כשטום הארדי משגר אליי את אחד המבטים מקפיאי הדם שלו, תוך כדי הבלטת שריריו המרשימים וחזהו המסוקס, אני מתכווץ בכיסא, ומבין למה הבמאי כריסטופר נולאן בחר בו לגלם את האיש הרע עם המסכה המאיימת ב"עלייתו של האביר האפל".

או למה בהוליווד החליטו שהוא הגבר המתאים להיכנס לנעליים הגדולות של מל גיבסון בפרק חדש בסדרת הסרטים המתקמבקת "מקס הזועם".

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

את המבטים האלה שומר השחקן הבריטי המבוקש במיוחד לשאלות מעצבנות. לפעמים הוא עצבני וחסר סבלנות, בשאר הזמן הוא שופע קסם אישי, מרבה לצחוק ומפגין פתיחות וכנות שלא אופיינית לסטארים הוליוודיים, ואין לו שום בעיה לדבר על התקופה שבה הוא סבל מחיבה קשה מדי לאלכוהול.

הארדי בן ה־35 מודע לכך שהוא נמצא עכשיו בעיצומה של תקופת פריחה, ושהמניות שלו בבורסה ההוליוודית רק נוסקות. "כן, יש לי מזל מהגיהינום", הוא צוחק. "זה לא נחמד לדעת שהמקרר שלך פתאום מלא כשאתה מגיע הביתה? אז ככה אני שמח שאני מוצף בהצעות, ושתמיד מחכה לי משהו בעתיד הקרוב. אני חושב שעבור גברים התפקידים הופכים להיות מעניינים יותר ויותר ככל שהם מתבגרים".

"בגלל שהופעתי בכל כך הרבה סרטים בשנים האחרונות, הייתי חייב להיפטר מהר מהדמויות שעשיתי", הוא ממשיך. "אחרי שצילומי סרט מסתיימים, אני לא יכול להישאר עוד קצת בתוך הדמות ולהשתחרר ממנה לאט לאט. אני חייב להשיל אותה מיד ולעבור הלאה".

אתה לא מצטער שהפריצה שלך לא הגיעה קודם, כשהיית צעיר יותר?

"טעמתי קצת מההצלחה ברגע שיצאתי מבית הספר הלונדוני לדרמה. זה היה בראשית שנות ה־2000. התחלתי לקבל תפקידים ואפילו הופעתי בהפקות הוליוודיות כמו 'בלאק הוק דאון' ו'מסע בין כוכבים: נמסיס', ובסדרה 'אחים לנשק', ואז נכנסתי לגמילה", הוא מתוודה בישירות האופיינית לו.

"עשר שנים אחרי, אני יושב כאן איתך ומודה שלמדתי את הלקח שלי. לקח לי הרבה זמן לעשות קאמבק. ועכשיו כשעשיתי את זה, אני מאוד אסיר תודה על כך שנשארתי בחיים. כיום אני יודע שאם אני רוצה לשרוד ולראות את הילדים שלי גדלים, אני חייב לא לעשות שטויות ולא להיות טיפש".

נפגשנו באולם הנשפים של המלון הכי יקר בקאן למחרת הבכורה של סרטו החדש של הארדי, "ארץ יבשה", שמגיע השבוע למסכי הקולנוע בישראל. הארדי עוד לא נרגע מקבלת הפנים הנלהבת, ובעיקר מההליכה על השטיח האדום שמפאר את המדרגות המובילות אל ארמון הפסטיבל.

"אם להיות כן, אני חושב שזה אחד הרגעים בקריירה שלי שאני הכי גאה בהם. לקח לי 12 שנה להגיע לפרמיירה בקאן, וסוף סוף עשיתי את זה. בשבילי זאת התנסות מדהימה, וואו. העובדה שאני כאן עם אבא ואמא שלי, ושאני לא שתוי, ושאני לא הולך להרביץ לאף אחד, ואני אפילו זוכר מה קרה אתמול בלילה בבכורה ובמסיבה אחריה, ואני חי, זה משהו שגורם לי גאווה. אז אני מרשה לעצמי להיות קצת גאה, ואז מהר מאוד אני מניח בצד את הגאווה, ותוהה אם זה אני, אם זה קורה לי, או שאני הטום הארדי הלא נכון".

מוצף בהצעות. טום הארדי (צילום: gettyimages)
מוצף בהצעות. טום הארדי (צילום: gettyimages)

"ארץ יבשה" התחרה בקאן על פרס דקל הזהב. מדובר בעיבוד לספר "המדינה הרטובה ביותר בעולם", שעוסק בשלושה אחים מווירג'יניה המנפיקים אלכוהול איכותי וממש לא חוקי באמריקה של עידן היובש, ראשית שנות ה־30 של המאה הקודמת, תקופה שבה נאסר לייצר ולמכור אלכוהול.

הארדי מגלם את פורסט, האח הבכור - בחור שתקן, אכזרי וקשוח, שהאגדות מייחסות לו מעללים שהוא אפילו מתחיל להאמין בהם. כשאיש חוק נטול מעצורים (גאי פירס) זומם לשים קץ לעסקי המשפחה, האחים נאלצים להשיב מלחמה.

