האדריכל רפי סגל זכה בתחרות על תכנון הספרייה הלאומית בירושלים - כך נודע הערב (ד'). סגל העפיל לשלב הסופי של התחרות, וגבר על שלושת המתמודדים הישראלים: גיל אבן-צור, אדריכל ישראלי שמתגורר בניו יורק; משרד זרחי אדריכלים בשיתוף סטודיו PEZ, שכולל את דניאל זרחי ופדרו פניה; ודניאל אסייג מירושלים.

שאר המפסידים הם שמות ידועים, שהוזמנו ישירות לגמר התחרות על ידי הוועדה: ברכה ומיכאל חיוטין (בית המשפט בחיפה, תיאטרון גבעתיים), עדה כרמי-מלמד (בית המשפט העליון בירושלים, האוניברסיטה הפתוחה ברעננה), גנית מייזליץ כסיף ואהוד כסיף (נמל תל אביב, המרכז העירוני ארלוזורוב בתל אביב) וקרלוס פרוס (שעבד במשרד הירושלמי, שנסגר לאחרונה, של משה ספדיה), משה ספדיה הישראלי-אמריקאי (יד ושם, מרכז רבין), דייויד צ'יפרפילד הבריטי (נויס מיוזיאום בברלין ואוצר הביאנלה לאדריכלות 2012), ושיגרו באן היפני (מוזיאון פומפידו בעיר מץ בצרפת, הביתן היפני בתערוכת אקספו 2000 בהאנובר, גרמניה).

הספרייה המיועדת תתפרש על שטח של 14 דונם בלב הבירה, בין משכן הכנסת, משרדי הממשלה ומוזיאון ישראל. השלב הראשון היה פתוח בפני כל אדריכל שבסיסו בישראל. בשלב זה הוגשו כמאה הצעות, שעליהן עבר חבר השופטים בראשות לואיס פרננדו גליאנו הספרדי, פרופסור לארכיטקטורה באוניברסיטה הפוליטכנית של מדריד ועורך עיתון הארכיטקטורה הספרדי Arquitectura Viva; חברי הוועדה היו פרופסור רפאל מונאו הספרדי, זוכה פרס פריצקר לשנת 1996 ומי שהיה ראש בית הספר לאדריכלות בהרווארד; אלינער קומיסר ברזקי הישראלית, פרופסור אמריטוס וממקימות בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב, מתמחה בתכנון ערים; גבי שוורץ, אדריכל ישראלי (מעונות הסטודנטים בטכניון, הספרייה האקדמית של מכללת כנרת), זוכה פרס רכטר לשנת 2002 ומרצה בטכניון.

בהודעת הוועדה נמסר מטעם פרופ' גליאנו: "ההצעה מביעה דיאלוג טוב עם הכנסת, עם מוזיאון ישראל ועם מבני הציבור שבסביבה. מצאנו אותה צנועה ויחד עם זאת מקורית וייחודית. הוועדה, שחבריה באים מתרבויות שונות וממספר דיסציפלינות, בחנה ביסודיות כל הצעה וקיימה דיונים מקיפים כדי להגיע להחלטה". יו"ר הדירקטוריון של הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, מצוטט בהודעה כך: "ההצעה משקפת הפנמה של המשמעות ההיסטורית של הספרייה הלאומית, היא רגישה למקומה המיוחד של הספרייה בירושלים והיא תביא לידי ביטוי את צרכיה בעידן של תמורות חברתיות וטכנולוגיות".

רפי סגל, שהכין את ההצעה בסיוע יונתן כהן ומתן מאיר, הוא בוגר תואר ראשון ושני של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון ובעל דוקטורט מאוניברסיטת פרינסטון. הוא השתתף ואצר תערוכות בינלאומיות בגלריות ובמוסדות אמנות, והוזמן להשתתף בתערוכה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק. בעבר מנעה עמותת האדריכלים את הצגת התערוכה "הפוליטיקה של האדריכלות הישראלית", שסגל אצר בשיתוף אייל ויצמן, בעבור כנס בינלאומי בברלין. צוותו, שזכה עכשיו בתחרות, התמודד לפני שנה על הביתן הישראלי בביאנלה לאדריכלות בוונציה - והפסיד.