תיעוד בימי הסמארטפונים הפך להיות קל מאוד. כל אחד יכול לבוא עם הטלפון הנייד או עם המצלמה שלו ולצלם תמונות איפה שרק ירצה, אם זה סלבז ברחוב או את החברים והמשפחה בים. ליוני המנחם המשפט הזה לא כל כך פשוט, מאחר שהוא אחראי לתיעוד של למעלה מ־150 סרטים ישראליים שהפכו לחלק מההיסטוריה הקולנועית שלנו, במצלמות פילם של פריים וחצי פריים.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

חפרנו בארכיון שלו ומצאנו ערימה של תמונות שכדאי שיהיה פה מישהו שיספר עליהן, כי הן חלק מההיסטוריה של כולנו. הוא מצלם למעלה מ־42 שנה, הוא היה על גדות הירקון עם כוכבי "אסקימו לימון", הוא היה שם כשיהודה ברקן אכל את כל הביצים במסעדה של ארליך, הוא היה שם כשסילבסטר סטאלון פיטר הפקה שלמה והוא היה שם כששרון סטון היתה עוד ילדה בת 24 שרוצה להיות כוכבת.

בימים אלה תתועד יצירתו בסרט דוקומנטרי חדש בשם "העיניים של יוני המנחם", סרט שסוקר את כל שנות הקריירה שלו, כשביחד איתו מעלים זיכרונות משה איבגי, ז'אק כהן, זאב רווח, יונה אליאן, צחי נוי, יהודה ברקן ועוד רבים וטובים. בחודשים האחרונים הוא מעלה קמצוץ מההיסטוריה הקולנועית שלו לעמוד הפייסבוק שלו. הנה הקמצוץ של הקמצוץ.

אל טיגרה

"שרון סטון השתתפה בסרט 'מכרות המלך שלמה' שצולם בזימבבואווה ודרום אפריקה ב־1984 כשהיתה בת 24, קצת לפני שהיא התפרסמה. לצידה שיחק ריצ'רד צ'מברלין, הכוכב של הסדרה 'שוגון'.

"הם ביקשו שאצלם את הפוסטר לסרט, אחרי שלא היו מרוצים ממה שצילם אחד הגדולים בעולם דאז, אוניל. אמרתי להם שאת מה שלא הצליח לעשות אוניל בסטודיו בטוח שאני לא אצליח לעשות באמצע הג'ונגל בחצי שעה. אבל לא היתה לי ברירה, צילמתי בלי הכרה, והם היו מרוצים מהתוצאה. ואז סטון ביקשה שאעשה לה פורטפוליו. צילמתי אותה עם נמר קטן והיא התלבשה כמו טרזן. אחרי זה שמעתי שהתמונות האלו רצו בכל אירופה וסידרו לה את הפריצה.

"כעבור שלושה חודשים הייתי צריך לחזור לארץ. היא ביקשה שאשאר עוד שבוע, ואפילו איימה שתעזוב את הסט אם לא אעשה זאת. נסעתי לאשה ולילדים וידעתי שהיא שכחה ממני".

מלאני בת 17

"מלאני גריפית הצטלמה בשנת 1977 לסרט 'הגן', לצידם של שייקה אופיר וצחי נוי. היא היתה בת 17. בסרט היא משחקת אילמת, כל הסרט לא מוציאה מילה. ביקשו ממני להגיע לצלם בשבת השלמות בפרדסים של כפר אז"ר.

"באתי לשם והבמאי ויקטור נורד הסביר לי לי על הסרט והלך. פתאום הוא הסתובב ואמר לי 'אה, והיא עירומה'. טוב שהוא נזכר להגיד לי את זה. שאלתי, 'מה בדיוק אני צריך לצלם?' והוא ענה, 'מה שאתה רואה'. היא נעמדה מולי והצטלמה צילום פרונטלי, עירומה לגמרי. פה יש תמונה יותר מעודנת שלה. גם לפייסבוק לא העליתי את העירום המלא. בכתבות המאוחרות שעשו איתה היא לא מזכירה את הסרט הזה, כנראה שהיא רוצה לשכוח אותו".

לא הוציאה מילה. מלאני גריפית ושייקה אופיר (צילום: יוני המנחם)
לא הוציאה מילה. מלאני גריפית ושייקה אופיר (צילום: יוני המנחם)

כבד עליו

"התמונה צולמה בשנת 1975 על הסט של 'צ'ארלי וחצי' בתל אביב. בסרט רואים את יהודה ברקן אוכל מיליון ביצים, אבל בצילומים הוא היה יורק את הביצה אחרי הקאט ומקבל אחת חדשה. באותה תקופה הוא היה כוכב גדול והיה מכור לכבד עוף. מישהו אמר לו שיש בזה ברזל וזה בריא, אז כל יום היה יוצא נהג במיוחד לאיזשהו מקום בתל אביב להביא לו פיתה עם כבד עוף".

סצנה בלתי נשכחת. יהודה ברקן ב"צ'רלי וחצי" (צילום: יוני המנחם)
סצנה בלתי נשכחת. יהודה ברקן ב"צ'רלי וחצי" (צילום: יוני המנחם)

החשיפה של ברגמן

"אינגריד ברגמן הצטלמה ב־1980 לסדרה "אשה ושמה גולדה" (עליה היא קיבלה פרס אמי בשנת 1982, אך נפטרה לפני שקיבלה אותו ר.מ.א). היא כבר היתה חולה בסרטן.

"בוקר אחד אינגריד הגיעה אליי ואמרה לי, "אני רוצה שתבוא לקרון האיפור ותצלם אותי בזמן שמאפרים אותי, ותבטיח לי שאתה לא מפרסם את התמונה הזאת כל עוד אני בחיים. תכין העתקים רק לי, למאפר ולך". לא ידעתי למה אני הולך, הסכמתי, נכנסתי לקרון וראיתי את היד שלה קשורה עם סטנד של פנס, הכל היה תחבושות מהכתף ומטה. רק לאחרונה חשפתי את התמונה והעליתי לפייסבוק".

הפלישה של שרון

"את התמונה צילמתי ב־1987 על הסט של הסרט 'רמבו 3', באזור ים המלח. שמעתי שסטאלון מפטר בלי הפסקה והמזכירה האישית שלו נתנה לי הוראות: לא לצלם מצד שמאל, כי יש לו פגם מולד באזור הלסת, לא לצלם אותו עם ילדים, לא לצלם ליד סלעים בגובה שלו כי הוא נמוך וכו'. אחרי כמה ימים ראיתי זווית יפה והקלקתי. גיליתי שזה מהזווית שאסור לי לצלם, ואמרתי לעצמי 'אם אני עף, עדיף עכשיו מאשר מאוחר'. הבאתי לו כמה תמונות בשחור־לבן. אחרי רבע שעה המזכירה שלו רצה אליי, מנפנפת עם התמונה ואומרת לי, 'לא תאמין, הוא מת על התמונה. תעשה לו 200'".

"בהמשך, אריק שרון הגיע לסט בבית ג'וברין, במסגרת תפקידו כשר המסחר והתעשייה וכדי להסתחבק עם סטאלון. שאר המצולמים הם שומרי הראש של שרון ושל סטאלון והמאמן היוגוסלבי".

הסתחבק עם רמבו. אריאל שרון וסילבסטר סטאלון (צילום: יוני המנחם)
הסתחבק עם רמבו. אריאל שרון וסילבסטר סטאלון (צילום: יוני המנחם)

הקוסם מעוץ

"סטיבן ספילברג הגיע לצילומי הסרט 'עוץ לי גוץ לי' בעקבות רעייתו דאז, איימי אירווינג, שהיתה כוכבת הסרט, ובנם הקטן. בתמונה רואים אותו (מימין) מצלם את אשתו מצטלמת לסרט".

מצלם את אשתו. סטיבן ספילברג (צילום: יוני המנחם)
מצלם את אשתו. סטיבן ספילברג (צילום: יוני המנחם)

מכופף הבננות

"צילמתי על הסט של כל סרטי 'אסקימו לימון'. הזיכרון הכי גדול שלי מיוסף שילוח ז"ל, זה הצחוק הגדול שהיה על הסט. כמה שהצופים צחקו מהסצנות שלו, תכפילו את זה פי 10 ותבינו כמה צחקנו על הסט. למרות שלפעמים יש כעסים ומתחים על סט צילומים, איתו כל הזמן צחקנו. כל פעם שאני חושב עליו יש לי מול העיניים את הסצנה המפורסמת עם הבננה, ואני מיד מחייך, גם אם אני לבד. לצערי, אווירה כמו זו שהיתה שם על הסט ב־1977 כבר לא קיימת היום".

ברוק, באמא שלך

"ברוק שילדס הגיעה לארץ ב־1983 לצלם את הסרט 'הסהרה'. שילדס היתה בת 17 וכבר מפורסמת בזכות 'הלגונה הכחולה'. היא הגיעה עם אמא שלה, טרי שילדס, ונוצרו יחסים מאוד טובים בין שלושתנו.

"בשלב מסוים היו סצנות מאוד קשות לצילום. צילמנו סצנות חשוכות בתוך מסבאה והצלם דוד גורפינקל בחר בתאורה לא טובה עבור מצלמות סטילס. מנחם גולן ראה את התמונות שצילמתי על הסט ואישר אותן.

"לאחר שהתמונות חזרו, מנחם התקשר אליי בצעקות: 'אתה מזיק, אני לא רוצה אותך, משוגע, אתה מטורף, מה עשית לי, איזה מין צילומים? אני לא רוצה אותך! יחסי הציבור באמריקה צועקים שזה חשוך'. ניסיתי להסביר לו שהוא אישר את אותן תמונות, אבל הוא אמר שהם לא אוהבים ושהוא יביא צלם אחר. פיטר אותי בטלפון וניתק.

"אחרי עשר דקות קיבלתי עוד טלפון, הפעם אמא של ברוק שילדס על הקו: 'יוני, מנחם דיבר איתי, ראיתי את התמונות ועברתי עליהן. אמרתי למנחם שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה, אבל ברוק לא תעמוד ביום ראשון על הסט בפני אף צלם אחר'. כך ירדתי לאילת לצילומים, מנחם, שראה אותי על הסט, עשה לי פרצופים, אבל בסופו של דבר נשארתי שם. התמונה פה היא של ברוק, שהשאירה לי תמונה חתומה עם נשיקות.

"האמא ביקשה שאצור קשר כשאגיע לניו יורק. כמה שנים לאחר מכן הגעתי, השארתי לה הודעה אצל המזכירה, אמרה שתחזור אליי. בפעם השנייה שהתקשרתי המזכירה שוב ענתה ואמרה 'היא קיבלה את ההודעה ומוסרת לך דרישת שלום...'".

נתראה בניו יורק. ברוק שילדס (צילום: יוני המנחם)
נתראה בניו יורק. ברוק שילדס (צילום: יוני המנחם)

* תמונות נוספות תוכלו למצוא בגיליון החדש של פנאי פלוס

_____________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: