רק לפני חמישה ימים כל הרשת געשה סביב ביצועיה של קרוליין ווזניאקי במגרש הטניס. הכוכבת הצעירה, שעד ממש לא מזמן הייתה מספר אחת בעולם, הלהיבה מאות אלפי צופים שהפכו את סרטון הוידאו בכיכובה לויראלי. לרוע המזל, אפעס, ביצועי טניס לא ממש היו שם.

כן, היא הייתה במגרש. כן, היא אפילו החזיקה מחבט. כן, מולה עמדה מריה שאראפובה, ביריבות שהופכת להיות אחת מהגדולות בעולם הטניס הנשי. אבל הביצוע היחיד של ווזניאקי שהפך ויראלי היה דווקא זה שבו באמצע המשחק החליטה לדחוף מגבות אל החזה והישבן שלה, ולחקות את סרינה וויליאמס.

עכשיו, רק שיהיה ברור: חיקויים של טניסאים על ידי טניסאים אחרים אינם דבר נדיר במיוחד, בטח לא בשלב הזה של העונה. לא נגיד שזו מסורת, חלילה, אבל בהחלט נעמוד מאחורי הדברים שלנו אם נקרא לזה "שבירת שגרה מבורכת" אצל כמה מהטניסאים הבכירים. נובאק דיוקוביץ' עשה את זה, אנדי רודיק הוא בכלל חקיין שהיה יכול להיות בארץ נהדרת, ובכל זאת, יש משהו צורם מאוד בעובדה שעושה רושם שבזמן האחרון השם של ווזניאקי, שנחשבת לאחת ההבטחות הגדולות של עולם הטניס, עולה לכותרות בזמן האחרון בנסיבות שאינן, איך נאמר בעדינות, קשורות לטניס. וזה מדאיג. מאוד.

יותר מדי פרמיירות, פחות מדי טניס. קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)
יותר מדי פרמיירות, פחות מדי טניס. קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)

למרות שהותקפה על ידי מאות בלוגרים ועיתונאים על כך שהחיקוי של סרינה היה גזעני, לטענתם (סרינה אפילו נאלצה לצאת להגנתה של ווזניאקי על מנת שירדו ממנה. זה רק הגביר את האש), זה לא הדבר שהכי מדאיג את פיוטר, מאמנה ואביה של הכוכבת הצעירה.

לאחרונה בישר המגזין הנחשב "מקסים" שווזניאקי, שיופיה לא נעלם מהעין, תיכלל ברשימת מאה הנשים הסקסיות בעולם. ותאמינו לנו כשאנחנו אומרים: אבא שלה כלל לא מודאג מהאפשרות שהיא תפסיד ותודח מהרשימה. אבא שלה מודאג מהאפשרות שהיא תזכה.

הכי טובה בעולם. בערך

הנה כמה עובדות על קרוליין ווזניאקי בת ה-22, תרגישו לגמרי חופשיים להתבלבל: המשחק האחרון הראוי לציון של ווזניאקי בטורניר גדול היה אי שם בטורניר היו.אס אופן של 2009, שם הגיעה לגמר נגד קים קלייסטרס, והפסידה.

מאז עברו שלוש שנים. היא לא זכתה אפילו בטורניר גראנד-סלאם אחד. כל זה, אגב, לא הפריע לה להיות מספר אחת בעולם למשך 67 (!) שבועות רצופים, יותר ממריה שראפובה, ונוס וויליאמס, ג'ניפר קפריאטי וגם אותה קלייסטרס עצמה.

היופי שלה יהרוס לה את הקריירה? קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)
היופי שלה יהרוס לה את הקריירה? קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)

מבולבלים? בצדק. בהסבר על רגל אחת, נסביר ששיטת הדירוג של ארגון הטניס העולמי היא כזו שמאפשרת גם למי שלא זוכה בטורנירים גדולים להתייצב בצמרת הדירוג העולמי. כל נצחון שווה מספר נקודות מסויים, ובסופו של דבר מספר נצחונות קטנים שווים יותר מנצחון אחד גדול. ואפשר להגיד על ווזניאקי הרבה דברים, אבל הבחורה הזו טובה בלנצח.

אם כי חייבים להגיד שהמשפט הזה קצת התערער בשנת 2012, שהייתה, ללא ספק, השנה האיומה בקריירה שלה.

שם מעבר לרשת

אם לומר את זה בעדינות, לא בטוח שיש הרבה אנשים ששמחים יותר מווזניאקי שהשנה הזו סוף סוף נגמרת. היא הצליחה להפסיד כמעט בכל טורניר אפשרי, לספוג כמה הפסדים מביכים במיוחד (הפסד ראשון אי פעם בטורניר קופנהגן, הפסד לאירינה קמיליה בגו הרומניה המדורגת 96 בעולם), להדרדר עד למקום העשירי בעולם וגם להיפצע, בנוסף לכל הצרות. אבל מה שבאמת מעניין הוא מה שקורה מחוץ למגרשי הטניס, מה שצריך להדליק נורה אדומה אצל כל מי שחושב, כמונו, שלווזניאקי יש את הפוטנציאל להיות אחת הגדולות בהיסטוריה.

יכולה להיות אחת מהגדולות בהיסטוריה. קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)
יכולה להיות אחת מהגדולות בהיסטוריה. קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)

ברנז'ת הטניס, אם נתנסח בעדינות, יושבת לה על הוריד. קצת כמו עדת פולניות, ווזניאקי יודעת שהיא תיכנס למסיבת עיתונאים, לא משנה איזו, והריטואל יחזור על עצמו: ישאלו אותה למה היא לא זכתה עדיין בטורניר גדול. ישאלו אותה למה המשחק שלה משעמם כל כך (כל טניסאית הייתה מוכנה למכור כליה בשביל להיות עם הכושר הגופני שלה, אבל נעזוב את זה). ישאלו אותה למה היא לא אגרסיבית מספיק. וישכחו, כמובן, שרק ביולי האחרון היא חגגה 22, ושאולי כדאי לרדת לה מהגב.

למרות שבדרך כלל היא רק מחייכת לשאלות האלה ועונה בדיפלומטיות, השנה, כששוב שאלו אותה על הטורנירים הגדולים, היא התפרצה וענתה בזעם: "אין לכם מושג כמה זה קשה להופיע כל שבוע ולעשות את זה טוב. לרוב האנשים אין מושג כמה זה קשה. אין לי מושג אם אני אזכה בטורניר גראנד-סלאם, וזה לא כזה מעניין אותי, אז אולי כדאי שתרדו כבר מהנושא הזה", מה שהעלה מיד את השאלה הגדולה: האם הטניסאית מספר 1 בעולם עד לא מזמן מתחילה להתפרק?

יותר כסף, פחות טניס

בניגוד לברנז'ת הטניס, יש ברנז'ה אחרת שמאוד אוהבת את ווזניאקי: ברנז'ת הבידור. המראה המצודד של ווזניאקי לא חמק מעיניהן של החברות המסחריות, וב-2011 היא דורגה במקום השני ברשימת הטניסאיות המרוויחות בעולם וגם - והנה נתון שבאמת אמור להדאיג את אבא שלה - ברשימת עשרת הספורטאים הכי "שיווקיים" במגזין פורבס היוקרתי. כניסה לעשרים הגדולות ברשימת הסקסיות של מגזין "מקסים", נניח, תקפיץ אותה עוד כמה מקומות למעלה בדירוג הזה.

והדבר האחרון שאתה רוצה שיקרה לשחקנית כל כך צעירה הוא שיסתובב לה הראש מכל הכסף והתהילה הזו.

היו יכולות להגיע רחוק יותר אם הן היו מכוערות? קרוליין ווזניאקי (מימין) ומריה שראפובה (צילום: gettyimages)
היו יכולות להגיע רחוק יותר אם הן היו מכוערות? קרוליין ווזניאקי (מימין) ומריה שראפובה (צילום: gettyimages)

"הצרה הכי גדולה של ווזניאקי", כתבה לינדסי ברה, פרשנית הספורט הבכירה של אי.אס.פי.אן, "היא הצרה של כל ספורטאית שמגלה יכולת טובה מדי בגיל מוקדם מדי. הצרה השנייה של ווזניאקי היא שהיא מאוד יפה, וקשה להגיד 'לא' לכל האהבה הזו שמורעפת עליך. זו בעיה אחת שסרינה ו-ונוס ווילימאס, למשל, לא היו צריכות להתמודד איתה, אבל ווזניאקי ושראפובה כן".

ובאמת, קשה שלא לתהות: האם דווקא היופי עוצר הנשימה של ווזניאקי יהיה עקב אכילס של הקריירה שלה? מטבקיינו הנאמנים הזכירו כאן את אנה קורניקובה, ובצדק מוחלט, שכן הנה מקרה קלאסי של טניסאית מוכשרת שפזלה לעולם הפרסום ופרשה לשם. ומה אם היה לה מראה פחות מושך? האם הייתה נשארת? האם שראפובה, למשל, הייתה מגיעה רחוק יותר אם הייתה, רחמנא ליצלן, מכוערת?

לא עמדנו בפיתוי. קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)
לא עמדנו בפיתוי. קרוליין ווזניאקי (צילום: gettyimages)

בעוד קצת יותר משבועיים תיפתח אליפות אוסטרליה הפתוחה, הטורניר הגדול הראשון של 2013, ואתם כבר יכולים לנחש לבד למי העיניים יהיו נשואות. האם נקבל את ווזניאקי של 2011, שדרסה את שאראפובה 6:1 ו-6:2 ולא ירדה מהמקום הראשון בעולם, או שנקבל את הגרסה הדהויה, אוהבת החיקויים והשטויות וזו שנמחצה על ידי כל טניסאית בכירה בעולם והדרדרה עד למקום העשירי.

הראש שלה, ואת זה אמר גם אביה בראיון לפני כחודשיים, לא ממש נמצא בטניס. הוא כנראה אמר את זה כדי לעורר אותה, אבל את התשובה היא נתנה על המגרש לפני חמישה ימים: הצחיקה את כל הקהל עם החיקוי, אבל נתנה לשראפובה, זו שנדרסה על ידיה לפני שנה, לנצח אותה די בקלות. לא נותר שלא לתהות איזו טניסאית נקבל באוסטרליה, והאם תוכל זו להניח את חוזי הפרסום, הרשימות הסקסיות והתהילה שנחתה עליה ולהתרכז במה שכל העולם רוצה לראות אותה עושה: במשחק עצמו.