אם אי פעם השתמשת באחד הבשמים מסדרת Pleasures של אסתי לאודר, סימן שפועלה של אוולין לאודר, סגנית נשיאה בתאגיד אסתי לאודר וכלתה על מייסדת המותג אסתי לאודר, נגע בך באופן אישי.

אתמול הלכה אוולין לאודר לעולמה בגיל 75, כתוצאה ממחלת סרטן השחלות שהכניעה אותה. במה שניתן לכנות רק אירוניה מרה, לאודר הייתה מי שקידמה במותג את נושא המודעות לסרטן השד, מחלה אותה דווקא הצליחה לנצח בעבר: בשנת 1993, שנה לאחר הופעתו של סמל הסרט הוורוד שהיתה שותפה להמצאתו, הקימה לאודר את הקרן לחקר סרטן השד (BCRF), שגייסה עד היום יותר מ-350 מיליון דולר ותומכת ב-186 חוקרי סרטן.

קליניק. הגתה אם השם
קליניק. הגתה אם השם

כמו החותנת החלוצה שלה, אסתי לאודר, גם אוולין ניחנה בסיפור סינדרלה שכותבי ביוגרפיות בוודאי יקפצו עליו בשמחה - היא נולדה בוינה והגיעה לארצות הברית יחד עם הוריה, שברחו מהכיבוש נאצי במלחמת העולם השנייה. בניו יורק, המשפחה האירופאית הקפדנית רשמה את אוולין לבית ספר ולאחר מכן למכללת האנטר, שם הכירה את בעלה לעתיד - בנה של אסתי לאודר, ליאונרד א. לאודר.

לאחר החתונה ב-1959 אסתי, גם היא בתם של מהגרים מהונגריה, קיבלה את הכלה בזרועות פתוחות, על אף שהיחסים בין השתיים לא תמיד היו זוהרים (בראיונות לתקשורת דיווחה אוולין על חותנת שתלטנית "כמו בולדוזר"). עם זאת, אוולין השתלבה בהדרגה בעסק המשפחתי - מפעל קוסמטיקה קטן.

היא עבדה בצמידות לבעלה ואף התבדחה ש"להשיג דייט איתו היה הרבה יותר קל אם את נושאת את שם משפחתו". עם הזמן, הסמכויות שלה גדלו והיא ניהלה את מערך השיווק של החברה ופיקחה על מוצרים חדשים. ב-1989, גב' לאודר התמנתה לסגנית נשיא בכירה ולמנהלת פיתוח הבשמים העולמי של החברה: בין היתר, לאודר אחראית להמצאת השם "קליניק" עבור מותג הבת שהקימה החברה ב-1968, ועל קידום נושא הבשמים בחברה.

לאודר היתה דמות מוכרת בחוג החברתי המובחר של ניו יורק, כשהיא מכהנת במועצות וקרנות שונים שעסקו בחינוך, חקר מחלת הסרטן ושימור אתרי טבע עירוניים. את ההזדהות שלה עם סרטן השד חרטה על דגלה גם בחברה, כשבמקביל היא מנציחה את אהבתה ליופי ולטיפוח. ללאודר יצאו שלושה ספרי צילום המתעדים פנים, נופים ומתכונים האהובים עליה.

אוולין לאודר השאירה אחריה שני בנים, וויליאם וגארי, וכלה אחת, גם היא בעסק המשפחתי. בקרוב תוכל הכלה, לאורה, לספר סיפורים פיקנטיים על אשת העסקים והתורמת הנדיבה שהיתה אוולין לאודר, ובינתיים התמונה המעודנת של אחת הנשים החשובות בתעשיית היופי האמריקאית תחייך מהכותרות, נחושה ומלאת חוש הומור. יהי זכרה ברוך.