התפקיד ב'ארץ יבשה" דרש ממך לאמץ מבטא דרומי כבד. זה בא לך בקלות?

"הקשבתי לאנשים מהאזור שבו מתרחש הסרט. אני אוהב מבטאים, אבל חושב שלא תמיד צריכים להיות מדויקים עד רמת אזור המיקוד של הכתובת שבה הדמות גרה. אני לא יכול להגיד לך אם המבטא שלי ב'ארץ יבשה' הוא מדויק או אותנטי, וזה לא מעניין אותי. מה שחשוב לי זה הדמות, האם אתה יכול להזדהות איתה.

"פורסט יכול לעשות דברים בעייתיים וקשים, הוא למשל חותך למישהו את האשכים. היית רוצה לשבת בחדר עם מישהו שחתך למישהו אחר את הביצים? אז אתה לא חייב להסכים עם מה שהוא עושה או לקבל אותו, ואתה לא חייב לחבב אותו, אבל קשה שלא לחוש רגש כלפיו".

בסרט אתה מוקף בחבורה גברית מרשימה: שאיה לבאף, גארי אולדמן, גאי פירס ועוד. איך הסתדרתם?

"היה כיף. תענוג למשל לראות את שאיה מתבגר והופך לגבר. הוא אומנם עדיין צעיר, אבל הוא מדהים. היתה בינינו כימייה, ומאחר שאנחנו מגלמים אחים, היו רגעים מתבקשים שבהם היינו מעצבנים זה את זה, והיו רגעים שבהם אהבנו זה את זה.

"גאי פירס ואני היינו יושבים בקרון האיפור, משתטים ומדברים גסויות, ונהניתי גם עם גארי אולדמן, שהוא הגיבור ומודל החיקוי שלי. פתאום אני מופיע יחד איתו באותו סרט, זאת עוד הוכחה שאני בר מזל".

ואכן צריך לא מעט מזל כדי לזכות בתפקיד הנבל הראשי בהפקת ענק כמו "עלייתו של האביר האפל". הארדי גילם בסרט את ביין, האויב של איש העטלף, שמחליט לחולל מהפכה במנהטן ומתהלך עם מסכה מיוחדת ומלחיצה, תוצאה של פציעה קשה בילדותו. הלוק שלו היה פופולרי במיוחד בין המתחפשים בהלואין האחרון.

"אני אוהב לבחור דמויות שמעניינות אותי ומעוררות בי השראה", מנמק הארדי למה הלך על התפקיד הזה. "אני אפילו בוחר דמויות שמשעשעות אותי וגורמות לי לצחוק, בגלל שאני יודע שאני הולך לבלות איתן תקופה וחשוב שיהיה לי כיף להיות איתן. מעניין אותי גם לעשות דמויות שמפחידות אותי, כמו הדמות של ביין. אני מקווה שאני מצליח להעביר לצופים את הפחד שלי, ושאני גורם להם לפחד. יחד עם זאת, על חלק מהצופים זה בכלל לא משפיע".

"עלייתו" הוא שיתוף הפעולה השני של הארדי עם נולאן - הקשר ביניהם התחיל בסרט "התחלה", שם גילם את אימס, גנב הזהות המסוגל להתחזות לאחרים בתוך עולם החלום.

"כריסטופר הוא גאון, יצירתי ומקורי", מרעיף הארדי שבחים. "לאיש אין אפילו טלפון סלולרי, וזה מאוד חכם מצידו. רוב השיחות בטלפון הן מיותרות. הוא מעדיף לעשות שיחות פנים מול פנים. זה גם מאפשר לו לחיות חיים יותר שלווים".

ואיך היה המפגש עם כריסטיאן בייל שמגלם את באטמן?

"הייתי נרגש לקראת הפגישה הראשונה איתו. הגעתי ללוס אנג'לס כדי לעשות מולו אודישן כשאני בתחפושת. זה היה אחרי שהתאמנתי ועליתי במשקל וטיפחתי את השרירים והרגשתי חזק ומאומן, ואז ראיתי אותו יושב בקרון שלו בלי חולצה, ונדהמתי מהשרירים שלו. הסתכלנו זה לזה בעיניים, וחשבתי שלא אצליח לשרוד אותו. הוא ממש קשוח. בצילומים דווקא הסתדרנו. הוא שחקן ממש מסעיר".

יש לך הרבה קעקועים. מה המשמעות שלהם?

"קעקוע אחד הוא בשביל הארוסה שלי, השחקנית שרלוט ריילי, אותה הכרתי כשצילמנו יחד את 'אנקת גבהים'. השני הוא לכבוד הבן היפה שלי לואי, מהקשר שהיה לי עם חברתי רייצ'ל ספיד. כתבתי את שמו באיטלקית, כי זה נראה ונשמע יותר טוב באיטלקית מאשר באנגלית. הקעקועים האלה עושים לי חשק לשבת עכשיו בבריכה ולחשוף אותם".

ואיך זה לעבור מהפקת ענק כמו "עלייתו של האביר האפל" לסרט עצמאי כמו "ארץ יבשה"?

"Same shit, different day".

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :