העונה השנייה של, "הומלנד", סדרת הלהיט האיכותית מבית שואוטיים מצטלמת באולפנים בפרברי שרלוט הנידחת. עניין של עלויות ומיני הקלות מס משמעותיות, שהביאו גם הפקות כמו "משחקי הרעב", "קפטן אמריקה" ו"דוסון קריק" לצלם באזור.

האווירה רגועה כמו במפעל מנומנם. צוות הסדרה שומר על עלילת העונה החדשה (שעולה השבוע ב־yes ותשודר חמישה ימים אחרי ארצות הברית) כמו על הנוסחה של קוקה קולה. מסטורי בורד שנשכח בחדר ישיבות שאליו התגנבתי (וחטפתי על כך צרחות משל הייתי ג'ונתן פולארד) הצלחתי להבין שהסצנה הבאה היא שדנה, בתו של סמל ברודי (דמיאן לואיס, כוכב "אחים לנשק"), מעורבת במרדף מכוניות שמסתיים בהתהפכות.

המעט שהצוות הסכים לספר על העונה הוא שהחלק הכי מהנה בצילומים שלה היה בישראל, שנה שנייה ברציפות. בעונה הקודמת נופי הארץ התחפשו לעיראק. הפעם המדינה משחקת את לבנון.

"ישראל זה הטיול השנתי שלנו", צוחקת אייג'נט מתיסון - קלייר דיינס, כוכבת הסדרה לצד לואיס והיהלום של הקאסט. "זה יהיה מוזר אם לא אהיה בתל אביב בשנה הבאה. מאוד נהניתי שם, לא הייתי מוכנה לכל הכיף שעשינו בתל אביב. עכשיו אני כבר מכירה אותה לעומק, היא עיר מאוד קוסמופוליטית, רחוקה מכל המתח והקונפליקטים שמשודרים כלפי חוץ".

מנדי פטנקין, מי שמגלם לעילא את סול, הבוס שלה ב־CIA, ולנצח איניגו מונטויה מ"הנסיכה הקסומה": "בזמן החופשי שלי אני דווקא הלכתי לראות את הקונפליקט. נסעתי לגדה המערבית, הייתי בחברון, ביקרתי במחסומים וטיילתי ברמלה. ראיתי חלקים שישראלים לא רואים. יש לי משפחה בישראל, חילונים ודתיים עם אותו שם המשפחה.

"היה לי מאוד מעניין לנסוע לבקר את החלק הדתי בהתיישבות בת־אל ולראות את שם המשפחה שלי על אחד הבתים שם. בארוחת הערב התפתח דיון וכולם דיברו, לכולם יש דעה. זה היה הקונפליקט בשידור חי. מאוד הושפעתי מזה".

בזמן שדיינס ופטינקין צברו חוויות, מפיקי הסדרה האוורד גורדון ואלכס גאנסה היו צריכים לכבות את השריפות.

"בשנה שעברה, כשצילמנו בכפר פלסטיני צפון־מזרחית לירושלים, איש הקשר הפלסטיני לא שילם נכון לסוחרים ברחוב", נזכר גאנסה. "התוצאה היתה שהרגזנו אותם והם התחילו לתקוף את כלי הרכב שלנו. לא היו איתנו שוטרים וזה היה מאוד מפחיד ברגעים מסוימים. השנה צילמנו סצנה של הפגנה של החיזבאללה, עם ניצבים ישראלים ששרפו את דגלי ישראל ואמריקה. בחור ישראלי ראה את זה ופשוט רץ לתוך הסצנה והתחיל להרביץ לאנשים".

התפרסם גם שגלעד שליט הגיע לבקר את הסט.

"כן, זה היה ביפו ובמשך כל הביקור הוא לא הסתכל לנו בעיניים, לא לקלייר ולא לאף אחד מסביב. הוא היה מאוד מוזר. הוא אמר שלום, אבל לא היה מחובר בכלל למה שקורה מסביב. הנחתי שכנראה כך הוא שרד את השבי".

האולפנים של "הומלנד" משתרעים על שטח של כ־10 דונמים. סוג של כפר קטן. בכפר הזה כולם, מאחרון אנשי ההפקה ועד כוכבי הסדרה, יוצאים מגדרם כדי להפוך את "הומלנד" למה שהיא - מוצר טלוויזיוני מעולה.

בשלושת הימים שהייתי שם, צוות של כ־150 איש עבד בחריצות מ־8:00 בבוקר עד 22:00 על צילום הפרק החמישי בעונה השנייה. התוצר של הימים האלה הוא סצנה אחת בלבד (!), שבה הסוכנת מתיסון חוקרת בחדר מעופש את הנחת והחטוף במיל' ניקולס ברודי, כשמסביבם מתהלך סול, הבוס של מתיסון.

מה הם עשו במשך 14 שעות כפול 3? צילמו את אותו הקטע שוב ושוב ושוב. הפרפקציוניזם המייאש הזה העניק לי את היכולת המופלאה לדקלם את הטקסט מהסוף להתחלה.

הכפר כולל שטחים של סטים מתחלפים וכן סטים קבועים, למשל הבתים של ברודי ומתיסון, מסדרונות הקונגרס ומטה ה־CIA.

הירידה לפרטיים הקטנים בעיצוב היא ברמה שלא נתקלתי בה בעבר: לדוגמה, בדפים המונחים על השולחנות ב־CIA יש טקסט מודיעיני של ממש, ובטלפונים ליד המחשבים מתנוסס לוגו של הארגון על הצג; במגרות במטבח של ברודי יש סכו"ם מלא; הדירה של מתיסון מציאותית עד כדי כך, שבמגירת השולחן הביתי מצאתי מהדק ובארון האמבטיה שלה גיליתי מכלי תרופות מלאים, כולל הכדורים הפסיכיאטריים שהיא לוקחת.

"למרות שרבים מהפריטים לא נראים על המסך, המטרה שלהם היא לגרום לנו להרגיש שהסיטואציה אמיתית ככל האפשר", אומרת דיינס. "למשל, בבית של מתיסון יש עדויות שמזכירות לי כל הזמן מיהי, אילו חיים יש לה. הלכנו רחוק כדי להיכנס לתוך הדמויות שלנו. חשוב לי לקחת את הדמות ברצינות ולגלם אותה הכי מדויק שאפשר. אני מרגישה אחריות, כי ככל שאני לומדת על המחלה שלה כך יש לי יותר כבוד לאנשים שמתמודדים איתה. אין הרבה ייצוג למחלה בתרבות הפופ, ואני אסירת תודה שאני יכולה לעשות את זה".

"הומלנד" מלווה את סוכנת ה־CIA קרי מתיסון, שחושדת (בצדק) כי סמל המארינס ברודי, ששוחרר מהשבי בעיראק לאחר שנמק שם במשך שנים, עבר צד והוא בעצם מחבל שעובד בשירות חוטפיו המוסלמים כדי לפגוע במטרות אמריקאיות.

העונה הקודמת הסתיימה כשברודי, שנחשף לצופים כבן טיפוחיו של איש הטרור אבו נזיר, מתקבל באהדה בחוגים שלטוניים שרוצים לרתום את הילת "השבוי שחזר" שלו כדי להריץ אותו לקונגרס, ונכשל בביצוע הפיגוע המתוכנן שלו. אבל הוא גם לא נחשף.

מתיסון, שצדקה כל הדרך אך לא הצליחה לחשוף את האמת, חווה מלט־דאון עמוק ומתאשפזת כדי לטפל בחשמל בהפרעה הדו־קוטבית שממנה היא סובלת.

העונה השנייה נפתחת חצי שנה לאחר מכן, כשמתיסון מתאוששת בבית אחותה ולא מתכננת לחזור ל־CIA, ואילו ברודי מספיק להפוך לחבר קונגרס שמחובר חזק למוקדי כוח. כמובן שעד מהרה מתיסון מוצאת את דרכה שוב לתוך אובססיית ברודי והאקשן מתחדש.

בישראל אוהבים לציין את השורשים הישראליים של "הומלנד", שהיא עיבוד אמריקאי ל"חטופים" שכתב גידי רף עבור קשת. לא הרבה סדרות נולדו בישראל ואז עובדו לכדי סדרה שזוכה בגלובוס הזהב ובפרס האמי עבור הדרמה הטובה ביותר, השחקן הטוב ביותר (לואיס), השחקנית (דיינס) והתסריט (שעליו חתום גם רף).

מכל מקום, את הצוות האמריקאי המקור הישראלי לא כל כך מעניין. בראיונות בחו"ל השחקנים ממעטים לתת לו קרדיט ולמעשה כולם, כולל דיינס ולואיס, מודים שלא ראו כלל את האחות מישראל.

"אני אוהבת את גדעון ומעריצה את העבודה שלו, אבל אנחנו יוצרים פה תוכנית משלנו. לא רציתי להסתמך על משהו אחר", אומרת דיינס.

"גם אני לא ראיתי", מודה לואיס. "אני מעדיף לבוא טרי, לכן ניסיתי להתרחק מגלגולים דומים של זה. במחקר שלי התמקדתי בדמות של ברודי. פגשתי הלומי קרב אנגלים, קראתי ספרים על שבויים והלכתי לבקר חברי קונגרס".

"הדבר היחיד שדומה בין הסדרות הוא הרעיון של אסיר מלחמה שחוזר הביתה", אומר גאנסה. "בעונה השנייה אנחנו הולכים לכיוון אחר לגמרי".

ימי הצילום בני 14 השעות זימנו עבורי לא מעט רגעים של הסתובבות חסרת מעש. בכל מה שקשור לחזית מולי, צוות השחקנים לא מפסיק להדגיש שהם יחידה הדוקה ומגובשת גם אחרי שמורידים את האיפור. "אנחנו כבר משפחה", אומרת מורנה בקארין, השחקנית המהממת שמגלמת את ג'סיקה, אשתו של ברודי. "זה מתחזק בגלל שכולנו לא מצפון קרוליינה. בזמן הצילומים כולנו גרים באותו בניין, שאנחנו קוראים לו 'המעונות'. זה מאוד מגבש.

"חוץ מזה, קלייר ואני היינו ביחד בחטיבת הביניים. יש לנו היסטוריה משותפת, חברים דומים. זה כיף לחלוק את זה. אנחנו כל הזמן מבשלות ביחד. אתמול למשל, קלייר שלחה לי SMS שהיא הכינה ארוחת ערב וקפצתי אליה יחפה עם יין".

כמו בצבא, גם כאן לוקח זמן לחדשים להשתלב. למשל השחקן הבריטי רופרט פרנד ("אהבה ודעה קדומה" והאקס של קירה נייטלי), שמצטרף העונה בתור סוכן CIA מסתורי.

"אותי עוד לא שמו בינתיים במעונות", הוא אומר. "הכניסה שלי לסדרה היתה מהירה ועצבנית, כי לוהקתי שבוע לפני הצילומים. עברתי מיד מלונדון לשרלוט וזה היה מפחיד להיכנס ישר לתוך הקבוצה. לשמחתי, זו קבוצה שיודעת לעבוד יחד בצורה מעולה בלי שטויות. זה אומר שאני לא מוקף בפוליטיקות פנימיות, אלא משתלב ישר בתקתוק עבודה".

גם פרנד וגם לואיס הם בריטים במקור, עובדה שמחייבת אותם להקפיד כל היום על מבטא אמריקאי (שחוזר לבריטי בשנייה שהם יורדים מסט הצילומים). לואיס גילם כבר חייל אמריקאי ב"אחים לנשק": "ב'אחים לנשק' ההתמקדות שלי היתה בקרב ובאקשן. פה התמקדתי בנפש של הדמות, בדרך שבה החוויה שעבר שינתה את ראיית עולמו".

ועדיין, התוכנית מנסה לנסח אמירה כלשהי על אמריקה.

גאנסה: "האמירה שהסדרה מציעה היא שאמריקה היא דו־קוטבית, כמו הסוכנת מתיסון. אנחנו צודקים לפעמים, אנחנו טועים לפעמים, ולכל סיפור יש שני צדדים, שתי קיצונויות".

לואיס: "זו תוכנית שמציעה מבט מאוד ליברלי על המעורבות האמריקאית בעיראק ואפגניסטן. התוכנית אנטי מלחמתית לדעתי, היא משתמשת במוסדות רפובליקניים כדי להציג תרבות של סודות, שקרים, צביעות, ריגול. האנשים הרעים הם מוסלמים, אבל יש גם סגן נשיא שמתנהג בצורה לא אתית ומראה שממשלות יכולות להיות גם טרוריסטיות".

דיינס: "בהתחלה חשבתי שמסוכן לעשות תוכנית שמתעסקת ברעיונות פרובוקטיביים שעדיין בוערים בתרבות שלנו. לא הייתי בטוחה שאנחנו לא מנצלים את המצב. ככל שאני יותר ויותר נכנסת אליה אני חושבת שהיא לא פוליטית, אלא הרבה יותר מותחן פסיכולוגי".

גאנסה: "בהתחלה דאגנו אם אמריקה תתעניין בכלל בסדרה שעוסקת בלוחמה בטרור. יש מעט מאוד תוכניות טלוויזיה שהתמודדו עם זה בצורה מציאותית, זה לא נושא מאוד פופולרי כמו שנדמה לפעמים. אני חושב שמה שגורם לסדרה לעבוד זה האנושיות.

"ברודי וקרי הם בעלי שלושה ממדים ושום דבר הוא לא שחור או לבן כמו, נגיד, בסדרה '24'. יש המון צבעים לכל הצדדים, גם לטרוריזם, גם לצד האמריקאי. כל הצדדים הם רעים וטובים. יש כמה מציאויות".

זה צעד די אמיץ להציג גיבור אמריקאי כטרוריסט.

לואיס: "לא הייתי עושה את התוכנית אם היא היתה רק הקבלות פשוטות בין אמריקאים והטובים ואיסלאם ואלימות. זה לא אחראי. עבדו כאן כדי להראות שיש כוח טוב באיסלאם, שאללה עוזר לברודי לשרוד ומשמש ישועה עבורו. זו לדעתי סדרה מאוזנת".

פטנקין: "להציג גיבור אמריקאי שמקליט נאום התאבדות ומאשים את סגן הנשיא בפשעי מלחמה זה מדהים. אנחנו מראים את שני הצדדים של הוויכוח, בלי לבחור צד. הייתי רוצה שהקהל יהיה רדוף על ידי השאלה מה אפשר לעשות כדי לפתור את הקונפליקט. אנחנו מציגים שאלות קשות: מי אחראי למצב העולם? מי הרעים ומי הטובים?".

לא רק מצב העולם משפיע על ההפקה אלא גם גורמים אישיים יותר, כמו למשל העובדה שדיינס בת ה־33 בהריון מבעלה השחקן יו דנסי. הוחלט כי ההריון לא ישולב בעלילה ויטושטש בדרכים שונות. למרות שבינתיים עוד לא רואים את הבטן (ודיינס מעדיפה להמעיט את הדיבור על הנושא), העובר מוצא את דרכו לשיחות הברזייה.

"אני לא יכול לחכות עד שהתינוק הזה ייוולד!", מתמוגג פטנקין. "אני מרגיש כמו אבא של קלייר. אני מעריץ אותה, היא אמנית. זה מרגש לראות איך החיים של מישהו שאתה אוהב מתפתחים".

"בינתיים לא רואים כלום", מצננת דיינס את ההתלהבות. "ההריון לא משולב בתוכנית ולא מורגש בכלל בצילומים. אני לא שותה קפה, אבל חוץ מזה הכל בסדר".

"זה יהיה מאתגר, אבל אנחנו נערכים לזה", אומר גאנסה באשר לעתיד. "כבר עכשיו אנחנו משתמשים בכפילה לסצנות פיזיות. בהמשך נשתמש בפעלולים שונים להסתיר את הבטן. אנחנו גם מתכננים להשתמש בגרפיקה ממוחשבת כדי לכווץ אותה. כרגע מדברים עם אנשי הטכנולוגיה שעשו את זה לדמות של אנה פקווין ב'דם אמיתי', והיא בכלל עם תאומים".

.

בינתיים, ל"הומלנד" יש לפחות מעריץ אדוק אחד: הנשיא ברק אובמה. הנושא נחשף בחודש מרץ האחרון, כשלואיס הוזמן לבית הלבן לארוחה לכבוד ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון.

"קמרון ואובמה ניגשו אליי ואמרו לי שהם מעריצים את הסדרה", מספר לואיס. "כמובן ששאלתי אותם מתי יש להם זמן לראות את התוכנית כשהם עסוקים בלנהל את העולם. אז קמרון אמר שהוא רואה בזמן שהוא מתארגן לצאת מהבית ואובמה סיפר שכשאשתו, מישל, לוקחת את הבנות לשחק טניס ביום שבת אחרי הצהריים, הוא מעמיד פנים שהוא הולך לעבוד ובמקום מפעיל את הטלוויזיה ורואה 'הומלנד'".

אתה מתכנן לנצל את הקשר?

לואיס: "בוודאי. הסברתי לאובמה את התוכנית הכלכלית שלי. אפשר לומר שפתרתי עבורו את כל הבעיות".

__________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס :