נועה אסטרייכר

היכל התהילה של הרוקנ'רול ראה הרבה טיפוסים במהלך המאה ה-20, וג'רי לי לואיס הוא אפילו לא המופרע שביניהם. יכול להיות שהייחוד שלו נעוץ בעובדה המאוד לא זוהרת הבאה: הוא עדיין חי. כן, למרות חזותו המדובללת הנוכחית (בכל זאת, האיש כבר בן 76), אי אפשר להתווכח עם מי שבסופו של דבר נמצא במצב הרבה יותר טוב מאלביס או ג'וני קאש (עם שניהם הקליט וניגן בתחילת הדרך). היי, הוא אפילו מופיע.

ג'רי לי לואיס ובת דודתו/אשתו בת ה-12, מיירה. Getty images

ג'רי לי לואיס ובת דודתו/אשתו בת ה-12, מיירה. (Gettyimages)

אמא של ג'רי לי לואיס בכלל רצתה שהוא יהיה כומר, אבל הנטייה הטבעית שלו למוזיקה, בשילוב עם אופי פרוע, סיכלו את התכניות שטוותה עבורו לעתיד. כבר מגיל צעיר הוא נמשך לסגנונות מוזיקליים כמו רית'ם אנד בלוז, בי-בופ, בוגי וכל מה שניגנו במועדון הסמוך לאיזור מגוריו (מועדון שאכלס מבקרים שחורים בלבד). בסוף גיל ההתבגרות ניסתה אמו למשוך אותו בפעם האחרונה לתלם ורשמה אותו לאוניברסיטה נוצרית-דתית, אבל הוא סולק משם במהרה. לפי גרסתו של לואיס, הסיבה הייתה ביצוע וריאציה על המנון נוצרי מוכר, אבל גרסת המוסד טוענת שבמהלך תחרות כשרונות צעירים במוסד ביצע לואיס שירים בעלי אופי נועז שלא תאמו את הילת הקדושה הנדרשת. כך או כך, לואיס הצעיר מצא עצמו חופשי.

שנתיים לאחר שהקליט את אלבומו הראשון, נתקל בו המפיק המוזיקלי ג'ק קלמנט מחברת התקליטים "סאן רקורדס" והחתים אותו על חוזה. במהלך השנים הבאות שימש לואיס כנגן בפרויקטים רבים וניגן גם ברביעייה שכונתה "רביעיית מיליון הדולר", בה היו חברים המוזיקאים האלמונים-עדיין-בזמנו, קארל פרקינס, אלביס פרסלי וג'וני קאש.
אבל ההצלחה שלו התחילה רק אחרי שהקליט גרסת כיסוי משלו לשיר Whole Lot of Shaking Goin' On, שבוצע עד אז ע"י אמנים שונים. לעומת הגרסאות הקודמות, הייתה גרסתו של לואיס התפוצצות של אנרגיה, והשיר הפך ללהיט מיד.

ארה"ב לא ידעה מאיפה זה בא לה: אף אחד - בוודאי שלא בפריים טיים הלבן של ימי ההפרדה הגזעית -- לא התנהג ככה עם פסנתר. הדבר הבא היה כמובן הלהיט הגדול ביותר של לואיס עד היום, Great balls of fire:

ההופעה האקסרווגנטית, השיער המסולסל כלפי מעלה, הביגוד המוחצן והמניירות המוגזמות - שום דבר לא הכין את קהל המאזינים והצופים לדבר כזה. גם ארסנל התנועות שלו לא בדיוק תאם את הטעם הטוב שהיה נהוג עד אז על הבמות: לואיס ניגן כשהוא פונה בחצי גוף לקהל, קורץ לבנות, מנפנף בשיער ורוקע ברגליים. בתרבות שהורגלה לזמרים או נגנים שעומדים מול המיקרופון בדום מתוח- ברור שההיסטריה הנשית לא איחרה לבוא (אל תשכחו שזה הרבה לפני שהביטלס בכלל הגיעו לגיל ההתבגרות). לואיס התחיל לנדוד בין אולפני הקלטות ואולמות מופעים תחת השם "ג'רי לי לואיס והפסנתר המופלא", אבל אז הגיעה הנפילה.

לא ברור מה בדיוק עבר לו בראש, אבל דווקא אז החליט לואיס לשאת אישה. אם עד כאן הכל נשמע לכם בסדר, זה רק כי עוד לא הגעתם למשפט הבא:
לואיס נשא לאישה את בת דודתו, מיירה, ילדה בת 13.
פחות או יותר בנקודה הזו העניינים התחילו להתדרדר, כי עם כל הכבוד למסורת בלואיזיאנה או בכל חור נידח אחר, ילדה בת 13 היא לא בדיוק משהו שאפשר להסתובב איתו על השטיח האדום או בכלל. הפופולריות של לואיס צנחה חדות בעקבות השערורייה שנוצרה, ומעמדו ככוכב לא שוקם מעולם. הוא היה נשוי למיירה 13 שנים, ולזוג נולדו שני ילדים.