק התגלה כשחקן קומי די משובח (השיא, כמובן, היה עשור אחרי ב"הביץ' מדירה 23", שבינתיים בוטלה) וקייטי הולמס התחתנה עם טום קרוז ועשתה קריירה שלמה רק מלהתגרש ממנו, וויליאמס די חיפשה את עצמה. היא טסה לאנגליה להופיע במחזמר, השתתפה בכמה סרטי אינדי ובאופן כללי, כפי שהיא עצמה תעיד עשור מאוחר יותר בראיון ל"דיילי טלגרף", "פשוט ניסיתי לעשות את כל מה שהוא לא דוסון קריק. אחרי שש שנים בסדרה, היה לי מאוד ברור מה אני לא רוצה לעשות יותר. זו עדיין ההגדרה שלי לדבר שאותו אני לא רוצה לעשות".

קצת אחר כך הגיע התפקיד ב"הר ברוקבק" שהביא אותה עד למועמדות לאוסקר, כמו גם את הרומן עם הית' לדג'ר. ומי ששיחקה בסרט את רעייתו הנטושה לא ידעה שכעבור ארבע שנים תינטש שוב, הפעם לתמיד, ובנסיבות הכי טראגיות שאפשר לדמיין.

האמת היא שצריך להפריד את אגדת וויליאמס ולדג'ר מהסיפור האמיתי, שהולך ומתרחק מהזכרון הציבורי. שנים של דיבורים על וויליאמס את לדג'ר, פלוס ביתם המשותפת, גרמו לכמה עיתונים להדפיס את העובדה שוויליאמס הייתה ארוסתו כשנפטר, בזמן שהאמת, אפעס, די רחוקה מגרסת הסינדרלה הזאת.

לדג'ר ו-וויליאמס החלו לצאת ב-2005, אז גם נכנסה וויליאמס להריון, ככל הנראה לא מתוכנן. השניים התארסו ועברו לגור יחד, אך בשנת 2007 נפרדו. את התאונה הטראגית והרשלנות הרפואית של לדג'ר שהובילה לשילוב קטלני של תרופות ומשככי כאבים שגרם למותו אתם כבר מכירים, ובינואר 2008, זמן קצר מאוד אחרי הפרידה לדג'ר נשם את נשימתו האחרונה ו-וויליאמס נשארה בלי האקס שלה, למרות ההתעקשות הבלתי נגמרת מצד כמה טבלואידים להמשיך ולכנות אותה "ארוסתו".

נפרדו לפני מותו, אבל זה לא מפריע לתקשורת לזכור אותה כאלמנתו. מישל וויליאמס והית' לדג'ר (צילום: gettyimages)
נפרדו לפני מותו, אבל זה לא מפריע לתקשורת לזכור אותה כאלמנתו. מישל וויליאמס והית' לדג'ר (צילום: gettyimages)

עם זאת, יש לציין שהתקשורת בארצות הברית חיבבה מאוד את דמות האלמנה הטרגית, וכמעט כמו תמיד לא נתנה לעובדות להפריע לה בדרך לסיפור. היא החלה לעקוב אחרי וויליאמס ומטילדה הקטנה לכל מקום (אפילו הוריו של לדג'ר, בהופעה פומבית נדירה, ביקשו מהעיתונות לעזוב את וויליאמס בשקט. זה רק הגביר את האש) והסירוב העיקש שלה שלא לדבר עליו בכלל, סירוב שנמשך עד היום, רק מוציא את התקשורת עוד יותר מדעתה. למרות שהיא מתראיינת לפני סרטים (הראיון האחרון היה במרץ, לקראת צאתו של "עוץ" המדובר) הנוסח הוא תמיד אותו נוסח: הטרגדיה שלה מוזכרת בפסקה או שתיים, והכתב ממשיך לנושא הבא. שום ציטוט שלה, אף שאלה בנושא. זה התנאי של וויליאמס לראיונות, והעיתונות נכנעת לו בלית ברירה, שכן עדיף ראיון עבש עם וויליאמס מאשר שום דבר.

אלא שבזמן האחרון מתחילים להישמע גם קולות אחרים, הגורסים שוויליאמס, איך נאמר, היא לא מלאכית הזהב שעשו ממנה. למעשה, הקולות הללו התגברו בזמן האחרון עד כדי כך שאביו של לדג'ר יצא להגנתה בחודש שעבר ואמר עליה שהיא עושה "עבודה מצויינת כאמא. מטילדה הופכת להיות ילדה מנומסת ומתוקה להפליא". אבל ההגנה הזו, למרות שנראה שבאה ממקום כן לחלוטין (היחסים בין וויליאמס להוריו של לדג'ר מצויינים), כנראה רק תגביר את האש עוד יותר. ובדרך הארוכה אל האושר, תגלה וויליאמס, יש לא מעט אנשים שירצו לראות אותה נופלת.

אמא רעה, רעה, רעה

בואו נשים את העובדות על השולחן: תאהבו אותה או לא, וויליאמס היא אחת מהשחקניות היותר מוכשרות ומוערכות שפרצו בניינטיז, ולהערכתנו האישית זהו רק עניין של זמן עד שגם היא תחזיק אוסקר מוזהב ביד. היא אחת הנשים האלגנטיות ביותר בהוליווד, שלא הסתבכה באף מהומה, אף שערורייה, לא השתכרה מחוץ למועדון, לא נתפסה מסניפה קוקאין, ובכלל, אי של שפיות בתוך הטירוף ההוליוודי. וכל זה, כנראה, עומד להיות בעוכריה.

כי בין אם העובדות שמציגה התקשורת האמריקאית נכונות או לא, הנזק של אגדת וויליאמס את לדג'ר כבר עשה את שלו, ו-וויליאמס הוכנסה כמעט בכח לתפקיד האלמנה הטראגית ואמא תרזה. והעובדה שהיא מנסה להמשיך בחייה במקום להתאבל על לדג'ר בכל דקה ושנייה של היום, כמו גם העובדה שהיא מנהלת מערכת יחסים במקום להיות בכל דקה ושנייה עם בתה הקטנה, מכעיסה לא מעט אנשים בארצות הברית.

כמה מכעיסה? ובכן, כל כך מכעיסה, עד שהתקשורת האמריקאית - שממשיכה לחקור באינטנסיביות את נסיבות מותו של לדג'ר, למרות הזמן שחלף - העלתה את האופציה שוויליאמס היא למעשה הסיבה שהוא נטל כל כך הרבה כדורים. "הוא היה שבור", סיפר טרי גיליאם לאתר "סלב-לאב". "אחרי הפרידה פשוט ראית שהוא השתנה. הוא הבין שהם תופסים את העולם אחרת, וזה כל מה שהיה אכפת לו מאותו רגע. פרסים מעולם לא עניינו אותו".

התקשורת תעשה הכל כדי לנתץ את תדמית האמא המושלמת שלה? מישל וויליאמס (צילום: spalshnews/asap creative)
התקשורת תעשה הכל כדי לנתץ את תדמית האמא המושלמת שלה? מישל וויליאמס (צילום: spalshnews/asap creative)

גם המגזין "וניטי פייר" התעסק בסוגיה, ומי שתרם את קולו היה הצלם ההוליוודי ניקולה פקוריני, שאמר: "הית' תמיד האשים את עצמו בפרידה, הוא לא הפסיק לשאול את עצמו מה עשיתי לא בסדר".

לכך ניתן להוסיף את הגילויים החדשים - שהולכים ונחשפים עוד ככל שהזמן חולף - על מאבק המשמורת בין לדג'ר לוויליאמס, שמתברר שהיה מכוער הרבה יותר ממה שהיה נדמה. על פי דיווחים של גיליאם עצמו לדג'ר ניסתה לפתור את העניין עם וויליאמס, אך היא התעקשה להכניס עורכי דין לסיפור, ששיגעו אותו כל כך עד שבסוף, כך גיליאם, "הוא התפוצץ. הוא אמר 'לכו תזדיינו כולכם, אני לא נותן למישל כלום'. וככה זה נגמר".

ואם אתם חושבים שהוא הגזים, אתם טועים. בצוואתו של לדג'ר לא נמצא אפילו דולר אחד למישל או מטילדה, כאשר מקורות טוענים שזה היה מכוון ואילו משפחתו טוענת בתוקף שהצוואה נכתבה עוד לפני שהחל לצאת עם וויליאמס, ובגלל גילו הצעיר הוא לא טרח לשנות אותה. מי שתיקן את העוול הייתה משפחתו, שהעניקה לוויליאמס ולמטילדה "כל מה שהיו צריכות", כך טוען מקור המקורב לוויליאמס, "והרבה יותר מזה".

אבל לא רק מערכת היחסים עם לדג'ר מטרידה את אמריקה, אלא גם מערכות היחסים הנוכחיות שלה. לאחר שנפרדה מסגל (הוא גר בלוס אנג'לס, היא גרה בניו יורק, המרחק היה גדול על שניהם, אם כי נשמעו טענות שסגל לא הצליח לעמוד בפרץ הפפראצי שעוטף את וויליאמס בכל רגע ורגע) החלה לצאת עם האמן והפסל דסטין ילין, ואתרי הרכילות החלו לתהות האם עשתה - שימו לב לחוצפה - את הבחירה הטובה ביותר עבור בתה.

כאילו לא מספיק שהם דוחפים את האף, דומה שהם דוחפים את כל הגוף. אתרי הרכילויות החלו לפשפש בעברו של ילין, שלצערו אינו סוחב עימו תיק הרשעות נקי. בשנות ה-2000 המוקדמות אירח מסיבות סמים די אינטנסיביות בביתו שבניו יורק, ובאחת הפעמים אפילו נדקר על ידי אחת החוגגות. כמו כן, רק חודשיים אחרי תקרית הסכין נפטר אחד המשתתפים ממנת יתר ממש מחוץ ללופט של ילין. ובעוד שהאמן עצמו הודה בשימוש בסמים ועבר טיפול גמילה אינטנסיבי, התקשורת, כאמור, לא מניחה. "אנחנו בטוחים שמישל וויליאמס שמה את האינטרסים של הבת שלה לפני כל דבר אחר", כתבו בציניות באתר פרז הילטון. "מצד שני, עם הבחירה הזו, אי אפשר לדעת".

ומה עכשיו? באמת שאין לדעת. וויליאמס, כך נראה, תמשיך לחפש קצת שקט ומזור אחרי שלל הפרשיות שנחתו עליה, ואולי, מי יודע, אפילו למצוא אהבה. התקשורת האמריקאית, אם לשפוט לפי מעשיהם האחרונים, ימשיכו לעשות הכל כדי לוודא שזה לא יקרה.