משרד האדריכלים השווייצי הרצוג ודה מרון הוא שנבחר לתכנון הספרייה הלאומית בירושלים – כך נמסר הלילה (ה)' מטעם החברה לבניין הספרייה הלאומית. המשרד, אחר המובילים בעולם, נמצא בבעלותם של ז'אק הרצוג ופייר דה מרון, זוכי פרס פריצקר - החשוב ביותר בעולם האדריכלות. בכך נסתם הגולל על האפשרות שאדריכל ישראלי יתכנן את הפרויקט היוקרתי במרכז הבירה. הזכייה נעשתה ללא תחרות של ממש.

שישה משרדי אדריכלים - שלושה ישראלים ושלושה זרים – נענו לאחרונה להזמנה להשתתף בתחרות לתכנון הספרייה הלאומית של ישראל, לאחר השערורייה של פסילת האדריכל הזוכה בתחרות המקורית, רפי סגל. לאחר שהוא זכה בתחרות, התברר לו כי הצעתו נפסלה – והתחרות נפתחה מחדש בלא שהמשרדים שזכו במקומות 2 ו-3 יוכלו לזכות במקומו. ששת המשרדים שניגשו לתחרות המחודשת היוו: אמר-קוריאל, קולקר-קולקר-אפשטיין וקימל-אשכולות מישראל; ושלושה משרדים מהצמרת העולמית: הרצוג ודה מרון, פרנק גרי האמריקאי ורנצו פיאנו האיטלקי. שמותיהם של המשרדים המוזמנים נשארו עלומים עד היום.

ועדת הבחירה בראשות האדריכל פרופ' לואיס פרננדז-גליאנו, ובהשתתפות פרופ' אלינער קומיסר-ברזקי, הלורד רוטשילד, יו"ר "יד הנדיב" ויו"ר הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, פגשה את כל האדריכלים. בתום הליך ראיונות ולאחר דיון מקיף, הוועדה המליצה על המשרד השווייצי. בהודעתה של יזמת הספרייה נכתב, כי היא "קיבלה רקע על עבודות חשובות רבות שלהם, על הצוות ועל מתודולוגיית התכנון המוקפדת שלהם, התרשמה מהמחוייבות של ז'ק הרצוג ופייר דה-מרון, מהפתיחות הרבה לדיאלוג עם הספרייה והחברה לבניין, כמו גם מהחוזקות וההבטחות שגלומות בתפיסה האדריכלית היצירתית שהציגו – הבנת הצרכים, טיפול בטבע ובסביבה האורבנית וקישור למוסדות השכנים".

האדריכלים הרצוג דה מרון, שעד לחתימת ההסכם איתם מוכרזים בינתיים כ"אדריכלים מועדפים" של הפרויקט (כך גם הוגדר רפי סגל, לפני שהתברר לו שהכותרת לא מבטיחה את זכייתו בפועל), מעסיקים 400 אדריכלים מ-40 מדינות. זה יהיה הבניין הראשון של שהאדריכלים יתכננו בישראל לאחר שתכננו מבנים ברחבי הגלובוס, שהמפורסמים שבהם: "טייט מודרן" בלונדון (אחד המוזיאונים המצליחים בעולם, שהם מתכננים כעת את הרחבתו הדרמטית), האצטדיון האולימפי "קן הציפור" בבייג'ין, מוזיאון ויטרהומטה חברת התרופות ''אקטליון'' בשווייץ, לאחרונה גם מרכז הקונגרסים החדש בבזל.לפני שנה הם הוזמנו להקים, יחד עם האמן הסיני הנודע איי וואי וואי, את ביתן הקיץ של גלריה סרפנטיין בלונדון.