זהו פרויקט הבנייה הגדול ביותר שתוכנן אי פעם בישראל, ועכשיו ניתן האור הירוק לצאת לדרך: 9 מיליארד שקלים תעלה ההקמה של עיר הבה"דים (בסיסי ההדרכה) של צה"ל בנגב. אף שמדובר בפרויקט צבאי ענקי, הוחלט שחברה פרטית היא שתתכנן ותפעיל אותו במשך 25 שנה. במכרז זכתה אתמול (א') חברת הבנייה הגדולה "מנרב", ומשרד האדריכלים שזכה יחד איתה הוא קולקר-קולקר-אפשטיין, מהמשרדים הוותיקים והמצליחים ביותר בארץ. כך נודע ל-Xnet.

עיר הבה"דים הסמוכה לצומת הנגב ולירוחם (מהנדסים: ירון-שמעוני-שחם) תאכלס את בסיסי ההדרכה הצבאיים, שיעקרו ממרכז הארץ אל מתקן חדש וגדול מאוד, שבו ישרתו כ-10,000 חיילים. המחנה החדש ירכז את הבסיסים תחת מטרייה אחת, ישפר את מערך הלוגיסטיקה ועשוי לחולל מהפכה בנגב – גם מבחינה תעסוקתית, נדל"נית וכלכלית. הבסיסים שיתפנו ממחנה צריפין, אחד הגדולים בארץ, יוסבו למגורים – ומדובר בעתודות קרקע עצומות באזור המרכז.

ההדמיות של הפרויקט, המתפרסמות כאן לראשונה, מציגות מחנה יעיל וקומפקטי. אף שמדובר בבסיס ענקי, השטחים ומרחקי ההליכה מצומצמים כדי לשפר את ההתמצאות. האדריכל עופר קולקר, העומד בראש צוות התכנון של הפרויקט, מסביר: "לא יכולנו לחרוג מהפרוגרמה באופן משמעותי, אבל ניסינו להפוך את המחנה לעיר של ממש". לדבריו, "צימצמנו את שטח המחנה ואת שטחי והמבנים כדי להקטין מרחקי הליכה ולהגביר את תחושת העירוניות. האנשים שצפויים להגיע לעיר הבה"דים יבואו ברובם לתקופות קצרות, ולכן מדובר באוכלוסייה מתחלפת שצריכה לדעת היכן להגיע ממקום למקום. לכן ניסינו לפשט את מבנה המחנה לכיכרות, רחובות וסמטאות".

המחנה עצמו מחולק למתחמים ייעודיים עיקריים:

1. מתחם מגורים, המאזכר לדברי האדריכלים "כפר ים-תיכוני". מבני המגורים מוארכים ובנויים על גבי טרסות.

2. מתחם הדרכה, המאורגן כהמשך של מתחם המגורים.

3. מתחם ספורט שיכלול בריכת שחייה ואולם ספורט הצמודים לשדרה המרכזית. מגרשי הספורט תוכננו לצידם באופן קומפקטי, כדי לחסוך בשטח.

קולקר מציין שהתכנון התייחס להיבטים אקלימיים, כדי להצל ככל שניתן על שבילי הולכי הרגל מפני השמש הקופחת רוב ימות השנה. בשלב הראשון, רוב ההצללה תיעשה באמצעות קירוי קל; בעתיד, העצים שיישתלו יצמחו ויצלו בעצמם על השבילים. הפרויקט מתוכנן באופן היררכי, כך שיורכב משלוש "דרגות" של דרכים:

1. לב המחנה: שדרה מרכזית שתקשר בין שתי כיכרות. השדרה תכלול שורות מקבילות של עצים שייצרו כיסוי צפוף וצל, ובכך יתבלט הציר כעמוד השדרה של העיר כולה - שראשיתה בכניסה הראשית למחנה ממערב, וסיומה במתחם הספורט המרכזי ממזרח.

2. מערכת דרכים משולבות יקשרו למבנים השונים, וייהנו גם הן מצל העצים שיינטעו בדופן הדרומית של הדרך – כיוון פגיעת קרני השמש.

3. סמטאות צרות ומדורגות יזכו להצללה באמצעות המבנים עצמם. הוואדי הקיים, שיחצה את המחנה מצפון לדרום, ישתלב כאן כמרכיב נופי טבעי.

בניגוד להנחיות התכנון שהופיעו במכרז המקורי, בחרו האדריכלים לערוך שינויים שהעניקו להם חיסכון בשטחים ובעלויות. כך, לדוגמה, מבני ההדרכה שהוגדרו כמאורגנים מסביב למסדרון המקיף חצר פנימית, צומצמו. התוצאה: משני צידי מסדרון ניצבות שתי שורות של חדרי הדרכה, ללא החצר הפנימית הצורכת שטח גדול ועלות הקמה ואחזקה. מכל קבוצת כיתות ניתן לצאת החוצה למשטח דשא או גג מרוצף. חומרי הגמר הם "עדיין בהתהוות", אומר האדריכל, "והכוונה היא להשתמש באותם גוונים של הסביבה המדברית כדי ליצור מעין עיר-מדבר".

משרד קולקר-קולקר-אפשטיין הוקם ב-1982 ובראשו עומדים האחים עופר ואמיר קולקר ורנדי אפשטיין. המשרד, שמחזיק סניפים בתל אביב ובירושלים, תיכנן בין השאר את בניין משרד החוץ בירושלים, את עיריית ירושלים ואת בנייני המחלקה למדעי ההתנהגות ומדעי המחשב במכללת תל אביב-יפו. בימים אלה מקודמת תוכניתם לניצול שטחי החולות בצפון-מערב תל אביב (1,890 דונם) וכן השלמת מגדל מגורים בשדרות רוטשילד 30.

הקמת עיר הבה"דים אמורה להימשך כ-30 חודשים. התכנון יתחיל מיד, ובמקביל יתחילו עבודות לפריצת דרכים באתר.