החזה הנשי זוכה להתעניינות רבה מצד המין הגברי, אך מעסיק גם את הנשים עצמן לא מעט. לפניכם 20 עובדות, על זוג שדיים.

>>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

1. כמעט שאי אפשר להבחין בכך, אבל על פי סטטיסטיקות עולמיות, השד השמאלי אצל רוב הנשים גדול מעט יותר מהימני. בכל מקרה, השדיים לא סימטריים לגמרי, וגם הפטמות לא תמיד זהות זו לזו, ואף פונות לעתים לכיוונים שונים. כך זה אצל כולן.

2. בואו נבהיר: על אף שהשדיים הם אולי האיבר הנשי ביותר, בעברית ההטיה שלו לא אינה מצייתת לכלל הדקדוקי לפיו כל איבר זוגי בגוף הוא נקבה (עיניים, אוזניים, רגליים וכו'). דווקא השדיים הם זכרים. לכן, הקפידו לומר מעתה: "שדיים יפים", ואל תעליבו אותם בשגיאות דקדוקיות.

3. כמעט לכל הנשים צומחות שערות כהות בודדות מסביב לעטרה (הפטמה). מספרן הוא בין 2 ל־15. בדרך כלל, הן עוכרות את השמחה וההתלהבות המינית של הגבר; אבל משום שהן לא רבות, זה לא דורש מאמץ רב מדי (פינצטה פשוטה) לסלק אותן. על השדיים יכולים גם להופיע לפעמים פצעונים או נקודות שחורות. מבאס, אבל זה מה יש.

4. למרות תהילתם, השדיים הם בסך הכול שני מצבורים של בלוטות חלב, עטופים ברקמת שומן ורקמת חיבור, שמבחינה אבולוציונית נועדו להזנת הצאצאים. אבל המכלול הוא הרבה יותר מסכום חלקיו, בגלל המשמעות הסמלית, הרגשית, הארוטית וההתפתחותית שמעמיסים עליהם.

שדיים למעלה, על הראש

5. השד הממוצע שוקל כחצי ק"ג. כל שד מכיל כ־4.4% משומן הגוף, וכאחוז אחד מהמשקל הכולל של אישה ממוצעת. רקמת השד הופכת להיות שומנית יותר על חשבון רקמת החיבור והרקמה האלסטית, ככל שהאישה מתקדמת בגיל. אצל מעשנות, השדיים נוטים יותר לאבד נפח ולהיראות נפולים מאשר אצל לא מעשנות.

6. השדיים גדלים מעט בנפח בזמן ריגוש מיני, אבל חוזרים לממדים הרגילים שלהם אחר כך.

7. למרות שנוטים להגדיר את גודל השדיים על ידי אותיות (שמציינות את גודל ה"גביע" של השד) ומספרים (שמציינים את היקף בית החזה), בעבור רוב הנשים, לשדיים יש שלושה גדלים: גדול מדי, קטן מדי, נפול מדי. רוב הנשים לא מרוצות מגודל או מצורת השדיים שלהן. רק אלו שקנו את העיצוב בכסף אצל מנתח פלסטי, מדווחות על שביעות רצון מהצורה ומהגודל, וגם זה לא תמיד.

8. הגיל הממוצע של נשים שעוברות ניתוח פלסטי בשדיים (הגדלה, הקטנה או הרמה) הוא 34.

9. "למיתוס שנשים בעלות חזה גדול הן להוטות יותר במיטה, אין שום אחיזה במציאות" – אומרת גילה ברונר, מנהלת השירות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית שיבא קלאס קליניק. "כשם שפה גדול לא הופך אותך בהכרח לנואמת טובה יותר, כך גם שדיים גדולים לא מבטיחים מיניות שופעת יותר".

10. "מידת ההנאה של האישה מגירוי השדיים היא אישית מאוד, וגם משתנה על ציר הזמן", אומרת ברונר. "היא מושפעת מהמעגל ההורמונלי החודשי, אבל גם ממידת העוררות המינית ברגע נתון. בשיחות עם מאות נשים, הן מדווחות שבתחילת המשחק המקדים או כשהן עדיין לא מגורות, המגע, בעיקר בפטמות, יכול להיות לא נעים ואפילו מציק ומכאיב. ככל שהאישה מגורה יותר, תחושת המגע בשדיים ובפטמה יכולה להיות נעימה יותר".

11. "רק מעט נשים מדווחות שמגע בפטמות מסב להן עונג", אומרת אורנה לבבי M.A, סקסולוגית, יועצת לאינטימיות זוגית ומאמנת אישית בתהליכי שינוי והעצמה. "צריך לשבור את המיתוס שרוב השנים נהנות ממגע בפטמות. יש כאלו שכן, אבל במידה. הרבה מאוד נשים ממש לא אוהבות שהגבר משחק בפטמות שלהן ומסובב אותן כמו כפתורים של רדיו ישן. יש נשים שפעולה כזאת ממש נועלת אותן רגשית, ואפילו הלחות בנרתיק יורדת בשל כך. הגברים השקועים בהנאתם הפרטית לא מבינים לפעמים למה האישה יוצאת פתאום לגמרי מהריכוז, ולמה היא כבר לא בעניין".

12. פטמות זקורות לא מעידות בהכרח על עוררות מינית: הפטמות מזדקרות מסיבות רבות, כולל קור, משב רוח או חיכוך של בד החזייה.

13. "הסברה ששדיים גדולים מפיקים יותר חלב בזמן הנקת התינוק, איננה נכונה", אומרת גילה ברונר. "זה אבסורדי לחשוב כך – כמו להניח שעיניים גדולות רואות יותר מעיניים קטנות. לגודל השד אין קשר לתפקוד שלו. יש שדיים קטנים עם תנובת חלב טובה לאורך זמן, ויש שדיים גדולים שהתפוקה שלהם דלה".

14. "ההנקה אמנם חיונית לקשר בין האם לתינוק, להתפתחותו ולחיזוק מערכת החיסון שלו, אבל היא פוגעת בתפקוד המיני של האישה" – אומרת ברונר. "מבחינה ביולוגית, הפרולקטין שמופק בגוף האישה ברמות גבוהות יותר בזמן ההנקה, מוריד את הפוריות ואת התשוקה המינית שלה. זהו אמצעי הגנה אבולוציוני, כדי שרוב המשאבים יופנו להזנה ולדאגה לתינוק, וכדי לצמצם את ההסתברות של היווצרות עובר חדש ברחם, שיתחרה על אותם משאבים. מה שאומר שלאישה מיניקה קשה יותר להתעורר מינית. אך עם זאת, היא לא לגמרי מוגנת מהיריון חדש בזמן ההנקה. אפשר להיכנס להיריון גם בתקופה זו".

15. "ניתוחים לשיפוץ צורת השדיים – הגדלה, הקטנה, הרמה – משנים לעתים את מידת הרגישות של האיברים הללו", מבהירה לבבי. "יש נשים שסף הרגישות שלהן יורד משום שהניתוח חותך קצות עצבים ומשנה את התחושה. אבל יש גם נשים רבות שההתלהבות המינית שלהן דווקא עולה, משום שאחרי שהשתפצו כפי שרצו, הדימוי העצמי שלהן משתפר והן מרגישות סקסיות, מושכות ונחשקות יותר. הדבר בא לידי ביטוי באינטראקציה המינית שלהן עם בן הזוג".

גביע המדינה

16. בכל העולם המפותח, באירופה כמו בארה"ב, נרשמת בעשורים האחרונים עלייה משמעותית בגודל השדיים של הנשים. בעשור האחרון, עלה גודל השד הממוצע מגביע בגודל B לגביע בגודל C. מומחים זוקפים זאת לזכות השפע ואיכות המזון בחברה המודרנית, אבל גם לתכולה הגבוהה של הורמונים במזונות השונים, הבשריים וגם הצמחוניים.

17. מידת החזייה הגדולה ביותר היא 38KKK.

18. בגלל מאפייני חברת השפע, השדיים מתפתחים אצל נערות בגיל ההתבגרות בשלב מוקדם יותר מאשר בעבר. השדיים ממשיכים לגדול ולהתפתח עם כל היריון והנקה. לרוע המזל, אצל חלק גדול מהנשים, הם חוזרים לממדים הקטנים ואף מרגישים מרוקנים מתוכן אחרי הלידות וההנקות.

19. ב־1988 הוכר לראשונה ניתוח הגדלת שדיים כהוצאה מוכרת על ידי שלטונות המס בארה"ב. סינתיה הס, כוכבת במה במועדון סקס, טענה בעזרת עורך הדין שלה במסגרת משפט שהניתוח, שנדרש במקרה שלה כדי להגדיל את סיכוייה להשתכר, הוא הוצאה מוכרת לצורך יצירת הכנסה. טענתה הוכרה כמוצדקת. מאז ניצלו את התקדים עוד הרבה כוכבות פורנו וחשפניות.

20. מתברר שאחוז מהנשים מסוגלות לחוות אורגזמה רק מגירוי השדיים – או לפחות כך טוענים צמד הסקסולוגים האמריקנים מרשאל מילר ודוריאן סולוט, מחברי הספר "הידד לאורגזמה הנשית: המדריך המדהים לאורגזמה". בעיני מומחים אחרים, הטענה הזאת נשמעת הזויה; אבל בכל מקרה, אם יש נשים כאלה, רצוי שיחלקו את סודן עם האחרות ויסבירו איך הן עושות את זה.