למרות שהיא כבר בת 32, כריסטינה ריצ'י עדיין נראית כמו הטינאייג'רית שפרצה לחיינו ב"בתולות הים" וב"משפחת אדאמס". אולי זה בזכות העיניים הענקיות שגורמות לה להיראות תמיד כמו ילדה מסרט יפני מצויר.

>> בואו להיות חברים של פנאי פלוס בפייסבוק

20 שנה עברו והקריירה של ריצ'י ידעה עליות וירידות, אבל היא עדיין שומרת על המקום שלה בתעשייה ההוליוודית. "כדי לשמור על שפיות בביזנס אני לא לוקחת דברים ברצינות ולא שופטת את עצמי", היא מסבירה את סוד הישרדותה בפגישתנו במלון בברלין. "העובדה שהתחלתי בגיל מאוד צעיר מקלה עליי, אני הרבה יותר נינוחה ורגועה ביחס לקריירה שלי. הקצב שלי לא מסחרר וכמובן שאני אף פעם לא מתחרטת שנכנסתי לשואוביז.

"אני חיה את הרגע ולא אכפת לי מה אנשים חושבים עליי. זאת גישה טובה, בגלל שאנשים יכולים להיפגע בביזנס הזה. המתח והחרדה, מה אנשים מצפים ממך, הצורך להתחשב בכל הגורמים סביבך, זה לא קל".

עוד אלמנט שעוזר לה לשרוד: "העובדה שאני סרקסטית. יחד עם זאת, אני לא חושבת שאני צינית. יש לי עדיין הרבה אמונה באנשים, למרות שבתחום שלי בפרט ובחיים בכלל מסתובבים הרבה אנשים נוראים ומרושעים".

לדברי ריצ'י, מאוד מספק אותה לעבוד קשה, לחפור לעומק ולהיכנס לתוך דמויות, כפי שעשתה בדמות שהיא מגלמת עכשיו בסרט "בל אמי", שעלה כאן בשבוע שעבר. הסרט מבוסס על ספרו הנודע של גי דה מופאסאן הצרפתי (שכולנו למדנו בבית ספר את יצירתו "המחרוזת").

העלילה מתרחשת בפריז בשלהי המאה ה־19, ועוסקת בצעיר מרושש (רוברט פטינסון) שמשתלב בעולם העיתונות, בעודו מנצל את קסמיו ואת קשריו עם נשים רבות השפעה. ריצ'י מגלמת את אחת הנשים בחייו.

"אהבתי את הסיפור ואת עבודת העיצוב והתלבושות בסרט", היא משתפת. "היה כיף לעבוד עם רוברט, שמוכיח שיש לו מה לתת. הוא ישרוד גם אחרי 'דמדומים'. כולם אוהבים אותו, יש לו ראש על הכתפיים, והאמת היא שהוא יכול ללמד אותי דבר או שניים בנוגע לאיך להתנהל בהוליווד".

עכשיו כשנישקת אותו בטח צברת הרבה אויבות בנות 14.

"אף אחד לא שונא אותי בגלל זה, מצטערת. הוא גם לא ניסה לנשוך אותי".

התפקיד של ריצ'י ב"בל אמי" דרש ממנה לא רק להתנשק עם ערפד, אלא גם לאמץ מבטא בריטי. "טוב שהיו לי כמה מאמנים לאורך כל הצילומים", היא מודה, "כי לי עצמי אין ביטחון, ואני חייבת לבדוק כל הזמן אם הדברים שאני עושה באמת נכונים".

הגיבור של "בל אמי" אוהב נשים מבוגרות. מה דעתך על תופעת הקוגריות?

"מה?"

קוגרית, אשה שיוצאת עם גבר צעיר ממנה - לא שמעת על זה?

"הו אלוהים, לא ידעתי שקיים מושג כזה. אין לי מושג. כן, יש צעירים שאוהבים נשים מבוגרות ולהפך. כל אחד שיבחר מה שטוב לו".

ריצ'י גדלה בסנטה מוניקה, קליפורניה, לאם דוגמנית לשעבר שהתפרנסה מעסקי נדל"ן ולאב פסיכיאטר, ובהמשך הפך לעורך דין. כשהיתה בת 7 המשפחה עברה לניו ג'רזי, וריצ'י תפקדה כליצן המשפחתי והתגלתה בזכות הצגה בבית הספר: מבקר סרטים שצפה בהצגה התרשם ושכנע את ריצ'י לגשת לסוכן שחקנים.

אחרי שהופיעה בפרסומות, פרצה בסרטים "בתולות הים" (לצד ווינונה ריידר ושר) ובתפקיד הילדה וונסדיי ב"משפחת אדאמס". בשלב זה הוריה התגרשו וריצ'י נשארה לחיות עם אמה.

ריצ'י מתוודה שהמעבר מילדת פלא לשחקנית בוגרת לא היה לה פשוט בכלל. "להתבגר, לגדול, להפוך למבוגרת - זה בהחלט היה קשה לי. לשמחתי הפכתי לאדם יציב ומצליח, וזה בפירוש הישג בעיניי".

לא קל להתבגר תחת אור הזרקורים.

"דבר אחד אני יודעת, המשחק נתן לי הערכה עצמית גדולה. אני הרבה יותר מאושרת כיום מאשר הייתי בגיל 17. יש אנשים שמתגעגעים לתיכון, אבל אני חושבת שלרוב האנשים היו תקופות ממש קשות בגיל ההתבגרות. זו תקופה מבלבלת, אתה לא יודע מי אתה ומה אתה רוצה.

"לפעמים אנשים מצטטים דברים שאמרתי בראיונות בגיל הזה, וזה בעייתי, הרי הייתי בסך הכל נערה. לפעמים רציתי למשוך תשומת לב. אני לא מתחרטת על דברים שאמרתי אז, ושמחה שתמיד הייתי נאמנה לעצמי, למרות שהדברים שאמרתי לא תמיד היו כנים".

ריצ'י כועסת שאנשים מאמינים לכל מה שנכתב עליה באינטרנט. "לפעמים אנשים לוקחים כפשוטם או ברצינות דברים שאמרתי בפזיזות, ולכן עיתונאים שואלים אותי אם אני סובלת מפוביות כמו לשחות לבד בבריכה ריקה. לפעמים כשאנשים קוראים ראיונות איתי או שומעים אותי מדברת, הם לא יודעים אם אני רצינית או לא".

מי כן מכיר אותך באמת?

"אחותי מכירה אותי טוב למדי, ואני גם עדיין מאוד קרובה לאמא שלי. היא, אגב, אף פעם לא נתנה לי עצות בענייני קריירה. העצה הכי טובה שהיא נתנה לי היתה: ''אני לא יודעת שום דבר על השואוביז, אז עדיף שתקשיבי לסוכנים שלך'".

ריצ'י עבדה במהלך הקריירה עם במאים נחשבים כמו וודי אלן ("כל דבר אחר"), ג'ון ווטרס ("פקר"), אנג לי ("סופת קרח") וטים ברטון ("סליפי הולו"). לאחרונה חוותה אכזבה כשהסדרה שבה כיכבה, "Pan Am", על חיי דיילות וטייסים בשנות ה־50, בוטלה אחרי עונה אחת בלבד.

"היה כיף לעשות את הסדרה, למרות שזו עבודה מאוד קשה, 15 שעות ביום", היא מספרת. "בחיים אני מגושמת, שוברת כוסות, מפילה מגשים, בדיוק כמו הדמות שלי בסדרה".

כשהשמועות על הביטול החלו לצוץ, אמרה בראיון ל"הוליווד ריפורטר", "אני לא מבינה את שיטת הרייטינג, אני רק יודעת שברחובות ובטיסות אנשים אומרים לי כמה שהם אוהבים את הסדרה".

כשריצ'י אומרת שהיא מסוג השחקנים שעושים תחקיר מעמיק לקראת התפקידים שלה, היא מתכוונת לזה. לקראת "Black Snake Moan", שבו הסתובבה חלק נכבד מהסרט חצי עירומה ("בסוף היה לי נוח לגמרי לשוטט מעורטלת", היא אומרת), נפגשה עם מתנדבים בארגונים מסייעים לקורבנות תקיפה מינית ועם אנשים שחוו ניצול מיני.

"נתקלתי בסיפורים מזעזעים ועצובים. היו מקרים שלא יכולתי להאזין להם. זה מחריד מה שאנשים מעוללים זה לזה, זה גורם לך להפסיק להאמין במין האנושי. רק כשפגשתי אנשים ששרדו דברים כאלה והשתקמו, זה הצליח להחזיר לי את האמונה באנושיות".

חלק מהסרטים שלך לא תמיד זכו להצלחה, ולפעמים הלכו ישר לדי.וי.די.

"לשחקנים אין שליטה על איך הסרט משווק או מתקבל על ידי הקהל או התקשורת, או על איך יערכו את הסרט עצמו. הדבר היחיד שחשוב זה מה הסרט תורם לך ומה החוויה לימדה אותך. אני לומדת הרבה מהסרטים שלי, גם אם הם לא מצליחים. אני אפילו לומדת משהו על עצמי.

"כיום אני יודעת להעריך את הכישרון שלי הרבה יותר מבעבר. אני יודעת שאני שחקנית טובה, שיכולה לעשות דברים שאחרים לא יכולים לעשות. אני יכולה לאבד את עצמי בתוך דמות. לוקח לי זמן לחזור לחיים נורמליים אחר כך".

ריצ'י היא מאמינה גדולה בטיפול פסיכולוגי. "אני חושבת שטיפול זה משהו מאוד חשוב. חשוב כמו ללמוד מתמטיקה. אם אתה לומד מתמטיקה ולא מתרגל אותה, אתה שוכח מה שלמדת, וזה תקף גם לגבי פסיכולוגיה. צריך לעבור אנליזה כדי להכיר טוב יותר את עצמך כבן אדם".

זה נכון שאמרת שאת רוצה להיות גבוהה יותר?

"כן. אני אשה נמוכה, ונראה לי שכולם רוצים להיות יותר גבוהים. אתה יכול להגיע לדברים".

חיי האהבה של ריצ'י עשירים ומגוונים למדי. היא ניהלה רומנים עם שחקנים חצי מוכרים, כמו מתיו פורמן, ג'יימס אוליבר ואדם גולדברג (אותו אולי תזהו משלל תפקידי יהודים), ואפילו נטען שהיתה לה פרשייה עם ג'וני דפ.

"השמועות מאוד שעשעו אותי", אמרה ריצ'י בעבר. "זו היתה הפעם הראשונה שהצהובונים התייחסו אליי, ואם נגזר שיהיה עליך סיפור בטבלואידים, עדיף שג'וני דפ יהיה מעורב בזה. אנחנו פשוט מסתדרים יחד והוא מאוד מגונן עליי ותומך. הוא האדם הכי טוב ונחמד ואוהב בעולם. הוא כמו אח בוגר בשבילי, ולכן מוזר לי להצטלם לסצנות סקס איתו".

מאז נקשר שמה לשחקן אוון בנג'מין, שלו היא היתה מאורסת וממנו נפרדה ביוני 2009. בראיון שנערך איתה לפני עשור התוודתה ריצ'י, "לא קל לאנשים כיום למצוא בני זוג. יש כאלה שמוכנים להתפשר, ואני לא כזאת. אני בדרך כלל מאוד ישירה, לא אוהבת לשחק משחקים. אני פשוט לא טובה בזה".

לאחרונה דיווחו הרכילאים שהיא יוצאת עם ג'יימס הירדגן, איש הפקה שהכירה במהלך צילומי "פאן אם". תמונות שלה ושל הברנש החדש בחייה מבלים חופשה בחוף הים של פורטוריקו פורסמו בטורי הרכילות.

את מאמינה באהבה ללא תנאים?

"אהבה ללא תנאים קיימת ביחסי הורים וילדים. לפעמים סרטים גורמים לי לחשוב על התפיסה שלי לגבי אהבה. זה לא חייב להיות מיני או כרוך בתגמול".

מה גורם לך אושר?

"לרבוץ בבית עם הכלבים שלי ולצפות בטלוויזיה. כן, אני עדיין מכורה לטלוויזיה. היתה לי תקופה שהייתי מכורה לגרסה האמריקאית של 'המשרד', חשבתי שזה היסטרי".

לא מוכנה להתפשר על אהבה. ריצ'י (צילום: gettyimages)
לא מוכנה להתפשר על אהבה. ריצ'י (צילום: gettyimages)

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: