>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

א

אל באנדי

אב המשפחה המיתולוגי, אחד האנשים הכי דוחים ואהובים בפריים טיים האמריקאי והדמות היחידה שמופיעה בכל 259 פרקי הסדרה.

בזמן שאבות טלוויזיוניים בסיטקומים המשפחתיים של שנות ה־80 אשכרה חיבבו את ילדיהם והעניקו להם מחוכמתם ומניסיונם, אל - כוכב הפוטבול של תיכון פולק, שלתחושתו עשה את טעות חייו כשהציע נישואין לפגי כשהוא שיכור - ישב על הספה המצהיבה, הדליק את הטלוויזיה ודחף את היד עמוק למכנסיים.

גילם אותו אד אוניל (כיום ב"משפחה מודרנית"), שעד 1987, כשעלתה "נשואים פלוס", היה מוכר בעיקר מתפקידים דרמטיים, אבל הרשים את המפיקים באודישן בעמידתו השפופה ואנחותיו המיואשות. תחביב: חיפוש אוצרות בנבכי האוזן. סימן היכר: ריח חריף מכפות הרגליים.

אשה שמנה נכנסה לחנות הנעליים היום

הקאץ' פרייז האלמותי שמבטא את הייאוש הקיומי של אל. מסתיים בדרך כלל בסיפור על קרסוליים נפוחים שנדחסים לתוך נעלי עקב זולות.

ב

באק

הכלב המשפחתי העצלן שנמצא עם הבאנדים מהעונה הראשונה, אבל התחיל לדבר בווייס אובר הציני והמזוהה איתו רק בעונה הרביעית (ומאז דובב על ידי שניים ממפיקי הסדרה, ובפרקים מיוחדים על ידי הקומיקאי ציץ' מרין).

בעונה העשירית שוחרר באק לגמלאות ודמותו בסדרה מתה (הכלב האמיתי החזיר את נשמתו לבורא פחות משנה אחר כך, בגיל 13). עונשו של באק על חטאיו בעולם הזה הוא לבלות תקופת חיים נוספת לצד הבאנדיז, וכך רוחו מתגלגלת לגופו של הכלב המטופש לאקי, שמופיע לפתע בסלון.

בונבונז

השוקולדים הקטנטנים שפגי שואבת מול הטלוויזיה מבלי לעלות אפילו גרם אחד, ואחד המאכלים היחידים שאי פעם נראו בבית באנדי. שאר המשפחה אכלה בעיקר את האבק שמאחורי המקרר ואת פירורי הלחם שנפלו בתוך הטוסטר.

ג

גראנדמאסטר בי

האלטר אגו של באד, הבן הצעיר במשפחה, עוד אחד מניסיונותיו הכושלים להצליח עם נשים, שגרם לבני המשפחה לקרוא לו בשלל כינויים מעליבים באווירת "Bed-Wetter B".

מדובר בבדיחה של התסריטאים על השחקן שמגלם את באד, דייוויד פאוסטינו, שרצה בשלב מסוים להיות ראפר. כן, מסתמן שהוא לוזר לא פחות מהדמות שלו.

ג'פרסון דארסי

בעלה השני של השכנה המעצבנת מארסי - היא מתעוררת לצידו בוקר אחד באמצע העונה החמישית ומגלה לחרדתה שמעכשיו קוראים לה מארסי דארסי - הופך לחברו הקרוב של אל (זוכרים את הפרק שבו הם מפרקים את הבית כדי למצוא מה מפעיל מתג חשמל מסתורי?), אבל תמיד מקפיד לרצות את אשתו מתוך פחד, ופרנקלי, אנחנו לא מאשימים אותו.

בעונה השישית נשאל על ידי חבורת ילדים האם כיכב בסדרה Happy" "Days וב"ספינת האהבה", רפרנסים לתפקידי העבר של השחקן שמאחוריו, הפריטי בוי טד מקגינלי.

ד

דודג'

מכוניתו הנאמנה של אל, שגורמת לו בעיקר עוגמת נפש: כשהיא נגנבת מוצאים אותה שנייה לפני שהוא מקבל את כספי הביטוח; כשהיא עומדת לחצות את קו מיליון המיילים אל נרדם, מידרדר איתה מחוץ לחנייה ומפספס את הרגע ההיסטורי שאמור היה להקנות לו מכונית חדשה; ובל נשכח את הפרק שבו אל נאבק במענה קולי מרושע ואינסופי כדי להשיג עבורה חלקי חילוף.

למרות הכל, הוא כנראה אוהב את פיסת המתכת הזאת יותר מאשר את ילדיו.

ה

הריון

השחקנית קייטי סגל (פגי) נכנסה בשנת 1991 להריון, שגרם לתסריטאי הסדרה לכתוב אותו לתוך עלילת העונה השישית: פג ומארסי נכנסות שתיהן להריון.

אך סיבוכים בהריון המציאותי של סגל גרמו לה ללדת עובר מת שישה שבועות לפני הזמן המיועד, וכדי לא לצער אותה בלידה של הדמות, החליטו הכותבים להפוך את כל ההתרחשויות בעונה, כולל ההריונות, לחלום רע של אל, שנחשף בפרק 11.

סגל עברה בהמשך עוד שני הריונות מוצלחים (בעונות התשיעית והעשירית), אך הפעם הכותבים העדיפו לא להסתכן ופשוט הסתירו את הבטן שלה בדרכים יצירתיות.

ו

וונקר

שם המשפחה של פגי טרום הנישואין וגם מחוז פיקטיבי במדינת וויסקונסין ("ביתו של האופוסום הגדול בעל הגזים") שבו נולדה דמותה למשפחת איכרים עצלה וחסרת השכלה, שחינכה אותה שלנשים אסור לעבוד. כמו כן, מילת סלנג בריטית שמשמעה "מאונן".

ז

זבל לבן

"ווייט טראש" בלעז, כינוי הגנאי שלו זכו הבאנדים באדיבות כל השמרנים שהתנגדו לנוכחותם על המסך. עבור המעריצים מדובר דווקא בכינוי חיבה למשפחה הכי עלובה, נבערת וחסרת ערכים בטלוויזיה האמריקאית.

ח

חייזרים

מגיעים בעונה החמישית כדי לגנוב לאל את גרביו המצחינים, שמשמשים כדלק לספינה שלהם. מי ידע שאל באנדי יכול להציל את העולם.

ט

טאצ'דאון

אל באנדי הבקיע ארבעה כאלה במהלך משחק פוטבול אחד בתיכון פולק היי, אך פציעה מצערת ונישואין מצערים עוד יותר מנעו ממנו את העתיד הספורטיבי הזוהר שהיה צפוי לו. מפתיע לגלות שסיפור התהילה הזה, שאל מקפיד להתרפק עליו, מוזכר לראשונה רק בעונה החמישית של הסדרה (ואינספור פעמים אחר כך).

טלוויזיה

המקדש שהבאנדים סוגדים לו. תוכניות אהובות: "סייקו דאד" (אל, ע"ע), אופרה ופיל דונהיו (פגי), הטוק שואו של קלי בעונה השישית. תוכניות שנואות: "עובדות החיים" (אל מתחלחל כשהוא שומע את שיר הנושא).

י

יוצרים

"נשואים פלוס" נוצרה על ידי צמד כותבים שלא זכו ליותר מדי נחת מאז שירדה מהאוויר: רון ליוויט יצר עוד סיטקום מוצלח אחד, "Unhappily Ever After", ששרד 100 פרקים (ולאחר ירידתו מהאוויר הוכתר על ידי "טי.וי גייד" לאחד מ־50 הסדרות הגרועות בכל הזמנים) עד שמת מסרטן ריאות ב־2008; ומייקל ג'י מוי החליט לפרוש מתחום הטלוויזיה.

לפני "נשואים פלוס", עבדו השניים בסיטקום המצליח "The Jeffersons", ספין־אוף לסדרה "הכל נשאר במשפחה" שעסק בזוג אפרו־אמריקאי, וזכה לירידות מפי הבאנדים בעונה השמינית בפרק שבו אל והשכן ג'פרסון בורחים מהופעת איחוד של הג'פרסונים שהנשים הכריחו אותם ללכת אליה.

יחסי מין

אחת הפעילויות הפחות חביבות על אל, לפחות כל עוד פגי היא הפרטנרית.

כ

כסף

אם קורה שהבאנדים מרוויחים קצת ממנו, זה מיד ברור שהם יפסידו את כולו לפני הקרדיטים של סוף הפרק. אבל הם לעולם לא יוותרו על התקווה להתעשר, כי כמו שאומר אל: "באנדי לעולם לא מנצח, אבל הוא גם לא מוותר. באנדים הם לוזרים, לא קוויטרים".

ל

לאב אנד מאריג'

שיר הנושא של הסדרה, בביצועו של פרנק סינטרה, שהוקלט לראשונה ב־1955. רוב הסיכויים שלא תצליחו לשמוע אותו בלי לדמיין את המזרקה המפורסמת מהפתיח.

מ

מאט לבלאנק

לפני שהתפרסם כג'ואי טריביאני, מאט לבלאנק הצעיר ובעל הבלורית גילם את ויני ורדוצ'י, אחד מהבויפרנדז הרבים של קלי, שאביו מתברר כחבר של אל מהתיכון.

דמותו של ויני, שהופיעה בשלושה פרקים, שימשה בסיס ללא פחות משני ספין־אופים כושלים של "נשואים פלוס". הראשון נקרא "Top of the Heap", ומתמקד בניסיונותיהם של ויני ואביו להתעשר ולהתקבל לחברה הגבוהה (הפיילוט היה פרק המאה של "נשואים פלוס"). בשני, "Vinnie & Bobby", ויני עובד בבנייה וגר עם שותף בשם בובי. עם פרמיס כזה מסעיר, מדהים שהסדרה היתה פלופ.

מארסי

השכנה המעצבנת, ה־BFF של פגי והנמסיס של אל. מוצגת לרוב כקשוחה ופמיניסטית, או כמו שאל מתאר את זה: נראית כמו הנער מ"שפץ ביתך". השחקנית שגילמה אותה, אמנדה ברס, שגם ביימה כמה פרקים בסדרה, יצאה מהארון ב־93'.

מירנדה ורה קרוז דה לה הויה קרדינל

כתבת החדשות המקומית שמסקרת את הסיפורים הפתטיים שהבאנדיז מעורבים בהם. יש להגות במבטא לטיני כבד.

נ

נו מאאם

ראשי תיבות של National Organization of Men Against Amazonian Masterhood, פלוס טישרטים תואמים שכל מיני גיקים ברחבי העולם לובשים עד היום. ארגון שאל וחבריו מייסדים בעונה השמינית, שמטרותיו ללחום בכוחן המתגבר של נשים בחברה - במיוחד השמנות שבהן.

בפועל מדובר בתירוץ עבור חברי הארגון לשתות בירה, לצרוך פורנו ולבלות במועדוני חשפנות, אך מדי פעם הם גם אשכרה עושים משהו, כמו לנסות למנוע את ביטול הסדרה "סייקו דאד" או לחטוף את ג'רי ספרינגר. מארסי האקטיביסטית הקימה ארגון נגד בשם "F.A.N.G" - פמיניסטיות נגד גברים ניאנדרתליים.

נעליים

הג'וב שאל אמור היה לעשות רק עד שימצא משהו יותר מוצלח, ולבסוף נתקע בו כל חייו. מצחיק, אבל גם מדכא רצח. תמרור זהירות עבור כולנו.

ס

סבן

הילד הבלונדיני המעצבן שמצטרף למשפחה בעונה השביעית, אחרי שדודניה של פג מגיעים לבקר ושוכחים את בנם אצל הבאנדים.

שבע (שהוא בכלל הילד השישי של הוריו, הם פשוט לא יודעים לספור) הועלם מהסדרה ללא כל הסבר לקראת סוף העונה בעקבות חוסר חיבה קיצוני של הצופים אליו - חלקם הגדירו את הופעתו כרגע שבו "נשואים פלוס" קפצה את הכריש.

באחד הפרקים לאחר מכן מוזכר שסבן הופיע בביתם של מארסי וג'פרסון וסירב לעזוב, ובעונה השמינית, בפרק שבו קלי לומדת לתוכנית טריוויה ושוכחת פרט מעברה על כל מידע חדש שנכנס למוחה הפצפון, אחד הפרטים שהיא מאבדת מזיכרונה היא תמונה של סבן.

הרפרנס האחרון אליו הוא בפרק 22 בעונה השמינית, שבו מופיע פרצופו של סבן על קרטון חלב תחת הכיתוב "נעדר". האימג' הזה הגיע למקום ה־73 ברשימת "100 הרגעים הכי פחות צפויים בטלוויזיה" של מגזין "טי.וי גייד".

סטיב רודס

בעלה הראשון של מארסי, שעובד תחתיה בבנק. השחקן שגילם אותו, דייוויד גריסון, החליט במהלך העונה הרביעית שנמאס לו להיות מחויב לסדרה שבועית, קנה את שארית החוזה שלו מרשת פוקס, ודמותו הוסרה מהעלילה בדרך מקורית - סטיב מחליט לעזוב את אשתו ואת סגנון חייהם היאפי כדי להפוך לשומר יערות בפארק יוסמיטי.

דמותו חזרה להתארח בהמשך הסדרה בארבעה פרקים נוספים והיתה אמורה לככב בספין־אוף שלא יצא לפועל מעולם. מילא, אנחנו גם ככה מעדיפים את ג'פרסון.

סייקו דאד

מי זה האיש שהורג בשביל הפאן? / רצח את אשתו כי היא שקלה טון? / סייקו דאד, סייקו דאד, סייקו דאד!

ע

עונה ראשונה

העונה היחידה שבה פגי ואל מקיימים יחסי מין באופן קבוע, לפעמים אפילו ביוזמתו של אל! התרחשויות מוזרות נוספות: פגי נראית במהלך העונה כשהיא מבצעת את מטלות הבית, ואפילו יש לה מכונית משלה.

גם דמותה של קלי מתעצבת סופית רק לקראת סוף העונה השנייה - עד אז היא מוצגת בעיקר כבלונדה מופקרת, אבל אינטליגנטית למדי. אזור הדמדומים.

פ

פגי באנדי

עקרת הבית שבמקום למרק פאנלים מעדיפה לצפות בתוכניות אירוח טראשיות, לבלוס בונבונים, לעשן ולבזבז את כל הכסף של אל, בעיקר בערוץ הקניות. למרות שהיא לוהטת במיוחד, פגי (מרגרט, במקור) ממשיכה לרצות לשכב עם בעלה המרקיב, שמסרב לה שוב ושוב.

הרעיון ללוק של הדמות (מכנסיים צמודים, עקבים, חגורות גדולות וחולצות מנומרות) היה יוזמה של קייטי סגל, שגילמה אותה, ורצתה שפג תהיה פרודיה על עקרות הבית המושלמות מהטלוויזיה בסיקסטיז. לאודישן שלה הגיעה סגל עם פאה ג'ינג'ית נפוחה, שהפכה לסימן ההיכר של פגי לאחר שסגל קיבלה את התפקיד.

פרסים

עד היום שבו "משמר המפרץ" ירדה מהאוויר, אחזה "נשואים פלוס" בתואר הסדרה שרצה הכי הרבה זמן מבלי לזכות באף פסלון אמי. וגם לא בגלובוס הזהב.

פרק אחרון

הפרק האחרון של "נשואים פלוס" - שבו אל מחליט לפרק את חתונתה הצפויה של קלי לבן עשירים משום שהוא מראה נטיות בוגדניות - שודר ב־6 במאי 1997, כשבעת שידורו לא היה ברור אם הסדרה תמשיך לעונה נוספת, 12 במספר. רק אחרי השידור הוחלט שהסדרה תבוטל, וכך היוצרים מעולם לא זכו ליצור לה פרק סיום כמו שלבאנדים מגיע.

אד אוניל מספר שגילה על הביטול כשהיה בחופשה, וזוג שישב לידו במסעדה קרא על הביטול בעיתון ועדכן אותו. הוא קנה להם ארוחה בתמורה.

צ

ציצים

אחד התחביבים העיקריים של אל, אותם הוא צורך בנודי־בר, בארוחות בהוטרס או במגזין "Big Uns".

ק

קלי באנדי

האבטיפוס לדמות הבימבו הטלוויזיונית הבלונדינית, שגולמה בכישרון רב על ידי כריסטינה אפלגייט - רק שחקנית אינטליגנטית יכולה להצטיין כל כך בגילום דמות כה מטומטמת.

אפלגייט, אגב, נאלצה לחבוש פאה בלונדינית משך רוב העונה העשירית של "נשואים פלוס", אחרי שצבעה את שערה באדום עבור תפקיד בסרט.

ר

רוזאן בר

היתה הבחירה הראשונה של מלהקי הסדרה לתפקיד פגי. אמא'לה.

רשת FOX

"נשואים פלוס" נחשבת עד היום אחת הסדרות ששמו את רשת פוקס על המפה והפכו אותה לשחקנית מרכזית מול שלוש הגדולות - NBC, ABC ו־CBS. "נשואים פלוס" הוא הסיטקום השני שרץ הכי הרבה עונות ברשת, אחרי סדרה על משפחה לא מתפקדת אחרת, "משפחת סימפסון".

ש

שירותים

החדר האהוב על אל, וממנו הוא בדרך כלל מגיח עם עיתון מגולגל ומבט מרוצה, כשרק סאונד הדחת האסלה מעיד על הטבח שהתרחש שם.

ת

תרנגולת

כינוי גנאי נפוץ, נחשו של מי.

** את המילון המלא תמצאו בגיליון החדש של פנאי פלוס

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: