ארבע שנים לאחר שכיכבה על שער הווג האמריקאי ויצרה סנסציה בינלאומית, מישל אובמה, הגברת הראשונה של ארצות הברית, חוזרת אל עמודי הכרומו של המגזין. על פי דיווחים של אתרי חדשות אמריקאיים, ובראשם היומון האמין The Washington Post, אובמה תופיע על גיליון אפריל של המגזין, המוקדש מדי שנה לנושאי משקל ותזונה תחת הכותרת The Shape Issue. צילומי השער התקיימו כבר בינואר בבית הלבן, בניצוחה של צלמת האופנה והסלבריטאים אנני לייבוביץ – שאחראית גם לשער הקודם של מישל אובמה בווג במרץ 2009 ולשער של ברק אובמה בווג גברים בשנת 2008. לצילומים לבשה אובמה מערכת לבוש של המעצב ריד קראקוף, ששמלת ערב כחולה בעיצובו ליוותה אותה להשבעת הנשיא בחודש ינואר.

הבחירה באובמה, 49, לשער של גיליון The Shape Issue אינה מקרית. בחודשיים האחרונים פועלת אובמה במרץ לקידום תוכנית Lets Move לשיפור בעיית ההשמנה של האמריקאים, ואינה בוחלת באף פלטפורמה כדי לקדם את האג'נדה שלה בתקשורת. בחודש שעבר היא השתתפה בתכנית הלייט-נייט של הקומיקאי ג'ימי פאלון, בצילומים שנערכו בבית הלבן. בסרטון המצורף תוכלו לראות את התחרות הספורטיבית שערכו השניים, במהלכה התאמנו בכפיפות שמיכה, ריצה במדרגות, ולסיום – מרוץ בשקי תפוחי אדמה. שבוע לאחר מכן היא שוב השתתפה בתוכנית, הפעם בריקוד משעשע לצדו של פאלון תחת הכותרת "האבולוציה של האם הרוקדת", שלועג לאופן שבו מבוגרים, ובמיוחד אמהות, רוקדים במסיבות. הופעתה של אובמה במערכון לא נועדה לשעשע את האומה האמריקאית, אלא לעודד הורים לבצע פעילויות ספורטיביות עם ילדיהם.

ההחלטה של אובמה לפנות אל לבם של אזרחי ארצות הברית בכל דרך אפשרית מצאה לה גם לא מעט מתנגדים. מתברר כי יש לא מעט גורמים שלא מתלהבים מכך שאשת הנשיא משתעשעת כמו נערה בתוכניות לילה קומיות. הם, ודאי, היו מעדיפים לראות אותה חמורת סבר בחליפות אפורות מחויטות. קורטלנד מילוי, בעל טור נשכני ב"וושינגטון פוסט", כתב לאחרונה כי הגברת אובמה הפכה לסוג של מרתה סטיוארט. "אין שום פסול בללמד ילדים לאכול אפונים או להראות להם איך רוקדים בחישוק", התייחס מילוי לסרטון עם פאלון, "אבל אחרי ארבע שנים של התמקדות בגוף, טוב אם תתמקד בבניית תודעה אמריקאית חזקה". בהמשך הוא כותב: "מספיק כבר עם הברוקולי והקפיצות, השיחות הריקניות על הידיים שלה, השיער שלה, המרץ והבגדים המעוצבים. איפה בוגרת פרינסטון המוכשרת, עורכת הדין מהארוורד שהיתה למדריכה הרוחנית של הנשיא השחור הראשון של ארצות הברית?"

השער הראשון של מישל אובמה לווג
השער הראשון של מישל אובמה לווג

במידה רבה, הופעתה השנייה של אובמה על שער גיליון ווג תהיה רק האחרונה בשורה של אירועים שהופכים את הגברת הראשונה מדמות מרוחקת ורצינית לכוכבת בידור מלאת שמחת חיים וסלבריטאית מן המניין. מלבד ההשתתפות בתוכנית הלילה של פאלון, בחודשים האחרונים הספיקה אובמה להגיש את פרס הסרט הטוב ביותר באוסקר ולספק לתקשורת התבטאויות משוחררות על משבר גיל העמידה שפוקד אותה והפוני החדש שהיא מטפחת. "הפוני הוא משבר אמצע החיים שלי", סיפרה בראיון טלוויזיוני בתוכנית האירוח של רייצ'ל ריי. "אני לא יכולה לקבל מכונית ספורט ובני משפחתי לא מרשים לי לעשות קפיצת בנג'י, אז אני חותכת את הפוני שלי".

לא מתאמצת להיראות ייצוגית. מישל אובמה במכנסיים קצרים (צילום: gettyimages)
לא מתאמצת להיראות ייצוגית. מישל אובמה במכנסיים קצרים (צילום: gettyimages)

הנגישות שחרטה אובמה על דגלה מאז נכנסה אל הבית הלבן לפני ארבע שנים, מתבטאת גם באופן שבו היא מקבלת החלטות: היא לא חוששת מביקורת על כך שהיא מצטלמת למגזיני אופנה, מתלבשת בבגדי קז'ואל כמו מכנסיים קצרים ושמלות צבעוניות, מקדמת מעצבי אופנה אמריקאיים ורשתות זולות, פועלת לקידום מיזמי ספורט, מדברת על משבר גיל העמידה בחופשיות, ובעיקר – לא לוקחת את עצמה ברצינות תהומית כמו קודמתה בתפקיד, לורה בוש. לא מפתיע אם כן שרבים משווים את מעמדה כאייקון אופנה לזה של ג'קי קנדי, אשת הנשיא היחידה מלבדה שהצטלמה לשער מגזין ווג.

אנה ווינטור. תומכת בבני הזוג אובמה באופן מוצהר דרך מגזין ווג (צילום: gettyimages)
אנה ווינטור. תומכת בבני הזוג אובמה באופן מוצהר דרך מגזין ווג (צילום: gettyimages)

מי שמסייעת לאובמה בהחלטותיה היא ידידתה הקרובה, עורכת ווג אמריקה אנה ווינטור, שמקדמת את האג'נדה הליברלית של בני הזוג במגזין, למשל בתמיכה בנישואים חד מיניים, ואף סייעה לאסוף תרומות של כ-200 אלף דולר למסע הבחירות האחרון של אובמה. מן הסתם, השער הנוכחי הוא שלב נוסף ביחסי ווינטור-אובמה בדרך למטרה המשותפת (שטחית ככל שתשמע): להפוך את אמריקה למקום עם אנשים רזים וספורטיביים יותר, שלבושים לפי צו האופנה.