עולם היאללה בכפיים בו אנו חיים, מפתיע לגלות שהאמנות של דור דניאל נקנתה בייסורים. באוגוסט הקרוב הוא יהיה בן 29, והחיים התנגשו בו לא מעט פעמים. החל מתאונת דרכים קשה במהלך השירות הצבאי, דרך ניתוח לא פשוט במיתרי הקול במהלך הקלטת האלבום הראשון שלו, וכמו כולנו כמעט, הוא גם חווה אי אילו תלאות במערכות יחסים רומנטיות. אבל מכל אלה, הוא יודע, צמחה הקריירה המוזיקלית שלו. ומדובר בחתיכת קריירה. אחרי שכתב להיטים למבצעים כמו שירי מימון ("אהבה קטנה"), עידן יניב ("את יפה") והראל סקעת ("משהו ממני"), הוא התפנה לבצע את השירים של עצמו.

האלבום הראשון שלו, "בין החלומות", חולל תגובת שרשרת בצורת השמעות נון־סטופ ברדיו ושלל תארי "תגלית השנה", איפה שרק אפשר. האלבום החדש, "עשרה חודשים", כנראה שם לעצמו מטרה לשבור את כל שיאי אחיו הגדול. "קורא לך" כבר העניק לדניאל תא כבוד בפלייליסט, ובאמת שהיד הכותבת עוד נטויה. "אם לא התאונה אין 'מקום לצידך', אם לא הניתוח במיתרי הקול אין 'רציתי', ואם לא אהבת חיי שעזבה אותי לחו"ל אין 'בין החלומות'. אז מה?", הוא אומר.

בהתחשב בעובדה שדניאל פיצח את קוד המיינסטרים, לפחות מבחינת המכנה המשותף הרחב ביותר, אין להתפלא שהוא מתפקד היטב כבר חמש שנים כבוחן בשלבים המוקדמים של "כוכב נולד". העובדה שהיצירה המוזיקלית שלו מדברת לחתך רחב כל כך של אוכלוסייה, מאפשרת לו לשמש כנייר הלקמוס של התוכנית. מה שמרגש את דניאל, מן הסתם גם ירגש את רוב הצופים של "כוכב נולד".

"יש לי אינטואיציה", הוא מפרשן. "העונה, למשל, אין לי מושג מי הנבחרת, ואני גאה לומר שבין האנשים שבחנתי היה גבר בן 44, שכשהוא שר מולי הסתרתי את הרטיבות בעיניים ואמרתי תודה רבה. כי הוא ריסק לי את הלב, ולאנשים כאלה אני אומר תודה. ואז בפרק האודישנים אני רואה אותו מופיע ואת מירי מסיקה בוכה. זה לא מעניין אותי איך אתה נראה ובן כמה אתה, תן לי לעצום את העיניים. אם אתה מסובב לי את הסכין, עברת".

המון אחריות.

"המון. מאות אנשים עוברים מולי ביום, ואני חייב להיות במאה אחוז ריכוז כי אני מבין שסומכים עליי. טמירה, יואב צפיר וצביקה בראש המערכת, והם סומכים עליי. אני אאכזב אותם? נא בעין. אז אני ישן טוב לפני, הרבה קפה, שוקולד, הפסקות. ברוב המקרים אני יושב עם טמירה או יואב, אז אני בזום אין, מפוקס".

הם עצמם יושבים בבחינות הראשוניות?

השאלה הזאת מדליקה את דניאל, בחור רגוע שמחייך הרבה בדרך כלל. "אתם לא מבינים עד כמה הם לוקחים את זה אישית", הוא מתלהט. "אם רק היו יודעים כמה זה בא מהלב, עד כמה שלושתם מעורבים בהפקה. אני יודע שמזלזלים ב'כוכב נולד' וזה מעצבן אותי, כי יש שם אנשים שכל כך אכפת להם מהנבחרת, אבל מבחוץ מסתכלים על זה כעל תרבות אינסטנט וזוללי הרייטינג. יושבים פה אנשים שבאים עם מאה אחוז רגש".

"התאונה הזו השאירה לי קריירה"

אם תרצו לחזור לנקודה בה בעצם החלה באופן פעיל הקריירה המוזיקלית של דניאל, תמצאו את עצמכם קצת אחרי תאונת הדרכים שעבר כששירת בצבא ההגנה לישראל, לפני עשר שנים בדיוק. דניאל הלך עם הראל סקעת, חבר נפש ותיק שלו, ליום הולדת של חבר שלישי. במהלך המסיבה קיבל דניאל טלפון מחבר אחר, שדיווח לו על התכנסות חברים נוספת.

"הראל כבר היה עייף והעדיף לפרוש הביתה, אבל אני רציתי ללכת לשם, כי ידעתי שהחברה הכי טובה של האקסית הטרייה שלי תהיה שם, ונורא רציתי לדבר איתה כדי לדעת מה קורה", הוא משחזר. "זאת היתה זוגיות לא פשוטה. הפעם הראשונה שהתאהבתי במישהי, והיא בכלל התכחשה אליי. במשך השנה שהיינו ביחד רק מי שהיא רצתה שידע עלינו, ידע. בדיעבד זה היה אסון, התעללות עצמית, אבל אחרי שנפרדנו נורא רציתי לדעת מה קורה, אז נסעתי לשם".

דניאל אסף את החברה של האקסית ושניהם יצאו לדרך, והדבר הבא שהוא זוכר היה שהתעורר בבית חולים. "כמה חבר'ה עשו רייסים, לא עצרו בעצור וריסקו לנו את הצורה. חברים טובים שלי במכונית מאחוריי היו בטוחים שאני מת. אלה שהתנגשו בנו נכנסו ברכב בצד שלה, היא הלכה לשיקום ארוך. אני התעוררתי והדבר הראשון ששאלתי היה 'איפה הראל?'. הראל תמיד הולך לישון על סיילנט. באותו לילה הוא התהפך שעות, לא הצליח להירדם, פתאום הוא רואה שהנייד מהבהב, כשהוא ענה אמרו לו 'תגיע לבית חולים'".

האקסית הנדיבה תמכה בדניאל בתקופת ההחלמה, בזמן שהוא ניסה להתגבר על כאבי הפרידה. "לא חשבתי על זה שהיא מטפלת בי ואני חסר אונים, פשוט נורא אהבתי אותה עדיין. אחרי כמה זמן היא הכעיסה אותי, אז כתבתי 'אל תפני לי מקום לצידך, תתמודדי, אני הולך'. וכך נולד לו להיט. בשורה התחתונה, התאונה הזאת השאירה לי קריירה. שם התחלתי לכתוב ולהראות לאנשים. עד אז זה היה למגירה, רק ההורים שלי תמכו בי והאמינו בי, הם והראל. אני זוכר שהיינו יושבים לפני הופעה בצבא ומסתכלים על הבמה, והוא אמר לי 'יום אחד אני אתפרסם ואתה תכתוב לי שיר'".

"זאת אהבה ענקית"

נדמה שדניאל הוא מגנט סלבז יעיל במיוחד. סקעת, שירי מימון, תום אבני, עמית פרקש והיהלום שבכתר - בר רפאלי, הם רק חלק מהשמות שמאוזכרים באייטמים עליו, אבל דניאל ממהר לפזר את ההפגנה.

"להופעות הבכורה שלי הגיעו אמנים שאני עובד איתם, ובר היא חברת ילדות שלי מהוד השרון. גרנו אחד ליד השנייה. היא קטנה ממני בשלוש שנים. אני חבר נורא נורא טוב של שני האחים שלה ובקשר טוב מאוד עם אמא שלה. זאת אהבה ענקית".

הדימוי התקשורתי שלה הוא של בנאדם לא קל.

"בשבילי היא תהפוך הרים וגבעות, זה מה שאני יודע. היא מתקשרת אליי לפני הופעה ואומרת לי, 'דור תקשיב, אני באה עם מישהי להופעה, אני חייבת שהיא תשמע אותך'. אני מת עליה. איך שיצא 'מקום לצידך', הדבר הראשון שבר עשתה כשהיא באה לארץ היה לשים את השיר שיהיה צליל ההמתנה שלה בנייד. בלי שביקשתי ולא כלום. יש פה אהבה ופרגון נטו. היא אחד האנשים האהובים עליי בעולם".

למצבת השמות הזאת אפשר להוסיף גם את שרי גבעתי, שדניאל ניהל איתה רומן קצרצר בתקופה שהיא הצטלמה בארץ לטלנובלה "נשות הטייסים". "התארחנו באותה הופעה, הכרנו והיה בינינו קליק. את מתעקשת לקרוא לזה רומן? אני קורא לזה 'הייתי בקשר עם שרי'".

אל דאגה. דניאל, שהאלבום הקודם שלו נכתב בעיקר בצל הפרידה מבת הזוג הקודמת שלו, ירדן שיר (הבת של סמדר שיר), כבר נמצא בשיאה המרגש של מערכת יחסים חדשה עם בחורה בשם רונה. "עכשיו אני במערכת היחסים הכי טובה. מערכת יחסים טרייה שהבסיס שלה בריא, וטוב לי".

* את הראיון המלא תוכלו לקרוא בגיליון השבוע של פנאי פלוס