אחרי 50 שנה של צילומי קולנוע מסחררים ברחבי העולם, בין בנייני מופת לתפאורות מרהיבות, די מפליא ש"מדריך לאדריכלות בסרטי ג'יימס בונד" עדיין לא פורסם. הלוקיישנים שבהם צולמו מרדפיו של הגיבור אחרי הנבל התורן, בעזרתן של יפהפיות אקזוטיות, ירכיבו בקלות מדריך ארכיטקטוני עשיר. כבר ב"ד"ר נו", הסרט הראשון בסדרה, הוצגו נופיה החלומיים של ג'מייקה, ממש ליד אחוזתו של יוצר ג'יימס בונד, הסופר איאן פלמינג, שנקראה "גולדן איי". בסרטים הבאים מצא בונד את עצמו מדלג במהירות בין ערים, מדינות ויבשות, כשהאדריכלות תמיד תופסת מקום של כבוד בעלילה.

עוד בערוץ האדריכלות של Xnet:

>> כאן צילמו את "העור שבו אני חי'' של אלמודובר

>> כאן צילמו את ''פינה'' של וים ונדרס

>> כך צילמו את ''הערת שוליים'' של יוסף סידר

רשימת האתרים שאליהם הגיע בונד לאורך השנים כוללת יצירות אדריכליות בולטות, כגון מוזיאון גוגנהיים בבילבאו בתכנון פרנק גרי, כיפת המילניום בלונדון בתכנון ריצ'רד רוג'רס (שניהם מצולמים בסרט "העולם אינו מספיק"), מגדל אייפל בתכנון גוסטב אייפל ("רצח בעיניים"), פרויקט עדן בקורנוול (Cornwall) בתכנון ניקולאס גרימשאו ("למות ביום אחר"), בנייני האו"ם בניו יורק בתכנון לה קורבוזיה ואוסקר נימאייר ("חיה ותן למות") והמסעדה המסתובבת בפסגת האלפים השווייצריים "שילטהורן", בתכנון קונרד וולף ("בשירות הוד מלכותה").

בונד פוגש את Q בגלריה הלאומית:

סצינת המרדף וההימלטות בלונדון. תמיד חוזרים אליה
סצינת המרדף וההימלטות בלונדון. תמיד חוזרים אליה

האי הנטוש שבו צולמה ''המפקדה של הרע'', כפי שהוא נראה במציאות:

האדריכלות שימשה את הבימאים בעיקר בסצינות הסיום, כאשר בונד מתגנב למפקדה הראשית של האיש הרע. מפקדות אלה עוצבו לרוב כמפגן עוצמתי של מפגש בין הטבע למעשה ידי האדם, שבונד מצליח לפוצץ ברגע השיא לקראת סוף הסרט. מערות ענק הפכו למקדשי בטון ופלדה ("חיה ותן למות"), אגם שיובש הפך לבסיס טילים ("אתה חי רק פעמיים"), וחללית ששטה בחלל החיצון נשאה 50 פצצות שנועדו לחסל את האנושות ("מונרייקר") – כולם מייצגים את התערבותו השלילית של האדם במעשה הטבע.

Die another day. מסע עולמי עם ג'יימס בונד
Die another day. מסע עולמי עם ג'יימס בונד

גם ב"סקייפול", הסרט הנוכחי בסדרה בכיכובו של דניאל קרייג, נעשה שימוש מרשים באדריכלות ככלי ביטוי למשמעותו של בונד ולמאבק המתחולל בין האיש הטוב לאיש הרע. אך בשונה משאר 22 סרטי הסדרה, כאן אין מדובר במפקדתו של האיש הרע (שהמפקדה שלו, מרשימה כתמיד, מופיעה דווקא באמצע הסרט), אלא בבית ילדותו של בונד - אחוזת אבן עתיקה ואפלה השוכנת, בדיוק כמו בונד עצמו, בודדה בעולם.

כמו כתמיד, גם ב"סקייפול" האתרים מרהיבים, מחזקים את העלילה והופכים את הצפייה לחוויה. חוץ מהיותו סרט קולנוע יוצא מן הכלל, ניתן לערוך באמצעותו גם מסע אדריכלי לכל קצות תבל.

רכבת עוברת על גשר ורדה בדרום טורקיה: